برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? سالروز ولادت سید الساجدین ، حضرت امام زین العابدین (ع) مبارک باد

  سالروز ولادت سید الساجدین ، امام العارفین حضرت زین العابدین (ع) بر عموم مسلمین جهان مبارک باد


  نام : محمد
  لقب : زین العابدین
  کنیه : ابو محمد
  نام پدر : حسین
  نام مادر : شهر بانو
  تاریخ ولادت : 5 شعبان (38 قمری )
  محل ولادت : مدینه
  مدت امامت : 35 سال
  مدت عمر : 57 سال
  تاریخ شهادت : 25 محرم
  علت شهادت : زهر ولید
  نام قاتل : هشام بن عبدالملک
  محل دفن : بقیع

  مادر امام سجاد (ع)
  درکتابهاي تاريخ آمده است که مادر امام سجاد (ع) ” شهربانو” دختر آخرين پادشاه ساساني” يزدگرد سوم” بوده است.

  امپراتوري ايران، همچون هر نظام جاهلي ديگر بر ظلم وستم و سياستهاي طبقاتي استوار بود. با درخشيدن نور اسلام،اين نظام همچون درختي پوک و پوسيده که از وزش بادهاي سهمناک ريشه کن مي شود، نابود شد. پادشاه ايران ازشهري به شهري مي گريخت تا آنکه سرانجام در خراسان به قتل رسيد و خانواده اش در همان شهر ماندگار شدند تا آنکه خراسان در روزگار خلافت عثمان در سال 32 هجري به دست مسلمانان فتح شد و خانواده امپراتور مقتول ايران، به اسارت مسلمانان درآمدند و به مدينه آورده شدند. چون آنها را در پيشگاه خليفه سوم و اصحاب بزرگ پيامبر حاضر کردند، اميرمومنان علي بن ابيطالب (ع ) عثمان را به گراميداشت خاندان يزد گرد تشويق کرد و بدين منظور حديثي از پيامبر(ص) را براي او خواند که فرموده بود:« عزيزان قومي را که به ذلت افتاده اند، گرامي داريد» شايد يکي از حکمتهاي اين سخن دلجويي از مردمي باشد که همواره سران و بزرگان خود را مورد احترام قرار مي دادند، تا مبادا پرده هاي کينه و دشمني ميان آنان و پذيرش اسلام، مانعي ايجاد کند. چون عثمان در اين باره درنگ کرد، اميرمومنان(ع) فرمود:

  « به خاطر خدا سهم خود و سهم بني هاشم را از اينان آزاد کردم.»

  انصار و مهاجران نيز در اين کار از آن حضرت پيروي کردند. خليفه هم چاره اي جز اين، فرا روي خود نديد. آنگاه امام علي (ع ) پيشنهاد داد که هر يک از اسرا را به حال خود بگذارند تا همسري مناسب براي خود برگزينند. يکي از دختران يزدگرد؛ امام حسين (ع ) را برگزيد و دومي نيز امام حسن (ع ) و بنا به قولي محمد ابن ابي بکر را به همسري خود انتخاب کرد.

  «شهربانو» در اين سال باردار شد و در پنجم شعبان سال 33 هجري نخستين فرزند خويش را به دنيا آورد و در همان روزهاي اول پس از زايمان بدرود حيات گفت. سپس يکي از کنيزان امام حسين (ع ) متکفل نگهداري کودک شد. بدين ترتيب،امام زين العابدين (ع ) در دامن آن کنيز بزرگ شد. مردم مي پنداشتند که آن زن مادر واقعي امام سجاد است در حالي که او دايه امام سجاد بود.

  امام سجاد (ع ) هفت ساله بود که پدربزرگش، اميرمؤمنان(ع) در محراب مسجد کوفه به شهادت رسيد. پس از چند ماه اهل بيت به مدينه بازگشتند، جايي که علي بن الحسين (ع ) در خانه آکنده از بوي خوش پيامبر(ص) رشد کرده بود . امام هفده ساله بود که عمويش امام حسن مجتبي (ع) را با زهر به شهادت رساندند.

