برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. black-pilot ?????? ??
  black-pilot

  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2009
  زمین
  1,073
  تعداد تشکر : 1,025
  Thanked 3,419 Times in 1,039 Posts

  ??? ??? /نگاهي به رويکرد مردم ايران در استفاده از انواع ناوگان حمل و نقل/ تقاضا براي سفر با هواپيما رو به افزايش است

  بيش از 90 درصد از ميزان جابه‌جايي‌هاي كشور در بخش مسافري توسط ناوگان جاده‌اي، كمتر از هشت درصد توسط ناوگان ريلي و تنها سه درصد از ميزان جابه‌جايي‌هاي مردم ايران زمين از طريق ناوگان هوايي انجام مي‌شود و عليرغم وجود وسعت زياد سواحل و بنادر و جزاير در كشور، حمل و نقل مسافري دريايي سهم بسيار اندكي دارد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هرچند كه حمل و نقل جاده‌اي پرتلفات ترين بخش حمل و نقل محسوب مي‌شود، اما همچنان بالاترين ميزان جابه جايي بار و مسافر كشور را به خود اختصاص داده است.


  · بخش جاده‌اي پر تقاضا و پر تلفات

  با احتساب سفرهاي شخصي، بيش از 90 درصد از جابه‌جايي مسافر از طريق ناوگان جاده‌اي صورت مي‌گيرد و آمار جابه‌جايي مسافر در اين بخش طي سال گذشته نسبت به سال 1387 از رشد 0.6درصدي برخوردار بوده است.

  در حال حاضر 69 هزار و 166 دستگاه خودرو در ناوگان عمومي حمل و نقل جاده‌اي كشور فعال هستند كه 24 درصد (معادل 16 هزار و 711 دستگاه) از اين تعداد را ناوگان اتوبوسي، 35 درصد (معادل 24 هزار و 533 دستگاه ) را ناوگان ميني‌بوسي و 41 درصد از كل ناوگان عمومي جاده‌اي (معادل 27 هزار و 922 دستگاه) را سواري كرايه تشكيل مي‌دهد.‌ در اين بين متوسط عمر ناوگان اتوبوسي 12.76 سال، متوسط سن ناوگان ميني‌بوس 23.39 سال و متوسط سن ناوگان سواري كرايه 5.54 سال است.

  سال گذشته بيش از 266 ميليون نفر مسافر با صورت وضعيت از طريق ناوگان جاده‌اي كشور جابه‌جا شده‌اند كه بدون صورت وضعيت اين تعداد بيش از 292 ميليون نفر برآورد مي‌شود که سهم مسافران جابه‌جا شده درون استاني 60 درصد و مسافران برون استاني 40 درصد بوده است. همچنين سهم مسافر جابه‌جا شده توسط بخش تعاوني‌ها 22 درصد و توسط بخش خصوصي 78 درصد بوده است.

  گفتني است که 228 پايانه عمومي مسافري (شهرداري) و 48 پايانه عمومي (مالكيت خصوصي) و 668 پايانه اختصاصي (شركت مستقل) در ايران فعال و 32 پايانه نيز در حال ساخت است.

  همچنين دو هزار و 486 شركت و موسسه حمل و نقل در كشور فعاليت مي‌كنند كه به گفته سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، در اين ميان 10 شركت توانمند هستند كه هفت شركت در بخش سواري كرايه و سه شركت در بخش اتوبوسي فعاليت دارند. همچنين 145 هزار و 200 راننده در بخش مسافري اشتغال دارند.


  · بخش ريلي ارزان و ايمن، اما بي پول

  حمل و نقل ريلي كه هميشه به عنوان ايمن‌ترين و ارزان‌ترين شقوق حمل و نقل از آن ياد مي‌شود، سهمي كمتر از هشت درصد در جابه‌جايي مسافر كشور دارد و هم اكنون بسياري از استان هاي كشور از راه آهن برخوردار نبوده و كمتر از 10 هزار كيلومتر ريل در ايران وجود دارد. اگرچه ساخت نزديك به هفت هزار كيلومتر راه آهن نشانه‌گذاري شده، اما براي ساخت تنها 150 كيلومتر آن اعتبار وجود دارد و تامين اعتبار داخلي و خارجي براي اجرايي شدن اين پروژه‌ها با مشكل مواجه است.

  درسال گذشته 27 ميليون مسافر از طريق ناوگان ريلي كشور جابه‌جا شدند كه طبق برنامه چهارم توسعه بايد اين ميزان جابه‌جايي به 33 ميليون و 600 هزار نفر مي‌رسيد، اما محقق نشد.

