برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • علائم و نشان های Marshalling و هدایت هواپیما برروی زمین
  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) : حتما" تا کنون در تصاویر هوانوردی و یا حضورا" در فرودگاه هااشخاصی از پرسنل واحد عملیات زمینی را مشاهده کرده اید که با ظاهر و ابزاری خاص اقدام به نمایش حرکات و علامت های می کنند که شاید برای شما عجیب و یا خنده آورباشد. اما این اشخاص چه وظیفه ای را برعهده دارند و چه کسانی هستند؟

  مارشالر ( فردی که عمل مارشالینگ یا هدایت هواپیما برروی زمین را بر عهدهدارد) معمولا" در دو وضعیت مختلف اقدام به هدایت هواپیما برروی زمین میپردازد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد. یکی وظیفه هدایت خلبان هواپیمابرای استارت موتور و در آخر حرکت به سوی باند و دیگری هدایت خلبان پس از فرود ازابتدای تاکسی وی به پارکینگ پوزیشن یا استند مورد نظر و توقف کامل و خاموش کردنموتور را دارد.

  به عبارت دیگر Aircraft marshalling یا هدایت هواپیمابرروی زمین شامل یکسری علائم و نشان هایی بین فرد مارشالر برروی زمین فرودگاه وخلبان هواپیما و یا هلیکوپتر می باشد. مارشالینگ یک ارتباط بصری نک به تک و بخشیاز امور هندلینگ هواپیما برروی زمین می باشد. همچنین می تواند متناوبا" و یااضافی به صورت ارتباط و مکالمات رادیویی بین هواپیما و برج مراقبت فرودگاه نیزباشد.

  ابزاری که به صورت معمول یک فرد مارشالر با خود به همراه دارد شامل جلیقهایمنی شبرنگ , کلاهی مجهز به گوش گیر آکوستیک و دستکش یا چوب دستی با چراغ هایمخصوص شب می باشد.

  در فرودگاه ها علائم و نشان ها و حرکاتی که مارشالر انجام می دهد خلبان را در امر میزان گردش , کاهش سرعت , توقف و در نهایت خاموش کردن موتور ها و به صورت کلی هدایت به سمت محل پارکینگ و یا باند یاری می کند.

  گاهی اوقات مارشالر ها جهت و سمت دقیق و درست حرکت را به وسیله راندن خودرویی به نام Follow-Me یا (دنبال من بیا) به خلبان نشان می دهند بدین نحو که معمولا" دقایقی قبل از فرود هواپیما مارشالر به دستور واحد عملیات زمینی با خودروی خود که عموما" به رنگ زرد یا زرد و مشکی شطرنجی می باشد به ابتدای Taxi Way منتهی به باند رفته و منتظر فرود هواپیما می ماند سپس پس از فرود خلبان از سوی برج دستور دنبال کردن مارشالر و خودرو را می گیرد و تا پارکینگ پوزیشن و استند به همراه او می رود سپس مارشالر از خودرو پیاده شده و با علائم و نشان هایی خلبان را تا متراژ آخر و دقیق هدایت می کند این امر بسیار دقیق و مهم می باشد زیرا در صورت توقف نادرست هواپیما و یا حرکت نادرست آن در مسیر هایی به جز مسیر مشخص شده امکان برخورد بال یا بدنه هواپیما با سایر هواپیما ها و یا ساختمان ترمینال و یا سایر تجهیزات و خودرو های عملیات زمینی می باشد که می تواند منجر به خسارات و فاجعه هایی وحشتناک باشد.

  در فرودگاه های شلوغ و یا مجهز به سیستم های بهتر و پیشرفته تر مارشالر ها با سیستم نوینی به نام Visual Docking Guidance System که خود دارای انواع متفاوتی می باشد جایگزین گردیده اند.

  در مکان ها یا زمان هایی که با محدودیت فضا و یا زمان مواجه هستیم مانند فرودگاه های کوچک و یا ناو های هواپیما بر مارشالر با نهایت دقت و سنجیدن تمامی جوانب امر خود اقدام به دادن clearances جهت لندینگ و یا تیک اف هواپیما می نماید. زیرا در زمان های کوتاه بین فرود و تیک آف چندین هواپیما ارتباطات رادیویی با مشکل مواجه می باشد.
  مارشالر به همراه خودروی خود در حال هدایت یک فروند هواپیمای C130
  مارشالر در حال هدایت هواپیما با ابزار خود

  در تصویر زیر علائم و حرکات و نشان های مارشالر با ذکر معنی و مفهوم آن بیان شده است.
  ترجمه و تالیف از Ali Pilot

  هرگونه کپی برداری و نقل قول این مطلب منوط به ذکر نام نویسنده و منبع www.Aerocenter.ir می باشد.
  This article was originally published in forum thread: علائم و نشان های Marshalling و هدایت هواپیما برروی زمین//اختصاصی started by Ali Pilot View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0