برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 2 12 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 12
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  معاون نيروي هوايي ارتش تاكيد كرد: جنگنده‌هاي نهاجا به تجهيزاتي مجهز هستند كه مي‌توانند انتهاي خليج‌فارس در جنوب را به صورت Fire and forget هدف قرار داده و به سلامت به پايگاه‌هاي خود برگردند.

  به گزارش گروه امنيتي دفاعي فارس، نيروي هوايي ارتش تنها نيرويي است كه يك روز در ايام دهه فجر را به نام خود اختصاص داده است و آنهم به دليل خط شكني پرسنل انقلابي اين نيرو در بيعت با بنياگذار انقلاب اسلامي بود.


  در حقيقت در ايامي كه رژيم طاغوت بيشترين اميد خود براي مقابله با انقلاب نوپاي ملت ايران را به نيروي هوايي بسته بود، اين اقدام پرسنل غيور ارتش موجب شد تا تمامي آمال و آرزوي‌هاي سلسله شاهنشاهي ايران بر باد رود.

  اما اين خط شكني تنها به اين يك مورد ختم نشد و در عرصه تحقيقات و جهادخودكفايي نيز نيروي هوايي به عنوان اولين نيرو دست به كار شد و در حالي كه كشورهاي غربي پيش بيني زمين خوردن اين نيرو طي نهايتا دو ماه آينده به دليل عدم وجود تخصص در پرسنل نهاجا را مي كردند، باز هم جوانان متخصص و انقلابي نيروي هوايي ارتش به ميدان آمدند و نه تنها اين نيرو از پاي درنيامد بلكه چنان درسي به دشمن متجاوز در ابتداي جنگ تحميلي داد كه كشورهاي غربي انگشت حيرت به دندان گرفتند.

  اين همت و تلاش مضاعف اگر چه در ابتداي كار از توليد و تعمير قطعات پيش پا افتاده شروع شد، اما امروز اين تلاش به جايي رسيده است كه ايران اسلامي را جزو معدود كشورهاي داراي توانمندي ساخت جنگنده در دنيا معرفي مي‌كند.

  ايام دهه فجر و در آستانه 19 بهمن‌ماه "روز نيروي هوايي ارتش "، فرصتي دست داد تا با امير محمدرضا كارشكي معاون تحقيقات و جهاد خودكفايي نهاجا گفتگويي كنيم پيرامون اقدامات و عملكرد اين معاونت در نيروي هوايي ارتش كه متن كامل آن در زير مي‌آيد:

  * كسي حق بروز خلاقيت در زمان رژيم شاه را نداشت

  امير كارشكي با اشاره به اهميت وجود اين معاونت در نيروهاي مسلح گفت: در زمان رژيم طاغوت تنها كارهايي مانند تعمير و نگهداري تجهيزات آن هم در سطح پايين به نيروها محول مي‌شد و همه كارهاي تحقيقاتي، سازندگي و برنامه‌هاي آموزشي و نيز تأمين قطعات و تجهيزات بر عهده مستشاران آمريكايي بود.

  وي با بيان اينكه در آن زمان هيچ اراده‌اي نيز براي ارائه يك نظر اصلاحي و يا خلاقيت در نيروها وجود نداشت، تصريح كرد: البته كسي هم اين حق را نداشت كه بخواهد خلاقيت و يا نظر خود را بروز دهد و ما در همه زمينه‌ها به كارخانجات امريكايي وابستگي كامل داشتيم.

  كارشكي افزود: از آنجا كه رژيم طاغوت به عنوان ژاندارم و حافظ منافع آمريكا در منطقه محسوب مي‌شد، تمام قطعات و پيشرفته‌ترين تجهيزات را در اختيار ارتش به خصوص نيروي هوايي قرار مي‌دادند چرا كه رژيم شاه مجبور بود از منافع آنها به خصوص در خليج فارس حفاظت كرده و دستوراتشان را كاملا اجرا كند.

