برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? فضانوردان ماموريت «مريخ‌٥٠٠» چه كساني هستند؟  گروه آزمايشگر شركت كننده در برنامه «مريخ500» كه از 3 ژوئن 2010 در «موسسه بررسي هاي زيست پزشكي مسكو» در محفظه «مريخ نورد» قرار گرفتند، اينك پس از حدود هشت ماه به مدار مريخ رسيدند.


  اين گروه شش نفره براي انجام آزمايشي که «مريخ 500» نام دارد از سوم ژوئن پارسال به فضاپيمايي ساختگي در انستيتو بررسي‌هاي زيست پزشكي مسكو وارد شدند و درها بر روي آنان بسته شد تا پروازي شبيه سازي شده به سوي مريخ و بازگشت از آن به زمين را تمرين كنند.

  سه روس، يک چيني و دو اروپايي در اين آزمايش شركت دارند و «ناو كيهاني» آنها داراي بخش‌هايي شامل اتاقك ويژه آزمايش هاي پزشكي و روانشناسي، آشپزخانه، اتاق نشيمن، دستشويي، محل مخصوص ورزش و باغچه براي پرورش سبزي است.

  بخشي نيز به عنوان «مريخ نشين» است كه سه تن از سرنشينان فضاپيما پس از رسيدن به مدار مريخ با آن بر سطح اين سياره فرود مي آيند.

  شركت كنندگان در اين برنامه شامل سه روس به نام هاي سهراب كمال اف ( داراي اصليت تاجيكي(، الكسي سايتف، الكساندر سالامفسكي، همچنين رومن شارل فرانسوي و اوربينا ديگو ايتاليايي و يك مربي مركز آموزش فضانوردان چين به اسم يوو وانگ هستند.

  طبق برنامه، اينك پس از حدود هشت ماه كه ناوگروه به «مدار مريخ» رسيده است، الکساندر اسموليفسكي ، اوربينا ديگو و يو وانگ بايد براي يك سفر يك ماهه به سطح مريخ از ديگران جدا شده و به محفظه اي پا بگذارند كه مريخ نورد است و بر سطح اين سياره فرود آيند.

  در مرحله بعد يعني به اصطلاح فرود در سطح سياره مريخ، دو نفر از فضانوردان با پوشيدن لباس فضايي مخصوصي كه اورلان نام دارد، از ناو خود خارج شده و به سطح مريخ پا مي گذارند. اين قسمت نيز در محفظه بزرگي همانند مريخ بازسازي شده و به لحاظ مشخصات فيزيكي همچون فشار هوا، درجه گرما، شدت نور و ديگر موارد ظاهري همچون مريخ است.

  در اين زمان، كيهان نورد سوم در داخل مريخ نورد، كار ارتباط بين فضانوردان با ناو اصلي كه در مدار است و همچنين اداره سفينه را بر عهده دارد.

  او نيز در راهپيمايي هاي بعدي شركت خواهد داشت اما هر يك از فضانوردان به نوبت بايد در سفينه اصلي بمانند و اداره و هدايت دستگاه ها را بر عهده داشته باشند.

  اين گروه قرار است حدود يك ماه در سطح مريخ به انجام پژوهش هاي علمي بپردازند، سپس با جمع آوري نمونه هايي از سطح آن با استفاده از مريخ نورد خود، به سفينه اصلي كه در مدار مريخ مي چرخد باز مي گردند.

  به دنبال اين بازگشت، كيهان نوردان راه برگشت به زمين را در پيش مي گيرند. آنها حدود 250 شبانه روز در راه خواهند بود و تنها پس از طي اين مدت است كه در محفظه آزمايشگاهي توسط كارشناسان انستيتوي بررسي هاي زيست پزشكي مسكو بر روي آنان باز مي شود.

  هدف از انجام اين آزمايش دشوار كه طي آن، افراد منتخب تنها با مرکز کنترل در ارتباط هستند شرايط دقيق ماموريت واقعي، شبيه سازي مي شود تا ميزان تحمل سفري طولاني در حد پرواز به مريخ در محيطي تنگ و سر بسته، همنشيني با افراد محدود و چهره هاي تکراري، استفاده از امكانات محدود ، دور از خانواده و دوستان و غيره سنجيده شود. البته افراد مورد آزمايش مي توانند از طريق اينترنت با دوستان و اعضاي خانواده خود تماس بگيرند.

  فضانوردان مريخ500 چه كساني هستند؟

  به گزارش ايسنا، آلکسي سايتيف فرمانده گروه ، 38 ساله دارد و به عنوان مربي در شهرك ستاره اي (محل كار و آموزش كيهان نوردان روسيه) اقامت دارد.

  وي در سال 1996 از انستيتوي عالي مهندسي نظامي نيروي دريايي سنت پترزبورگ با تخصص غواصي و ساخت سامانه هاي شناور فارغ التحصيل شد.

  از سال 1996 او به عنوان استاد در ناوگان سواستوپول درياي سياه مشغول به كار شد. در طول زمان خدمت، او كار با انواع وسايل غواصي را آموخت. سايتيف بيش از 250 متخصص ناوگان نظامي دريايي را براي غواصي در آب هاي عميق آموزش داده است. در سال 2004 به مركز آموزش كيهان نوردان واقع در شهر ستاره‌يي منتقل شد. او در آموزش خدمه ايستگاه فضايي بين المللي براي راهپيمايي فضايي در استخرهاي ويژه ( بي وزني شبيه سازي شده در محيط آبي) شرکت داشت.

