قدرداني مسافران در راه مانده، از سفارت ايران در پاريس
.
جمعي از مسافران ايراني كه بخاطر اعتصاب كاركنان شركت هواپيمايي ايرفرانس، در فرودگاه شارل دوگل پاريس، از عزيمت به تهران بازمانده‌اند، از تلاش و همكاري سفارت ايران براي صدور ويزا، ترخيص از فرودگاه و اسكان آنان در يكي از هتلهاي پاريس، قدرداني كردند.

گزارش ايرنا از پاريس حاكيست كه روز پنجشنبه چهار پرواز ايرفرانس از مبدا فرودگاه شارل دوگل پاريس به خارج از كشور لغو شد، كه يكي از آنها پرواز ‪ ۵۵۴‬اين شركت هواپيمايي به مقصد تهران بود.

بر اثر لغو اين پرواز، در حدود ‪ ۱۰۰‬مسافر ايراني كه از كشورهاي سنگال، آمريكا، كانادا، سنگاپور و غيره از طريق پاريس عازم تهران بودند، از سفر بازماندند و در اين فرودگاه سرگردان شدند.

شركت هواپيمايي ايرفرانس، حدود ‪ ۷۰‬تن از اين مسافران ايراني را كه ويزاي فرانسه داشتند، اسكان داد، اما در حدود ‪ ۳۰‬تن ديگر كه از اين امكان بهره‌مند نبودند، تا پاسي از شب درفرودگاه شارل دوگل سرگردان ماندند، كه سفارت ايران در پاريس به دادشان رسيد.

كاركنان شركت هواپيمايي ايرفرانس شاغل در فرودگاههاي شارل دوگل و اورلي پاريس، از روز پنجشنبه در اعتراض به پايين بودن سطح دستمزدها و سختي شرايط كار، دست به اعتصاب زده‌اند كه روز جمعه دامنه آن گسترده شد.

يكي از اين هموطنان ايراني، در حالي كه فرزند خردسالش را در بغل داشت و خود را "همايون پورچلويي" معرفي كرد، در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، از پيگيري و مساعدت سفارت جمهوري اسلامي ايران در پاريس نسبت به صدور ويزاي موقت از سوي فرانسه و اسكان خود و خانواده‌اش در يكي از هتلهاي آبرومند پاريس، قدرداني كرد.

وي از برخورد خارج از ادب ماموران پليس با مسافران ايراني، انتقاد كرد و گفت: من و همسرم با توجه به اينكه احتمال عدم انجام پرواز هواپيماي ايرفرانس را نمي‌داديم، شيرخشك اضافي براي بچه نخريديم و همراه نبرديم.

پورچلويي ادامه داد: تا ساعت سه بعد از نيمه شب ما را در فرودگاه سرگردان نگه داشتند، بچه‌ام گرسنه بود، بخاطر نداشتن ويزا، اجازه خروج از فرودگاه را نداشتيم، تا اينكه يكي از مغازه‌داران داخل فرودگاه شيرمعمولي نوشيدني بزرگسالان را دراختيار ما گذاشت، كه به بچه داديم و كمي آرام شد.

اين شهروند ايراني كه ساكن آمريكا و داراي گرين كارت اين كشور است، افزود: از آمريكا عازم سفر به تهران هستيم و واقعا اگر سفارت ايران به داد ما نمي‌رسيد، معلوم نبود چه سرنوشتي در انتظار ما بود.

خانم سالخورده ديگري كه خود را "مريم مشايخ " معرفي كرد، از آمريكا توسط هواپيماي ايرفرانس از طريق پاريس عازم تهران بود.

وي كه قادر به راه رفتن نبود، گفت: ماموران فرودگاه شارل دوگل، حتي ويلچر در اختيار من نگذاشتند.

اين مادر ايراني نيز از بي‌توجهي ماموران پليس و هواپيمايي فرودگاه شارل دوگل در ارايه خدمات بهنگام به مسافران در راه مانده ايراني انتقاد كرد.

خانم مشايخ، گفت: شخصي به نام آقاي سليميان از سفارت ايران در پاريس (مدير تشريفات سفارت) به داد ما رسيد و من را كه حدود ساعت سه بعد از نيمه شب بود، شخصا بوسيله گاريهاي حمل بار فرودگاه، جابجا كرد، تا اينكه با خودروهاي سفارت به هتل آمديم.

خانم سالخورده ديگري كه خود را "پورفرزاده" معرفي كرد و از آمريكا عازم تهران بود، نيز از مساعدتهاي سفارت ايران و شخص سفير قدرداني كرد و گفت:
مي‌خواهم به آقاي آهني سفير ايران بگويم كه دست شما درد نكند.

"عباس رهايي" كه از نمايندگان شركت خودروسازي عقاب سمنان بود، از بي- برنامگي شركت هواپيمايي ايرفرانس انتقاد كرد و گفت: ايرفرانس مي‌توانست مراتب اعتصاب و امكان عدم انجام پرواز و يا لغو آن را به ما اطلاع دهد.

وي كه در نمايشگاه قطعات خودرو و يدك پاريس شركت كرده بود، افزود:
ويزاي من مهلت داشت، ولي زماني كه پليس ويزاي مرا مهر خروج زد، پس از لغو پرواز مثل بقيه هموطنان مسافر كه ويزاي فرانسه را نداشتند، نمي‌توانستيم از فرودگاه خارج شويم.

گزارش خبرنگار ايرنا از هتل "نووتل" پاريس، محل اسكان مسافران ايراني حاكي است كه سفارت ايران در فرانسه ظهر روز جمعه غذاي هموطنان ايراني را تامين كرد.

بناست ارايه اين خدمات تا پايان اقامت موقت هموطنان در پاريس ادامه داشته باشد.
.
asriran.com