  * بيعت همافران با امام(ره) چگونه شكل گرفت؟

  وي ادامه داد: در زمان طاغوت يك سايه سنگين ديكتاتوري با شرايطي هولناك بر سر ارتش حاكم بود به طوري كه در زمان ورود حضرت امام(ره) به كشور دائما در ستاد نيرو و ساير پايگاه‌ها اطلاعيه مي‌دادند و پرسنل را از حضور در تجمعات منع مي‌كردند.

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا خاطرنشان كرد: در آن شرايط و در روز 18 بهمن، پرسنل انقلابي نيروي هوايي از طريق تلفن و به صورت رمز به يكديگر اطلاع مي‌دادند كه فردا ساعت 6 و نيم در خيابان ايران جمع خواهيم شد.

  كارشكي گفت: فرداي آن روز يعني 19بهمن 57، تمامي بچه‌ها با لباس رسمي در مقابل حضرت امام(ره) رژه رفتند كه اين اقدام در حقيقت كمر شاه را شكست و فرماندهان ارتش را كاملا مايوس كرد.

  وي با بيان اينكه نيروي هوايي كه قرار بود در مقابل انقلاب بايستد، ديگر در كنار انقلابيون قرار گرفته بود، اظهار داشت: پس از بيعت با بنيانگذار انقلاب اسلامي، پرسنل نيروي هوايي اقدام به راهپيمايي تا ميدان آزادي كردند كه با استقبال مردم نيز روبرو شد.

  * امريكايي‌ها مي‌گفتند نيروي هوايي ايران ظرف دوماه زمين خواهد خورد

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا گفت: امريكايي‌ها كه در زمان طاغوت تمام شريان‌هاي حياتي ارتش را در دست گرفته بودند، فكر كردند نيروي هوايي ظرف دو ماه زمين خواهد خود و قطعا يكي از دلايل تحميل جنگ 8 ساله به ايران نيز همين تفكر بود.

  كارشكي ادامه داد: اما بعد از 5،6ماه پرسنل انقلابي اين نيرو به عنوان جهاد سازندگي و تحقيقات صنعتي، پايه‌هاي اوليه معاونت جهاد خودكفايي را بنا گذاشتند و اين معاونت براي اولين بار در همين نيرو شكل گرفت.

  وي يادآور شد: براي مثال در ايام دفاع مقدس ديديم كه همين پرسنل نيروي هوايي، موشك‌هاي قوي نقطه‌زن را بر روي بالگرد كبري نصب كردند و با اين اقدام شكار تانك‌هاي بعثي توسط بالگردها شروع شد كه تا مدتها تصوير يكي از شليك‌ها در تيتراژ ابتدايي بخش‌هاي خبري نيز به نمايش در مي‌آمد.

  * معاونت جهاد خودكفايي با تدبير آيت‌الله خامنه‌اي شكل گرفت

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا تصريح كرد: البته از آنجايي كه تا پيش از انقلاب، كمپاني‌هاي سازنده و تأمين كننده تجهيزات، تمام نيازهاي ما را برطرف مي‌كردند، بنابراين نيازي به خودكفايي نبود و البته اجازه هم نمي‌دادند به اين موضوع ورود كنيم. اما پس از انقلاب و با تدبيري كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي كه در آن زمان رئيس جمهور بودند، انديشيدند، جهاد خودكفايي اول بار در نيروي هوايي تشكيل شد و امروز اين معاونت در حقيقت جايگزيني براي همان كمپاني‌هاي سازنده تجهيزات در داخل كشور است.

  كارشكي از اين جهت تحريم‌ها را يكي از الطاف الهي براي كشورمان دانست و گفت: با احساس نيازي كه به وجود آمد، امروز كشور به صورتي بالنده در همه زمينه‌ها رشد كرده و ما مي‌توانيم نيازهايمان را در داخل تأمين كنيم.

