برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 2 12 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 20
dqw
 1. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  hot معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  معرفی نرم افزار CATIA

  نرم افزار کتیا دارای یک محیط (multi document interface)MDI می باشد. یعنی در زمان واحد می توان در محیط های کاری گوناگون کار کرد و هر کدام از آنها را در یک پنجره مشاهده کرد. به عنوان نمونه می توان هم زمان که طراحی یک قطعه انجام می شود، در پنجره دیگر ، تحلیل آن قطعه را تحت بارگزاری ها و شرایط کاری متفاوت مشاهده نمود و در پنجره دیگر یه طور هم زمان شیوه ماشین کاری و ساخت آن و خروجی G-code آن را برای تهیه فایل های مورد نیاز ماشین های CNC کنترل نمود و در پنجره دیگر ، کارکرد این قطعه را که مثلا یکی از قطعات سیستم تعلیق یک خودرو می باشد، در سیستم تعلیق خودرو در کنار قطعات دیگر مشاهده نمود. در واقع همه ی این محیط ها را می توان به هم Fully associate نمود یعتی هر تغییری در یک محیط، به صورت همزمان در سایر محیط ها اعمال می شود. به کار بردن واژه Concurrent Engineering یا مهندسی همزمان، برای توصیف این قسمت کاملا مناسب می باشد. در اینجا می توان به خوبی درک نمود که وقتی می گ.ییم تولید یک پارچه به وسیله رایانه (CIM) ، منظور ما از این عبارت چیست. به همین دلیل هنگامی که وارد محیط کاری نرم افزار CATIA می شوید، با فهرستی از برنامه های متفاوت رو به ور می شوید که آموختن هر کدام از آنها لازمه ی یادگیری تخصص خاصی می باشد. پس باید تا کنون متوجه شده باشید که یاد گیری نرم افزار CATIA به طور کامل امکان پذیر نمی باشد و افراد گوناگون هر کدام در زمینه ی کاری و تخصصی خود می توانند بخشی از نرم افزار را فرا بگیرند.
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #1 ارسال شده در تاريخ January 11th, 2011 در ساعت 20:39:57

 2. The Following 10 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  cpuintel (June 20th, 2015), Eshghe Parvaz (January 11th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 13th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), sadjad (January 27th, 2011), sayed mojtaba (January 11th, 2011), SKY MAN (January 11th, 2011), W mahan 5 (February 10th, 2011)

 3. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  معرفی نرم افزار CATIA
  قدرتمندترین نرم افزار طراحی، مهندسی و ساخت با کمک کامپیوتر در صنایع هوافضا، خودروئی و دریائی
  قسمت دوم

  محیطهای نرم افزار CATIA V.5 را میتوان به دسته بندیهای اصلی زیر تقسیم نمود :
  • Mechanical Design.
  • Shape Design & Styling.
  • Product Synthesis.
  • Analysis.
  • Equipment & Systems Engineering.
  • NC Manufacturing.
  • Plant.

  البته باید این نکته را بیان نمود که نرم افزار CATIA V.5 یک ابزار میباشد و ابزار به تنهائی خود دارای قدرت اجرائی نمیباشد بلکه این کاربران هستند که برای به هدف رسیدن از آن بهره میگیرند. استفاده از این نرم افزار در یک مجموعه باید با یک مدیریت و برنامه ریزی صحیح انجام گيرد. تا اثر بخشی آن ( مهمترین آنها صرفه جوئی زمان و هزینه میباشد ) قابل دریافت باشد وگرنه مثل داروئی میباشد که به يك بیمار اشتباه تجویز گردد. معمولاً در انتخاب این نرم افزار ابتدا یک نیازسنجی کلی صورت میگیرد و بعد در صورت نیاز در سیستم کاری پیاده میشود. البته این نرم افزار از سطح دیپلم تا دکتری را میتواند پوشش دهد.

