برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • معرفي جنگنده AMX محصول مشترك ايتاليا-برزيل  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) : ای.ام.ایکس
  يك جنگنده تهاجمي است كه ويژه حملات زميني،پشتيباني نزديك ازنيروي زميني و انجام ماموريت هاي شناسايي طراحي و ساخته شده است.
  اين جنگنده با سرمايهگذاري مشترك دو كشور برزيل و ايتاليا و توسط كارخانه AMXInternational ساخته شده است كه در نيروي هوايي برزيل نيز با نام جنگنده A-1 درحال خدمت است.
  AMX جنگنده اي است كه توانايي انجام عمليات با سرعت مافوق صوت و درارتفاع پايين و در طول روز و شب را دارد.و همچنين اين جنگنده توانايي نشست وبرخاست در باندهاي ناهموار و نامطمئن را نيز دارا ميباشد.
  وجود مقدار اندك تشعشعاتمادون قرمز و همچنين كاهش سطح مقطع راداري در اين جنگنده ،امكان شناسايي و اشكارشدن ان را تا حد زيادي كاهش داده است.

  سير تكامل جنگنده

  در سال 1977 نيروي هواييايتاليا درخواستي را مبني بر نياز به يك جنگنده تهاجمي براي جايگزيني با جنگندههاي قديمي Fiat G.91 و F-104 Starfighter را صادر نمود.
  در سال 1981 دولت هايبرزيل و ايتاليا براي شركت در يك پروژه مشترك به توافق رسيده و از شركت برزيلي Embraer براي همكاري در اين پروژه دعوت به عمل امد.

  نمونه اوليه اين جنگندهدر سال 1984 توليد شد كه اين نمونه در پنجمين پرواز ازمايشي خود سقوط كرده وخلبانش نيز كشته شد.ولي اين سقوط روند حركتي پروژه را متوقف ننمود و در سال 1989اولين سري از اين جنگنده ها ساخته شده و به نيروي هوايي بريل و ايتاليا تحويل دادهشدند و پس از ان نيز 200 فروند از اين جنگنده ساخته شد.

  تاريخچه عملياتي

  AMX هاي نيروي هوايي ايتاليا در سال 1999 و در جنگ كزوو شركت كردند ونيروي هوايي ايتاليا در AMX هاي خود به جاي استفادهاز بمب هاي غير هدايت شونده و يا بمب هاي قديمي هدايت ليزري، از بمب هاي مارك 82كه با كيت هاي هدايت كننده اسراييلي (Opher)تطبيق داده شده بودند استفاده ميكرد كه به خوبي توانسته بود بمب هاي سقوط ازاد راتبديل به بمب هاي هدايت مادون قرمز نمايد.

  در سال 2005 نيروي هواييايتاليا برنامه اپگيرد كردن 55 فروند از AMX هايخود رار اجرا نمود.مجهز نمودن انها به سيستم ناوبري خودكار(INS)،استفاده از نمايشگرهاي ديجيتالي و چند منظوره پيشرفته در كاكپيت ، و توانايي حملمهمات ضربتي مستقيم مشترك يا JDAM (كهاين سيستم دقت بمب هاي سقوط ازاد را افزايش ميدهد) بخشي از اين برنامه مدرن سازيبود.
  در سال 2009 نيز 4 فرونداز AMX هاي نيروي هوايي ايتاليا در خاك افغانستان مستقر گشتند.

  گونه هاي مختلف

  AMX-T

  مدل 2 سرنشينه و اموزشياز اين جنگنده است كه تمامي قابليت هاي تهاجمي گونه تك سرنشين ا نيز حفظ نموده استو به خلبانان تازه كار اجازه پرواز اموزشي با يك جت پر سرعت را نيدهد.اين گونه درهر 2 نيروي هوايي برزيل و ايتاليا خدمت ميكند.

  AMX-ATA

  گونه 2 سرنشينه و پيشرفتهتهاجمي/اموزشي ميباشد.اين جنگنده چند نظوره براي مقاصد اموزشي و تهاجمي طراحي شدهاست.اين گونه از سنسور هاي هشداري جديد،مجهز بودن به سيستم نمایشگر سربالا(HUD)،رادار چند حالته (multi- mode) جديدكه قابليت حمل مهمات هوا به هوا و هوا به سطح را به اين جنگنده ميدهد استفادهميكند.

  اين گونه توانايي استفادهاز طيف وسيعي از تسليحات را دارا ميباشد كه ميتوان به موشك هاي ضد كشتي و موشكهايبرد متوسط اشاره نمود.
  نيروي هوايي ونزوئلا 8فروند AMX-ATA را سفارش داد كه بامخالفت امركا اين امر تحقق نيافت زيرا در اين جنگنده از تكلونوژي امريكايي نيزاستفاده شده است.

  (AMX-R (RA-1)

  گونه شناسايي كه فقط درنيروي هوايي برزيل خدمت ميكند.  مشخصات اصلي:

  خدمه : 1 نفر و در مدلهاياموزشي 2 نفر
  طول : 13.23 m
  طول بال : 8.87 m
  ارتفاع : 4.55 m
  مساحت بال : 21 m²
  وزن خالي : 6,730 kg
  حداكثر وزن برخاست :13,000 kg
  نيرو محركه : 1 * موتورتوربو فن Rolls-Royce Spey 807

  عملكرد:

  حداكثر سرعت : 1,160 km/h
  سرعت بر سطح دريا : 950 km/h
  برد : 3,330 km
  سقف پروازي : 13,000 m
  نرخ صعود : 52 m/s
  نسبت وزن کل به مساحت يال: 512 kg/m²
  نسبت كشش به وزن : 0.47
  تسليحات :

  1 قبضه مسلسل چرخان 20ميلي متري ام۶۱ والکان 6 لول (مخصوص جنگنده هاي نيروي هوايي ايتاليا)
  1 قبضه توپ 30 ميلي متري DEFA(مخصوص جنگنده هاي نيروي هوايي برزيل)
  2 فروند موشك هوا به هوايAIM-9 Sidewinder و يا 2 موشك Mectron MAA-1 Piranha در نوك بالها
  قابليت حمل 3,800 كيلوگرمبمب در 5 جايگاه در زير بالها و بدنه،شامل بمب هاي چند مظوره،بمب هاي هدايتليزري،موشكهاي هوا به زمين و راكت انداز.  .
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0