ناسا ماموريت دو مريخ نورد خود را تا سال 2009 تمديد كرد.

همانطور كه مي دانيد ، روح و فرصت دو مريخ نورد دوقلوي ناسا هستند كه قرار بود تنها چند ماه بر سطح اين سياره دوام بياورند اما بيشتر از سه سال است كه آنها همچنان بر روي سطح مريخ به حركت خود ادامه مي دهند و ناسا تصميم گرفته تا بار ديگر اين مامويت را تمديد كند.
اين پروژه با مديريت دكتر فيروز نادري آغاز شد و براي پنجمين بار است كه ناسا آن را تمديد مي كند ولي اين بار برخلاف دفعات گذشته مدت تمديد ماموريت بيشتر شده و ناسا آن را تا سال 2009 ميلادي تمديد كرده است.

اين دوقلوهاي كاوشگر در ژانويه سال 2004 بر سطح مريخ فرود آمدند ،در آن زمان دانشمندان عقيده داشتند كه در عرض چند ماه غبار موجود در مريخ ، سطح صفحات خورشيدي مريخ نوردها را مي پوشاند و ماموريت كاوشگرها بدون دريافت انرژي به پايان خواهد رسيد . اما بعد ها معلوم شد آب و هواي مريخ آنقدر ها هم سختگير نيست و حتي طوفان ها و گردبادهاي كوچك مريخي باعث شدند تا سطح صفحات خورشيدي به طور نسبي تميز شود و كاوشگرهاي جان سخت بتوانند به حركت خود ادامه دهند .

نتايج كار اين دو كاوشگر بسيار شگفت انگيز است . كاوشگر "روح"(Spirit ) تا كنون 7.26 كيلومتر در مريخ حركت كرده و 102000 عكس به زمين ارسال كرده و كاوشگر "فرصت"(Opportunity ) نيز موفق به پيمودن مسيري معادل 11.57 كيلومتر و ارسال 94000 تصوير به زمين شده است.

از مهمترين اطلاعات بدست آمده توسط اين دو مريخ نورد مي توان به يافتن دلايل محكمي براي وجود آب در گذشته مريخ اشاره كرد كه با بررسي صخره ها و مواد معدني موجود در مريخ بدست آمده اند. آنها همچنين موفق به يافتن شهاب سنگ هاي فلزي در مريخ شده اند ، شهاب سنگ هايي كه گاهي به نمونه هاي برخورد كرده به زمين بسيار شبيه بوده اند
منبع : پارس اسكاي