برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? اورانوسي‌ها فرصت را از دست ندهند!

  يک منجم آماتور در خصوص رصد سيارات گفت: رصد سيارات با توجه به کنجکاوي ذهن مردم در مورد سيارات مي‌تواند جذابيت‌هاي خاص خود را داشته باشد.

  بيشتر مردم با نام سيارات آشنا هستند و حتي شايد عکس‌هاي ارسالي سفينه‌هاي فضايي را که از نماي نزديک از سيارات گرفته شده را مکرر ديده باشند، اما ممکن است هيچ‌گاه نتوانند تصور کنند مثلا آن جرم درخشاني که اين شب‌ها بر فراز آسمان خودنمايي مي‌کند، سياره مشتري است.  عمران مرادي در گفت‌وگو با ايسنا در اصفهان، اظهار داشت: معمولا رصد سيارات به خصوص با استفاده از تلسکوپ مي‌تواند براي مردم جذاب باشد. آن‌ها وقتي متوجه مي‌شوند آنچه شب‌ها تصور مي‌کردند يک ستاره جذاب درخشان است که بر خلاف ديگر ستارگان چشمک نمي‌زند، يک سياره بوده، بسيار متعجب مي‌شوند.  آنها دوست دارند سيارات را با استفاده از تلسکوپ هم رصد کنند، چرا که تصور مي‌کنند مي‌توانند از پشت تلسکوپ، تصوير سيارات را آن‌گونه که در عکس‌هاي گرفته شده توسط سفينه‌ها يا تلسکوپ‌هاي بزرگ حرفه‌اي ديده‌اند، ببينند و البته تلسکوپ‌هاي کوچک آماتوري معمولا نااميدشان مي‌کند.  وي رصد سيارات را حتي با دوربين دوچشمي هم خالي از لطف ندانست و ادامه داد: البته رصد سيارات حتي با دوربين دوچشمي خالي از لطف نيست و برخي از ويژگي‌هاي کلي و ظاهري سيارات را نيز مي‌توان با دوربين‌ها يا تلسکوپ‌هاي ساده آماتوري نيز مشاهده کرد، اگر چه هر چه تلسکوپ حرفه‌اي‌تر و بزرگتر باشد، جزييات بيشتر و زيباتري از سيارات را مي‌توان مشاهد كرد.  مرادي تصريح کرد: مثلا در مورد سياره مشتري با يک دوربين دوچشمي و يا يک تلسکوپ کاملا معمولي هم مي‌توان چهار قمر معروف مشتري را که به اقمار گاليله‌اي معروفند رصد کرد، ولي خود سياره مشتري مانند يک کره درخشان ديده مي‌شود که هر چه تلسکوپ بزرگتر و حرفه‌اي تر باشد، جزييات بيشتري از لکه و نوارهاي روي سطح مشتري آشکار خواهد شد و يا مثلا با همين ابزار ساده آماتوري مي‌توان ديد که سياره زهره هم مي‌تواند مانند ماه به صورت هلال باشد و اگر بتوان از تلسکوپ‌هاي آماتوري قوي‌تر استفاده کرد مي‌توان حتي حلقه‌هاي زحل را نيز رصد کرد.  اين منجم به رصد گودال‌هاي ماه که با ابزار رصدي آماتوري هم امکان پذير است، اشاره و بيان کرد: ديدن کوه‌ها و دره‌ها و گودال‌هاي سطح ماه آن هم با اين ابزار ساده بسيار جذاب است.  مرادي با اشاره به موقعيت خاص مشتري در اين شب‌ها افزود: در اين شب‌ها سياره مشتري به لحاظ نجومي در موقعيت خوبي براي رصد قرار دارد. اگر از همان ابتداي اين شب‌ها نظري به شرق آسمان داشته باشيد، بدون شک جرم درخشاني را خواهيد ديد که به زيبايي مي‌رخشد و اين همان سياره مشتري است.  وي خاطرنشان کرد: البته در اين شب‌ها و همزمان با طلوع مشتري در سمت غرب آسمان جرم درخشان ديگري را خواهيد ديد که بر عکس مشتري در حال غروب است و ساعتي پس از غروب خورشيد نيز غروب مي‌کند. اين جرم درخشان سياره زهره است. از طرفي موقعيت خاص سياره مشتري در اين شب‌ها مي‌تواند شاخص خوبي براي يافتن سياره اورانوس که معمولا به سختي رصد مي‌شود، باشد.  مرادي گفت: فقط کافي است دوربين و يا تلسکوپ خود را بر روي سياره مشتري متمرکز کنيد و بعد جهت آن را در حدود يک درجه به سمت شمال مشتري تغيير دهيد تا اين سياره زيباي آبي رنگ را هم رصد کنيد.  وي تصريح کرد: البته رصد اورانوس به دليل فاصله زيادش از زمين به سادگي مقدور نيست و نياز به آسماني تاريک به دور از آلودگي‌هاي نوري و ابزار رصدي قوي‌تر دارد، اگر چه در محيط هاي کاملا تاريک، اين سياره تنها مانند يک ستاره کم سو قابل رصد است. پس کساني که سال‌ها در حسرت رصد اورانوس هستند، مي‌توانند از اين موقعيت خاص براي رصد اين سياره زيبا استفاده کنند.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ September 25th, 2010 در ساعت 22:45:51

 2. The Following 4 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (September 26th, 2010), persian_astro (September 26th, 2010), SKY MAN (September 26th, 2010), سجیل (September 27th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0