برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. Real Flight ?????? ??
  Real Flight
  هوانورد ارشد-سرهنگ دوم
  December 2009
  گلستان
  767
  تعداد تشکر : 6,053
  Thanked 3,552 Times in 712 Posts

  Post قوی ترین رصدخانه ی جهان

  قوی ترین رصدخانه ی جهان

  پروژه ی «تلسکوپ بسیار بزرگ» (The Very Large Telescope (VLT، سردمدار تأسیسات نجومی اروپا در ابتدای هزاره ی سوم است. مجموعه تلسکوپهای VLT به همراه مجموعه ی ابزارآلات رصد مرئی و فروسرخ، در بالای کوه پارانال در شیلی استقرار یافته است.
  این رصدخانه پیشرفته ترین ابزارآلات رصدی دنیا را شامل می شود: مجموعه ای از چهار تلسکوپ واحد با آینه های اصلی ۲ر۸ متری و چهار تلسکوپ کمکی متحرک ۸ر۱ متری. این تلسکوپها می توانند با هم به صورت دو، سه یا چهار تداخل سنج غول پیکر کار کنند. تلسکوپهای واحد ۲ر۸ متری همچنین می توانند به صروت انفرادی فعالیت نمایند. با یکی از چنین تلسکوپهایی، می توان ستارگانی که ۴ میلیارد بار کمنورتر از ستارگان قابل رؤیت با چشم غیرمسلح، را مشاهده نمود.
  اولین تلسکوپ واحد از این مجموعه به نام آنتو (خورشید) اولین نور آسمانی را در ماه می ۱۹۹۸ دریافت کرد و در آپریل ۱۹۹۹ به فعالیتهای علمی معمول وارد شد. امروزه تمامی چهار تلسکوپ واحد و چهار تلسکوپ کمکی در حال فعالیت هستند. در حال حاضر VLT تأثیری بی چون و چرا بر نجوم رصدی دنیا داشته است. بیش از ۲۰۰۰ مقاله ی علمی در مجله های علمی دنیا بر اساس داده های VLT نوشته شده است.

  تلسکوپهای واحد

  زمانی که هر چهار تلسکوپ واحد ۲ر۸ متری با هم کار می کنند، می توانند با قدرت یک تلسکوپ ۱۶ متری فعالیت نمایند. این تلسکوپها همچنین می توانند به صورت تداخلی همکاری کنند و تصاویری با کیفیت بالا تهیه کنند. حیطه ی طول موج مفید برای آنها، از نزدیک فرابنفش (نزدیک ۵۰۰ نانومتر) تا نیمه ی فروسرخ (یعنی حدود ۲۵ میکرومتر) گسترده شده است.
  گنبد یکی از تلسکوپهای واحد در حال ساخت - ماشین محرک تلسکوپتلسکوپهای واحد با اپتیک فعال تجهیز شده اند. کیفیت تصویر به طور مداوم توسط یک تحلیل گر کامپیوتری با استفاده از یک ستاره ی مرجع محاسبه و تصحیح می شود.
  آیینه ی بزرگ ۸ متری تلسکوپ در حال نصب – مجموعه ی چهار تلسکوپ واحد بر فراز کوههر تلسکوپ واحد دارای انباری از ۱۱ ابزار مختلف می باشد که به منجمین این امکان را می دهد تا از روشهای رصدی مختلف استفاده کنند، به علاوه ی دو ابزار برای رصدهای تداخلی. نسل دوم این ابزارآلات در حال حاضر در حال طراحی و ساخت می باشند.
  تلسکوپ و دوربین عکاسی آناسامی این تلسکوپها به زبانی بومی شیلی:

  آنتو Antu(خورشید)کوینKueyen (ماه)
  ملیپال Melipal (صلیب جنوبی)
  یپون Yepun (زهره یا ستاره ی شامگاهی)
  مجموعه ی VLT در زیر عظمت راه شیری
  تلسکوپهای کمکی

  به جهت بیشترین استفاده ی مفید از VLT در هر شب، چهار تلسکوپ کمکی کوچک آماده ی فعالیت می باشند. این تلسکوپها روی ریل نصب شده اند و می توانند بین موقعیتهای رصدی از پیش تعیین شده حرکت کنند. از این موقعیت ها، نور دریافتی آنها با VLT ترکیب می شود.
  این تلسکوپهای کمکی، تلسکوپهایی بسیار غیرمعمولی هستند. درون گنبدهای محافظشان، سیستم های الکترونیکی، تهویه، هیدرولیکی و سردکننده ی خاص خود را دارند. مثل یک حلزون هر کدام با خانه اش این طرف و آنطرف می رود.
  تلسکوپهای کمکی خصوصیات خاصی دارند:
  - جابجا پذیری
  - خود بسندگی فقط با ارتباطات الکترونیکی
  - دقت مکانیکی بالا، برای ایجاد تداخل سنجی با دقت چند ده نانومتر
  از آنجایی که اینها قابل حرکت هستند، هیئت تمامی تلسکوپها می تواند بر اساس مطالبات رصدی تغییر کند.

  اتاق کنترل

  اتاق کنترل تلسکوپها هم در میانه ی قله، بین تلسکوپها قرار گرفته است.


  قدرت اپتیکی

  به تعدادی از تصاویری که توسط این تلسکوپها از اعماق آسمان تهیه شده است، دقت کنید:
  زحل – خوشه ی کهکشانیکهکشان

  و همچنان این دست ساخته های غول پیکر بشر چشم به سوی آسمان دارند، تا دانش و بینش انسان را درباره ی اعماق عالم فزونی ببخشند.

  ?????? ???? Real Flight : July 21st, 2010 ?? ???? 12:47:26

  ... Always Be The Captain
  AEROCENTER

  #1 ارسال شده در تاريخ July 20th, 2010 در ساعت 22:19:02

 2. The Following 6 Users Say Thank You to Real Flight For This Useful Post:

  akbar e&e (July 21st, 2010), Djmerikhi (July 21st, 2010), hadi_zeighami (October 23rd, 2010), mohammad hossein (July 28th, 2012), orasess (July 20th, 2010), tom cat (July 20th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0