  امام سجاد در سايه پدر بزرگوارش امام حسين (ع )، نقش رهبري در روياروئي با ارتداد جاهليت مآب اموي را تجربه مي کرد.

  صحيفه سجاديه از گنجينه هاي ارزشمند دعاهاي امامان(ع) است كه در بردارنده برخي از دعاهاي حضرت سجاد(ع) است.

  صحيفه سجاديه كانوني از معارف بلند الهي در ابواب مختلف است و در يك ارزيابي واقع بينانه مي توان آن را ابزار رساي فرهنگي براي مقابله با هجوم فرهنگي دانست كه خلفاي ناشايست باب آن را گشوده بودند.

  بي ترديد اگر اين حركت ارزشمند فرهنگي در كنار گستره فرهنگي ديگر امامان نبود، اين مهاجمان فرهنگي اثري از اسلام ناب محمدي(ص) باقي نمي گذارند. اهل دانش اذعان دارند كه كتاب صحيفه سجاديه از نظر جايگاه ارزشي سومين كتابي است كه در صدر اسلام پس از قرآن كريم و نهج البلاغه پديد آمده و مانند نسيم صبا در اطراف و اكناف عالم منتشر شده و از اين رو مردم آن را مورد اهتمام و توجه قرار داده اند.

  سراسر اين كتاب پر ازحقايقي است كه خداوند سبحان هنگام خلوت آن را بر زبان آن حضرت(ع) روان ساخته است و هر كتاب ديگري كه در اين فن تنظيم يافته از اين كتاب بهره و نصيبي برده است. به طوري كه ديگر دانشمندان كتب ادعيه خود را بر مبناي دعاهاي اين صحيفه به رشته تحرير درآورده اند.

  دعاهاي صحيفه علاوه بر حسن بلاغت و كمال فصاحت بر عالي ترين مضامين و عبارات و علوم الهي مشتمل است. زيبايي، شكوه وقدرت روحي كه در تعبيرات روح پرور آن به كار رفته و طرق مختلفي كه در اوقات گوناگون در مقام فروتني و توسل در پيشگاه الهي و درود وثنا برخداوند انتخاب شده، خود بالاترين شاهد و دليل است بر اين كه صدور آن از مقام امام معصوم(ع) قطعي است و احدي دست رد و انكار بر آن ننهاده و نام آن شهره آفاق است و فروغش بر اكناف جهان گسترده تا آنجا كه هرگز شك و ترديد در آن راه ندارد وگوهري است از معدن علوم امام سجاد(ع).

  بنابراين به خاطر جايگاه والايش بزرگان علم و ادب سه نام بر آن گذارده اند كه گوياي جايگاه رفيع اين كتاب عظيم الشأن است:
  1- اخت القرآن
  2-انجيل اهل بيت(ع)
  3- زبور آل محمد(ص)

  صحيفه سجاديه هر چند سراسر دعا و نيايش است و تمام مطالب آن به عنوان راز و نياز انسان با پروردگار خويش ارائه شده، ولي تأمل و تحقيق در گستره مفاهيم و معارف آن به وضوح نشان مي دهد كه دعاهاي آن فراتر از مناجات هاي فردي و راز و نيازهايي است كه يك انسان در خلوت تنهايي خود و در بحران مشكلات زندگي، با خداي خويش دارد.

  مناجات هاي صحيفه در حقيقت نجواي علم و اخلاق و عقيده وسياست است با روح موحدان و مناجاتياني كه در محراب عبادت و ميدان جهاد و صحنه مبارزه با شيطان هاي دروني و بروني حضور دارند.
  امام سجاد(ع) از محراب نيايش مكتبي سرشار ازآموزش و پرورش پديد آورد و با پست ترين خصلت ها و ارزنده ترين انديشه ها را با لطافت وعطر مناجات درهم آميخته و شيفتگان جمال حق را تا جايگاه شناخت حقايق اوج داده است.