  1- Mechanical Design
  در این دسته محیط کاربر میتواند با دستورات خیلی ساده و کاربردی طرح را مدل ( 3D/2D ) کند البته بصورت حجم، چه یک قطعه باشد یا یک مجموعه مونتاژی بزرگ مثل هواپیما این دسته محیط شامل بیش از 10 محیط کاربردی میباشد که مهمترین آنها؛ مدلسازی قطعه و مونتاژ آنها، تهیه نقشة 2D از مدل 3D یا رسم نقشة 2D ، ورقکاری، طراحی سازه، تلرانس گذاری،طراحي جوش و طراحی قالبهای پلاستیکی و... . در زیر شرح مختصر بعضی از این محیطها بیان شده است.
  1.1. Part Design
  کاربر با امکاناتی که این محیط در اختیارش گذاشته است به آسانی میتواند با سریعترین روش از یک قطعه طراحی شده، مدل 3D تهیه نماید تا در محیط های دیگر از آن نمای 2D و 3D مونتاژی تهیه نماید یا آنالیز روی آنها صورت گیرد. از توانمندیهای این محیط کاربری آسان و کاربردی، محیط قابل لمس برای کاربر، قابلیت ویرایش و بازسازی آسان و سریع، قابلیت جابجائی دو طرفه با محیط های 3D دیگر نرم افزار و قابلیت ذخیره سازی با فرمتهای مختلف نام برد.
  1.2.Assembly Design
  کاربر میتواند قطعات طراحی شده در محیط Part Design را در این محیط با دستورات آسان و کاربردی، مجموعه را مونتاژ نماید همانند یک کارگاه مونتاژکاری حتی میتوان از این محیط به محیط تهیه مدل برگشت تا مدل را ویرایش کرد و دوباره برگشت بدون آنکه از محیط CATIA خارج شد. این امر برای طرحهائیکه بصورت ابداع و اختراع میباشند و قطعات متناسب همدیگر باید طراحی شوند، خیلی کاربردی خواهد بود.
  کاربر براحتی ( چه دستی و چه حرفه ای ) قطعات طراحی شده ( مدل شده ) را به این وارد کند تا کارهای مونتاژ روی آنها انجام دهد. یکی از این فعالیتها، آنالیز حجمی روی مجموعه میباشد مانند برخوردها، تماسها و لَقی های بین قطعات میباشد. دارای کتابخانه قطعات استاندارد میباشد و حتی کاربر هم نیز میتواند برای خودش یک کتابخانه از قطعات تهیه نماید. تهیه خودکار لیست قطعات بهمراه مشخصات آنها از دیگر تانمندیهای این محیط میباشد.
  1.3. Sheet Metal Design
  کاربر در اینجا میتواند یک طرح ورقکاری شده را مدلسازی نماید و در انتها هم میتواند گستردة ورق بکار رفته را محاسبه نماید. در این محیط انواع دستورات خم و استمپهای موجود میباشد و حتی کاربر میتواند برای طرح خود سنبه و ماتریس طراحی کرده و در این محیط بکار برد.
  1.4. Drafting
  کاربر میتواند در این محیط نقشه های 2D مورد نیاز خود را تهیه نماید که به دو روش زیر صورت میگیرد:

  Generative : در این حالت با موجود بودن مدل 3D ، کاربر هر نمای دلخواه و استاندارد مورد نیاز خود را تهیه نماید و با هوشمند خود محیط، کاربر هر نوع برش و عملیات دیگر را روی نقشه ها میتواند انجام دهد و حتی با تغییر در مدل 3D ، این تغییرات در نقشه بطور خودکار انتقال داده میشود. در این روش عملاً رسم نقشه مفهوم نداردو خود نرم افزار رسم مینماید.
  Interactive : در این حالت کاربر میتواند با توجه به امکانات رسم، نقشۀ 2D مورد نیاز را رسم نماید و حتی محیط نیز خودش به کاربر کمک میکند که نماها رسم شده را کامل نماید. مثلاً با رسم سه نمای استاندارد نمای ایزومتریک را تهیه کرد.
  1.5. Structure Design

  محیط طراحی سازه یکی دیگر از محیط های جذاب و کاربردی این نرم افزار میباشد.کاربر به آسانی و سرعت زیاد میتواند طرحهای سازه ای خود را در آن مدل کند. کاربر با انتخاب مقطع سازه خود از کاتالوگ مربوطه و انتخاب محل قرار گرفتن سازه، خیلی سریع و با دقت بالا طرح خود را مدل کند. استانداردهای موجود DIN, AISC, EN, OTUA شامل انواع مقاطع استاندارد میباشد.
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #2 ارسال شده در تاريخ January 11th, 2011 در ساعت 21:51:43

 4. The Following 6 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 11th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 13th, 2011), Nima Amini (April 1st, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 15th, 2011)

 5. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  1.6. Mold Tooling Design

  طراحی قالبهای پلاستیکی از دیگر محیط های این نرم افزار میباشد که دارای کاتالوگی از انواع استانداردهای قالب سازی میباشد. مانند : Dme, Dme-America, Eoc, Futaba, Hasco, Measburger, Pcs, Pedrotti, Rabourdin, Strack. و حتی کاربر قطعه ای که طراحی و مدل کرده است را به این محیط منتقل کرده و با توجه به ابعاد و حجم آن قطعه، قالب مورد نیاز آنرا تهیه میکند. در این محیط امکاناتی چون راه گاهها، میله راهنماها، میله پران ها و . . . در اختیار کاربر قرار گرفته است و حتی آنالیز حجمی نیز میتواند انجام دهد و نحوة عملکرد قالب را نیز یتواند مشاهده نماید.

