برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

 • مدار مولنیا - طراحی خاص مدار فضایی به منظور دریافت داده های امنیتی

  ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) : اگر از یک فرد عادی در مورد مدارهای فضایی بپرسید، دیدگاهش به احتمال زیاد خطوط بسته ی دایره ای خواهد بود که دور تا دور زمین به صورت فرضی قرار دارد و ماهواره ای را روی خود حمل می کند. ما در اینجا قصد داریم از مفهوم و طراحی خاصی از مدار ها صحبت کنیم که در زمان خود بسیار ویژه و منحصر به فرد بودند و هنوز هم از چنین مداری البته با تغییر کاربری و خارج شدن از حالت انحصاری، استفاده می شود. مداری خاص با نام مدار مولنیا ...

  مدار مولنیا یک مدار طراحی شده بیضی شکل است که نقطه اوج بسیار بالایی دارد و ارتفاع آن از سطح زمین در بلندترین حالت حدود 40 هزار کیلومتر نیز می رسد.
  خط سیر این مدار یک خط بسته ی بیضی وار بزرگ است که در دو نقطه ی حضیض و اوج دوره ی 12 ساعته دارد.
  ویژگی منحصر به فرد این مدار این است که در پریود 12 ساعته، بین 10 تا 11 ساعت آن را در اپوجی یا محدوده ی نقطه ی اوج سپری می کند و فقط 1 تا 2 ساعت آن را در پریجی یا محدوده ی نقطه ی حضیض قرار دارد.

  اگر بخواهیم تصوری دقیق از استقرار این مدار ارائه دهیم، به شیب 63 درجه ای این مدار اشاره می کنیم که با کاربری ها و طراحی های مختلف شیب هایی بین 63 تا 63.4 درجه به خود می گیرند (این زاویه نسبت به خط استوا به شمال بیان می شود). این زاویه ی سیر مداری امکان ویژه ای را به ایستگاه های کنترل زمینی متعلق به سازمان های فضایی می دهد و آن هم دید بسیار واضح و جامعی از نیمکره ی شمالی است.

  به سبب این دید ویژه و بسیار عالی، دست سازمان های اطلاعاتی و امنیتی تا حد زیادی باز می شود لذا بسیاری از کشورهای پر حاشیه نظیر ایالات متحده ی آمریکا و جمهوری فدراتیو روسیه در نیمکره ی شمالی قرار دارند و با استفاده از این مدار می توان ماهواره های جمع آوری داده های امنیتی را در فضا قرار داد و این کشورها را تحت پوشش قرار داد.

  اولین بار این مدار توسط روس ها در زمان اتحاد جماهیر شوروی با شیب 63 درجه مورد طراحی و استفاده قرار گرفت و در یک دوره ی کامل، 91% از مسیر خود را صرف پوشش سراسری خاک آمریکا طی 11 ساعت می کرد و صرفا 9% مسیر خود را در پریود 12 ساعتی بر فراز شوروی سابق صرف تخلیه ی اطلاعات دریافت شده از آمریکا به ایستگاه های روسی می کرد.

  تا کنون نزدیک به 90 فروند ماهواره ی اطلاعاتی-نظامی توسط روس ها به منظور استفاده در مدار مولنیا ساخته شده است. کارایی این ماهواره ها دریافت تصاویر واضح از نقاط استراتژیک آمریکا و تحت نظر گرفتن ذراتخانه های هسته ای و موشکی ایالات متحده تعریف شده است و امروزه این ماهواره ها قابلیت تعقیب و رهگیری برنامه های موشکی ایالات متحده ی آمریکا را دارند.