  صحيفه مدرسه اي است كه معلم آن امام چهارم(ع) است و اين معلم است كه با اين كتاب جهانيان را در تمام اعصار درس مي دهد و هر كس را در حد توان و قدرتش و به اندازه تكليف و استعدادش به مقامي كه بايد برسد مي رساند. صحيفه درياي پرخروش فيض الهي است كه لؤلؤ و مرجانش از شمار بيرون و اشياي پرقيمتش ازحد شمارش خارج است.

  صحيفه آفتاب پر حرارت الهي است كه از مشرق وجود حضرت زين العابدين براي تربيت وجود انسان ها طلوع كرده و تا ابد از فروغ بخشي باز نخواهد ماند.
  #1 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2010 در ساعت 20:19:50

 2. The Following 5 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (July 17th, 2010), Mohammadme (July 16th, 2010), Real Flight (July 16th, 2010), reza dezfuli (July 17th, 2010), داوديان (July 16th, 2010)

 3. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : سالروز ولادت سید الساجدین ، حضرت زین العابدین (ع) مبارک باد

  چهارمین اخترفروزان آسمان امامت و ولایت، حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام معروف به سجاد، نمادی از کمالات و ارزش‏های انسانی، زینت بندگان پاک‏سیرت و پیام‏آور کربلا بود. ابرمردی که شاهد تلخ‏ترین حوادث روزگار بود، ولی چون کوهی استوار در برابر همه توفان‏های بلا و دشواری‏ها ایستادگی و در جبهه‏های گوناگون با آنها مبارزه کرد. امام معصومی که هدایتگری‏های خویش را در عصر خفقان و سیاهی، در قالب دعا و مناجات با خدا به امت اسلامی ارزانی داشت و توانست در سایه‏سار دانش خود، بزرگان و اندیشمندانی گران‏قدر را در دامان خود بپروراند.

  میلاد نور

  پری‏چهرگان آسمانی در میلاد نور، زیارتگر سرای حسینی گردیدند تا نغمه‏خوان سروش هدایت و تهنیت‏گوی مولودی باشند که طلایه‏دار نور و سرسلسله آفتاب بود. مولودی پاک که بر پیشانی بلندش، مُهر بندگی حق نقش بسته بود. در دامان پرمهر سالار شهیدان، نغمه حیات سر داد تا پدر برای او نامی نیکو گزیند و حسین بن علی علیه‏السلام که در عشق به پدر، عاشقی شیفته و شیدایی دل‏سوخته بود، فرزند پاکش را به یُمن شمیم دل‏انگیز و روح‏افزای امیرمؤمنان علی علیه‏السلام ، بدین نام نهاد تا احیاگر خاطرات خوب پدر و مهربانی‏های زلال او باشد.

  خورشید امامت

  پس از شهادت امام حسین علیه‏السلام ، امامت و جانشینی آن حضرت به فرزندش حضرت سجاد علیه‏السلام رسید. در تاریخ آمده است که وقتی امام حسین علیه‏السلام راهی عراق بود، نوشته‏ها و وصیت‏نامه‏ای را به عنوان امانت به اُمّ‏سَلَمه، یکی از همسران والامقام پیامبراعظم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وس م سپرد و فرمود: «هر که اینها را از تو بخواهد، امامت، شایسته اوست.» وقتی حضرت سجاد علیه‏السلام به مدینه بازگشت، آنها را از ام سلمه طلبید.

  زینت عابدان

  امام سجاد علیه‏السلام ، زینت عابدان و پیشوای بندگان پاک خداوند است. ابن عباس در این باره از رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وس م روایت می‏کند که فرمود: «هرگاه روز قیامت شود، ندا دهنده‏ای در میان جمع اهل محشر ندا می‏دهد که مایه زینت عابدان کجاست. در آن هنگام، فرزندم، علی‏بن الحسین با کمال سرفرازی و سربلندی در محشر ظاهر می‏شود و میان صفوف حرکت می‏کند».

