برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • بازخوانی پرونده ی شکار سنتینل توسط سپاه پاسداران

  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) : امروزه در اکثر جوامع توسعه یافته و در حال توسعه با گسترش ابزارهای مخابراتی و نقش آن ها در زندگی افراد و کمرنگ کردن نقش ِ سانسور خبری و به تبع آن کم شدن ِ قدرت ِ رهبری اذهان بر پایه ی پروپاگاندا، به مرور ِ زمان جنگ های نظامی و اعمال خشونت با استفاده از تسلیحات در حال منسوخ شدن است و عموما جنگ های امروزی بین گروه های ناآگاه و تندرو در حال انجام است.

  تعریف جدیدی در نوع ِ نبردهای آینده وجود دارد و آن هم نبرد اطلاعاتی است. می شود به صورت ِ عامیانه اینگونه تعریف کرد که اطلاعات و آمار تسلیحات و تاسیسات راهبردی هر کشور آبروی آن کشور است و بسیاری از پارامترهای حساس در زندگی شهروندان اعم از تغییرات قیمت کالاهای مورد نیاز و یا انواع داد و ستدهای تجاری بزرگ کشورها به این مولفه مرتبط خواهد شد و بر برخلاف نظریه ها و تحلیل های به اصطلاح روشنفکرانه که خواستار ِ باز شدن ِ تمامی قفل ها از روی اطلاعات و افشای آن در همه جا و کم کردن ِ تدریجی حریم ِ خصوصی هستند، اهمیت حفظ اسرار و اطلاعات هر کشور بالاتر خواهد رفت و حساسیت ها زیادتر خواهد شد.

  در این بین وجود ِ سامانه های پروازی پهپاد هوشمند و فوق مدرن نوع ِ URAS می تواند یک ابزار استراتژیک باشد و در کنار ِ سایر ِ عوامل، نقش کلیدی در رهگیری اطلاعات سری و فوق سری کشورها خواهد داشت. پهپاد Lockheed Martin RQ-170 موسوم به Sentinel نمونه ی بسیار مهم و بارزی از چنین سیستم های راهبردی محسوب می شود.

  در یک روز ِ یکشنبه در تاریخ 13 آذر 1390 خبر تایید نشده ی کوتاهی مبنی بر پایین آوردن ِ یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته متعلق به نیروهای آمریکایی در خاک ایران در صدر اخبار جهان قرار گرفت و پس از ساعاتی اولین گمانه زنی ها و تحلیل ها در مورد ِ این اتفاق انجام شد که عده ای آن را غیر ممکن و خبر غیر واقعی توصیف کردند و عده ای دیگر از رسانه های خارجی نیز به نقل از برخی مسئولان (بدون نام بردن از آن ها) خبر را تقریبا تایید شده توصیف کردند و از آن پهپاد نام بردند. پس از مدت چند روزه ی کوتاهی نیز رسانه های داخلی تصاویر ویدئو ای از این پهپاد را در فضای یک ورزشگاه متعلق به نیروهای نظامی به نمایش گذاشتند و مهر تاییدی بر این خبر بود.

  حال قصد داریم در این تاپیک پس از بیش از دو سال از این اتفاق، مجددا پرونده ی شکار این پهپاد موسوم به رویداد سنتینل را بررسی کنیم. علاوه بر استفاده های تبلیغاتی جهانی، اعمال ضربه های اطلاعاتی و همینطور خسارت های وارده در پروسه ی تحقیقات پیشرفته ی هوافضایی و اطلاعاتی-امنیتی علیه دولت ایالات متحده ی آمریکا توسط ِ شکار ِ این پهپاد در آن زمان، وجود ِ چنین پرنده ای در ایران مزایای دیگری نیز دارد که می خواهیم به آن اشاره کنیم. مهم ترین سوالی که پیش می آید این است که بعد از دو سال، وجود ِ این سیستم ِ پروازی در ایران یعنی چه ؟

  این نوع هواپیما دارای طراحی منحصر به فردی است و پیکربندی ظاهری ِ آن حاصل پژوهش های چندین تیم تحقیقاتی از مهندسان هوافضا است. می توان بدون ِ آسیب رساندن به هواپیما، تمامی مقاطع داخلی و خارجی در ساختار ِ ظاهری این هواپیما را توسط ابزار مختلفی اسکن کرد و نتایج بسیار مهمی را بدست آورد و هر سکشن را مدل سازی کرد و نتایج واقعی ِ آن را در شبیه سازی بدست آورد و ثبت کرد. اکنون تیم های تحقیقاتی ایرانی در دیتابیس های خود اطلاعات مهمی از طراحی بخش به بخش ِ این وسیله ی بسیار ایرودینامیکی و خوش پرواز دارند و می توانند علاوه بر توانایی ساخت هواپیمایی با چنین پیکربندی ای، از نتایج اطلاعات ِ طراحی در سایر پروژه های خود و حتی در ساخت و طراحی بمب افکن ها و یا جت های جنگی استفاده کنند.

