برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • بررسی سوانح هوایی/ این قسمت: تقاطع مرگ بار

  ايروسنتر ( Aerocenter.ir ) : سلام و روز بخیر خدمت تمامی دوستان
  چند وقتی است تصمیم گرفتم تا به وسیله موضوعات واقعی دوستان را هر چه بیشتر با علوم هوانوردی آشنا کنم.
  از همین رو یک سری از حوادث هواپیمایی مهم دنیا را انتخاب کردم تا در قالب آنها موضوعات مختلف را به کمک دیگر دوستان توضیح دهم. شیوه کار به این صورت است که ماجرا از پرواز یک هواپیما شروع شده. سعی شده تا حد امکان جزئیات کار مانند تایپ هواپیما مسیر و شرایط آب و هوایی و دیگر ویژگی های تاثیر گذار در حادثه توضیح داده شود. سیر اتفاقات و عملیات انجام شده تا لحظه سقوط و یا حادثه توضیح داده می شود. در اینجا یک استراحت کوتاه خواهیم داشت و کاربران محترم در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند در مورد علت حادثه بحث و تبادل نظر کنند.
  بعد از این استراحت به سراغ کارشناسی حادثه می رویم و علت را پیگیر می شویم و در نهایت نتیجه گیری بر مبنای اطلاعات به دست آمده. به نظر نگارنده شیوه توضیح داده شده می تواند روش مناسبی برای آشنایی کلی و تا حدی دقیق با مسائل مهندسی هوافضا، خلبانی، مهمانداری و کنترل ترافیک هوایی باشد.
  در حال حاضر به صورت آزمایشی این کار را دنبال می کنیم و در صورتی که دوستان از این روش استقبال کردند به کار خود ادامه می دهیم چون حقیقتش رو بخواهید کار بسیار وقت گیر و انرژی بری است. در صورتی که دوستان نظر و یا سوالی در این رابطه دارند می توانند در همین تاپیک مطرح بفرمایند.
  به رسم امانت داری خدمت دوستان عرض کنم که گزارش حوادث و کارشناسی موضوع و تعدادی از عکس ها متعلق به سری مستندات برنامه air crash investigation شبکه نشنال جئوگرافیک می باشد.  در ادامه دومین موضوع را به کمک خداوند مهربان بررسی خواهیم کرد...
  ------

  زمان: 1 ژولای 2002
  ساعت 11
  هواپیمای Tu 154 به شماره پرواز 2937 ، آماده ترک فرودگاه مسکو به مقصد بارسلونا اسپانیا می شود. در کابین پرواز 5 نفر حضور دارند. کاپیتان الکساندر گروس با 30 سال سابقه پرواز، کمک خلبان الی گریگوریوف که او نیز در اصل یک chief pilot است در این پرواز به عنوان first officer خدمت می کند. نفر سوم مراد ایتکیروف که او نیز در حقیقت یک first officer است ولی به خاطر حضور گریگوریوف در صندلی دیگری نشته است. نفرات چهارم و پنجم نیز به عنوان navigator و مهندس پرواز در کابین حضور دارند.  ساعت 11:06
  هواپیمای بوئینگ 757 شرکت DHL از شهر bergano واقع در ایتالیا آماده پرواز به مقصد بلژیک می شود. در کابین بوئینگ تنها 2 نفر حضور دارند. کاپیتان پاول فیلیپس از انگلستان و first officer برند کمپیونی از کشور کانادا.
  مسیر این دو هواپیما در جنوب آلمان تقاطع خواهد داشت.  مدتی بعد.....
  هواپیمای توپولوف روس مناطق جنوبی آلمان به طرف سوئد در ارتفاع 36000 پایی در حال پرواز است. کاپیتان آخرین اطلاعات را از برج آلمان دریافت می کند. برج آلمان ارتباطات این هواپیما را به برج زوریخ محول می کند.
  پرواز شرکت DHL هم اکنون بر فراز کوههای آلپ به طرف سوئیس می باشد. کاپیتان درخواست افزایش ارتفاع از 26000 به 36000 پا را دارد. پرواز در ارتفاع بالاتر به دلیل اصطکاک کمتر هوا ، نیاز به مصرف سوخت کمتری دارد. برج اجازه این تغییر ارتفاع را صادر می کند.
  2.5 دقیقه تا برخورد: هر دو هواپیما در مرز سوئیس و آلمان قرار دارند. پرواز شرکت DHL شروع به کاهش ارتفاع می کند، پس از مدتی برج زوریخ به هواپیمای روس هم دستور کاهش ارتفاع می دهد. هر دو هواپیما به سمت یکدیگر شیرجه می روند و در نهایت با هم برخورد می کنند.
  هواپیمای بوئینگ از قسمت زیر توپولوف عبور می کند و دم آن با بدنه پرنده روس برخورد می کند و دم قطع می شود. توپولوف در هوا به دو قسمت تقسیم می شود و بوئینگ به مدت 2 دقیقه برای فرار از سقوط تلاش می کند. در حین این تلاش یکی از موتورها از جای کنده می شود. پرواز شرکت DHL ، 4 مایل دورتر از محل حادثه به زمین برخورد می کند.


  در قسمت های بعد به بررسی علل این حادثه می پردازیم
  هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر نام aerocenter.ir ممنوع می باشد
  This article was originally published in forum thread: بررسی سوانح هوایی/ این قسمت: تقاطع مرگ بار started by IRI.AMIR View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0