  2- Shape Design

  در این دسته محیط کاربر میتواند طرح مورد نظر خود را بصورت سطح و رویه مدل نماید و اگر هم نیاز به حجم آن بود، آنرا تبدیل به حجم نماید. در این دسته محجیط امکاناتی قرار گرفته شده اند که کاربر بتواند پیچیده ترین اجسام را بتواند مدل نماید و در این زمینه، این نرم افزار بی رقیب مانده است. طراحی بدنة خودرو ( مخصوصاً کلاس A ) مجسمه سازی، دجیتالیز کردن اطلاعات خروجی از دستگاه های اندازه گیری CMM و تبدیل به سطح کردن آنها و تهیه عکس و فیلم تبلیغاتی و . . . از کاربردهای این محیط ها میباشد.

  2.1. Generative Shape

  در این محیط کاربر میتواند با توجه به رسم مقاطع مطلوب، سطوح مورد نیاز را ایجاد نماید و قابل ویرایش میباشند هم در این محیط و هم در دیگر محیط های این دسته.

  2.2. Free Style Shaper, Optimizer & Profiler
  در این محیط کاربر میتواند سطح آزاد ایجاد شده را مثل خمیر با آن کار کند تا بشکل مطلوب بدست آید.

  2.3. Photo Studio & Real Time Rendering

  در دو محیط بالا کاربر میتواند از مدل تهیه شده ( چه حجم و چه سطح ) در این محیط ها، نوردهی و دیگر امکانات عکاسی و فیلمبرداری اعمال نماید و عکس و فیلم برای تبلیغات و . . . تهیه نماید.
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #3 ارسال شده در تاريخ January 13th, 2011 در ساعت 19:30:53

 6. The Following 6 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 15th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 13th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 15th, 2011)

 7. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  3- Product Synthesis
  این دسته محیط شامل 3 ذسته محیط دیگر میباشد.
  3.1. Digital Makeup
  شامل 7 محیط کاربردی میباشد که کاربر میتواند یک مجموعه ای که در آن مکانیزم مربوطه با اتصالات ( 11 اتصال : هم محوری، چرخ دنده ای، کابلی، ریلی، و . . . ) مدل کرده و نتیجه مکانیزم طراحی شده را استخراج کرده و حتی میتوان نحوة مونتاژ و دِمونتاژ را در این محیط آزمایش کرد و بهینه سازیهای لازم را انجام داد از فعالیتهای انجام شده میتوان گزارش ( فیلم، عکس و متن ) تهیه نمود.
  3.2. Ergonomics Design & Analysis

  در این دسته محیط میتوان پارامترهای آرگونومی را در طرح پیداکرده و نتایج را مشاهده کرد. در این محیط میتوان مدل انسانی مورد نظر طراح را وارد طرح کرده ( بعنوان مثال خلبان در کابین هواپیما ) و از نگاه آن یا عکس العمل اندامش در برابر پیرامون آنرا مشاهده کرد.
  در کاتالوگ آن چند نمونه انسان استاندارد با ملیتهای امریکا، کانادا، فرانسـه، ژاپن و کُره موجود میباشد و حتی کاربر نیز میتواند انسان مطلوب خود را در آن ایجاد کند و به کاتالوگ اضافه نماید.
  3.3. Knowledg ware
  گرفتن و مدیریت " چرا " و " چگونه " ها و بهم پیوستن دانش ها از مهمترین فعالیت این دسته محیط میباشد. در این دسته محیط کاربر میتواند ساختار پروژه را تعریف کند و بحث های مالی را مطرح نماید و حتی میتواند برای کاهش هزینه و وزن راه حلهائی ارائه دهد تا حتی به حل معادلات بدست آمده در طراحی بپردازد.
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #4 ارسال شده در تاريخ January 15th, 2011 در ساعت 11:12:46

 8. The Following 6 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 15th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 25th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 15th, 2011)

 9. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  4- Analysis
  کاربر این محیط میتواند به آنالیز استاتیکی و فرکانسی روی مدل ( 1D, 2D & 3D ) انجام دهد. البته مدل میتوان یک قطعه یا یک مجموعه مونتاژ شده بهمراه اتصالات جوش و پیچ باشد. کاربر با توجه به جنسی که برای قطعه تعریف میکند با وارد شدن به این محیط، بطور اتوماتیک قطعه ( یا قطعات ) المان بندی شده و با بارگذاری و تعریف شرایط اولیه ( خیلی ساده و آسان ) میتواند آنرا حل نماید. البته محیط المان بندی دقیق و دستی هم در این دسته محیط موجود میباشد. بعد از حل مسئله با روشهای آسان میتوان نتایج را بصورت فیلم، عکس و متن مشاهده نمود. در این محیط نیز کاربر میتواند ارتباط دو طرفه با محیط تهیه مدل داشته باشدو هر لحظه بتواند مدل خود را بهینه نماید.

