برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • هواپیماها از چه ساخته می شوند؟ | قسمت اول  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) : در سازه هواپیما به جز بتن مسلح ، تقریبا می توان کلیه مصالح مهندسی مورد استفاده بشر را یافت. هواپیماهای اولیه اساسا از چوب و روکش پارچه ای و سیمهای مهاربند فولادی ساخته می شدند. اما امروزه آلیاژ آلومینیوم، ماده اصلی این کار است که ضمنا آلیا سبک نامیده می شود. این آلیاژ حاوی %4 مس، %1.2 منیزیم، %1.2 سیلیسیم ، کمی منگنز، آهن و کروم و باقی آن بیش از %90 را فلز آلومینیوم تشکیل می دهد. اختلاط آلومینیوم با مقادیر سایر فلزات تاثیر چشم گیری بر قدرت و استحکام آن دارد. یعنی قدرت آلیاژ به دست آمده 6 تا 8 برابر بیش از خود آلومینیوم است. در دوران جنگ جهانی اول پس از کشف روش تولید آلیاژ آلومینیوم فرصت طرح انواع سازه ها که تا زمان حاضر به مقدار بسیار کمی تغییر نموده است، به دست آمد.


  1. فولاد : فولاد عبارت است از آهنی که عناصر دیگری به آن افزوده شده است تا آلیاژ فولاد به دست آید. آلیاژ فولاد ضریف انعطاف کم و استحکام کششی بالایی دارد. اما چگالی آن نیز بالا است( سه برابر آلیاژهای آلومینیوم) در سازه هواپیما عموما از فولاد آب دیده استفاده می شود، نخستین هواپیمای تمام فلزی ، توباویون ، یک طرح فرانسوی در سال 1912 میلادی بود. ام نخستین هواپیمای تمام فلزی موفق و مقبول عام، هواپیمای JI یونکرس ، طرح پروفسور آلمانی یونکرس بود.  در جنگنده ضربتی f-111 جعبه مشترک محورهای تغییر زاویه بال از این آلیاژ ساخته شده است. در مقایسه با استاندارد غربی درصد بسیار بالای از وزن سازه جنگنده Mig-25 foxbat را فولاد تشکیل می دهد.


  به طور کلی امروزه در نقاطی از سازه که استحکام کششی بالا و ضریب انعطاف پایین در واحد حجم مورد نظر باشد، مثل ارابه فرود، جک مربوط به تغییر زاویه بال، اتصال بین بال و بدنه ، شاسی موتور، پوشش زرهی، چنگک نگهدارنده(arrester hook) و ریل حرکت فلپ ها (flap track) از فولاد استفاده می شود. اما به دلیل وزن زیاد فولاد روند کنونی در جهت استفاده بیشتر از فلز تیتانیوم است.


  arrester hook
  2 . آلیاژهای آلومینیوم: اکثر جنگنده های در حال خدمت جهان، از دو آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند. یکی آلیاژ دورآلومین سری US2000 که دارای مشخصه تحمل ضربه (damage tolerant) بوده و مقاومت نسبتا خوبی در مقابل خستگی از خود نشان می دهد و نرخ رشد ترک نیز در آن پایین می باشد. از این آلیاژ معمولا در نقاطی از سازه مثل سطح زیرین بال، استفاده می شود که به پدیده خستگی حساس است.

  آلیاژ دیگر، آلیاژ دورآلومین سری US7000 است که دارای مشخصه استحکام زیاد و تحت فشار بوده و معمولا از آن در سطح فوقانی بال استفاده می شود.


  flap track wing box

  3. آلیاژ آلومینیوم – لیتیوم: اگرچه آلیاژهای آلومینیوم لیتیوم جز مواد جدید محسوب نشده و از دهه 1920 در دسترس بوده اند، ولی مسائل عدیده ای که در تولید آنها وجود داشت، باعث شد استفاده از آنها در صنعت هوانوردی محدود شود. یکی از محسنات این آلیاژ چگالی پایین آن است که حدودا %10 کمتر از آلیاژ دورآلومین سری US2000 و در عین حال ، استحکامی مشابه آلیاژ دورآلومین سری US7000 دارد. از محسنات این نوع آلیاژ ضریب انعطاف کم آن در مقایسه با سایر آلیاژهای آلومینیوم است(حدودا %10 کمتر) . اولین کاربرد مهم این آلیاژ در جعبه متصل کننده دو بال جنگنده EF2000 می باشد.  که به صورت فورجینگ forging از ورق های زخیم ساخته شده است. امروزه به دلیل عدم اطمینان نسبت به چگونگی کارکرد دراز مدت این این آلیاژ در شرایط مختلف، به طور متوسط تنها 8% سازه از آن ساخته می شود.در حالی که پتانسیل رشد آن تا 20% نیز وجود دارد.


  forging
  استفاده از مخلوط آلیاژهای آلومینیوم و لیتیوم و فیبر ترکیبی کربن cfc در جنگنده جدید سبب کاهش وزن سازه به مقدار 10 الی %12 شده است. ( حدودا 3 الی %4 وزن هنگام برخاست).
  ادامه دارد...

  برگرفته از کتب:
  روند تکامل طراحی جنگنده ها
  مجموعه علوم هوانوردی جلد 1
  اختصاصی مرکز هوافضا و هوانوردی ایروسنتر www.aerocenter.ir
  .
  This article was originally published in forum thread: هواپیماها از چه ساخته می شوند؟ started by IRI.AMIR View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0