برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. arash_khanbashi ?????? ??
  arash_khanbashi
  هوانورد نیمه فعال-استوار یکم
  September 2007
  175
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 141 Times in 65 Posts

  ??? ??? تمرکز تنش(stress concentration)

  [align=center]به نام خدا[/align]
  وقتی نیرویی به طور یکنواخت بر سطح یک جسم وارد می شود، در بعضی نقاط ممکن است سطح مورد نظر به وسیله ی یک شکاف، حفره و... کاهش یافته باشد. این کاهش سطح ناگهانی به وسیله ی حفره یا شکاف باعث تمرکز تنش می شود.
  یک جسم وقتی می شکند که شکافی در آن به وجود آید و پیشروی کند. معمولاَ شکست واقعی یک جسم زودتر از آنچه رخ می رود که به وسیله ی محاسبات تئوری انتظار می رود و این به دلیل شکافهای کوچکی است که در ساختار مواد تشکیل دهنده ی جسم وجود دارد. که همین شکافهای کوچک تمرکز تنش را در جسم افزایش داده و باعث می شود مقاومت جسم در مقابل تنش کاهش یافته و جسم زودتر بشکند.

  برخی از عواملی که باعث ایجاد تمرکز تنش می شوند :
  گوشه های نوک تیز
  برای مثال گوشه های تیزی که در یک آجر وجود دارد به عنوان یک عامل افزایش تنش عمل کرده (باعث ایجاد تمرکز تنش می شوند) و در اثر تنش از آن نواحی دچار شکستگی می شود.
  برای مثال تمرکز تنش روی پنجره های هواپیمای” De Havilland Commet” که به علت گوشه دار بودن آنها می باشد، نمونه هایی از تمرکز تنش بر روی فلزات است. که این امر به مرور زمان باعث ایجاد خستگی در آن قسمتها شده و باعث شکستگی در قسمتهای زاویه دار می شود.

  نا پیوستگی های هندسی در یک جسم:
  نا پیوستگی هایی از قبیل شکافها و یا حفره های موجود در یک جسم، باعث تمرکز تنش در آن نقاط می شود. اینگونه ناپیوستگی ها باعث می شوند که جسم در اثر تنش، مقاومت مورد نظر را نداشته و زودتر از حد انتظار بشکند.
  بنا بر این مهندسان بایذ تا آنجا که می توانند اینگونه ناپیوستگی ها را کاهش دهند، تا تمرکز تنش روی این نقاط از بین رود و در نتیجه جسم در مقابل تنش مقاومتر شود.

  برخی از راه های جلوگیری از به وجود آمدن تنش در اجسام :
  یک راه غیر مستقیم برای کاهش تمرکز تنش ،که به وسیله ی یک شکاف به وجود آمده است، این است که حفره ای با شعاع بزرگتر از لبه ی انتهائی شکاف در انتهای آن به وجود آوریم. تمرکز تنشی که بر روی حفره ی ایجاد شده ی انتهای شکاف وجود دارد، بسیار کمتر از تمرکز تنشی است که بر روی لبه ی تیز انتهای شکاف می باشد.
  این کار در واقع ابتدایی ترین کاری است که می توان برای کاهش تمرکز تنش ناشی از شکاف انجام داد.
  تشخیص اینکه یک تمرکز تنش به چه میزان است، برای ما خیلی مهم ایت. برای مثال شکافهایی که طول آنها متجاوز از 2a باشد، شکافهای بحرانی نامیده می شوند و باعث شکستگی جسم می شوند.(مقدار 2a از نظریه ی " گریفیت"،که در مورد شکستگی اجسام ترد می باشد، استنباط می شود.)
  پس می توان حداکثر مقاومت جسم را در مقابل شکستگی به وسیله ی مقدار 2a تخمین زد و جسم را طوری طراحی کرد که در اثر تمرکز تنش ،در نقاطی که شکاف وجود دارد، مقدار شکاف از از 2aتجاوز نکند که اگر این اتفاق بیفتد، مقدار شکاف خود به خود افزایش پیدا کرده و جسم را تا مرز گسستن پیش می برد.

