برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  new_4 موسس سازمان هواشناسي ايران 100 ساله شد

  پروفسور محمدحسن گنجي افتخار ايران  موسس سازمان هواشناسي ايران 100 ساله شد

  ایروسنتر : توليد فيلم مستند پروفسور محمدحسن گنجي پدر جغرافياي ايران با عنوان "صد سالگي يك دانشمند " به كارگرداني منوچهر مشيري در بيرجند كليد خورد.

  ساخت فيلم مستند پدر جغرافياي ايران با حضور پروفسور گنجي، مدير كل صدا و سيما، معاونان هنري و اداري و مالي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس حوزه هنري و جمعي از مسئولان و هنرمندان و خبرنگاران خراسان جنوبي آغاز شد.

  دكتر محمدحسن گنجي در سال 1291 خورشيدي در بيرجند به دنيا آمد. او در سال 1317 در دانشگاه ويكتورياي منچستر دوره‌ كارشناسي ارشد را به پايان رساند و در سال 1331 به آمريكا رفت و توانست دكتراي جغرافيا را از دانشگاه كلارك در ماساچوست دريافت كند. وي پس از بازگشت به تهران سازمان هواشناسي را بنيان نهاد.

  خدمت او در دانشگاه تهران در سال 1355 با دريافت درجه‌ استاد ممتاز به پايان رسيد، اما او بيكار ننشست و در همين سال كار بنيانگذاري دانشگاه بيرجند را به سرانجام رساند و در سال 2001 ميلادي سازمان هواشناسي جهاني او را به عنوان دانشمند برگزيده سال معرفي كرد.

  * كودكي و نوجواني

  محمدحسن گنجي در 21 خرداد 1291خورشيدي برابر با 11 ژوئن 1912 ميلادي در شهر بيرجند به دنيا آمد. سرزمين قهستان مانند جزيره‌اي در درياي شن بود و ورود به آن از هر سو نيازمند گذشتن از فرسنگ‌ها كوير بي‌آب و علف بود. ساكنان آن و به ويژه اهالي بيرجند از اكثريتي از ريشه‌‌ ايرانيان قديمي با رگه‌هايي از ديگر اقوام تشكيل مي‌شد كه بيش‌تر از راه كشاورزي همراه با دامداري روزگار مي‌گذراندند. خانواده‌ گنجي نيز از همين مردمان بودند.

  شش ساله بود كه وارد مدرسه‌ شوكتيه در بيرجند شد. بيشتر دوران تحصيل مقدماتي او در دهه نخست 1300 خورشيدي با تحولات سياسي، اجتماعي گسترده كشور و پايان سلطنت دويست ساله‌ قاجار و آغاز دوران پهلوي همراه شد.

  بيرجند كه تا آن زمان روستاي دورافتاده‌اي به شمار مي‌رفت، كم كم به عنوان يك منطقه استراتژيك مطرح شد و مركز فرماندهي تيپ نظامي قاين و سيستان و بلوچستان لقب گرفت. در مدرسه شوكتيه رسم بر اين بود كه به شاگرد نخست، شاگرد دوم و شاگرد سوم به ترتيب مدال طلا، مدال نقره و يك كتاب نفيس هديه مي‌دادند و گنجي در طول شش سال تحصيل چهار مدال طلا و دو نقره، به دست آورد و در جشن پايان دوره كه آن مدال‌ها را به سينه زده بودم چنان احساس سربلندي مي‌كرد كه به بيان خودش "گويي قلعه خيبر را فتح كرده ‌بود. "

  * دو رويداد تلخ گنجي را جغرافيايي كرد

  دو رويداد مهم در آن سال‌ها رخ داد كه اثر عميقي بر گنجي گذاشت: يكي خشكسالي شديدي كه تاثيرات انساني دردناكي برجاي گذاشت. پس از سه چهار سال همه قنات‌هاي بيرجند خشكيد، محصولات كشاورزي از ميان رفت و خيلي از روستاييان به شهرهاي ديگر كوچ كردند. خانواده گنجي در آن سال‌ها بسيار سختي كشيدند و حتي آب آشاميدني را از جاهاي ديگر فراهم مي‌كردند.
  دومين رويداد هنگامي رخ داد كه او كلاس چهارم يا پنجم دبستان بود. زمستان 1343 هجري قمري بود كه پس از چند روز بارش پيوسته باران، سيلي بزرگ رخ داد و همه قنات‌ها را نابود كرد و آسيب زيادي به بار آورد. خاطره‌ تلخ آن دو رويداد هواشناختي همچنان در ذهن گنجي ماند و حتي در گزينش روش زندگي و روي آوردن او به دانش جغرافيا و هواشناسي اثر زيادي داشت.

