معاون وزير راه و ترابري و رييس سازمان هواشناسي اعلام كرد: تا سال آينده فرودگاه‌هاي اهواز، آبادان، بوشهر، سنندج، كرمانشاه و ايلام به سيستم RVR مجهز مي‌شوند تا محدوديت‌هاي ديد اين فرودگاه‌ها در پي پديده گرد و غبار برطرف شود.

بهرام صناعي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌كه در زمينه هواشناسي در بخش هوايي مشكلي در كشور وجود ندارد، گفت: طبق مقررات ايكائو در كليه فرودگاه‌هاي كشور ايستگاه‌هاي هواشناسي فعال است، چراكه بدون ايستگاه‌هاي هواشناسي هيچ پروازي نمي‌تواند انجام شود.

وي تنها مشكل در زمينه هواشناسي مجموعه هوايي كشور را بروز پديده گرد و غبار طي دو سال اخير عنوان و اظهار كرد: برخي فرودگاه‌ها بايد به تجهيزات ناوبري فرودگاهي و هواشناسي مجهز شوند؛ چراكه با وجود محدوديت ديد خلبان در فرودگاه‌هاي غربي و جنوب غربي كشور تحت تاثير پديده گرد و غبار نيز قرار دارند كه لازم است تجهيزات هواشناسي در اين فرودگاه‌ها كامل‌تر شود كه محدوديت‌هاي ديدي كه به واسطه گرد و غبار ايجاد مي‌شود، برطرف شود.

معاون وزير راه و ترابري، فرودگاه‌هاي اهواز، آبادان، بوشهر، سنندج، كرمانشاه و ايلام را تحت تاثير پديده گرد و غبار عنوان كرد و گفت: تجهيز اين فرودگاه‌ها به سيستم‌هاي RVR در برنامه است كه به واسطه اين سيستم سطح ديد باند به صورت خودكار اندازه‌گيري و در اختيار برج مراقبت پرواز قرار مي‌گيرد. با وجود اين سيستم هواپيما مي‌تواند تا ديد 500 متر نشست و برخاست كند.

صناعي افزود: با توجه به اين‌كه شبكه هواشناسي در بخش هوايي مجهز بوده و رادارهاي هواشناسي و ايستگاه‌هاي خودكار هواشناسي در فرودگاه‌هاي كشور مستقر هستند و همچنين اين مجموعه با جان مردم سر و كار دارد، تاكنون خطايي در پيش‌بيني‌هاي هوايي نداشته‌ايم.

رييس سازمان هواشناسي كشور درباره دلايل برخي پيش‌بيني‌هاي نادرست اين سازمان، اظهار كرد:‌ متغيرهاي زيادي بر علم پيش‌بيني حاكم مي‌شود و تنوع اقليمي بسيار زياد در استان‌هاي كشور طي سال، پيش‌بيني را با مشكل مواجه مي‌كند. از سوي ديگر در هيچ جاي دنيا پيش‌بيني 100درصد درست نيست.

وي افزود: به دليل نداشتن مدل‌هاي ريز مقياس بسيار پيشرفته، احتمال خطاي پيش‌بيني‌ها وجود دارد، اما درصد صحت پيش‌بيني‌هاي هواشناسي براي 24 ساعت و 48 ساعت نسبتا خوب است.

او اظهار كرد: صحت پيش‌بيني‌هاي هواشناسي ايران را بايد با كشوري كه شرايط اقليمي و امكاناتي ما را دارد، مقايسه كنيم كه در اين صورت در رتبه اول قرار خواهيم گرفت.