  وي به سابقه شروع كار جهاد خودكفايي در نيروي هوايي اشاره كرد و ادامه داد: جهاد خودكفايي نهاجا در ابتداي كار، فعاليت خود را در رابطه با امور كوچكي مانند قطعات پرمصرف شروع كرد كه اين قطعات مصرف روزانه هواپيماها بود و پس از آن، بروز رساني، راه‌اندازي و اصلاح برخي سامانه‌ها در دستور كار قرار گرفت به طوري كه در طول دفاع مقدس با اقدامات شايسته‌اي كه متناسب با نيازها انجام شد، توانستيم در اين زمينه پيشرفت كنيم و امروز جهاد خودكفايي متناسب با تهديدات و نيازها در جهت رفع نياز و ارتقاء سامانه‌ها عمل مي‌كند.

  * تدابير معاونت جهاد خودكفايي مبتني بر ويژگي‌ نبردهاي آينده شكل مي‌گيرد

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا با تأكيد بر اينكه امروز ما در همه زمينه‌ها از پرنده‌ها، موشك‌ها، رادارها و جنگ الكترونيك گرفته تا هر موضوع ديگر مي‌توانيم نيازهاي خود را در داخل كاملا برآورده كنيم، افزود: البته در اين زمينه مراكز علمي و صنعتي كشور نيز با مديريت واحد مؤسسه تحقيقاتي وزارت دفاع نقش موثري دارند.

  كارشكي تصريح كرد: جهاد خودكفايي در دو بخش كوتاه مدت و بلندمدت به برطرف كردن نيازها مي‌پردازد كه در برنامه بلندمدت باتوجه به نيازهاي آينده و نبردهاي احتمالي و نيز شرايط آينده دنيا، فكر و نيازسنجي شده و در نهايت اقدام به برطرف كردن اين نيازها مي‌كند.

  وي با بيان اينكه در جنگ، كيفيت مهمتر از كميت خواهد بود، به ايام دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: براي مثال وقتي دو فروند جنگنده از دشمن و نيروهاي خودي با يكديگر رو به رو مي‌شدند، از لحاظ تجهيزاتي هيچ شباهتي به يكديگر نداشتند به طوري كه هواپيماهاي رژيم بعث از لحاظ تجهيزات و كارآيي اصلا قابل مقايسه با جنگنده‌هاي ما نبود اما خلباناني كه در هواپيماهاي ما مي‌نشستند، از لحاظ ايمان و اراده آنچنان قدرتي داشتند كه همين امر باعث موفقيت و برتري آنها در صحنه نبرد مي‌شد.

  * تنها نام جنگنده‌ها در شناسنامه‌هايشان عوض نشده است

  وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته فراوان در خصوص تجهيز و ارتقاء سامانه‌هاي مختلف در نيروي هوايي ارتش گفت: امروز ممكن است تنها پوسته‌اي از هواپيماهاي دو يا سه نسل گذشته را در اختيار داشته باشيم ولي اين سامانه‌ها از لحاظ ارتقاء تكنولوژي و تجهيزات تغييرات بسياري كردند و البته كساني كه قرار است از اين تجهيزات استفاده كنند نيز به سلاح ايمان و اراده قوي معنوي مجهزند كه اين عامل موفقيت آنهاست.

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا تصريح كرد: آنقدر اين تجهيزات و سامانه‌ها تغيير پيدا كرده و به‌روز شده‌اند كه مي‌توان گفت فقط در شناسنامه آنها اسمي باقي مانده ولي محتوياتشان به كلي عوض شده است.

  * درحال نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي F14 هستيم

  كارشكي ادامه داد: براي مثال در يكي از پروژه‌هايي كه در دست تحقيقات داريم، هواپيماهاي شكاري بمب افكن F14 را به‌روز و بهينه مي‌كنيم و سامانه‌هاي اويونيكي آن نيز كاملا عوض شده و تجهيزات به‌روز دنيا كه در داخل كشور طراحي و ساخته شده‌اند بر روي اين جنگنده‌ها در حال نصب است.

