یافته های اخیر کاسینی وجود دریاچه‌های متان بر سطح تیتان را تأیید می‌کنند.
آخرین روزهای زمستان 1383 زمانی که کاوشگر اروپایی هویگنس راه خود را از میان ابرهای قمر اعجاب‌انگیز تیتان باز می‌کرد تا در گوشه‌ای از سرزمینی دور دست و شگفت فرود آید، انسان شاهد یکی از مهمترین کاوشهای روباتیک تاریخ خود بود . مأموریتی که در اثر همکاری بزرگی میان اروپا و امریکا پا به عرصه وجود گذاشته بود به پایان یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز خود می‌رسید و هویگنس قدم بر سرزمین عجایب گذاشت . مأموریت حدوداً یک و نیم ساعته هویگنس اگرچه به بسیاری از پرسشها پاسخ گفت اما دهها پرسش جدید ایجاد کرد که در طی ماههای بعدی دانشمندان را به خود سرگرم نمود و بخش عمده‌ای از وظیفه کاوشگر کاسینی نیز پس از آن به تلاش برای پاسخگویی آن اختصاص یافت .

وجود دریاچه‌هایی از متان مایع بر سطح این قمر بزرگ یکی از این سؤالها بود که به نظر می‌رسد پاسخ مناسبی برای آن به دست آمده است.
تیتان همیشه یکی از نقاط شگفت‌انگیزی منظومه شمسی بوده است، قمر شگفتی که در اطراف ارباب حلقه‌های منظومه شمسی، زحل، در حال چرخش است و به تنهایی از سیاره‌ای مانند پلوتون بزرگ‌تر مي‌باشد. قمر غول‌پیکر منظومه شمسی اما فقط به دلیل بزرگی و ابعاد آن مورد توجه نیست بلکه دلیل بسیار مهم‌تری برای علاقه‌مندي دانشمندان به شناخت آن وجود دارد . تيتان تنها قمر منظومه شمسی است که داری جوی غلیظ با تشابهات بسیاری با جو سیاره ما، زمين، مي‌باشد. از آن مهمتر، بررسی‌هاي رادیویی و طیف‌سنجی از سالهای دور نشان داده بود محیط داخلی این سیاره بسیار مشابه دوران زمین در شرایطی است که بذر حیات را در دل خود می‌پروراند.
گذر وُیجر از کنار این قمر نتوانست نور روشن کننده‌ای به معماهای افسون کننده آن بتاباند و همگان بر این باور بودند که باید کاوشگری را به بررسي این قمر بزرگ و افسانه‌اي فرستاد. این قمر همیشه در پرده‌ای از ابرهای غلیظ پوشیده است و عملاً به رصد‌خانه های بزرگ زمینی و فضایی ما اجازه نمی‌دهد تا نگاهی دقیق به سطح آن بیاندازند . آنچه از آزمونهای دورسنجی و بررسی‌های طیفی به دست آمده بود نشان از آن داشت که تیتان دارای ترکیبات ویژه‌ای از هیدروکربنها است و به ویژه درصد بالایی از این ترکیب آلی به شکل متان و اتان باید بر سطح این سیاره وجود داشته باشد .

زمانی که این داده‌ها در کنار داده‌های جوی و زمین‌شناسی این قمر قرار می‌‌گرفت، دانشمندان را وامي‌داشت با اطمينان بيشتري درباره حدسيات خود اظهار نظر كنند. آنها باور داشتند در زیر ابرهای تیتان نه تنها متان وجود دارد بلکه می‌توان با توجه به دما و فشار سطحی اين قمر دریاچه‌هايی از متان مایع بر سطح تیتان یافت. قمری با دریاچه‌های بزرگ که از گوشه و کنار رودخانه‌هایی از متان مایع به آنها می‌ریزند و گاه‌گاهی هم ریزش ملایم باراني از اين تركيب آلي به چشم می خورد، البته بارانی رؤیایی، چرا که گرانش کم این قمر نسبت به زمین باعث می‌شود تا قطرات بارن با سرعتی كمتر از آنچه در زمین فرود می آیند، در آسمان رقصان و شنا‌کنان به سمت سطح تيتان ببارند و البته این باران هم به جاي آب، از هیدرو کربنها تشكيل شده است.
دو سال پیش که فضا‌پیمای هویگنس از مدارگرد همراه خود (کاسینی) جدا شد و راه فرود بر تيتان را در پیش گرفت، همه نگاه‌ها متوجه این بخش از منظومه شمسی شده بود . جایی که با فرود هویگنس، انسان برای اولین بار توانست تصاويري واقعي از سطح این قمر را در نور مرئی ببینید . نخستین عکس‌ها نشان از سطحی شبیه به دریایی بزرگ داشت که جریانهایی ماننند رودخانه به آن وارد می‌شود . اما مطالعات بعدی در این نظر ترديد ایجاد کرد و نشان داد احتمالاً در این منطقه زمانی جریان مایعی وجود داشته است اما به مرور زمان این مایع تبخیر شده و فضای حاصل در حال حاضر کاملا خشک است. از سوی دیگر در حالی که بسیاری انتظار داشتند تا هویگنس در حال فرود بتواند تصاویری از ریزش باران هم تهیه کند اما هیچ خبری از باران نبود . بحث‌ها از همان زمان شروع شد و بررسی‌ها نشان می‌داد که ممکن است شرایط جوی تیتان اجازه بارش را ندهد اما گذشت زمان و اطلاعاتی که فضاپیمای کاسینی در طی گردش‌های مداری بعدی خود از این قمر به زمین می‌فرستاد باعث شد تا دید ما نسبت به این موضوع روشن‌تر شود. در ابتدا گروهی از دانشمندان با بررسی عکس‌های هویگنس و تصاویر و داده‌های کاسینی كه نشانه‌هایی از ریزش باران را در خود داشتند، اعلام نمودند که ممکن است در برخی از مناطق این قمر ریزش باران وجود داشته باشد . اما مهمتر از همه بحث دریاهای تیتانی بود. دریاهایی که تا سالها همه در انتظار دیدارش بودند اما یکباره ناپدید شده بود. هفته گذشته برای دومین بار داده‌هاي کاسینی این بحث را به میان کشید و با قطعیت قابل قبولی اعلام شد بر روی سطح این قمر دریاهایی از هیدروکربن وجود دارد.

