انفجار تماشایی در یک دنباله دار دوردست

وقوع حادثه ای انفجاری در یک دنباله دار دوردست باعث افزایش شدت درخشندگی آن به اندازه یک میلیون بار شده است و اکنون حتی با چشم غیرمسلح از نیمکره شمالی قابل رؤیت است.
دنباله دار هولمز (comet Holems) هم اکنون در فاصله میان مدارهای مریخ و مشتری قرار دارد و درحال دور شدن از زمین است.

منجمان آماتور ستاره شناسان حرفه ای را از درخشش ناگهانی هولمز آگاه کردند
اکنون تیمی از اخترشناسان بریتانیایی با استفاده از تلسکوپ ایزاک نیوتن در جزایر قناری این دنباله دار را مطالعه کرده است.

پروفسور الن فیتسیمونز از اعضای تیم تحقیق در دانشگاه کوئینز در بلفاست گفت این رویدادی است که شاید در طول زندگی فقط یک بار بتوان شاهد آن بود.

وی گفت: "هرچند در گذشته نیز انفجارهایی در دنباله دارها دیده شده است، اما ابعاد این انفجار تازه، هر رویداد مشابه دیگر در قرن گذشته را کمرنگ می کند."

تصاویر تلسکوپ ایزاک نیوتن آشکارکننده یک سحابی مدور درحال گسترش از گاز و غبار است که از هسته دنباله دار منتشر شده است. با تلسکوپ های آماتور نیز می توان جزئیات زیادی در آن دید.

پروفسور فیتسیمونز توضیح داد: "با استفاده از این تصاویر می توانیم ببینیم که مواد پرتابی با سرعت دو هزار کیلومتر در ساعت از هسته دور می شوند. مجموع مواد پراکنده شده احتمالا حدود یک درصد کل جرم دنباله دار است."

هنوز معلوم نیست چه چیزی باعث این رویدادی انفجاری شده است - به خصوص اینکه درحال دور شدن از نفوذ میدان انرژی خورشید است.-

یک احتمال این است که دنباله دار با یک شهاب سنگ برخورد کرده است. اما احتمال قوی تر این است که گاز انبار شده در بخشی از دنباله دار هفته گذشته در حادثه ای خارق العاده سطح را شکافته و در فضا پراکنده شده است.

دنباله دار هولمز یکی از بازدیدکنندگان همیشگی بخش های داخلی منظومه شمسی است و هر 9/6 سال یک بار دور خورشید می گردد. این دنباله دار ماه مه گذشته بیش از هر زمان به خورشید نزدیک شد و از فاصله 300 میلیون کیلومتری آن گذشت.

هولمز را این شب ها می توان در صورت فلکی برساوش (Perseus) با چشم غیرمسلح به صورت یک نقطه کوچک دید.

منبع : http://www.bbc.co.uk/persian/science/story/2007/10/071030_si-comet-holems.shtml