  وي با تأكيد بر اينكه اين جنگنده‌ها از لحاظ تسليحات نيز تفاوت عمده‌اي با گذشته دارند، خاطرنشان كرد: امروز با تغيير در قطعات و بومي‌سازي سامانه‌ها حتي در قسمت موتور كه يكي از پيچيده‌ترين و مدرنترين قطعات هواپيما است، مي‌توان ادعا كرد كه اين جنگنده‌ها تفاوت عمده‌اي با گذشته پيدا كرده‌اند.

  * تسليحات خود را براي نبرد احتمالي با دشمن فرامنطقه‌اي آماده كرده‌ايم

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا با اشاره به رصد دائمي رفتار دشمن در اطراف ايران، ادامه داد: دشمن كه امروز در منطقه ما حضور دارد كاملا رصد مي‌شود و نقاط قوت و ضعف آنها شناسايي شده و ما در جهت مقابله با تهديدات احتمالي آنها كارهاي مناسبي انجام داده و با تدبير، تجهيزاتي را براي مقابله با اين دشمن آماده كرده‌ايم و آنها نيز مي‌دانند كه با ملت مسلح به سلاح ايمان نمي‌توان جنگيد و ملت ايران نيز نشان داده است كه تحت هيچ شرايطي صحنه نبرد را به دشمن واگذار نخواهد كرد.

  * پيشرفت‌هاي خيره‌كننده نهاجا در طراحي و ساخت تجهيزات جنگ الكترونيك

  كارشكي با بيان اينكه ما همواره به‌روزرساني تسليحات و تجهيزات را در دستور كار داريم، گفت: معاونت جهاد خودكفايي نهاجا در سال گذشته پيشرفت‌هاي خيره‌كننده‌اي در زمينه طراحي، ‌ساخت و تأمين تجهيزات جنگ الكترونيك داشت كه البته به دليل مسائل طبقه‌بندي و اهميت فوق‌العاده اين موضوع نمي‌توانيم مطالب آن را بازگو كنيم.

  وي دنياي امروز را محل جنگ الكترونيك و اطلاعاتي دانست و تصريح كرد: شايد كشورهاي جهان سوم از لحاظ سخت‌افزاري و ساخت تجهيزات از برخي ابرقدرت‌ها عقب باشند ولي مي‌توان در نبردهاي الكترونيك كار كرد و با توجه به اقداماتي كه ما صورت داديم، هيچ جاي نگراني در اين خصوص نيست.

  * اولين‌هاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در جهان

  كارشكي همچنين به برخي ابتكارات و نوآوري‌هاي صورت گرفته در نيروي هوايي ارتش اشاره كرد و افزود: اول بار در دنيا ما توانستيم هواپيماي ميگ 29 را قبل از كارخانه سازنده‌اش، مجهز به سيستم سوخت‌گيري هوايي كنيم.

  وي ادامه داد: اين نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بود كه براي اولين بار هواپيماي F4 را مجهز به پراپ سوختگيري هوايي كرد و نيز با نصب پاد سوخت‌رسان بوئينگ بر زير جنگنده F4، سوخت‌گيري شكاري از شكاري را براي اولين بار در كشور انجام داد.

  * انتهاي خليج فارس تحت پوشش موشكي جنگنده‌هاي ماست

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا در بخش ديگري از گفتگوي خود با فارس، در خصوص تهديدات احتمالي آينده عليه نظام جمهوري اسلامي ايران، افزود: اگر خليج فارس را يك درياي بسته بدانيم، تأكيد مي‌كنم كه تهديدات ما با توجه به توانمندي‌هايي كه داريم، تنها به خليج‌فارس محدود نشده و هواپيماهاي ما به تجهيزاتي مجهز هستند كه مي‌توانند انتهاي خليج‌فارس در جنوب را به صورت Fire and forget هدف قرار دهند و به سلامت برگردند.