  ضریب تمرکز :
  بیشترین مقدار تمرکز تنش ،در ناحیه ای که شکاف وجود دارد، در قسمتی روی می دهد که مساحت شکاف کاهش یافته است.
  اگر شکاف را به صورت بیضی ای فرض کنیم به طول 2a و عرض 2b که تحت تنش خارجی σ قرار داشته باشد، آنگاه مقدار تنش ماکسیمم از رابطه ی زیر به دست می آید:


  σmax = σ(1 + 2a/b)
  که در آن ρ خروج از مرکز بیضی می باشد. تمرکز تنش ماکسیمم (σmax) در واقع یک حالت خاص از تنش می باشد.
  اگر خروح از مرکز به سمت صفر میل کند، آنگاه تمرکز تنش ماکسیمم به سمت بینهایت میل می کند( زیرا هرچه خروج از مرکز شکاف ،که آن را به صورت بیضی فرض کرده ایم، کمتر باشد، مساحت انتهای شکاف کمتر بوده و در نتیجه شکاف نوک تیزتر است.)

  در آخر:
  بایذ به این نکته توجه داشت که تمرکز تنش به شکل هندسی شکاف بستگی دارد (و نه صرفا به بزرگی و کوچکی آن.)
  گردآوری و ترجمه: آرش خانباشی
  #1 ارسال شده در تاريخ October 31st, 2007 در ساعت 17:10:49

 2. The Following 6 Users Say Thank You to arash_khanbashi For This Useful Post:

  امیررضا (February 9th, 2013), Esmaiel_F4 (February 9th, 2013), fmspace (December 18th, 2013), hamedlegend (February 9th, 2013), IRI.AMIR (February 10th, 2013), mohamadbaha (February 9th, 2013)

 3. arash_khanbashi ?????? ??
  arash_khanbashi
  هوانورد نیمه فعال-استوار یکم
  September 2007
  175
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 141 Times in 65 Posts

  ??? ??? RE: تمرکز تنش(stress concentration)

  [size=medium]اجازه می خوام که از مطلب فوق یک نتیجه گیری برای شما دوستان به عمل بیاورم:
  شاید توضیح پست قبلی در ارتباط با تمرکز تنش مبرهن این باشد که چرا بدنه ی هوا پیما (Fuselage) به صورت تخم مرغی ساخته می شود.
  خدمت شما دوستان عزیز عارض شدم که هرجا با کاهش سطح مواجه شویم تنش در آن نقطه متمرکز می شود یا به بیان بهتر تمرکز تنش را خواهیم داشت..
  لذا بدنه ی هواپیما را به صورت تخم مرغی می سازند که هیچ نقطه ی آن دارای گوشه ی تیز نبوده و نیرو های حاصل از اختلاف فشار درون و بیرون کابین در ارتفاعات روی نقطه ی خاصی متمرکز نگردد.
  تمرکز تنش به مرور در سازه خستگی (Fatigue) ایجاد کرده و باعث از هم گسیختگی سازه می شود.
  حتی اگه دقت کرده باشیم محل اتصالات سازه های هواپیما نیز (مثل محل اتصال بال به بدنه) به صورت گوشه ی تیز نمی باشد و معمولا این قسمتها را پخ می کنند.
  و این نیز به علت جلوگیری از به وجود آمدن تمرکز تنش می باشد.
  امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشه لطفا اگر مشکل با کلیت موضوع و یا هرگونه انتقاد و یا پیشنهادی داشتید در همین تاپیک مطرح بفرمایید.
  صمیمانه پذیرای نظرات شما دوستان هستم.
  با تشکر و ارادت فراوان
  خانباشی[/size]
  #2 ارسال شده در تاريخ February 3rd, 2008 در ساعت 20:42:25

 4. The Following 6 Users Say Thank You to arash_khanbashi For This Useful Post:

  امیررضا (February 9th, 2013), Esmaiel_F4 (February 9th, 2013), fmspace (December 18th, 2013), hamedlegend (February 9th, 2013), IRI.AMIR (February 10th, 2013), mohamadbaha (February 9th, 2013)

 5. hamedlegend ?????? ??
  hamedlegend
  هوانورد عادی - سرباز صفر
  February 2013
  کرج
  1
  تعداد تشکر : 2
  تعداد تشکر :Thanked 2 Times in 1 Post

  ??? ??? پاسخ: تمرکز تنش(stress concentration)

  با سلام و عرض خسته نباشید
  در مورد تمرکز تنش سوال داشتم و میخواستم بدونم که فرمول σmax = kt f /A2) که در آن kt ضریب تمرکز تنش هست رو از کدوم کتاب و چگونه میتونم تعیین کنم ؟
  #3 ارسال شده در تاريخ February 9th, 2013 در ساعت 09:09:14

 6. The Following 2 Users Say Thank You to hamedlegend For This Useful Post:

  Esmaiel_F4 (February 9th, 2013), mohamadbaha (February 9th, 2013)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0