برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

View RSS Feed

maverick100

نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد

Rate this Entry
by , July 1st, 2013 at 17:03:09 (762 ????? ??)
??? ??? ????? ???? ???? maverick100 ????? ??? ??

نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

هنگامی که کریس هدفیلد در اواخر دهه 1960 تصمیم گرفت فضانورد شود، با دو مانع روبه‌رو بود؛ وی در آن زمان تنها 9 سال داشت و دوم اینکه کانادا حتی یک برنامه فضانوردی نداشت.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هدفیلد گام به گام خود را به جایگاه پروازهای فضایی رساند و سه بار به فضا پرواز کرد.
وی تنها کانادایی است که به ایستگاه فضایی میر سفر کرده، تنها کانادایی است که پیاده‌روی فضایی انجام داده و فرماندهی اکسپدیشن 35 ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده داشته است.
وی در روز 10 ژوئن(20 خرداد) اعلام کرد که در روز سوم ژوئیه(12 تیر) از خدمات دولتی و سازمان فضایی کانادا کناره خواهد گرفت.
این گزارش به معرفی برخی از نکات برجسته کار فضایی هدفیلد پرداخته است.
ورود به گروه فضانوردان

کمی پس از اینکه هدفیلد که در سال 1992 به عنوان فضانورد انتخاب شد، برای انجام تمرینات تخصصی ماموریت در مرکز فضایی جانسون ناسا دعوت شد که در آن زمان برای کانادایی‌ها امتیاز نادری محسوب می‌شد. در این تصویر از پائین از سمت چپ مارک گارنیو، هادفیلد، بجارنی تریگواسون، استیو مک‌لین و در صف بالا از چپ مایک مک‌کی، دیو ویلیامز، جولی پایت و رابرت تیرسک قرار دارند.

یادگیری آسمان

هادفیلد پیش از اینکه فضانورد شود یک خلبان کامل بود. وی کار خود را به عنوان دانشجوی دانشکده افسری هوایی کانادا آغاز کرده و ماموریت‌های پروازی فرماندهی دفاع فضایی آمریکای شمالی(نوراد) و دانشکده خلبان آزمایش نیروی هوایی آمریکا را اجرا کرد.
در این تصویر هادفیلد پیش از ماموریت STS-100 شاتل در سال 2001 دیده می‌شود.

بازدید از ایستگاه فضایی میر

هافیلد یادگیری زبان روسی را در اوایل کار فضانوردی خود آغاز کرده و اولین پرواز فضایی‌اش(STS-74) را در نوامبر 1995، سه سال قبل از پیوستن به گروه فضانوردان انجام داد.
وی تنها کانادایی است که از ایستگاه فضایی میر روسیه بازدید کرده است. هادفیلد در ماموریت کوتاه خود توانست در مدار آهنگ بنوازد.

اجرای بازوی مکانیکی

هادفیلد در کنار اولین پرواز خود به ایستگاه فضایی میر در نوامبر 1995 از مهارتهای خود برای هدایت بازوی مکانیکی کانادرام به عنوان اولین کانادایی استفاده کرد. از این بازو در ماموریت STS-74 شاتل آتلانتیس برای نصب یک ماژول الحاق روسی در سیستم الحاق این مدارگرد استفاده شد تا شاتل بتواند به ایستگاه متصل شود.

ارتباطات فضایی

هادفیلد اوایل در بخش کنترل ماموریت به عنوان ارتباط‌گیر کپسول کار می‌کرد، فضانوردی که دستورات را به فضاپیما انتقال می‌دهد.
وی در اینجا در ماموریت پشتیبانی STS-77 دیده می‌شود.

اجرای پیاده‌روی فضایی

هادفیلد در سال 2001 به عنوان اولین کانادایی کار پیاده‌روی فضایی را در ماموریت STS-100 شاتل اجرا کرد. از آن به بعد وی آنرا یکی از معنادارترین تجربیات فضانوردی خود خوانده بود.

بازوهای انسان و ربات

هدف اصلی دو پیاده‌روی فضایی هادفیلد در آوریل 2001 نصب بازوی پیشرفته‌تر رباتیک کانادارم دو بود. این بازو بیشتر در زمان ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفت و هنوز کاربرد دارد.

دست دادن رباتیک

هادفیلد در ماموریت STS-100 شاتل همچنین اولین انتقال رباتیک را در فضا انجام داده و گهواره راه‌اندازی کانادارم دو را به کانادارم منتقل کرد.

یک سواری روسی به مدار

این تصویر هادفیلد را به همراه تام مارشبورن و رومان روماننکو در حال آماده‌سازی برای سوار شدن در فضاپیمای سایوز در دسامبر 2012 به مقصد ایستگاه فضایی نشان می‌دهد. هادفیلد در آن زمان گفته بود که این ماموریت که شامل فرماندهی اکسپدیشن 35 بود، اوج یک عمر تمرینات وی بوده است.

تصویربرداری از تابش

هادفیلد در این تصویر با آشکارسازهای تابش مورد استفاده در ایستگاه فضایی در طول ماموریت خود در سال 2013 عکس انداخته است. در چندین کلاس در کانادا از آشکارسازهای مشابه حباب نوترون Radi-N2 برای مقایسه مواجهه با تایش بین زمین و فضا استفاده می‌شد. هادفیلد همچنین بیش از 140 فیلم که بیشتر آموزشی بودند، در فضا آماده کرد.
تا نیمه ژوئن 2013 این فیلمها روی هم رفته 30 میلیون بار دیده شدند.

ساخت نماهنگ در فضا

هادفیلد بطور منظم در ایستگاه فضایی با گیتار خود آهنگ می‌نواخت و بویژه این کار را در پنجره نمای کوپولا که به سمت زمین بوده انجام می‌داد.

پیشتازان فضا: نسل بعد
هافیلد در روز 10 ژوئن(20 خرداد) اعلام کرد که در روز سوم ژوئیه (12 تیر) بازنشسته خواهد شد. ااین کناره‌گیری به دو فضانورد کانادایی دیگر یعنی دیوید سن ژاک و جرمی هانسن اجازه خواهد داد تا اولین پروازهای خود را به فضا داشته باشند که قرار است در سال 2016 رخ دهد.

برای دیدن عکسهای این فضانورد به منبع بروید

۱۰ تیر ۱۳۹۲
منبع: ایسنا


Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to اپلود سنتر اختصاصی انجمن AEROCENTER.IR Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to jetphotos Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to Airliners Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to Google Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to فارس نیوز Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to ایرنا Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to واحد مرکزی خبر Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to ماهان ایر Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to ایران ایر Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to سازمان هواپیمایی کشوری Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to فرودگاه امام حمینی (ره) Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to فرودگاه مهراباد Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to پرتال شرکت فرودگاه های کشور Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to سازمان فضایی ایران Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to سازمان صنایع هوافضا Submit "نگاهی به 12 فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا / کریس هدفیلد" to America's space agency

????? ??: ??? ?? ?????? ????? ??
???? ???? ??
Uncategorized

Comments

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0