هشدار ايکاو به فرودگاه‌هاي اروپايي


سازمان بين‌المللي هوانوردي غيرنظامي (ايکاو) به برخي از کشورهاي اروپايي درباره سوخت‎رساني نکردن به هواپيماهاي مسافربري ايراني، هشدار داده است.ايکاو روز جمعه (12 آبان) اعلام کرد، اين موضوع را با مقامات مسئول کشورهاي انگليس، دانمارک، سوئد، آلمان و هلند مطرح کرده است.

ايکاو همچنين تاکيد کرد، اين سازمان در خصوص مسائلي که امنيت صنعت هوانوردي را در معرض تضعيف قرار مي‌دهد، سکوت اختيار نخواهد کرد.

اين اظهارات در حالي از سوي ايکاو مطرح شد که پيش از اين، سازمان هوانوردي غيرنظامي جمهوري اسلامي ايران، نسبت به تحريم سوخت هواپيما عليه خطوط هوايي ايران از سوي برخي کشورهاي اروپايي به اين نهاد بين‌المللي شکايت کرده بود.

در ماه ژوئن، کشورهاي عضو شوراي امنيت سازمان ملل متحد به تحريم‌هاي مهندسي شده از سوي امريکا عليه بخش‌هاي نظامي و مالي ايران راي دادند.

غرب همواره ايران را به تلاش براي دست‌يابي به سلاح‌هاي هسته‌اي متهم مي‌کند؛ ادعايي که هميشه قويا از سوي تهران تکذيب مي‌شود.

به دنبال تحريم‌هاي اعمال شده از سوي سازمان ملل، امريکا و اتحاديه اروپا تحريم‌هاي يک‌جانبه غيرقانوني بيشتري را عليه ايران در بخش‌هاي مختلف صنايع نفت و گاز و بنزين اعمال کردند و اعلام نمودند، شرکت‌هايي که در بخش انرژي با ايران همکاري کنند، مشمول تحريم‌هاي امريکا و اتحاديه اروپا قرار خواهند گرفت.

گزارش‌ها حاکي از آن است که انگليس و آلمان گفته‎اند، در راستاي تحريم‌هاي يک‌جانبه امريکا عليه جمهوري اسلامي ايران، ممکن است از عرضه سوخت به هواپيماهاي مسافربري ايراني خودداري ‌کنند.

رضا نخجواني، رئيس سازمان هوانوردي غيرنظامي جمهوري اسلامي ايران، در ماه اوت ضمن تائيد افزايش مشکلات در دريافت سوخت از فرودگاه‌هاي اروپا، تاکيد کرد که شرکت هواپيمايي ايران از طريق تامين سوخت مورد نياز هواپيماهاي خود از منابع ديگر، به پروازهاي خود بر فراز اروپا ادامه خواهد داد.

نخجواني اواخر ماه گذشته ميلادي به ايکاو شکايت کرد و به اين نهاد بين‌المللي گفت، تحريم‌هاي اعمال شده عليه پروازهاي ايران از سوي هم‌پيمانان اروپايي واشنگتن، برخلاف قطعنامه‎هاي سازمان ملل است.
منبعresstv