برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? کشف یک دوره گرمای کیهانی در جهان

  نخستین دستگاه جدید نصب شده بر روی تلسکوپ فضایی هابل کشف کرد که کیهان در بیش از 11 میلیارد سال قبل دچار یک "گرمای جهانی" بوده است.


  در بهار سال 2009 دستگاه جدیدی به نام "طیف نگار منشای کیهانی" بر روی تلسکوپ فضایی هابل نصب شد.  اکنون گروهی از ستاره شناسان دانشگاه کلورادو با کمک این دستگاه جدید عصری بین 7/11 تا 3/11 میلیارد سال قبل را شناسایی کردند که در طول آن فرایند گسترده یونی شدگی هلیم حاضر در فضا رخ داده و منجر به گرم شدن گاز بین کهکشانی شده است.  گرمای این گاز موجب شده که نسل جدیدی از ستارگان در بعضی از کهکشانهای کوچک شکل گیرند اما جرم کم این کهکشانها قادر نبود این گاز را در خود نگه دارد و بنابراین این کهکشانها دوباره این گاز را در فضای بین کهکشانی رها کردند.  این اخترشناسان موفق شدند خطوط جذب طیفی هلیم را در نور ماوراء بنفش ساطع شده از یک اخترنما کشف کنند.

  در این اخترنما دسته پرتوهای نور با قطع کردن توده های گاز نامرئی، ردیابی ترکیبات این گاز بین کهکشانی را که مربوط به جهان نخستین است امکانپذیر کردند.  جهان بیش از 13 میلیارد سال قبل از اولین موج گرما عبور کرد. در آن زمان انرژی حاصل از اولین ستارگان عظیم، هیدروژن سرد بین ستاره ای را یونیزه کردند. این هیدروژن سرد از بیگ بنگ و در طول دوره "یونی شدگی دوباره" ایجاد شده بود. بلافاصله پس از این رویداد، اتمهای هیدروژن در یک حالت یونیزه قرار گرفتند.  براساس گزارش اسپیس دیلی، اکنون دستگاه جدید نصب شده بر روی تلسکوپ هابل کشف کرد که در بیش از 11 میلیارد سال قبل نیز یک فرایند مشابه رخ داد که در آن به جای اتمهای هیدروژن سرد، اتمهای هلیم یونیزه شده اند.  به گفته این دانشمندان، کهکشانها بایکدیگر برخورد کرده و سیاه چاله های متعدد بسیار عظیمی را در مرکز کهکشانهایی ایجاد کردند که این کهکشانها بخشی از انرژی گرانشی خود را به پرتوهای ماوراء بنفش تبدیل کرده بودند.  این پرتوهای ماوراء بنفش، هلیم بین کهکشانی را بین 10 هزار تا بیش از 22 هزار درجه سانتیگراد گرم کردند.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ October 10th, 2010 در ساعت 01:02:00

 2. The Following 2 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  carol (November 21st, 2010), SKY MAN (October 10th, 2010)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0