  كارشكي افزود: اخيرا طرح نصب موشك‌هاي دوربرد Fire and forget را داشتيم كه اين موشك‌ها بروي جنگنده‌ها تست شده و به توليد انبوه نيز رسيده است.

  * طراحي و ساخت بمب‌هاي هوشمند "قاصد " با برد 100 كيلومتر در دستور كار قرار دارد

  كارشكي با اشاره به توليد بمب‌هاي هوشمند نقطه‌زن "قاصد " با سر جنگي دوهزار پوندي، آن را از قوي‌ترين بمب‌هاي دنيا دانست و گفت: ما توانستيم در سال‌هاي آخر جنگ اقدام به ساخت اين بمب‌ها كنيم كه امروز به توليد انبوه رسيده و هيچ محدوديتي در بكارگيري آنها نداريم.

  وي ادامه داد: نسل دوم اين بمب‌ها با برد بيش از 50 كيلومتر ساخته شده و مراحل آخر را پشت سر مي‌گذارد و به زودي نيز به توليد انبوه خواهد رسيد.

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا تصريح كرد: نسل سوم اين بمب نيز كه مجهز به موتور بوده و برد بيش از 100كيلومتر خواهد داشت، در آينده توليد خواهد شد.

  * جنگنده‌هاي ارتش اهداف دريايي را در فواصل دوردست هدف قرار مي‌دهند

  كارشكي افزود: در رژه نيروهاي مسلح امسال هم موشك دوربرد با سر جنگي بالا را مشاهده كرديم كه اين موشك‌ها بر روي يكي از پرنده‌هاي نيروي هوايي نصب و تست شد كه مي‌تواند اهداف دريايي را در فواصل دوردست مورد هدف قرار دهد كه اين موشك ها نيز به توليد انبوه رسيده است.

  * تمامي جنگنده‌هاي نيروي هوايي را خودمان اورهال مي‌كنيم

  وي درزمينه تعمير و نگهداري هواپيماها نيز گفت: در رژيم طاغوت اورهال تمام هواپيماها توسط تيم مستشاران آمريكايي صورت مي‌گرفت اما با اخراج آنها در اولين روزهاي پس از انقلاب و بعد از اعمال تحريم‌ها، به همت متخصصان نيروي هوايي ارتش و صنايع دفاعي، اورهال هواپيماها آغاز شد به صورتي كه امروز تمامي هواپيماهاي نيروي هوايي تحت پوشش قرار دارند.

  * بكارگيري نسل جديد جنگنده‌هاي F4 و F14 در نيروي هوايي

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا خاطرنشان كرد: ‌البته در دو سه سال اخير ما از بحث اورهال عبور كرده و مي‌توانيم هواپيماها را گروه به گروه ارتقا داده و بهينه كرده و عمر انقلابي براي آنها تعريف كنيم.

  كارشكي افزود: هواپيماهاي F14، F4 و C130 از جمله اين هواپيماها هستند كه مي‌توان گفت با ارتقاء و عمردهي آنها امروز شاهد نسل جديد هواپيماهاي نيروي هواي ارتش هستيم.

  * طرح رادارگريزي جنگنده‌ها در ستاد كل نيروهاي مسلح در حال پيگيري است

  وي رادارگريزي را يكي ديگر از ويژگي‌هاي مهم مد نظر در هواپيماها دانست و گفت: رادارگريزي در يك نوع از هواپيماها در مقياس كوچكتر در نيروي هوايي انجام شده و طرح رادارگريز كردن جنگنده‌هاي شكاري نيز در ستاد كل نيروهاي مسلح در حال پيگيري است و پس از تصويب در نيروي هوايي ارتش انجام خواهد شد.

