برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? نخستين سياره فراخورشيدي غني از كربن

  تيم محققان دپارتمان علوم زمين، جوي و سياره‌اي دانشگاه ماساچوست اخيرا براي اولين‌بار جو سياره‌اي غني از كربن را شناسايي كردند.

  محققان دريافتد كه نسبت كربن به اكسيژن سياره فراخورشيدي WASP-12b كه‌١.4 برابر جرم سياره مشتري بوده و در موقعيت ‌١٢٠٠ سال نوري دورتر از ماست، بيشتر از يك است.  اين جو غني كربني، اين امكان را تقويت مي‌كند كه سيارات فراخورشيدي صخره‌اي ممكن است از سنگ‌هاي كربن خالص مانند الماس يا گرافيت ساخته شده باشند تا اينكه مانند زمين از سنگ‌هاي سيليسي به وجود آمده باشند.  با اينكه WASP-12b يك «سياره مشتري شكل داغ» و سياره‌اي فراخورشيدي به اندازه مشتري و فوق‌العاده داغ است كه تا ميزان زيادي از گاز تشكيل شده و هيچ سطحي براي اينكه زندگي در آن بوجود بيايد ندارد، كشف يك سياره غني از كربن بسيار قابل توجه است چرا كه به ستاره‌شناسان، يك گروه سيارات بيگانه فراخورشيدي را براي كاوش معرفي مي‌كند.  همچنين ممكن است سيارات فراخورشيدي صخره‌اي‌تر با اندازه زمين نيز ميلياردها سال پيش دور ستاره‌اي كه سياره WASP-12b نيز دور آن مي‌چرخد تشكيل شده باشند.  در اين صورت اين سيارات كوچك نيز ممكن است جو وفضاي داخلي غني از كربن داشته باشند. اين موضوع بدين معني است كه درصورت وجود حيات در اين سيارات، موجودات بايد با ميزان بسيار كمي از آب و اكسيژن و ميزان زيادي متان زنده‌ بمانند.  براساس نظريه‌هاي قبلي در مورد اينكه سيارات مشتري شكل داغي مانند WASP-12b چه شكلي دارند،‌ مدل‌هاي قبلي با فرض نسبت ‌٥/٠ كربن به اكسيژن در اين سياره به اين شكل بودند كه جو اين سيارات بايد محتوي مقادير زيادي بخار آب، ميزان كمي متان و لايه‌اي جوي موسوم به استراتوسفر (طبقه فوقاني جو از مسافت ‌١١ كيلومتري به بالا( باشد.  در عوض تيم تحقيقاتي ماساچوست، جوي با بيش از ‌١٠٠ برابر متان و ميزان آب كمتر از سطح انتظارات را شناسايي كردند.  مشاهدات آنها حاكي از نسبت بيش از يك كربن به اكسيژن بوده و اينكه در جو اين سياره فراخورشيدي استراتوسفر قوي وجود ندارد كه با فرضيه‌هاي موجود در مورد جوهاي ستاره مشتري شكل داغ در تضاد است.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ December 12th, 2010 در ساعت 23:41:01

 2. The Following User Says Thank You to mona For This Useful Post:

  IR Blue SKY (December 13th, 2010)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0