  5- Equipment & System Engineering

  این دسته محیط شامل بیش از 20 محیط کاربردی میباشد. از طراحی کشتی گرفته تا تأسیسات و HVAC ، لوله کشی، کابل کشی و . . . بصورت 3D و 2D و بهمراه کاتالوگهای مربوطه را میتوان یافت.
  6- NC Manufacturing
  کاربر بعد از تهیه مدل از طرح در این دسته محیط میتواند از توانمندیهای ماشینکاری نرم افزار بهره گیرد و بصورت مجازی مراحل ماشینکاری برای تولید را انجام دهد. بعد از حصول پارامترهای مطلوب و مورد نظر میتواند خروجی با فرمتهای مختلف تهیه و برای تولید ارسال نماید.
  در این محیط ها میتوان ماشینکاری از 5/2 محوره تا 5 محوره را اجراء کرد.
  LeatheMachining, Prismatic Machining, Surface Machining, Advance Machining.
  محیطهای مهم این دسته میباشند.
  7- Plant

  کاربر میتواند در این محیط به طراحی و چیدمانی کارخانة مورد نظر بپردازد تا بعد از حصول نتایج مطلوب، طرح را برای اجرا ارسال نماید.
  اکثر محیط های نرم افزار باهم ارتباط دو طرفه دارند و براحتی میتوان برای طراحی بین محیط ها جابجا شد و برای انجام یک طرح از چندین محیط بهره گرفت تا سریعتر و با دقت بالا به نتیجة مطلوب رسید.

  با آرزوی مسمر ثمر واقع شدن این مطالب برای پژوهشگراني که جهت خودکفائی کشورمان تلاش میکنند
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #5 ارسال شده در تاريخ January 15th, 2011 در ساعت 11:13:41

 10. The Following 7 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  ashkan154 (April 7th, 2012), Eshghe Parvaz (January 15th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 25th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 15th, 2011)

 11. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  نرم‌افزار فلوئنت
  نرم‌افزار فلوئنت (FLUENT)، ‌اوج هنر برنامه‌نویسی برای مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده می‌باشد. این نرم‌افزار امکان تغییر شبکه، به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیرساخت‌یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌سازد. نوع مش‌های قابل تولید و دریافت توسط این گروه نرم افزاری شامل شبکه‌هایی با المان‌های مثلثی و چهارضلعی (برای هندسه‌های دوبعدی) و چهاروجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه‌ای (برای هندسه‌های سه‌بعدی) می‌باشد. همچنین فلوئنت به کاربر اجازه‌ی بهبود شبکه (مثلا ریز کردن یا درشت کردن شبکه در مرزها و مکان‌های لازم در هندسه) را می‌دهد.
  این بهینه‌سازی برای حل و شبکه، ‌قابلیتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که نتایج را در ناحیه‌هایی که دارای گردابه‌های بزرگ (مانند لایه‌ی مرزی و ...) باشند،‌دقیق‌تر سازد. این قابلیت‌ها مدت زمانی را که برای تولید یک شبکه‌ی خوب احتیاج می‌باشد در مقایسه با حل در شبکه‌های ساخت‌یافته به صورت قابل ملاحظه‌آی کاهش می‌دهد.
  این نرم‌افزار با زبان برنامه‌نویسی C نوشته شده است و از تمامی توان و قابلیت انعطاف این زبان بهره می‌برد. نتیجتا این نرم‌افزار استفاده از حافظه‌ی دینامیک، ساختار مناسب داده‌ها و اطلاعات و کنترل انعطاف‌پذیر محاسبات را ممکن می‌سازد.


  ساختار برنامه
  گروه نرم‌افزاری فلوئنت دربرگیرنده‌ی محصولات زیر می‌باشد:
  • FLUENT: حلال؛
  • prePDF: پیش‌پردازنده برای مدل کردن احتراق در فلوئنت؛
  • Tgrid: پیش‌پردازنده‌ی کمکی که امکان تولید مش‌های حجمی را فراهم می‌کند؛
  • فیلترها: برای وارد کردن (یا خارج کردن) فایل‌ها به (یا از) فلوئنت از مش‌هایی با المان‌های سطحی و حجمی از نرم‌افزارهای CAD/CAE (مانند نرم‌افزارهای ANSYS، I-DEAS، NASTRAN، PATRAN، Solid work، AutoCAD و ...).
  هندسه و شبکه را می‌توان توسط نرم‌افزار پیش‌پردازنده‌ی گمبیت (GAMBIT) تولید کرد. همچنین می‌توان از نرم‌افزار پیش‌پردازنده‌ی Tgrid برای تولید مش‌های مثلثی و مش‌های حجمی چهاروجهی و شش‌وجهی از مش‌های مرزی موجود (که توسط نرم‌افزار گمبیت یا توسط نرم‌افزار CAD/CAE به وجود آمده‌اند) استفاده کرد.
  همچنین ممکن است شبکه توسط نرم‌افزارهای ANSYS، یا I-DEAS و یا MSC/ARIES، MCS/PATRAN، MSC/NASTRAN تولید شود.