  سهراب كمال اف پزشک گروه 37 سال دارد. از سال 1990 تا 1994 در دانشکده درمان دانشگاه علوم پزشکي تاجيكستان تحصيل مي كرد. در سال 1994 به آکادمي پزشکي نظامي روسيه در سنت پترزبورگ منتقل و در سال 1996 از آن فارغ التحصيل شد. در سال 1997 فوق تخصص جراحي گرفت.

  سالامسفكي،سايتيف، اوبرينا

  كمال اف از سال 2001 به عنوان يك متخصص جراحي در روسيه کار خود را آغاز كرد. از سال 2004 تا 2006 ، دوره آموزشي جراحي قلب و عروق در مرکز تحقيقات علمي جراحي قلب و عروق باكولف مسکو را به انجام رساند. از سال 2009 در همين مركز به عنوان معاون اول فعاليت دارد.

  الكساندر سالامفسكي، پزشك نظامي 32 ساله، در سال 2005 از دانشکده پزشکان نظامي نيروهاي هوايي و نيروهاي فضايي آکادمي پزشکي نظامي نيروي هوايي روسيه فارغ التحصيل شد.

  از سال 2006 به عنوان پژوهشگر بخش آزمايش علمي پژوهشي مرکز آزمون علمي پژوهشي هوانوردي ، پزشکي فضا و ارگونومي نظامي فعاليت دارد. الكساندر سالامفسكي متخصص در آزمايش هاي پزشکي مجموعه هاي هوانوردي، سامانه هاي فني پزشكي نظامي، تجهيزات پزشکي، دستگاه ها و امکانات است.

  او در مورد مسائل مربوط به افزايش تحمل ارگانيسم بشر به عوامل نامساعد محيط و شرايط، فعاليت داشته است.
  وي از سال 2009 رئيس آزمايشگاه تحقيقات رواني فيزيولوژيکي بوده است.

  رومن شارل، مهندس پرواز 31 ساله فرانسوي، داراي مدرک کارشناسي ارشد در مهندسي از موسسه فرانسوي مکانيک پيشرفته در کلرمون فران فرانسه است و 1999 - 2004 در همانجا كار مي كرد. وي بعدا در توليد پانل هاي کامپوزيت و در شرکت هاي مک لارن، استون مارتين و جنرال موتورز فعاليت داشت.

  وانگ، كمال اف، شارل

  ديگو اوبرينا، پژوهشگر 27 ساله ايتاليايي داراي درجه مهندسي الکترونيک از انستيتوي پلي تكنيك تورينو در شهر تورين ايتاليا و درجه کارشناسي ارشد در مطالعات فضايي از دانشگاه فضايي بين المللي در استراسبورگ فرانسه است.

  اوبرينا ديگو، عضو گروه « کوير مريخ» در پژوهشگاه تحقيقات يوتا آمريکا در ژانويه 2010 بود كه بر روي رشد گياهان گرمسيري و محدوديت هاي لباس فضانوردي تحقيق مي كرد.

  وي از همكاران سازمان فضايي اروپا به شمار مي رود و در بسياري از پژوهش هاي مربوط به ايستگاه فضايي بين الملي شركت داشت.

  يو وانگ، پژوهشگر 27 ساله چيني دستيار استاد فضانوردان اين كشور در آموزش کار بر روي سازگاري با محيط زيست است.
  وي بين سال هاي 2000 تا 2005 در کالج پزشکي نانجينگ تحصيل مي كرد و پس از آن در مرکز آموزش فضانورد چين فعاليت دارد.

  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ February 17th, 2011 در ساعت 21:52:43

 2. The Following 6 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  ANADOLU (February 18th, 2011), IR Blue SKY (February 17th, 2011), Mahan (February 17th, 2011), Mohammad Tomcat (February 17th, 2011), orasess (February 18th, 2011), reza dezfuli (May 3rd, 2011)

 3. orasess ?????? ??
  orasess

  کارشناس هوانوردی
  September 2009
  Karaj
  856
  تعداد تشکر : 4,541
  Thanked 3,808 Times in 762 Posts

  ??? ??? پاسخ: فضانوردان ماموريت «مريخ‌٥٠٠» چه كساني هستند؟

  انقدر علاقه داشتم من هم می تونستم باهاشون برم مریخ!

  اگر ذره ای از خاک وطنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک وطن می شویمو نمي گذارم كه حتي ذره اي از خاك پاك ايران را اين وحشي هاي بي سر و پا ( بعثی ) با خود ببرند و مرگ در این راه را افتخار می دانم و اگر ارزشمندتر از جانم هدیه ای داشتم، حتما به این مردم خوب تقدیم می کردم.

  فرازهایی از وصیتنامه ی شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری
  #2 ارسال شده در تاريخ February 18th, 2011 در ساعت 00:05:33

 4. The Following 4 Users Say Thank You to orasess For This Useful Post:

  captain Rahimpour (May 2nd, 2011), IR Blue SKY (February 18th, 2011), mona (February 18th, 2011), reza dezfuli (May 3rd, 2011)

 5. captain Rahimpour ?????? ??
  captain Rahimpour
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  November 2010
  neyshabour
  221
  تعداد تشکر : 478
  Thanked 693 Times in 190 Posts

  ??? ??? پاسخ: فضانوردان ماموريت «مريخ‌٥٠٠» چه كساني هستند؟

  كاش منم ميتونستم با هاشون برم
  آسمان آبي جايگاه من است
  #3 ارسال شده در تاريخ May 2nd, 2011 در ساعت 11:39:03

 6. The Following User Says Thank You to captain Rahimpour For This Useful Post:

  mona (May 10th, 2011)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0