برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? تصاویر بزرگترین شعله خورشیدی سال

  وقتی خورشید بیدار می شود؛

  تصاویر بزرگترین شعله خورشیدی سال / برخورد پرتوهای خورشیدی با زمین

  رصدخانه SDO ناسا به تازگی تصاویری از بزرگترین پرتو خورشیدی که طی چهار سال گذشته مشاهده شده را به زمین ارسال کرده است، این پرتو غول پیکر از لکه ای خورشیدی سرچشمه می گیرد که به سرعت در حال بزرگتر شدن است.
  به گزارش خبرگزاری مهر، تصاویری که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا و به مرور زمان از ستاره زمین به ثبت رسیده اند نشان می دهند خورشید قدرتمند ترین شعله های خود را طی چهار سال گذشته روانه زمین کرده است. این فوران خورشیدی که به شعله های ایکس نیز شهرت دارند می توانند بر شبکه های ارتباطاتی زمینی تاثیر بگذارند. رصدخانه SDO ناسا این پرتو قدرتمند ماورا بنفش را از یک لکه بزرگ خورشیدی به ثبت رسانده است.

  به گزارش بی بی سی، از سویی دیگر سازمان اکتشافات جغرافیایی بریتانیا پیام هشداری در رابطه با طوفانی ژئومغناطیسی ارائه کرده و گفته است احتمال دیده شدن شفقهای شمالی در شمال بریتانیا امکان پذیر است. انتظار می رود این پرتوهای قدرتمند خورشیدی طی چند روز آینده با میدان مغناطیسی زمین برخورد کرده و منجر به افزایش فعالیتهای ژئومغناطیسی زمین شوند.

  اطلاعات مربوط به این شعله خورشیدی غول پیکر ساعت 1:56 به وقت گرینوویچ در 15 فوریه 2011 به ثبت رسیده و به زمین بازتابانده شد. بر اساس گزارش ناسا منبع این شعله عظیم یعنی لکه خورشیدی 1158 به سرعت در حال بزرگتر شدن است.

  شعله های خورشیدی به واسطه آزادسازی ناگهانی انرژی مغناطیسی ذخیره شده درون اتمسفر خورشید به وجود می آیند. اطلاعات اولیه از فضاپیمای "سوهو" نشان می دهند انفجار اخیر خورشیدی منجر به ایجاد فوران کرونالی بسیار سریع اما نه چندان درخشان در سرتاسر خورشید شده است، انفجاری از ذرات باردار که در فضا آزاد می شوند.

  به گزارش وب سایت ناسا فعالیتهای غیر منتظره و شدید بر روی خورشید می تواند تکنولوژی های مدرن بر روی زمین از قبیل شبکه های برق، سیستمهای ارتباطاتی و ماهواره ای را با اختلال مواجه کند. همانطور که در سال 1972، طوفانی ژئومغناطیسی که به واسطه شعله های خورشیدی به وجود آمده بود منجر به از کار افتادن ارتباطات راه دور تلفنی در سرتاسر ایالت ایلینویز آمریکا شد و در سال 1989 نیز طوفانی دیگر در حدود 6 میلیون نفر از ساکنان کبک را برای مدتی طولانی از دسترسی به انرژی الکتریسیته محروم کرد.

  بر اساس گزارش ناسا، در حال حاضر نمایشهای آسمانی ناشی از این پرتو قدرتمند در بخشهایی از شمال ایرلند و بریتانیا آغاز شده است اما نقطه اوج این شفقهای شمالی را می توان طی روزهای آینده مشاهده کرد. محققان این پرتو غول پیکر خورشیدی را ناشی از بیداری خورشید پس از سپری شدن سالها خاموشی و فعالیت محدود می دانند. در ادامه تصاویر رصدخانه SDO و سوهو را در نورهای مرئی و ماورا بنفش مشاهده می کنید:
  بزرگترین لکه خورشیدی در مرکز تصویر به خوبی آشکار است
  لکه خورشیدی 1158 که منجر به تولد شعله خورشیدی غول پیکری شده است
  تصویر ماورا بنفش در طول موج 193 آنگستروم
  تصویر لکه و شعله خورشیدی در همان طول موج
  ترکیب دو تصویر سوهو و SDO که پرتو خورشیدی را در کنار فوران کلی ذرات مغناطیسی از لایه کرونای خورشید نشان می دهد
  #1 ارسال شده در تاريخ February 18th, 2011 در ساعت 19:13:53

 2. The Following 7 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  akbar e&e (February 19th, 2011), ANADOLU (February 18th, 2011), arra (February 19th, 2011), IR Blue SKY (February 18th, 2011), mona (February 23rd, 2011), orasess (February 18th, 2011), Real Flight (February 18th, 2011)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0