کاسینی در حین تصویر‌برداری راديويي از نواحی قطب شمال تیتان موفق به کشف دریاچه‌هایی سرد و نمناک در آن نواحي شده است. این تصاویر که 22 جولای امسال گرفته شده بود نشان مي‌داد که بر خلاف دریاچه احتمالی 234 در 73 کیلومتری نیمه جنوبی تیتان، دریاچه شمالی بسیار کوچکتر است و پهنایی بین 1 تا 100 کیلومتر دارد. ازهمه این موضوعات جالب‌تر این است که دریاچه‌های شمالی تیتان با شبکه‌ای که شبیه به رودخانه‌هایی از هیدروکربنها مي‌باشد، پوشیده شده است.
در تصاویر راديويي پردازش شده کاسینی كه جديداً منتشر شده است، در میان مناطق روشنی که نشان ‌دهنده ارتفاعات تیتان هستند مناطق تاریکی به چشم می‌خورد که به نظر مجموعه‌ای از دریاچه‌های هيدروكربني اين قمر مي‌آيند. مناطقي که دانشمندان امروزه با قطعیتی بیش از 90 درصد از آنها به عنوان دریاچه‌هایی از متان مایع یاد می‌کنند. جالب این است که درياچه‌ها مزبور همانند مورد جنوبی آنها در عرض 75 درجه قرار دارند. مجموعه این بررسیها نیز کماکان نشان از آن دارد که احتمال اندکی بارش بارانهای هیدورکربنی همچنان در این قمر وجود دارد.

کاوشهای منظومه شمسی که یکی از مهمترین بخش های کاوشهای فضایی را شامل می‌شود با رونقی که در سالهای اخیر به دست آورده توانسته پاسخگوي بسیاری از سؤالهای قدیمی ما باشد، اما تا زمانی که با دقت بیشتری به کاوش‌های سیاره ای نپردازیم، نمی‌توانيم نسبت به حدسیات خود مطمئن شویم. امروزه بخش عمده ای از مأموریتهای علمی سازمانی نظیر ناسا را مأموریتهای روباتیک به مقصد گوشه و کنار منظومه شمسی تشکیل می‌دهد . تا زمانی که با ارسال تعداد بیشتری از این کاوشگرها اطلاعات خود را کامل نکنیم نمی توانیم نسبت به دست آوردهای آن اطمینان حاصل نماييم.

یکی از پرسشهای اصلی که این مأموریتها قصد پاسخگویی به آن را دارند مسأله حیات است. معضلی که اگر چه در بررسیهای قمر تيتان با شکست مواجه شد اما هنوز می‌توان نقاط اميدوار‌ كننده‌اي در گوشه و کنار منظومه خورشيديمان بيابيم كه محرك دانشمندان در بررسيهاي آتي باشند.

مأموریت کاوشگرهاي کاسینی و هویگنس به طور مشترک توسط سازمان فضایی آمریکا (NASA) و اروپا (ESA) به منظور کشف اسرار سیاره زحل طراحی شده است. مدارگرد کاسینی هم اکنون علاوه بر اينكه به کاوش خود در مورد سیاره زحل ادامه می‌دهد، به جمع‌آوری داده و اطلاعات از خانواده اقماری زحل و به ویژه تیتان نيز مشغول است. اما هویگنس کاوشگر سطح‌نشینی بود که 2 سال پیش مأموریت هیجان انگیز 2 ساعته خود را به انجام رساند. این کاوشگر اروپایی دورترین کاوش سطحی یک نقطه از منظومه شمسی را در تاریخ اکتشافات اين منظومه انجام داد و عملاً اروپاییها را وارد عصر اکتشافات فضایی موفق سیاره‌ای نمود.

منبع: دانش فضايي