  توجه: Grid یا شبکه، چیزی شبیه به مش (Mesh) می‌باشد و این دو کلمه ممکن است به جای هم به کار روند.

  قابلیت‌ها و توانایی‌های نرم‌افزار فلوئنت
  نرم‌افزار فلوئنت قابلیت شبیه‌سازی و مدل کردن موارد زیر را دارد:
  • جریان در هندسه‌های پیچیده‌ی دوبعدی و سه‌بعدی با به کار بردن محاسبات غیرساخت‌یافته و بهینه‌سازی و حل شبکه،
  • جریان تراکم‌پذیر و تراکم‌ناپذیر
  • تحلیل پایا (Steady) یا گذرا (Transient)
  • جریان‌های لزج، آرام و متلاطم
  • سیال‌های نیوتنی و غیرنیوتنی
  • انتقال حرارت جابجایی شامل جابجایی آزاد یا اجباری
  • ترکیب انتقال حرارت جابجایی/هدایتی
  • انتقال حرارت تشعشعی
  • مدل فریم‌های چرخان یا ساکن
  • مش‌های لغزان و مش‌های متحرک
  • واکنش‌های و ترکیبات شیمیایی،‌شامل احتراق و مدل‌های واکنشی
  • افزودن ترم‌های احتیاری حجمی از گرما، جرم،‌مومنتوم، ‌اغتشاش و ترکیبات شیمیایی
  • محاسبات لاگرانژی برای تغییر فاز از ذرات/قطرات کوچک/حباب‌ها یا شامل ترکیبی از همه‌ با فاز یکنواخت
  • جریان در محیط متخلخل
  • مبدل‌های حرارتی، فن‌ها، رادیاتورها و بازده آن‌ها
  • جریان‌های دوفازی و چندفازی
  • جریان‌های سطح آزاد با شکل‌های سطح پیچیده

  نمونه‌ای از توزیع فشار استاتیک بر روی سطح یک پمپ روتوری در نرم‌افزار فلوئنت

  بازه‌ی کاربرد نرم‌افزار فلوئنت
  توانایی‌های گفته شده در بالا اجازه می‌دهد که فلوئنت در بازه‌ی بسیار بزرگی از صنایع شامل موارد ذیل به کار گرفته شود:
  • صنایع هوافضا
  • توربوماشین‌ها
  • کاربرد در تجهیزات پروسس و پتروشیمی
  • تولید انرژی و توان
  • نفت و گاز
  • کاربردهای محیطی (تغییرات وضع آب و هوا)
  • صنایع خودرو
  • مبدل‌های حرارتی
  • الکترونیک (نیمه‌هادی‌ها و همچنین خنک‌سازی قطعات الکترونیک)
  • تهویه‌ی مطبوع و تبرید
  • فرآیند مواد
  • تحقیقات آتش و طراحی آرشیتکتی
  بنابراین، نرم‌افزار فلوئنت یک انتخاب بسیار مناسب برای مدل کردن جریان سیال تراکم‌پذیر و تراکم‌ناپذیر در هندسه‌های پیچیده می‌باشد.

  منبع: کتاب "دینامیک سیالات محاسباتی به کمک نرم‌افزار FLUENT"، مهندس مجید سلطانی و مهندس روح‌الله رحیمی اصل
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #6 ارسال شده در تاريخ January 24th, 2011 در ساعت 15:27:10

 12. The Following 6 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 25th, 2011), IR Blue SKY (January 24th, 2011), mona (January 25th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 26th, 2011)