  فضیلت دانش‏اندوزی

  امام سجاد علیه‏السلام در مورد فضیلت دانش‏اندوزی می‏فرماید: «اگر مردم می‏دانستند دانش‏آموزی چه فایده‏ای دارد، دنبال آن می‏رفتند؛ اگرچه در راه آن خون دل بریزند و به گرداب‏ها فرو افتند. به راستی که خدای تعالی به دانیال نبی وحی کرد مبغوض‏ترین بندگانم نزد من، آن نادانی است که حق اهل دانش را سبک شمارد و از آنان پیروی نکند و دوست‏ترین بندگانم نزد من، کسی است که از دانایان پیروی می‏کند».

  شکوه و جلال

  امام سجاد علیه‏السلام چنان جلال و شکوهی داشت که حتی دشمنان حضرت نیز در برابر هیبت ایشان سر تعظیم فرود می‏آوردند. برای نمونه، مسلم بن عَقَبه، از ستمگران روزگار که به قصد کشتن امام سجاد علیه‏السلام با حضرت رو به رو شده بود، به محض دیدن امام، بی‏اختیار به تکریمش پرداخت و او را با احترام در کنار خود نشاند و پس از تکریم و تعظیم، آن حضرت را به خانه‏اش برگرداند. هنگامی که از او علت این کار را پرسیدند، پاسخ داد: شکوه و هیبت او مرا فرا گرفت. او که ابتدا قصد کشتن امام را داشت، بی‏اختیار به امام عرض کرد که هر حاجتی داری، بگوی. امام برای خود حاجتی نخواست، ولی برای عده‏ای طلب بخشش کرد و آنها را از مرگ نجات داد.

  مجلس امام

  مردم در محضر امام سجاد علیه‏السلام تحت‏تأثیر هیبت و شکوه ایشان، یارای هرزه‏گویی و بیهوده‏گویی نداشتند، بلکه سکوتی همراه با ادب بر محلس امام حاکم بود. فَرَزْدَقِ شاعر، در وصف مجلس آن حضرت می‏گوید: «چشم‏ها از شدت حیا به زیر بود. هیچ‏کس سخن نمی‏گفت مگر آن‏گاه که او لب به تبسّم می‏گشود و در چنین وضع و حال، با فقیران و تهی‏دستان می‏نشست و غذا می‏خورد و آنها را به خانه خود دعوت می‏کرد و با ایشان مأنوس می‏شد».

  تربیت علمی

  امام سجاد علیه‏السلام به منظور نشر معارف والای دینی و احیای سیره پیامبر گرامی اسلام و امامان پیش از خود، تلاش‏های گسترده‏ای کرد. آن حضرت در مدت 34 سال امامت خود، افراد فراوانی را تربیت کرد. در رأس این افراد، فرزند ارجمند ایشان، امام محمدباقر علیه‏السلام بود که وظیفه امامت را پس از آن بزرگوار به عهده گرفت. ایشان سنگ‏بنای دانشگاه اهل‏بیت را گذاشت و فقه گسترده شیعه را تدوین کرد. فرزندان دیگر حضرت، عبداللّه، عمر و حسین، از عالمان، فقیهان و راویان حدیث بودند و به عبادت و درست‏کاری شهرت داشتند.

  شاگردان

  سعیدبن جبیر

  یکی از شاگردان امام سجاد علیه‏السلام ، سعیدبن جُبیر است که به دلیل محبت اهل‏بیت علیهم‏السلام به دست حجاج بن یوسف ثقفی، حاکم ستمگر آن زمان به شهادت رسید. از امام جعفرصادق علیه‏السلام درباره سعید چنین نقل شده است: «سعید بن جبیر همیشه با علی بن حسین علیه‏السلام همراه بود و امام او را مدح و ثنا می‏گفت.» او از بزرگ‏ترین دانشمندان زمان خود به شمار می‏آمد که در علوم تفسیر و فقه، سرآمد همگان بود.

