برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? ادامه تلاش برای کشف ماده تاریک

  فیزیکدانان بین المللی با هدف یافتن توضیحی برای وجود ماده تاریک و کشف اینکه ماده چگونه تغییر می کند و اینکه آیا در اثر این تغییر ذرات نوترونیو ناپدید می شوند یا خیر آزمایشاتی را آغاز کردند.

  فیزیکدانان 15 موسسه تحقیقاتی از کشورهای ایتالیا، آلمان، لهستان، روسیه، بلژیک و سوئیس قصد دارند تا در لابراتوارهای " گرن ساسو" در نزدیکی رم، آزمایشاتی را برای اثبات تئوری یک فیزیکدان ایتالیایی به نام "اتوره مایورانا" انجام دهند.  این فیزیکدان در مارس 1938 به طرز اسرارآمیزی ناپدید شد و هرگز هیچ ردی از آن به دست نیامد.  در این پروژه بین المللی که ژردا (آنتن آشکارساز ژرمانیم) نام دارد و از صبح سه شنبه آغاز شده است دانشمندان در تلاش برای درک این مسئله اند که ماده چگونه تغییر می کند و آیا در اثر این تغییر ذرات نوترونیو ناپدید می شوند تا خیر.  نتایج این کشف به درک اینکه چگونه توده های کهکشانی متولد می شوند کمک خواهد کرد و همچنین تئوری "مایورانا" را هم به اثبات خواهد رساند.  در این پروژه از 8 آشکارساز بزرگ که هریک از آنها همانند یک قوطی هستند و به طور همزمان کار می کنند استفاده می شود.

  این آشکارسازها محتوی کریستالهای ژرمانیم فوق خالص و ایزوتوپ ژرمانیم 76 هستند. آشکارسازها در داخل یک مخزن با ارتفاع شش متری که از آرگون مایع پر شده است قرار گرفته اند. این مخزن درون تانکر آب با طول و عرض 10 متر گذاشته شده است.  تمام این ساختار در زیر بیش از هزار و 400 تن صخره کوههای "گرن ساسو" (سنگ بزرگ) قرار گرفته است. به این ترتیب از ورود ذرات کیهانی به این ساختار که می توانند در نتایج آزمایشات اختلال ایجاد کنند جلوگیری می شود.  این تغییر که در اصطلاح فیزیک به آن "واپاشی" می گویند در مورد ژرمانیم 76 آزمایش خواهد شد و یک پدیده بسیار نادر که به عنوان "واپاشی دوگانه بتا" نام دارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  برپایه تئوری مایورانا در این پدیده، دو نوترون هسته اتم ژرمانیوم به دو پروتون، دو الکترون و دو نوترونیو تیدیل می شوند و دو نوترونیو منتشر شده نابود می شوند.  اتوره مایورانا تئوری را مطرح کرده بود که در خصوص وجود نوعی از نوترونیو که با ذره ضدماده خود منطبق است توضیح می دهد.  این نوترونیوی مایورانا از نظر تئوری بسیار معروف است اما تاکنون از نظر تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است.  این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "نتایج این پروژه اطلاعات با ارزشی را برای طراحی مدلهای دقیق تر از تشکیل جزایر ستاره ای بزرگ که در سراسر جهان گسترده شده اند به ما عرضه خواهند کرد و همچنین خواهند توانست به ما در شناخت بسیار مهم و بنیادی فیزیک درون- اتمی کمک کنند.  نوترونیوی مایورانا در توضیح برای اینکه چرا منشاء جهان از ماده ای تشکیل شده که بر ضدماده خود فایق آمده است کمک خواهد کرد و به ما در خصوص چگونگی تولد دنیایی که در آن زندگی می کنیم اطلاعات می دهد. نتایج این آزمایش می توانند به کشف اسرار ماده تاریک کمک کنند."
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ November 14th, 2010 در ساعت 22:15:58

 2. The Following 4 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 14th, 2010), carol (November 21st, 2010), Henrik (November 15th, 2010), Real Flight (November 15th, 2010)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0