برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? راز چگونگی تشکیل منظومه های سیاره ای

  ستاره شناسان بین المللی با کمک اطلاعات جمع آوری شده توسط تلسکوپ "سوبارو" در هاوایی موفق شدند از راز چگونگی تشکیل منظومه های سیاره ای پرده بردارند.  دانشمندان موسسه ماکس پلانک آلمان و رصدخانه ملی ژاپن با استفاده از دوربین HiCIAO تلسکوپ "سوبارو" در هاوایی موفق شدند تصاویری را از حلقه تشکیل دهنده سیارات با جزئیات بسیار بالایی به دست آورند.  مطالعات اخیری که از جنبه تئوریک و یا رصدهای مستقیم انجام شده است اطلاعات چشمگیری را درباره قالب ریزی حلقه های سیاره ساز ارائه کرده اند.  برپایه آگاهیهای فعلی، سیاره از حلقه هایی از گاز و گرد و غباری که در اطراف ستارگان جوان می چرخند تشکیل می شوند.  اکنون رصدهای تلسکوپ سوبارو توانسته است در قالب دو تحقیق مجزا جزئیات بسیار جدید و جالبی را درباره تشکیل منظومه های سیاره ای ارائه کند.  در تحقیق اول، ستاره LkCa 15 مورد بررسی قرار گرفت. LkCa 15 یک ستاره جوان با سن چند میلیون سال است که در فاصله 450 سال نوری در صورت فلکی ثور واقع شده است.  رصدهای پیشین در طیف مادون قرمز توانسته بود حضور یک خلاء وسیع را در مرکز حلقه سیاره ساز اطراف این ستاره نشان دهد.  اکنون این تصاویر جدید یک نور درخشان قوی را در سطح حلقه نشان می دهند و به روشی واضح این فضای خلاء را آشکار می کند.

  همچنین نشان می دهد که این "شکاف" وسیع که می تواند محتوی یک منظومه خورشیدی باشد، یک شکل بیضوی دارد.  این محققان در این خصوص توضیح دادند: "محتمل ترین توضیح برای شکاف در حلقه LkCa 15 و شکل نامتقارن آن این است که یک یا چند سیاره که به تازگی شکل گرفته اند به دور گاز و گرد و غبار مدارهای خود پیچیده شده اند. ما هنوز نمی توانیم مستقیما سیارات درحال شکل گیری را رصد کنیم، اما می توانیم به زودی اطلاعات جدیدی درباره آنها کسب کنیم."  براساس گزارش اسپیس دیلی، تحقیقات دوم بر روی ستاره AB در فاصله 470 سال نوری از زمین در صورت فلکی ارابه ران انجام شده است.  این تصاویر حلقه هایی از ماده را نشان می دهند که نسبت به استوای سیاره یک زاویه انحراف دارند و در این مورد نیز حلقه سیاره ساز نسبت به ستاره خود شکلی نامتقارن دارند.  به گفته ستاره شناسان، این شکل نامتقارن نشان می دهد که حداقل یک سیاره عظیم در این حلقه شکل گرفته است.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ February 23rd, 2011 در ساعت 20:19:01

 2. The Following 3 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  IR Blue SKY (February 23rd, 2011), Mahan (February 23rd, 2011), SKY MAN (February 24th, 2011)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0