برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. m.boostani ?????? ??
  m.boostani
  هوانورد عادی - گروهبان دوم
  November 2009
  esfahan-shahin-shahr
  53
  تعداد تشکر : 1,118
  Thanked 196 Times in 51 Posts

  ??? ??? داستان ایمیلی که فراگیر شد / پنجم شهریور در آسمان زمین چه می گذرد

  به گزارش خبرگزاری مهر، این ایمیل که دست به دست در گردش است اعلام می کند در 27 آگوست 2010 سیاره مریخ به اندازه ای بزرگ به نظر خواهد رسید که به چشم ساکنین زمین هم اندازه قرص کامل ماه خواهد بود.
  دیدن دو ماه درخشان در آسمان شب بسیار شگفت انگیز خواهد بود، به این شرط که چنین رویدادی واقعا رخ دهد! زیرا این ایمیل بیشتر در حد یک شوخی است تا واقعیت، شوخی که از سال 2003 تا کنون با نزدیک شدن به ماه آگوست آغاز شد. در اصل هرگز نمی توان مریخ را از روی زمین به بزرگی ماه کامل دید و ماه آگوست 2010 نیز ماهی نیست که مریخ در درخشانترین حالت خود قرار داشته باشد.
  در حقیقت در ماه آگوست سال جاری مریخ به شکل ستاره ای با درخششی ملایم در غروب آسمان غربی دیده خواهد شد. مریخ زمانی که در 27 ژانویه 2010 به نزدیکترین فاصله اش از زمین رسید در آسمان بسیار درخشان ظاهر شد که حتی در آن زمان نیز چهره و نور مریخ به شکل ستاره ای بسیار درخشان بود و نه ماه کامل.
  تنها زمانی که مریخ در سال جاری در کنار ماه کامل قرار گرفت نیز شب 29 ژانویه بود که در آن زمان نیز قطر تصویری که از روی زمین از مریخ دیده می شد در برابر ماه کامل، یک - صد و چهلم بود. به بیانی دیگر در آن زمان از سال باید در حدود 140 مریخ در ابعادی که از زمین دیده می شد در کنار یکدیگر قرار می گرفتند تا با قطر ماه برابری کند.
  مریخ، سرزمینی که منشاء رویاها و تخیلات انسان شده، جهانی یک قدم بیرون تر از مدار زمین، کمی از زمین کوچکتر و کمی از قمر زمین بزرگتر است. در عین حال فاصله این سیاره نسبت به زمین بسیار بیشتر از فاصله ماه تا زمین است.
  درک ناچیز بودن لکه هایی به نام سیاره ها و قمرها در برابر عظمت جهان هستی بسیار دشوار است اما می توان گفت فاصله ماه از زمین در حدود یک ثانیه نوری است و برگشت نور از ماه به زمین با سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه در حدود یک ثانیه زمان می برد.
  در حالی که نور مریخ برای رسیدن به زمین مدت زمان بسیار بیشتری نیاز دارد که متناسب با حرکات زمین و مریخ به دور خورشید این مدت زمان از چند دقیقه تا حدودا 20 دقیقه متفاوت است. به بیانی دیگر فاصله دو سیاره زمانی که مریخ و زمین با هم در یک سمت از خورشید قرار دارند نسبت به زمانی که مریخ نسبت به زمین در سمت متقابل خورشید قرار گرفته بسیار کمتر است.
  در نتیجه بزرگ دیدن ماه از زمین به دلیل نزدیکی این کره به سیاره سبز است و بر همین اساس می توان گفت که هرگز امکان یک اندازه دیدن مریخ و ماه در آسمان زمین وجود ندارد. مریخ در درخشانترین حالت و نزدیکترین فاصله اش به زمین تنها ستاره ای کوچک و درخشان در میان آسمان پهناور خواهد بود.

