برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • استاتیک (STATICS) :: فصل دوم - دیاگرام آزاد و تعادل نقطه ی مادی - بخش دوم

  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) :
  در این مطلب قصد داریم به ادامه فصل دوم یعنی ((تعادل نقطه ی مادی)) بپردازیم.

  قبل از ادامه ی بحث، به دنبال کنندگان تاپیک اعلام می کنم که در صورت مشاهده ی هرگونه ابهام و وجود هرگونه سوال در مورد مباحث ارسال شده، حتما آن را اعلام کنند.

  ادامه ی فصل دوم ...  • تمرین 1:

  می خواهیم در شکل زیر نیروی کابل AB و AC را محاسبه کنیم:


  این تمرین توسط دیاگرام آزاد حل می شود.

  ابتدا دیاگرام آزاد یا پیکر آزاد نقطه ی A را رسم می کنیم و سپس با استفاده از معادلات تعادل، نیرو در کابل ها را محاسبه می کنیم.


  از معادلات بالا، نتیجه می گیریم که:  حال، معادلات تعادل نیروها را روی دو محور عمود بر هم بدست می آوریم که الزاما این دو محور نباید افقی و قائم باشد. به منظور کاهش در محاسبات و زمان حل مساله، محور X را روی کابل AC و محور Y را عمود بر آن طبق شکل زیر انتخاب می کنیم. با نوشتن معادله ی تعادل روی محور Y، نیروی FAB مستقیما با یک معاله بدست می آید. به همین ترتیب می توان برای محاسبه ی FAC عمل نمود. زاویه ی نیروی 600 نیوتون با محور X برابر 30 درجه و زاویه ی FAC با محور X برابر 45 درجه است.

  پس:


  در شکل زیر، نیروی P به دو میله ی 1 و 2 متصل شده است و در حالت تعادل می باشد. نیرو در میله 1 برابر است با سینوس زاویه ای که P با میله دیگر یعنی 2 می سازد، تقسیم بر سینوس زاویه ی بین 1 و 2 ضرب در نیروی P و بالعکس، بنابراین:

  برای تعیین علامت نیرو در میله ی 2، میله ی 1 را ادامه می دهیم.
  اگر در یک طرف، میله ی 1 واقع شود، علامت میله منفی (فشاری) می باشد.

  در این تمرین، برای محاسبه ی نیرو در کابل AC، سینوس زاویه ی نیروی 600 نیوتون با میله ی AB یعنی سینوس 15 درجه را بر سینوس زاویه بین AB و AC یعنی سینوس 45 درجه تقسیم می کنیم و حاصل را در 600 ضرب می کنیم، بنابراین:  توجه داشته باشید که برای محاسبه ی نیرو در هر میله، سینوس زاویه ی نیروی P (نیروی اعمال شده) با میله ی دیگر را در صورت کسر قرار می دهیم. در مخرج کسر سینوس زاویه ی بین دو نیروی میله قرار می گیرد و حاصل کسر در نیروی P (نیروی اعمال شده) ضرب می گردد.

  برای بدست آوردن علامت نیرو در میله ها، مثلا میله ی 2، میله ی 1 را ادامه می دهیم. ملاحظه می شود که نیروی کابل 2 و نیروی P در دو طرف خط L قرار دارند، بنابراین علامت نیرو در میله ی 2 مثبت (کششی) می باشد.

  (منبع سوال تمرین 1: کتاب استاتیک دکتر نائی)  • تمرین 2:

  یک وزنه ی 12 نیوتونی طبق شکل زیر داریم:


  می خواهیم به دو روش تحلیلی و ترسیمی، کشش طناب را بدست آوریم.


  ابتدا دیاگرام آزاد را رسم می کنیم:


  روش تحلیلی:


  روش ترسیمی:


  اختصاصی مرکز هوافضای ایروسنتر


  استاتیک (Statics)
  فصل دوم
  دیاگرام آزاد یا تعادل نقطه ی مادی
  بخش دوم

  Aerocenter.ir

  برای مشاهده تصاویر در سایر اصلی، روی تامبنیل آن ها کلیک نمایید.
  تاپیک بعدی را به ادامه ی حل تمرین اختصاص خواهیم داد.
  This article was originally published in forum thread: استاتیک (STATICS) :: فصل دوم - دیاگرام آزاد و تعادل نقطه ی مادی - بخش دوم started by Nima Amini View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0