نماينده سازمان جهاني هواشناسي (wmo) با بيان اينكه همكاري ايران با اين سازمان بسيار مطلوب است، گفت: ايران به عنوان عضو كنوانسيون از سال 1959 در بحث هواشناسي فعال بوده و در تمامي موارد با wmo مشاركت و همكاري داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، "تويا " نماينده سازمان جهاني هواشناسي (wmo) در چهارمين كنفرانس منطقه‌اي تغيير اقليم (سازگاري و كاهش آثار زيان‌بار تغيير اقليم) اظهار داشت: خوشحالم كه به عنوان نماينده wmo (سازمان جهاني هواشناس) در چهارمين كنفرانس منطقه تغيير اقليم شركت كرده‌ام.
وي با اشاره به اينكه از سازمان هواشناسي ايران به دليل برگزاري اين همايش در شهر تاريخي تهران تشكر مي‌كنم، اظهار داشت: ايران به عنوان عضو كنوانسيون از سال 1959 در بحث هواشناسي فعال بوده و در تمامي موارد با wmo مشاركت و همكاري داشته است.
تويا ادامه داد: در سالهاي اخير مسايل اقليمي مورد توجه قرار گرفته‌اند و همسو با اين مسئله wmo پيش‌بيني كرده است فعاليت‌هاي خود را اولويت‌بخشي كند كه كميته wmo در اين‌باره مسايل مهمي را مورد توجه قرار داده است.
وي با اشاره به اينكه IPCC توانسته است توجه كشورهاي مختلف دنيا را به چالش‌هاي تغيير اقليم جلب كند، اظهار داشت: تغيير اقليم در تمامي جنبه‌هاي اقتصادي و اجتماعي تاثير‌گذار است.
تويا با بيان اينكه موضوع تغيير اقليم بسيار قابل توجه است، اظهار داشت: wmo در آخرين كنفرانس خود تاكيد كرد كه پيش‌بيني‌ها و تحقيقات بايد توسط كارگروهي بررسي شود و برنامه آن در كنفرانس 2011 ژنو ارايه شود كه تغييرات اقليمي را در آينده بيان مي‌كند تا بتوان با استراتژي‌هاي مختلف سازش بين افرادي كه از اين مدل‌ها و تحقيقات استفاده مي‌كنند هم در سطح منطقه‌اي و جهاني و كاربرد آن در بخش‌هاي مختلف را بررسي كرد.
‌نماينده سازمان جهاني هواشناسي ادامه داد: در قسمت‌هاي مختلف جهان گردهمايي درباره تغيير اقليم توسط WMO اجرا شده است؛ تقويت اين مراكز و شبكه هاي منطقه‌اي بسيار مهم است.
تويا با بيان اينكه وجود RCC در عربستان، هندوستان،‌ روسيه و ايران مهم است، گفت: در كنفرانس 2010 در كنكن مكزيك wmo بيانيه‌اي به رسانه‌ها داد و اعلام كرد از 2001 تا 2010 ميلادي دماي كره زمين بسيار بيشتر از ميانگين قبلي شده است كه اين گرما به خصوص در آفريقا، قسمتي از آسيا و قطب و صحراي عربستان و آفريقاي شرقي و برخي مناطق كانادا بين 2/1 _ 4/1 درجه از ميانگين‌هاي قبلي بالاتر بوده است كه نشان مي‌دهد انواع اختلافات و تغييرات اقليمي در اين باره وجود دارد.
وي افزود: در كشور پاكستان بدترين سيل به خاطر باران‌هاي موسمي ايجاد شد كه 300 ميلي‌متر نسبت به ميانگين افزايش داشت.
تويا ادامه داد: باران‌هاي شديد كه سيل به وجود مي‌آورند حدود 20 ميليون نفر را در پاكستان بي‌خانمان كرده‌اند و كشاورزي صدمه ديد كه همگي آنها نتايج تغيير اقليم است.
نماينده سازمان جهاني هواشناسي اضافه كرد: سازمان ملل سيل پاكستان را در تاريخ معاصر بدترين بلاي طبيعي عنوان كرد زيرا از سال 1994 ميلادي تاكنون چنين اتفاقي در كشور پاكستان رخ نداده بود و آسيا و نيمكره شمالي دوره‌هاي گرمي را تجربه كردند.
نماينده سازمان جهاني هواشناسي با اشاره به اينكه در كشور مسكو از ماه جولاي تا آگوست سال جاري ميانگين گرما از حد استاندارد بالاتر بود، اظهار داشت: چنين تغييراتي طي 10 روز پاياني ماه اوت ادامه داشت و افرادي زيادي به خاطر گرماي مسكو جان خود را از دست دادند؛ همچنين برخي قسمت‌هاي اروپاي مركزي در روسيه درجه حرارت آنها بسيار بالا رفت و با آتش‌سوزي جنگل‌ها همراه بود.
تويا با بيان اينكه‌ wmo اعلام كرد فعاليت‌هاي اقليمي در برخي مناطق اقيانوس آتلانتيك جنوبي كمتر بود، تصريح كرد: اين كنفرانس مي‌تواند در استفاده از فرصت هاي منطقه‌اي براي مبارزه با تغيير اقليم به ما كمك كند و wmo همچنان به كار خود در اين باره ادامه خواهد داد و از ايران براي ميزباني اين كنفرانس مهم تشكر و قدرداني مي‌كند.