  أبوحمزه ثمالی

  ثابت بن دینار که نزد ما به أبوحمزه ثُمالی مشهور است، از شاگردان برجسته چهار امام، یعنی امام سجاد علیه‏السلام ، امام باقر علیه‏السلام ، امام صادق علیه‏السلام و امام کاظم علیه‏السلام شمرده می‏شود. امام رضا علیه‏السلام در مورد فضیلت ابوحزمه می‏فرماید: «أبوحمزه ثمالی در زمان خودش همچون لقمان بود.» از أبوحمزه، کتاب تفسیر قرآن، کتاب النوادر، رساله حقوق و نیز دعای أبوحمزه ثمالی به یادگار مانده است.

  اَبان‏بن تغلب

  اَبان بن تغلب ریاح، یکی از بزرگان اصحاب امام زین‏العابدین علیه‏السلام به شمار می‏رود. او مردی والامقام و صاحب منزلت و شوکت علمی بود. ابان، مجتهدی توانا در علوم قرآنی، فقه، حدیث و ادبیّات عرب به شمار می‏رفت. او فیض خدمت چند امام معصوم را داشته و از امام سجاد علیه‏السلام ، امام باقر علیه‏السلام و امام صادق علیه‏السلام روایت نقل کرده است. حضرت امام محمدباقر علیه‏السلام به او فرمود: «ای ابان! در مسجد مدینه بنشین و برای مردم فتوا بده. من دوست دارم مثل تو در میان یارانم دیده شود.» نیز هنگامی که خبر مرگ أبان بن تغلب را به امام صادق علیه‏السلام دادند، فرمود: «به خدا سوگند، مرگ أبان، قلبم را به درد آورد».

  رساله حقوق

  رساله حقوق، سخنان والای امام سجاد علیه‏السلام به ابوحمزه ثمالی است. حضرت در این رساله، با دقت در رفتار آدمی و بررسی تمامی جنبه‏های زندگی او، روابط انسان را با آفریدگار، خویشتن، خانواده، جامعه، حکومت، معلم و دیگر کسان در نظرگرفته و آن‏گاه حقوق و واجباتی برای او مقرّر فرموده است. حضرت، آدمی را مسئول رعایت و پاسداری از این حقوق می‏داند تا بدان وسیله، بنیاد جامعه اسلامی به تمام و کمال ایجاد شود و عدالت اجتماعی و تکامل و پیشرفت اجتماعی بر جامعه سایه افکند.

  حق خداوند

  امام سجاد علیه‏السلام ، رساله حقوق خود را با معرفی حق خداوند متعالی که بر تمامی حقوق برتری دارد، آغاز می‏کند و می‏فرماید: «اما حق خداوند آن است که او را بپرستی و چیزی را شریک او قرار ندهی و اگر از روی اخلاص چنین کنی، خدا بر خود مقرر کرده است که کار دنیا و آخرت تو را به عهده گیرد و آنچه از آن بخواهی، برایت نگه دارد».
  #2 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2010 در ساعت 20:20:23

 4. The Following 5 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (July 17th, 2010), Mohammadme (July 16th, 2010), Real Flight (July 16th, 2010), reza dezfuli (July 17th, 2010), داوديان (July 16th, 2010)

 5. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? پاسخ : سالروز ولادت سید الساجدین ، حضرت امام زین العابدین (ع) مبارک باد

  مانند سایر فایل های فلش که در سایت قرار داده میشود دارای صوت است  #3 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2010 در ساعت 20:54:44

 6. The Following 5 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (July 17th, 2010), Mohammadme (July 16th, 2010), Real Flight (July 16th, 2010), reza dezfuli (July 17th, 2010), داوديان (July 16th, 2010)

????? ????? ??? ?????

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0