  * به دنبال تعريف نيروي هوايي راهبردي در برنامه آينده هستيم

  معاون جهاد خودكفايي نهاجا در خصوص موضوع آينده‌نگري در اين نيرو نيز تاكيد كرد: برنامه جامع و وسيعي در اين معاونت با تدبير فرمانده محترم كل ارتش و فرمانده محترم نيرو تدوين شده و مشغول كار بر روي آن هستيم كه طي آن نهاجا به عنوان يك نيروي راهبردي پيش بيني شده كه متناسب با تهديدات و برنامه‌هاي سال‌هاي آينده بكار گرفته شود.
  #1 ارسال شده در تاريخ February 6th, 2011 در ساعت 14:52:13

 2. The Following 16 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Ali Pilot (June 1st, 2011), Dream Bird (November 22nd, 2011), ehsanmilitant (February 6th, 2011), F-14A TOMCAT (January 1st, 2012), F-35 (June 1st, 2011), IR Blue SKY (February 6th, 2011), IRIS 74 SAHAND (February 7th, 2011), Mohammad Tomcat (February 6th, 2011), mohammadnt (June 1st, 2011), Nima Amini (November 22nd, 2011), number1 (February 8th, 2011), obhan$ (November 22nd, 2011), omidair (February 6th, 2011), Real Flight (February 7th, 2011), sd-787 (February 6th, 2011), سجیل (February 12th, 2011)

 3. ehsanmilitant ?????? ??
  ehsanmilitant
  هوانورد ارشد-سرگرد
  May 2009
  تهران
  489
  تعداد تشکر : 932
  Thanked 1,696 Times in 439 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  انصافا موارد اميدوار كننده اي بيان شد. تنها من ناراحت اينم كه نكنه خداي ناكرده طرح فوق العاده توليد جنگنده بومي، حالا صاعقه يا آذرخش دچار فراموشي و گذر زمان بشه!...چون توي صحبت هاي امير بحثي از توليد جنگنده نبود
  سكوت اثبات تهي بودن نيست بلكه سرشار از ناگفتني هاست
  #2 ارسال شده در تاريخ February 6th, 2011 در ساعت 17:27:21

 4. The Following User Says Thank You to ehsanmilitant For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011)

 5. omidair ?????? ??
  omidair

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  June 2010
  GSM - OIKQ **KUL - WMKK
  67
  تعداد تشکر : 1,778
  Thanked 211 Times in 58 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  ma az nazare tolid havapeyma moshkele khassi nadarim
  #3 ارسال شده در تاريخ February 6th, 2011 در ساعت 17:50:34

 6. black-pilot ?????? ??
  black-pilot

  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2009
  زمین
  1,073
  تعداد تشکر : 1,025
  Thanked 3,419 Times in 1,039 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  كارشكي افزود: اخيرا طرح نصب موشك‌هاي دوربرد Fire and forget را داشتيم كه اين موشك‌ها بروي جنگنده‌ها تست شده و به توليد انبوه نيز رسيده است.
  امیدوارم بلوف نزده باشند.اگر ما بتونیم دوربرد fire and forget داشته باشیم قدرت رهگیری جنگنده ها خیلی بالا میره.البته فقط داشتن موشک کافی نیست.بحث رادار و .. هم مطرحه
  ma az nazare tolid havapeyma moshkele khassi nadarim
  ?????? ???? black-pilot : February 6th, 2011 ?? ???? 23:09:36
  ...ANY TIME BABY
  #4 ارسال شده در تاريخ February 6th, 2011 در ساعت 23:04:39

 7. The Following 2 Users Say Thank You to black-pilot For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011), pakfa2 (November 22nd, 2011)

 8. captain Rahimpour ?????? ??
  captain Rahimpour
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  November 2010
  neyshabour
  221
  تعداد تشکر : 478
  Thanked 693 Times in 190 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  دمشون گرم و خسته نباشند
  #5 ارسال شده در تاريخ February 7th, 2011 در ساعت 10:10:34

 9. The Following 2 Users Say Thank You to captain Rahimpour For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011), mohammadnt (June 1st, 2011)

