برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? شباهت حيرت انگيز ابرهاي انفجاري خورشيد با ابرهاي زميني

  فيزيكدانان با همراهي محققان دانشگاه وارويك انگليس با مطالعه تصاوير ابرهاي مواد كه در خورشيد منفجر شده‌اند متوجه نوعي بي‌ثباتي در اين ابرهاي انفجاري شده‌اند كه با ابرهاي جو زمين مشابه است.

  اين نتايج مي‌تواند به فيزيكدانان در فهم و پيش‌بيني آب ‌وهواي منظومه شمسي كمك بسياري كند.

  اين محققان زماني كه تصاوير ابرهاي مواد منفجرشده در خورشيد را كه به دفع اجرام از هاله خورشيد (CME) موسوم است به اين كشف نائل آمدند. اين تصاوير توسط رصدخانه ديناميك خورشيدي ناسا گرفته شده بود كه سال گذشته به فضا پرتاب شده و نماهايي بي‌سابقه از خورشيد در دماهاي مختلف ارائه داده است.

  مشاهدات جديد انجمن صنايع هوافضا و رصدخانه ديناميك خورشيدي تصاويري از CME با استفاده از اشعه ماوراي بنفش و در دماي 11 ميليون درجه كلوين ارائه كرده كه با ابزارهاي پيشين مشاهده آنها ممكن نبود.

  محققان با مشاهده اين تصاوير متوجه نوعي بي‌ثباتي آشنا در دامنه يك ابر انفجاري از مواد خورشيدي شدند كه شباهت بسياري با بي‌ثباتي قابل مشاهده در ابرهاي زمين و امواج سطح درياها دارد.

  اين بي‌ثباتي‌هاي كلوين-هلم‌هولتس به صورت دوراني در مرزهاي بين اجسام در حال حركت در سرعت‌هاي مختلف مانند تحولات بين هوا و آب يا ابر مي‌چرخند. تفاوت در سرعت‌ها بي‌ثباتي مرزي را بوجود مي‌آورد.

  شرايط مشابه ممكن است در محيط مغناطيسي مسير اين CMEها در زمان حركت آنها از هاله خورشيد اتفاق بيفتد. تفاوت در سرعت و انرژي بين اين دو مي‌تواند باعث ايجاد بي‌ثباتي‌هاي كلوين-هلم‌هولتس شود كه در ابرهاي زمين قابل مشاهده است.

  در حالي‌كه اين بي‌ثباتي از مشاهدات وقايع درون آب ‌و هواي منظومه شمسي پيش‌بيني يا استنباط شده است، اين اولين باري است كه آنها به طور مستقيم در هاله خورشيدي مشاهده شده‌اند.

  آنچه باعث جالب‌تر شدن اين كشف شده اين است كه اين بي‌ثباتي‌ها در دامنه CME به وجود آمده است. اين امر ممكن است توضيحي بر اين امر باشد كه چرا CME در زمان ايجاد اين بي‌ثباتي‌ها خميده و پيچ‌خورده شده و در يك طرف ابر ايجاد كشش مي‌كند.

  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ February 5th, 2011 در ساعت 22:03:40

 2. The Following 4 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  IR Blue SKY (February 5th, 2011), orasess (February 5th, 2011), SKY MAN (February 5th, 2011), YASHAR A&P (February 5th, 2011)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0