 13. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  نرم‌افزار ANSYS

  ANSYS 12.0 نوآوری و پیشرفت چشمگیری در زمینه‌ی فناوری همانندسازی در همه‌ی رشته‌های مهندسی ارائه می‌نماید. این نوآوری همراه با پیشرفت در سرعت پردازش به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدلسازی هندسه مسائل، مش‌بندی و بعد پردازش آنها را به آسانی انجام دهند.  ANSYS 12.0 نوآوری و پیشرفت چشمگیری در زمینه‌ی فناوری همانندسازی در همه‌ی رشته‌های مهندسی ارائه می‌نماید. این نوآوری همراه با پیشرفت در سرعت پردازش به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدلسازی هندسه مسائل، مش‌بندی و بعد پردازش آنها را به آسانی انجام دهند. این پیشرفت به تنهایی بیانگر گام مهمی در مسیر توسعه‌ی شبیه‌سازی است. اما ANSYS حتی پا را فراتر نهاده و با ارائه‌ی این فناوری در چارچوب ANSYS Workbench 2.0 به مرحله‌ی شبیه‌سازی خلاقانه رسیده است.
  بخش‌های اصلی ANSYS را می‌توان اینگونه دسته‌بندی کرد:
  ANSYS Workbench 2.0
  Geometry & Meshing
  Multiphysics
  Structural Mechanics
  Fluid Dynamics
  Simulation Process & Data Management
  Applications
  Explicit Dynamics
  محیط ANSYS Workbench بخشی است که فرآیند طراحی را یکپارچه می‌کند و به هم می‌چسباند. در ANSYS 12.0 ، در حالی که برنامه‌های هسته‌ای تنها به نظر می‌رسد، آنها با هم از طریق صفحه پروژه ابتکاری که طرح کلی پروژه را معرفی می‌کند، در ارتباط هستند. این پیشرفت در مفهوم صفحه پروژه، به جای ارائه‌ی یک فهرست ساده، طرح کلی پروژه را ارائه می‌کند که نمای جامع از پروژه در آن دیده می ‌شود. با تجزیه و تحلیل کامل این نمودار که به صورت گردشی است، روابط داده‌ها روشن و به آسانی قابل دیدن است.


  ANSYS هندسه‌ی غنی و فنون مش‌بندی را با تکیه بر دانش و تجربه، با یکدیگر ترکیب کرده که این منجر به هندسه‌ی یکپارچه و راه‌حل‌های مش‌بندی شده است. در نتیجه می‌توان به راحتی هسته‌ی اصلی آن را با برنامه‌های کاربردی دیگر ارتباط داد.
  در ANSYS 12.0 ، رابط‌های هندسی (geometry interfaces) برای وارد کردن اطلاعات سیستم های CAD توسعه داده شده است تا اطلاعات بیشتری از جمله انواع داده‌های جدید مانند اندازه‌ها برای مدلسازی تیرها، ویژگی‌های افزون همانند رنگ‌ها و دستگاه‌های مختصات، و پشتیبانی بیشتر بررای انتخاب VIEW ایجاد شده در درون سیستم های CAD را در بر گیرد.
  مدل‌سازی هندسه در محیط ANSYS Workbench تا حد زیادی بهبود یافته است تا اتوماسیون بیشتر، انعطاف‌پذیری بهتر و سادگی استفاده برای تجزیه و تحلیل مسائل فراهم آورد. برای مدل‌سازی بهتر Merge, Connect and Project features در ANSYS 12.0 افزوده شده است.
  بسیاری از عیوب مدل‌سازی به صورت خودکار قابل حل می‌باشد. در شکل زیر این مطلب به وضوح دیده می شود.  ANSYS 12.0 محیط یکپارچه‌ی سیالات " fluids products " را معرفی می‌کند که توانایی مدیریت شبیه ‌سازی جریان را در اینجا فراهم کرده است. این محیط که می‌تواند FLUENT یا CFX باشد، به کاربر اجازه می‌دهد تا سیستم یکپارچه‌ای را ایجاد کرده و به ویرایش آن بپردازد، همه‌ی تحلیل‌ها را بر روی سیال انجام دهد و نتایج آن را به سادگی و بسیار روشن استخراج نماید.


  پایگاه اینترنتی شرکت انسیس: www.ansys.com

  منبع: www.yasmarket.com
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #7 ارسال شده در تاريخ January 25th, 2011 در ساعت 17:29:47

 14. The Following 5 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 26th, 2011), mona (January 25th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 25th, 2011), SKY MAN (January 26th, 2011)

 15. IRI.AMIR ?????? ??
  IRI.AMIR

  مدیر تالار مهندسی هوافضا و ..
  May 2010
  آبادان
  734
  تعداد تشکر : 1,966
  Thanked 4,076 Times in 708 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  نرم‌افزار Abaqus