 10. Yakuza ?????? ??
  Yakuza

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  November 2010
  خراسان
  74
  تعداد تشکر : 48
  Thanked 69 Times in 38 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  یعنی ایشا ا... به اف-25 میرسیم که ترکها و عربها از ما قلدر تر نشن
  mahmouei.blogfa.com

  کوروش کبیر:
  فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزا بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.
  #6 ارسال شده در تاريخ February 8th, 2011 در ساعت 02:02:32

 11. The Following 3 Users Say Thank You to Yakuza For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011), mohammadnt (June 1st, 2011), reza dezfuli (February 8th, 2011)

 12. bahrama ?????? ??
  bahrama
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  May 2011
  اصفهان
  5
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 3 Times in 3 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  لطفا اطلاعات جديد و به روز را درسايت قراردهيد از ساخت هواپيما ايراني چه خبرها هست
  #7 ارسال شده در تاريخ June 1st, 2011 در ساعت 13:40:46

 13. Ali Pilot ?????? ??
  Ali Pilot

  عضو شورا هوانوردی
  July 2009
  TEHRAN
  5,035
  تعداد تشکر : 11,640
  Thanked 31,849 Times in 5,065 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 2

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  عرض شود خدمتتان هر گونه اطلاعاتي كه در سايت ارائه ميشود تماما" به روز است در بازديد از مطالب به تاريخ ارسال نيز دقت بفرمائيد.
  #8 ارسال شده در تاريخ June 1st, 2011 در ساعت 21:36:58

 14. The Following User Says Thank You to Ali Pilot For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011)

 15. thunderbolt ?????? ??
  thunderbolt

  هوانورد فعال-سرهنگ
  April 2011
  OISS
  1,134
  تعداد تشکر : 1,278
  Thanked 3,974 Times in 1,032 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  شاید بشه گفت بزرگترین مشکل تامکتهای ایرانی موتورشون هست که بلافاصله در مانورهای با جی بالا دچار استال میشه و اگر این مشکل رو حل کرده باشند واقعا شاهکار است ولی یه ریزه واقع بین باشیم بهتره.چون اگه تامکت سلاح برتر بود آمریکا از رده خارجشون نمی کرد و به بهینه سازی اف-15 و اف-18 نمی پرداخت. دوستان خوب می دونند که اساس اسکلت اف-22 رپتور اسکلت اف-15 است.
  به علی شناختم من به خدا قسم خدا را
  #9 ارسال شده در تاريخ June 1st, 2011 در ساعت 22:08:38

 16. The Following User Says Thank You to thunderbolt For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011)

 17. bahrama ?????? ??
  bahrama
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  May 2011
  اصفهان
  5
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 3 Times in 3 Posts

  ??? ??? پاسخ: نصب جديدترين تجهيزات دنيا بر روي جنگنده‌هاي f-14

  ??? ??? ????? ???? ???? thunderbolt ????? ??? ??
  شاید بشه گفت بزرگترین مشکل تامکتهای ایرانی موتورشون هست که بلافاصله در مانورهای با جی بالا دچار استال میشه و اگر این مشکل رو حل کرده باشند واقعا شاهکار است ولی یه ریزه واقع بین باشیم بهتره.چون اگه تامکت سلاح برتر بود آمریکا از رده خارجشون نمی کرد و به بهینه سازی اف-15 و اف-18 نمی پرداخت. دوستان خوب می دونند که اساس اسکلت اف-22 رپتور اسکلت اف-15 است.

  هنوز هواپيمايي مثل تامكت ساخته نشده است و ساخته نخواهد شد علت از رده خارج كرده تامكت هم هزينه بسيار بالاي آن بوده
  #10 ارسال شده در تاريخ November 22nd, 2011 در ساعت 09:21:54

 18. The Following User Says Thank You to bahrama For This Useful Post:

  Dream Bird (November 22nd, 2011)

???? 1 ?? 2 12 ??????????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0