برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? ستارگان ثابت هستند يا متحرك؟

  در پاسخ به اين كه آيا ستاره‌ها حركت مي‌كنند، بايد گفت كه آري آنها حركت مي‌كنند و گاهي حتي تعدادي از آنها از خورشيد نيز سريع‌تر حركت مي‌كنند.

  اما آنها آن قدر از ما دور هستند كه اين حركت آنها به چشم ما بسيار ناچيز مي‌آيد و فقط با مطالعه و مشاهده دقيق در طول سال‌هاي مختلف مي‌توان به حركت آنها پي برد. در طول زندگي انسان، تغيير قابل ملاحظه‌اي كه با چشم قابل مشاهده باشد در وضع ستارگان صورت نمي‌گيرد.

  بنابراين جاي شگفتي نيست كه ستاره شناسان پيشين ستاره گان را ثابت و بدون حركت تصوّر مي‌كردند.‏

  يكي از راه‌هاي مطالعه روي حركت ستارگان، عكسبرداري از آنها در طول زمان‌هاي دور از هم و اندازه گيري تغييرات جزيي در موقعيّت آنها روي صفحة عكس است. به اين تغيير مكان ستاره «حركت خاصّه ستاره» مي‌گويند.  اگر ما از فاصلة ستاره اطلاع داشته باشيم، از حركت خاصّه آن براي پيدا كردن مقدار حركت ستاره در امتداد خط ديد در فاصله زماني بين دو عكسبرداري مي‌توانيم كمك بگيريم و در اين حالت است كه مي‌توانيم بگوييم كه ستاره در آن جهت با چه سرعتي در حال حركت بوده است.‏

  ستاره «بارنارد» كه در فاصلة 3/6 سال نوري قرار دارد، داراي بزرگ‌ترين حركت ويژه است. اين ستاره در طول 350 سال به اندازة يك درجه از آسمان راه مي‌پيمايد امّا اين فقط بخشي از داستان حركت ستاره است. به هر حال ستاره همان گونه كه در خطّ ديد ما در حال حركت است، ممكن است در حال نزديك شدن به ما يا در حال دور شدن از ما نيز باشد. اين نوع حركت را «سرعت شعاعي» مي‌نامند.‏

  سرعت شعاعي را از طريق طيف نما اندازه‌گيري مي‌كنند. اگر ستاره در حال نزديك شدن به ما باشد با توجه به سكون آن، خطوط تيره‌اي كه در طيف آن به وجود مي‌آيد داراي طول موج كوتاه تري است و بالعكس اگر ستاره در حال دور شدن از ما باشد، خطوط طيف آن به نظر مي‌رسد كه داراي طول موج‌هاي بلندتري باشد.

  اين اثر را «اثر داپلر» مي‌نامند و اندازه گيري‌هاي دقيق آن سرعت شعاعي ستاره را براي ما مشخص خواهد كرد.

  اگر ما سرعت شعاعي و سرعت انتقالي را با هم تركيب كنيم، مي‌توانيم به سرعت و جهت ستاره نسبت به خورشيد پي ببريم.‏
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ December 4th, 2010 در ساعت 20:02:51

 2. The Following User Says Thank You to mona For This Useful Post:

  arra (December 4th, 2010)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0