  آباکوس نرم‌افزاری برای تحلیل‌های المان محدود می‌باشد. این نرم‌افزار به طور گسترده در صنعت خودروسازی، هوافضا و صنایع ساخت کالاهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  نرم افزار ABAQUS
  "ABAQUS نرم افزاری برای تحلیل های المان محدود می‌باشد. این نرم افزار بطور گسترده ای در صنعت خودروسازی، هوافضا و صنایع ساخت کالاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  همچنین این بسته نرم‌افزاری به خاطر قابلیت گسترده در مدل سازی مواد گوناگون و نیز توانائی سفارشی کردن آن به وسیله‌ی برنامه‌نویسی، در محیطهای تحقیقاتی آکادمیک بسیار محبوبیت دارد. در ابتدا ABAQUS برای بررسی ر‌فتارهای فیزیکی غیرخطی طراحی شده است. در نتیجه این این بسته‌ی نرم‌افزاری دارای گستره‌ی وسیعی از مدل‌های مواد می‌باشد."
  مطلب بالا گزیده ای بود از توضیحات مربوط به این نرم افزار در دایرۀ المعارف ویکی‌پدیا. این بسته نرم‌افزاری دارای شهرت منحصر به فردی در زمینه فناوری، کیفیت و قابلیت اطمینان می‌باشد.
  کاربردها‌
  1-صنعت خودروسازی: این نرم افزار کاربرد گسترده ای در این صنعت دارد و استفاده کننده گان از آن را قادر به ارزیابی و بهینه کردنکارایی و قابلیت اعتماد طراحی و فرآیند ساخت می کند. از کاربردهای abaqus در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  پایداری موتور
  کارایی جعبه دنده
  یکپارچگی آب بندی
  طراحی قطعات
  سیستم انتقال
  بررسی واشرها
  نویز و لرزش
  انتقال حرارت
  شکل دهی صفحات فلزی
  تحلیل های فورج
  تحلیل مکانیزم
  مونتاژ

  2-صنعت ماشین سازی و ساخت: از کاربردهای ABAQUS در این صفت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  تحلیل های دینامیکی و صوتی ماشین های چرخنده از قبیل پمپ ها، موتورها و کمپرسورها
  تحلیل های ترمومکانیکی، خستگی دستگاه های مولد های انرژی مانند بویلرها، توربین ها و تبادل کننده‌های حرارت
  طراحی سیستم های حفاظتی در برابر سقوط و غیره
  شبیه سازی عملکرد ابزاری چون دریل ها، سمباده زنها و دریل های بادی تحت ضربه و یا بار شدید
  تحلیل تصادف دستگاه های ریلی از قبیل لکوموتیوها و واگن ها
  تحلیل استاتیکی و دینامیکی سیستم‌های لوله کشی تحت بارهای مختلف از قبیل حرارتی، فشار، زلزله و بارها
  تحلیل طول عمر و فرسودگی ساختار دستگاه های ساختمان‌سازی و کشاورزی
  پیشبینی طول عمر مکانیزم های مختلف از قبیل انتقال نیروی محرکه، ترمز و کلاچ
  شبیه سازی ترمومکانیکی در عملیات فرآوری مواد از قبیل نورد، قالب ‌گیری و غیره
  ساخت مواد ترموپلاستیکی و پلیمری
  شبیه‌سازی جوشکاری

  3-صنعت لاستیک: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  بوش زنی
  سیستم های درزبندی
  پایه موتور
  محصولات ورزشی
  سیستم های حذف لرزش
  تحلیل ترمومکانیکی محصولات لاستیکی
  مدل سازی تایر و شبیه سازی کارکرد آن :
  پنچری، چرخش، ترمز، ردگذاری و شبیه سازی در شرایط مختلف جاده
  تحلیل های تصادف
  مدل سازی تنش های تسمه
  شبیه سازی سایش
  تحلیل های آکوستیکی

  4-صنایع دفاعی و هوافضا: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  تحلیل های استاتیکی، دینامیکی وآکوستیکی-ساختاری بدنه هواپیما
  شبیه سازی ساختارهای عظیم فضایی همچون سلول های خورشیدی، رادارهای فضایی و آنتن‌های منعکس کننده
  شبیه سازی کارکرد قسمت های مختلف هواپیما از قبیل دیواره‌های تحت فشار، پیچش و عدم تعادل بال‌ها و انتشار ترک ها در بدنه
  ارزیابی گیرکردن پره ها و برخورد با پرندگان
  شبیه سازی ترمومکانیکی موتور هواپیماها وراکت ها در شرایط کاری مختلف
  بررسی طراحی‌های مختلف تیغه‌ توربین‌ها
  شبیه سازی مکانیزم‌های مختلف هواپیما، از قبیل ارابه فرود ، فلپ بال‌ها و درهای محموله
  طراحی قطعات مقاوم در برابر انفجار
  شبیه سازی اثرات انفجار در زیر آب در کشتی‌ها و زیر دریایی‌ها
  کاهش نویز ایجاد شده توسط زیر دریایی ها و سیستم های نقلیه زیرآبی
  طراحی و شبیه سازی قطعات حیاتی از قبیل نازل‌ها، موتورهای پیزو الکتریکی، لولاها و یاتاقان‌ها