  * فراگيري دانش

  گنجي پس از به پايان رساندن تحصيلات متوسطه در زادگاه خود يعني بيرجند در مهرماه 1309 خورشيدي به تهران آمد تا حقوق بخواند. ولي در تهران متوجه شد كه بيشتر استادان مدرسه عالي حقوق آن زمان، فرانسوي هستند و چون زبان فرانسوي نمي‌دانست به دارالمعلمين عالي رفت كه نخستين بنياد آموزش عالي آن زمان بود. دارالمعلمين عالي، كه در 1307 بنيان‌گذاري شده بود، دو گروه "فلسفه و ادبيات " و "تاريخ و جغرافيا " داشت. گنجي در رشته تاريخ و جغرافيا نام‌‌نويسي كرد و پس از سه سال در 1312 ليسانس آن رشته را دريافت كرد.

  از آنجا كه گنجي در كنكور اعزام به خارج در بخش معلمي تاريخ و جغرافيا مقام اول را به دست آورده بود، در 25 شهريور 1312 همراه با حدود 90 نفر ديگر كه 20 نفر از آنان از دانش‌آموختگان دانشسراي عالي بودند، به فرانسه فرستاده شد. چون در دبيرستان شوكتي بيرجند تا اندازه‌اي با زبان انگليسي آشنا شده بود، او را با 12 نفر ديگر از دانشجويان كه به زبان انگليسي آشنايي داشتند، پس از چند روز ماندن در پاريس به لندن فرستادند.

  در آن روزها معمول بود كه دانشجويان فرستاده شده به انگلستان را براي يكسال به زندگي در يك خانواده انگليسي وا مي‌داشتند تا زبان و آداب انگليسي را فراگيرند. اما چون گنجي زبان انگليسي را به اندازه نياز مي‌دانست، او را بي‌درنگ پس از ورود به انگلستان به دانشگاه ويكتوريا در منچستر معرفي كردند كه در آن زمان يكي از پنج دانشگاه معتبر پس از آكسفورد و كمبريج به شمار مي‌آمد.

  در سال دوم ماندن در انگلستان بود كه پس از يك ‌سال مطالعه و بررسي رشته‌هاي گوناگون، تصميم خود را گرفت كه در زمينه جغرافيا كار كند و از آن زمان تاريخ براي او در درجه دوم اهميت قرار گرفت.

  او در آن سال در گروه تخصصي جغرافيا در دانشگاه منچستر نام‌نويسي كرد و پس از چهار سال توانست ليسانس تخصصي و ممتاز در جغرافيا را به دست آورد كه برابر كارشناسي‌ارشد به شمار مي‌آيد.

  او دليل گرايش خود را به جغرافيا و به ويژه هواشناسي، دو رويداد خشكسالي و سيلي مي‌داند كه در روزگار كودكي و نوجواني در زادگاهش رخ داد و سبب آسيب زيادي به روستاييان شده بود.

  همچنين در روزگاري كه در خارج تحصيل مي‌كرد، بحث‌هاي داغي پيرامون نظريه‌ تكامل در جريان بود و از آنجا كه بارها شنيده بود كه پاسخ جانداران به دگرگوني آب و هوا، نقش مهمي در تكامل جاندران دارد، به موضوع‌‌هاي مربوط به آب و هوا و محيط بسيار گرايش پيدا كرده بود.

  گنجي در مهرماه 1317 به ايران بازگشت و با عنوان دبير(امروزه در رتبه‌بندي علمي دانشگاهي به آن مربي مي‌گويند) در دانشكده‌ ادبيات و دانشسراي عالي به تدريس جغرافيا پرداخت. دوره‌ خدمت دبيري او 14 سال به طول انجاميد و چون با مقررات آن روز هرگز نمي‌توانست بدون درجه دكترا، استاد دانشگاه شود، با استفاده از فرصت مطالعاتي در شهريور 1331 به آمريكا رفت.

  او پس از دو سال تحصيل در دانشگاه كلارك(در شهر ورستر ايالت ماساچوست) كه از مراكز بسيار معتبر آموزش و پژوهش جغرافيا بود، درجه دكترا در جغرافيا را به دست آورد.

  گنجي پس از بازگشت به تهران، پس از چندماهي به درجه دانشياري در جغرافيا ارتقا پيدا كرد و به موقع استاد شناخته شد. او پيش از تابستان 1354 كه بازنشسته شد، به استادي ممتاز دانشگاه مفتخر شد.


  منبع: خبرگزاری فارس
  #1 ارسال شده در تاريخ December 24th, 2010 در ساعت 04:22:21

 2. The Following 3 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Amiralikarimi (December 24th, 2010), IR Blue SKY (December 24th, 2010), number1 (December 24th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0