  علاوه بر آن، با استفاده از ابزارهای مختلفی می توان جنس بدنه و اطلاعات و نوع ِ کامپوزیت های بسیار پیشرفته ی آن را در هر قسمت از هواپیما کشف کرد و این نیز همانند مورد ِ پاراگراف ِ بالا، اطلاعات مهمی را در دیتابیس های تحقیقات هوافضایی جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف قرار می دهد که البته گفتن ِ آن در دو پاراگراف خلاصه شده است اما پروسه ی پژوهشی و عملیاتی آن بسیار زمانبر و پیچیده است و به همین دلیل هر یک خط از اسناد ِ دیتابیس های تحقیق حاصل زمان ِ طولانی ای تمرکز بر قسمت های مختلف سیستم است.

  اگر از دنیای زیبای کشف ِ اطلاعات طراحی و ساخت این وینگباکس بگذریم، وارد دنیای پیچیده ی دیگری در درون ِ این سیستم می شویم. یعنی بخش های مختلف داخلی و زیر سامانه های مهم ِ آن.

  مهمترین زیرسامانه ای که توجه ِ اینجانب را به خود جلب می کند، یک زیرسیستم شبیه به زبان ِ مار است. مار وقتی قصد ِ شکار دارد، ممکن است شکار به قدری دور باشد که حتی آن را نبیند و یا در لانه ای مخفی شده باشد و مار قادر به دیدن ِ آن نیست. اما در محدوده ی وسیعی در اطراف ِ شکار، مولکول های بویایی متعلق به آن در هوا پراکنده شده است. مار با زبان ِ خود این مولکول ها را شناسایی می کند و بدون ِ نیاز به دیدن ِ شکار، با دنبال کردن ِ مولکول های بویایی به سمت ِ آن می رود و مولکول ها را در هوا رهگیری می کند تا اینکه شدت ِ تراکم ِ مولکول ها بسیار زیاد باشد و در اینجا مار متوجه می شود که مکان ِ شکار را یافته است و از اینجا به بعد با دید ِ بصری برای ِ شکارکردن طعمه وارد ِ عمل می شود. این پهپاد نیز از چنین زیر سامانه ای برخوردار است. یعنی می تواند با دریافت ِ اطلاعات ِ مرتبط با بوی برخی اهداف، مکان ِ آن را کشف کند. حال تصور کنید مختصات های خاصی به پهپاد داده شده است، و دستور ِ ارسالی این است که از یک نقطه به بعد، هیچ نقطه ی مختصاتی ای توسط ِ کاربر قبل از پرواز یا در حین پرواز دریافت نمی کند و تمامی زیر سیستم های هدایتی تحت ِ فرمان ِ اطلاعات ِ دریافتی از این زیرسامانه ی دریافت ِ مولکول های بویایی می شوند. یعنی پهپاد به صورت ِ کاملا اتوماتیک در هوا بو می کشد و مانند مار به شکار ِ خود نزدیک می شود. اگر هدف کشف ِ کارخانه های مخفی ِ هسته ای باشد، زیرسامانه در هوا به دنبال ِ مولکول های بویایی تولید شده در کارخانه های هسته ای می گردد و هدایت ِ پهپاد توسط اطلاعات مختصات های دریافتی از این زیرسامانه صورت می گیرد.

  اما این به چه معنا است ؟

  یعنی اگر کشوری به فناوری ِ تولید ِ این زیرسیستم دست پیدا کند، می تواند مشابه ِ چنین سامانه های پروازی را بسازد و در آسمان رها کند و قدام به کشف ِ اطلاعات جدیدی از تاسیسات و یا فعالیت های استراتژیک محرمانه ی سایر کشورها کند. و در حالت ِ دیگری می تواند این زیر سامانه را در یک قالب ِ دیگری پیاده کند و به اجرای عملیات های اطلاعاتی جهت ِ شناسایی سایت های تولید ِ سلاح های شیمیایی و یا سایر مکان های تهدید آمیز بپردازد. شناسایی چنین سایت هایی به این معنا است که می توان با تحت نظر گرفتن ِ آن مکان، ذرادخانه های آن ها را نیز پیدا کرد و در موقعیت ِ مناسب توسط ِ بمب های تخریبگر تاسیسات زیر زمینی در حملات هوایی و یا کلاهک های چند مرحله ای ِ تخریبگر سازه های چند لایه ی بتنی زیر زمینی در حملات موشکی جهت ِ رفع ِ تهدید اقدام کرد.

  از دیگر زیرسیستم های این وسیله ی ارزشمند می توان به زیرسیستم رهگیری ِ دیتاهای ارسالی و دریافتی از دیوایس هایی نظیر ِ مودم ِ اینترنت و تلفن ِ همراه اشاره کرد. وقتی شما دارید با یک هندست اطلاعات مهمی را می نویسد و به هندست دیگری در قالب پیام ِ متنی یا چندرسانه ای ارسال می کنید، اگر نزدیکی شعاعی که در داخلش شما قرار دارید پرواز کند، می تواند محتوای پیام شما را بخواند و به مرکز کنترل و فرماندهی ارسال کند و یا می تواند تمامی مکالمات گوشی شما را شنود کند. مولفه های کارایی مهمی نظیر ِ پنهانکاری این پهپاد و مداومت پروازی ِ بالای آن به همراه ِ این زیرسیستم می تواند ساعت ها در آسمان ِ بالای یک ساختمان گشت بزند و اطلاعات دریافتی و ارسالی افراد داخل آن ساختمان را رهگیری کند. اگر این زیرسامانه مهندسی معکوس شود و تولید شود، تصور کنید تا چه حد به قدرت ِ نیروهای اطلاعاتی و ضداطلاعاتی کشور اضافه می شود و می تواند جلوی بسیاری از عملیات های جاسوسی ِ سازمان های مختلفی علیه ایران گرفته شود.