  5-کالاهای مصرفی و الکترونیکی: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  آزمون سقوط
  فشار و بارگذاری بر روی بسته بندی و بدنه
  طراحی و ساخت مواد جدید از قبیل کاغذ ها و فیلم ها
  برهمکنش بدن انسان- دستگاه
  طراحی و ارزیابی خواص آکوستیکی تجهیزات صوتی
  شبیه سازی ترمومکانیکی محصولات الکترونیکی
  تحلیل حرارتی بسته بندی چبپ‌ها
  طراحی وسایل خانگی از قبیل شوینده ها و خشک کننده ها

  6-پزشکی: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  طراحی تجهیزات مختلف پزشکی
  طراحی رابط های مکانیکی که عموماً در تجهیزات پزشکی استفاده می شوند
  طراحی انواع پروتزها از قبیل پروتزهای زانو و پروتزهای دندان
  شبیه سازی فرسودگی و اثرات ضربه برای افزایش طول عمر و قابلیت اعتماد ایمپلنت‌ها
  گرفتن تائیدیه‌ها برای محصولات پزشکی
  طراحی دریچه قلب
  ارزیابی و پیشبینی جراحت ها
  طراحی سیستم های داروسازی، vascular stents ، catheters و غیره
  مدل سازی مفاصل
  شبیه سازی فیزیولوژیکی پاسخ سیستم های مختلف بدن  منبع: www.iranian-it.net
  اگر کوه ها از جای کنده شوند تو ثابت و استوار باش
  دندان ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به
  خدا عاریت بده
  پای بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانی لشکر دشمن بنگر
  از فراوانی دشمن چشم بپوش، و بدان که پیروزی از سوی
  خدای سبحان است
  #8 ارسال شده در تاريخ January 26th, 2011 در ساعت 11:53:30

 16. The Following 6 Users Say Thank You to IRI.AMIR For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (January 26th, 2011), IR Blue SKY (January 26th, 2011), mona (January 27th, 2011), Nima Amini (March 7th, 2012), reza dezfuli (January 27th, 2011), SKY MAN (January 26th, 2011)

 17. sadjad ?????? ??
  sadjad
  هوانورد عادی - گروهبان سوم
  August 2009
  تهران
  31
  تعداد تشکر : 29
  Thanked 81 Times in 23 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  بسمه تعالی
  لطفا اول بگو خودت کدامیک از این برنامه های رو بلدی یا مسلطی.
  بعد اینکه من دانشجوی کارشناسی مکانیکم و می خوام هوافضا بخونم به نظرت باید چه جوری این برنامه ها رو یاد بگیرم؟ help، کتاب، استاد ...؟ اگر پیشنهادی بدی ممنون می شم.
  در آرزوي پرواز...
  #9 ارسال شده در تاريخ January 27th, 2011 در ساعت 14:39:52

 18. The Following 3 Users Say Thank You to sadjad For This Useful Post:

  IRI.AMIR (January 27th, 2011), mona (January 27th, 2011), reza dezfuli (January 27th, 2011)

 19. sayed mojtaba ?????? ??
  sayed mojtaba
  هوانورد نیمه فعال-ستوان سوم
  September 2010
  قم
  215
  تعداد تشکر : 106
  Thanked 777 Times in 183 Posts

  ??? ??? پاسخ: معرفی نرم افزارهای مرتبط با رشته مهندسی هوافضا

  ??? ??? ????? ???? ???? sadjad ????? ??? ??
  بسمه تعالی
  لطفا اول بگو خودت کدامیک از این برنامه های رو بلدی یا مسلطی.
  بعد اینکه من دانشجوی کارشناسی مکانیکم و می خوام هوافضا بخونم به نظرت باید چه جوری این برنامه ها رو یاد بگیرم؟ help، کتاب، استاد ...؟ اگر پیشنهادی بدی ممنون می شم.
  سلام
  فکر نکنم لازمه معرفی راههای پیشرفت گذروندن اونا باشه بلکه با استفاه از تجربه دیگران میشه این راهها رو معرفی کرد.
  برای یاد گیری این سری از نرم افزار هااول استفاده از یک استاد مجرب بهترین راه حل میباشد
  روزی امپراطور یونان به کوروش کبیر گفت:

  «ما برای شرف می جنگیم و شما برای پول»

  کوروش پاسخ داد:«هرکس برای نداشته هایش می جنگد»

  واسه شادی روحش صلوات بفرست
  #10 ارسال شده در تاريخ January 27th, 2011 در ساعت 16:18:04

 20. The Following 3 Users Say Thank You to sayed mojtaba For This Useful Post:

  mona (January 27th, 2011), reza dezfuli (January 27th, 2011), sadjad (January 28th, 2011)

???? 1 ?? 2 12 ??????????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0