  با پرتاب و عملیاتی کردن همزمان سه ماهواره در این مدار می توان پوشش زنده ی 24 ساعته از حرکات نظامی آمریکا را داشت و حتی در برخی مواقع تلفن های خاصی را شنود کرد یا امکان برقراری ارتباط مخابراتی امن را برای عوامل امنیتی خودی مستقر شده در آمریکا فراهم آورد و بسیاری از کاربرد های ویژه و گوناگون اطلاعاتی-امنیتی-نظامی دیگر.  مهمترین مزایای این مدار علاوه بر پوشش بسیار عالی نیمکره ی شمالی زمین، قرار دادن ماهواره و یا هر جسم فضایی در این مدار نیاز به انرژی بسیار کمتری نسبت به مدارهای ژئوسنکروم دارد و راحت تر از این تایپ مداری در فضا قرار می گیرد و همین صرف انرژی کمتر با خود صرفه جویی اقتصادی و زمانی بالایی را برای مدیریت پروژه به همراه دارد.

  جدا از این همه مزایا و ویژگی قابل توجه و جذب کننده، این مدار یک عیب محسوس نیز دارد. آن ایراد همان گذر از کمربند ون آلن و محدوده آلبدو است و از آنجا که محدوده ی مداری مولنیا تا ارتفاع 40000 کیلومتری از سطح زمین نیز قرار دارد به طور متوسط جسم فضایی در این مدار در شبانه روز 4 بار از داخل محدوده ی وان آلن عبور می کند.

  حال می خواهیم به صورت خلاصه در مورد این محدوده ها بیان کنیم.
  کمربند وان آلن در محدوده ی 3200 کیلومتری تا 16000 کیلومتری قرار دارد و محدوده آلبدو نیز در 1200 تا 21000 کیلومتری اطراف زمین واقع است.
  یک پوشش بسیار قوی که خداوند برای محافظت از زمین به وجود آورده است، همین پوشش مغناطیسی ای است که توسط یک محقق هوافضایی کشف شد و آن را با نام کمربند وان آلن می شناسیم. کمربند وان آلن دو منطقه ی وسیع در اطراف زمین را پوشش می دهد و وظیفه ی آن جذب تشعشعات مضر کیهانی است و جان انسان ها را در برابر ذرات خطرناک فضایی حفظ می کند. این منطقه دارای تجمع بسیار متراکم و غلیظی از ذرات باردار الکترون و پروتون می باشد و عبور هر گونه جسم الکترونیکی از این مدار منجر به نابودی سیستم های الکترونیکی آن می شود. در این محدوه ذرات آلفا در بالا قرار دارند و ذرات بتا در پایین مستقر هستند.

  حال تصور کنید ماهواره در مدار مولنیا باید 4 بار در طول 24 ساعت از این محدوده که در تصویر بالا مشخص شده است عبور کند. مشخصا از اولین ویژگی های ماهواره های مدار مولنیا باید امکان وجود لایه های محافظتی از سخت افزارهای الکترونیکی ماهواره باشد و ساخت چنین ماهواره هایی تکنولوژی اختصاصی و هایتک محسوب می شود. از طرفی در ایستگاه های زمینی باید آنتن های ثابت بسیار قوی و خاصی طراحی و ساخته شود که ماهواره را پیوسته در هنگام عبور از این محدوده های پرانرژی رصد کند.

  در آخر برای جمع بندی می توان گفت مدار مولنیا یک مدار بسیار بهینه است که انتخاب زاویه ی عرض جغرافیایی خاص آن سبب می شود بسیاری از سیستم های تولید تراست شامل تراسترها و مخازن سوخت و سیستم های مرتبط در ماهواره حذف شوند و این صرفه جویی بسیاری را در هزینه های تولید و کاربری ماهواره به همراه دارد و عمر عملیات آن را بالا می برد و این مدار می تواند بهترین گزینه برای پوشش آسیا، اروپا و آمریکای شمالی باشد.


  اختصاصی مرکز هوافضا و هوانوردی ایروسنتر  Aerocenter.ir ©
  نویسنده : نیما امینی
  This article was originally published in forum thread: مدار مولنیا - طراحی خاص مدار فضایی به منظور دریافت داده های امنیتی started by Nima Amini View original post
 • اطلاعات پرواز انلاین فرودگاه ها

 • سامانه پیامکی ایروسنتر
 • پایگاه های اطلاع رسانی • وضعیت اب و هوا

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0