  قطعه ی E-Logger در پهپاد مانند پیشینه ی یک فرد محسوب می شود. ممکن است تمامی اتفاقات و تغییرات داخلی در سیستم و زیرسیستم ها در داخل ِ این قطعه ذخیره شود و بماند و دستیابی به این تراشه یعنی دستیابی به دیتاهای دریافتی و ثبت شده ی سیستم. ممکن است برخی از اطلاعات زیر حذف شده باشند که می توان آن ها را مثل قبل بازیابی کرد و یا اگر هم کاملا بازیابی نشوند، می شود از طریق روش هایی به کلیات ِ اطلاعات ِ حذف شده پی برد و جزئیات دیگری را کشف کرد. فرمانده ی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یکی از گفتگوهای خود به یک سری اعمال تغییرات بر روی ِ سیستم ِ شکار شده در یک کارخانه در لس آنجلس اشاره کرده است که نشان از بازیابی اطلاعات و رمزگشایی دیتاهای این قطعه ی الکترونیکی دارد.

  پهپاد سنتینل علاوه بر سیستم های دید اول شخص و تصویربرداری پیشرفته و سایر زیرسیستم های پردازشگر تصویر، از یک نوع رادار بسیار قوی صرفا به منظور ِ تصویر برداری استفاده می کند. این رادار موسوم به رادار روزنه مصنوعی و به اختصار ِ حروف های انگلیسی نام ِ آن، سار نام دارد. پهپاد می تواند توسط ِ این رادار، سطح ِ زمین را در قالب ِ تصاویر ِ دو بعدی اسکن کند و در عملیات ِ پس پردازش با استفاده از تصاویر ِ اسکن شده و اطلاعاتی از جمله ارتفاع در هر نقطه، نمونه ی سه بعدی از انواع ِ ناهمواری ها و ساختمان ها را مدل سازی کند. ممکن است در برخی نمونه های این سیستم ِ تصویر برداری پیشرفته، بتوان سطوحی پایین تر از سطح ِ زمین را نیز تصویر برداری کرد و این یعنی کاربر ِ این سیستم می تواند یک مرکز تحقیقات زیر زمینی را کشف کند و از داخل ِ آن بدون ِ داخل شدن در آن فضا، تصویرهایی را بدست آورد که در عملیات های پس پردازش می توان تصاویر را تا حد زیادی واضح تر کرد و به کاربری ِ آن تاسیسات پی برد. رادار ِ سار نیز در کنار ِ سایر ِ زیرسیستم ها در داخل ِ این پهپاد وجود داشت.

  علاوه بر موارد اشاره شده در پاراگراف های اخیر، سیستم از زیرسامانه هایی مانند تجهیزات شناسایی مادون قرمز و الکترواپتیکال و بسیاری از سنسورهای اطلاعاتی مرتبط با کنترل و ناوبری پهپاد و سنسورهای مرتبط با زیرسیستم های شناسایی دیگری بهره مند است که قدرت ِ تشخیص و رهیابی اهداف شناسایی را در این پهپاد بسیار بالا می برد.

  سپاه پاسداران حدود یک هفته بعد از پایین آوردن ِ پهپاد سنتینل اعلام کرده است قصد دارد آن را مهندسی معکوس کند و این یعنی تمایل و گام برداشتن در راستای بدست آوردن ِ تمامی امکاناتی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم و این باعث می شود تا دیتابیس بسیار جامعی در اختیار تیم های طراحی و ساخت ِ ایرانی قرار گیرد که با آن می توان پروژه های مختلف و ارزشمندی را تعریف کرد و صنعت هوافضای کشور را به سال ها جلوتر پیش برد. تولید بسیاری از این زیرسامانه ها مدتی کمتر از 2 سال را نیاز دارند و مطمئنا تا کنون برخی از این زیرسامانه ها در خدمت سپاه پاسداران در آمده اند و می شود از آن ها در پروژه های هواپیماهای نظامی و سامانه های موشکی استفاده کرد.

  اختصاصی مرکز هوافضا و هوانوردی ایروسنتر
  -------------------------------
  بازخوانی پرونده ی شکار سنتینل توسط سپاه پاسداران
  مقاله اختصاصی مرکز هوافضا و هوانوردی ایروسنتر
  نویسنده: نیما امینی
  هواپیماهای بدون سرنشین UAV

  This article was originally published in forum thread: بازخوانی پرونده ی شکار سنتینل توسط سپاه پاسداران started by Nima Amini View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0