برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • رویداد سنتینل :: مروری بر رویداد دستیابی ایران به پهپاد RQ-170

  ايروسنتر ( Aerocenter.ir ) : مروری بر رویداد دستیابی نیروهای نظامی ج.ا.ایران به پهپاد RQ-170 .
  در روز یکشنبه - 13 آذر 1390 - یک فروند پهپاد شناسایی آر کیو 170 (RQ-170) ملقب به جانور قندهار از مرزهای غربی افغانستان وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شد و حدود 140 مایل (=225 کیلومتر) بدون مشکلی مسیر شرق به غرب را در استان خراسان رضوی طی کرد اما در این لحظه، سیگنال های ماهواره ی در ارتباط با سنتینل و سیگنال های ایستگاه کنترل زمینی (=GCS) مورد حمله ی سایبری نیروهای جنگ الکترونیک ایران قرار گرفت و پهپاد دشمن با اطلاعات نادرست سامانه ی موقعیت یابی جهانی (=GPS) مواجه شد. حمله ی سایبری طوری بر روی پهپاد موثر بود که پهپاد هیچ تشخیص نمی داد که بر فراز آسمان پایگاه هوایی خود در افغانستان است یا در کمینگاه دشمن!

  در همان روز، رسانه های داخلی و بین المللی ایران خبر کوتاهی از ضبط این پهپاد منتشر کردند که بلافاصله مورد توجه رسانه های جهانی مخصوصا BBC قرار گرفت و خبر توسط این رسانه ی انگلیسی پیگیری شد. مسئولان British Broadcasting Corporation تلاش کردند که با مقامات مطلع آمریکایی در این زمینه مصاحبه کنند اما موفق نشدند و مقامات ایالات متحده از هرگونه اظهارنظر در مورد اینکه آیا پهپاد سقوط کرده است یا مورد هدف جنگ الکترونیک قرار گرفته است دوری کردند.

  از یک سو منطقه ی خاورمیانه شاهد 3 حمله ی سایبری علیه پهپادهای اسرائیلی در لبنان و یک پهپاد آمریکایی بود در عراق بود و نمی شد ادعای حمله ی سایبری توسط ایران را شتابزده و بدون مقدمه رد کرد و از سویی دیگر ایران بارها با نقض حریم هوایی کشورش توسط پهپادهای اطلاعاتی آمریکایی مواجه شده بود که در چند مورد توانست UAV های ایالات متحده را مورد هدف موشک های anti-RPV قرار دهد و با این شرایط نمی شد به همین سادگی ادعا کرد که ورود پهپاد به مرزهای ایران ناخواسته بوده یا صورت نگرفته است.

  روز بعد، ایالات متحده طوری وانمود کرد که گویا پهپاد در طی یکی از عملیات های نیروهای امنیتی بین المللی موسوم به ISAF در غرب افغانستان کنترل خود را با مرکز کنترل و فرماندهی (=Command and controlling center) از دست داده است و در مرزهای شرقی ایران سقوط کرده است.

  اما در روز سه شنبه - 15 آذر 1390 - ایالات متحده ی آمریکا رسما پذیرفت که سنتینل در طی یک عملیات اطلاعاتی زیر نظر آژانس اطلاعات مرکزی - CIA - به حریم هوایی ایران وارد شده است.

  هدف پهپادهای شناسایی (=Recognizer drones) آمریکایی که قبلا وارد آسمان ایران شده بودند چیزی جز شناسایی سایت های هسته ای و سایت های غنی سازی اورانیوم نبود. حال اینجا این سوال پیش می آید که آیا سنتینل نیز با این هدف وارد آسمان ایران شد؟ جواب به احتمال زیاد باید مثبت باشد.