  حال سئوال اینجاست که چنین شایعه ای از کجا آغاز شده است؟

  داستان به زمانی بازمی گردد که در 27 آگوست سال 2003 مریخ و زمین طی 60 هزار سال قبل به نزدیکترین فاصله از یکدیگر رسیدند. در آن زمان فاصله این دو جهان نسبت به یکدیگر کمتر از 57 میلیون کیلومتر یا سه دقیقه نوری بود. آخرین افرادی که در چنین فاصله ای از مریخ قرار داشتند غارنشینان بوده اند و اخترشناسانی که در سال 2003 شاهد این پدیده بودند از آن به عنوان رخدادی بی نظیر یاد کردند اما هرگز در جایی به ثبت نرسید که در آن شب، مریخ چیزی فراتر از لکه ای آتشین و درخشان در آسمان شب بوده و یا دو ماه در آسمان دیده شده است.
  بر اساس گزارش earthsky، آنچه در 27 آگوست سال جاری رخ خواهد داد، رویداد چندان مهمی نیست و در آن تاریخ تنها سیاره ای زیبا در نزدیکی ماه قرار خواهد گرفت اما این سیاره مشتری نام دارد، نه مریخ. با این همه شاید در آن شب نیز عده ای به آسمان و ماهش نگاه کنند و با دیدن ستاره ای درخشان در کنار ماه با خود بیاندیشند که آیا این ستاره درخشان مریخ است؟

  http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetai...NewsID=1111727
  #1 ارسال شده در تاريخ July 25th, 2010 در ساعت 14:44:35

 2. The Following 5 Users Say Thank You to m.boostani For This Useful Post:

  Amiralikarimi (July 25th, 2010), Eshghe Parvaz (July 25th, 2010), Hesam7e7 (July 26th, 2010), orasess (July 25th, 2010), SKY MAN (July 26th, 2010)

 3. m.boostani ?????? ??
  m.boostani
  هوانورد عادی - گروهبان دوم
  November 2009
  esfahan-shahin-shahr
  53
  تعداد تشکر : 1,118
  Thanked 196 Times in 51 Posts

  ??? ??? پاسخ : داستان ایمیلی که فراگیر شد / پنجم شهریور در آسمان زمین چه می گذرد

  دیدن دو ماه در آسمان یک شوخی است

  مشاور علمی رصد خانه زعفرانیه خبری که در تاریخ 25تیر در ایرن منتشر شده بود را تکذیب کرد و گفت: این خبر یک شوخی عجیب است که طی هفت سال اخیر در تمام دنیا به وجود آمده و همگان را دچار شبه می کرده است.
  به گزارش خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران، دکتر محمد رضا نوروزی با بیان این مطلب افزود: سیاره مریخ نمی تواند هیچ وقت تا این حد به زمین نزدیک شود و این غیر ممکن است. نزدیکترین فاصله مریخ تا زمین را در اصطلاح ستاره شناسی "مقابله" می گویند. که کمترین این فاصله 55 میلیون کیلومتر است و در این حالت حداکثر اندازه ظاهری ان به 25 تا 27 ثانیه قوسی می رسد( مقایسه کنید با ماه که تقریبا 30 دقیقه قوسی یا 1800 ثانیه قوسی است) یعنی زمانی که مریخ به کمترین فاصله خود با زمین می رسد هنوز 72 بار از ماه کوچکتر است مثل دیگر ستارگان. پس هیچ وقت مریخ و ماه نمی توانند هم اندازه شوند که مثل هم به نظر برسند.
  وی ادامه داد: در هیچ زمانی از عمر منظومه شمسی که به 5میلیارد سال می رسد هیچ وقت چنین اتفاقی نیفتاده و نمی افتد. در سال 2003 مقابله ای مریخ به زمین اتفاق افتاد یعنی فاصله مریخ تا زمین 55 میلیون کیلومتر شده بود که کمترین فاصله همین مقدار است.
  شایان ذکر است که مظمون این ایمیل که هرساله در سرتا سر دنیا به مردم می رسد، بدین شرح است: در ساعت 12:30 ( نیمه شب) در 5 شهریور سال جاری کره مریخ به بالاترین درجه درخشش خود درآسمان شب خواهد رسید. کره مریخ به اندازه کره ماه تماما بزرگ می شود و با چشم غیر مسلح قابل دیدن و تشخیص است. این وقتی است که در روز 5 شهریور کره مریخ به فاصله 34.6 مایلی خود به زمین میرسد. این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد.

  http://p30city.net/showthread.php?p=166730
  #2 ارسال شده در تاريخ July 25th, 2010 در ساعت 14:49:19

 4. The Following 5 Users Say Thank You to m.boostani For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (July 25th, 2010), Hesam7e7 (July 26th, 2010), orasess (July 25th, 2010), SKY MAN (July 26th, 2010), داوديان (July 25th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0