  در سال 1387 نيز جابه‌جايي 28 ميليون و 300 هزار مسافر از طريق ناوگان ريلي هدف‌گذاري شده بود كه طي اين سال 26 ميليون و 225 هزار نفر توسط اين بخش از حمل و نقل جابه‌جا شدند.

  به گفته رييس هيات مديره شركت قطارهاي مسافري رجا، يكي از دلايل پايين‌تر بودن ميزان جابه‌جايي ‌طي دو سال گذشته نسبت به برنامه، كمبود واگن‌هاي مسافري و عدم تحويل واگن‌هاي خريداري شده مطابق برنامه بوده است.

  لازم به ذكر است که بر اساس لايحه مديريت مصرف سوخت كه در سال 1386 تدوين شد، بنا شد در سال 1390 به 30 درصد سهم بار و 18 درصد سهم مسافري برسيم كه به گفته مديركل دفتر اقتصادي و سرمايه‌گذاري راه آهن، به دليل عدم تخصيص بودجه‌اي كه در اين لايحه پيش‌بيني شده بود در سال 1390 به اين اهداف نخواهيم رسيد، چراكه طبق اين لايحه بودجه 10 هزار ميلياردي براي حمل و نقل درون شهري و برون شهري در نظر گرفته شده بود، اما در عمل اين بودجه تخصيص پيدا نكرد؛ بنابراين در شرايطي كه بودجه مورد نياز براي توسعه ناوگان اختصاص داده نشود، اهداف نيز محقق نمي‌شود كه اميد است در قالب برنامه پنجم توسعه، با افزايش درصدي تحقق بودجه‌هاي مورد نياز و تشويق بخش خصوصي براي سرمايه‌گذاري در سال 1393 به اهداف سال 1390 برسيم.


  · بخش هوايي پر سر و صدا، اما كم سهم

  بخش هوايي برخلاف اينكه پر حاشيه و پر صداترين مجموعه حمل و نقلي محسوب مي‌شود، تنها سه درصد از ميزان جابه جايي‌هاي كشور را به خود اختصاص داده است.

  در حال حاضر 200 فروند هواپيما در كشور به پرواز در مي‌آيد كه 141 فروند آن ملكي غربي، 27 فروند آن از نوع ملكي شرقي، 24 فروند آن از نوع استيجاري غربي و 8 فروند آن استيجاري شرقي هستند.

  در اين ميان سال گذشته 14 ميليون و 440 هزار و 255 مسافر توسط شركت‌هاي هواپيمايي ايراني در پروازهاي داخلي كشور جابه جا شده‌اند كه نسبت به سال 1387 حدود 14.5 درصد افزايش داشته است. همچنين دو ميليون و 859 هزار و 747 مسافر از طريق شركت‌هاي هواپيماي خارجي در پروازهاي بين‌المللي جابه جا شدند كه نسبت به سال 1387 حدود 11 درصد افزايش يافته است.


  · بخش دريايي و كمبود ناوگان استاندارد

  حمل و نقل دريايي مسافر اما با وجود سواحل زياد در كشور جايگاه چنداني ندارد و سهم اين بخش در حمل و نقل مسافري بسيار اندك و ناچيز است و مسوولان امر دليل آن را كمبود ناوگان استاندارد و متناسب با شان مردم و همچنين عدم اشاعه فرهنگ دريايي مي‌دانند.

  طي سال 1387 حدود پنج ميليون و 600 هزار سفر دريايي انجام شد كه اين ميزان در سال گذشته با 17 درصد رشد به يك ميليون افزايش به حدود شش ميليون و 600 هزار سفر دريايي رسيد.

  مسيرهاي دريايي كه تردد بين آن‌ها انجام مي‌شود، عبارتند از: بوشهر- خارك ، گناوه- خارك، لنگه- كيش، چارك- كيش، آفتاب- كيش، بندرعباس - قشم، بندرعباس - جزيره هرمز و مسيرهاي دريايي منطقه‌اي خرمشهر- كويت، بوشهر- كويت، بوشهر- بحرين، بندر باهنر - شارجه و دبي و بندر لنگه به دبي.

  در بنادر شمالي كشور نيز اغلب جابه‌جايي‌هاي دريايي، گشت‌هاي تفريحي است و مسافري از طريق سواحل شهرها جابه‌جا نمي‌شود.

  ...ANY TIME BABY
  #1 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2010 در ساعت 13:16:57

 2. The Following 3 Users Say Thank You to black-pilot For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (July 16th, 2010), Mohammad Tomcat (July 17th, 2010), Mohammadme (July 16th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0