  جدا از سابقه ی سازمان سیا در تجاوز پهپادهای اطلاعاتی به حریم هوایی ایران، این پهپاد از یک نوع تکنولوژی مدرن استفاده می کند که می تواند گازهای متصاعد شده و خارج شده از کارخانه های هسته ای را حس کند و احتمال حضور سایت هسته ای را به مرکز فرماندهی مخابره کند و تصاویری با کیفیت بالا از مکان های مشکوک دریافت کند. این دقیقا کاری است که ماهواره های جاسوسی از انجام آن عاجز هستند. فناوری رادارگریزی - Stealth - نیز این امکان را به پهپاد می دهد که بدون دیده شدن توسط سامانه های راداری به مسیر خود ادامه دهد و عملیات جاسوسی را بدون مزاحمت انجام دهد و در نهایت با سامانه های پیشرفته ی مخابراتی خود، اطلاعات دقیقی را از آنچه بر روی زمین است به مرکز مخابره کند.

  چند روز بعد، سپاه پاسداران تصویر ویدیو ای مربوط به پهپاد RQ-170 که در یک ساختمان ورزشی قرار داشت را در اخبار شبکه 1 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشت و این "رو کردن سند رسوایی برای دولت آمریکا" بود. این حادثه که پس از عدم توانایی اثبات ادعای عملیات سپاه قدس علیه سفیر عربستان در ایالات متحده صورت گرفت، باعث رسوایی شدیدی برای حزب دموکرات شد و وجهه ی بدی را در مقابل ملت خود نشان داد و غرور ملی آمریکا را هدف قرار داد.


  تا این زمان شایعات زیادی از این پهپاد وجود داشت. برخی از متخصصان نظامی آمریکایی اظهار داشتند که ایران نمی تواند این پهپاد را سالم به دست آورده باش زیرا سیستم خود انفجاری پهپاد در چنین مواقعی فعال می شود و پهپاد قبل از رسیدن به زمین در هوا خود به خود منفجر می شود. سیستمی که مشابه اش را در بسیاری از موشک های هوا به هوا و در سایر موشک ها استفاده کرده اند.

  امروزه IRGC-footage یک واژه ی مشهور و شناخته شده برای متخصصان و تحلیلگران نظامی تبدیل شده است. در یکی از این فوتیج ها که در شبکه ی 1 سیما پخش شد، فقط و فقط یک آسیب سطحی بر روی بال چپ سنتینل دیده می شد.

  ایران در آن زمان اظهار داشت که قصد دارد رازهای نظامی فوق سری در این وسیله ی پرنده ی نظامی را رمزگشایی کند و توسط مهندسی معکوس به تکنولوژی های آن دست یابد.

  در روز 18 آذر 1390، نماینده ی ایران در سازمان ملل شکایت خود را در قبال تجاوز هوایی پهپادهای آمریکایی به حریم هوای ایران به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داد و از آن روز اقدامات آمریکا که مبنی بر استفاده از تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی (=recognizing unmanned air vehicle) بود، غیر قانونی و خلاف قوانین بین الملل توصیف شد و پس از آن هیچ گزارشی از مشاهده ی UAV های ناشناس در آسمان ایران منتشر نشد.

  سه روز پس از این شکایت حقوقی جمهوری اسلامی ایران علیه دولت ایالات متحده، مقامات رده بالای آمریکایی رسما تقاضای باز پس گیری سنتینل را کردند که با واکنش تند مقامات ایرانی رو به رو شدند و قرار است در روز 22 بهمن 1390 یک عدد اسباب بازی آر کیو 170 به اوباما تحویل داده شود.

  ایران پس از ضبط پهپاد، تهدید به وارد شدن به جنگ سرد جدیدی شد که با به اشتراک گذاشتن تکنولوژی RQ-170 با چین و روسیه آغاز خواهد شد. رویداد ضبط سنتینل یک فاجعه ی امنیتی برای ایالات متحده محسوب می شود.

  پهپاد سنتینل (=Sentinel) برترین هواپیمای بدون سرنشین شناسایی و اطلاعاتی معرفی شده است که علاوه بر خاصیت stealth، می تواند تمامی مکالمات تلفن های همراه که در اطراف او هستند را استراق سمع کند، بوهای مخصوص کارخانه های هسته ای را حس می کند و سایت های هسته را شناسایی می کند، مداومت پروازی بالایی دارد و از بهترین ابزار شناسایی و تصویربرداری استفاده می کند.

  www.aerocenter.ir
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0