برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? بازخواني پيام جهاد خودكفايي رهبر انقلاب در سال 58 به ارتش

  |گزارشی درباره تلاش‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در راه تحقق خودكفایی|  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سامانه‌ها و تجهیزات مورد نیاز ارتش از كشورهای صنعتی گوناگون به‌ویژه بلوك غرب و آمریكا تأمین می‌شد و تحقیقات دفاعی به‌معنای واقعی جایگاهی نداشت. پس از پیروزی انقلاب، ارتش جمهوری اسلامی ایران كه از سویی درگیر مسائل داخلی كشور شده و از پشتیبانی‌های آمادی و فنی كشورهای سازنده تجهیزات موجود نیز محروم گردیده بود، درگیر یك جنگ تحمیلی تمام عیار شد.

  عوامل فوق‌الذكر به‌همراه تحریم نظامی، مشكلات ناشی از پاك‌سازی عوامل وابسته به رژیم سابق و خروج مستشاران خارجی، مجموعاً شرایط بسیار نامطلوبی را برای ارتش ایجاد نمود كه امر تعمیر، نگهداری و تأمین قطعات مورد نیاز سامانه‌های موجود را با مشكل مواجه ساخت.
  پیرو رهنمودهای رهبر انقلاب، تحقیقات آجا در مرداد ماه سال 70، دوره دیگری از مسیر حركت و تلاش زنجیره تحقیقاتی آجا به سمت مأموریت اصلی، یعنی انجام تحقیقات به‌منظور طراحی و ساخت ادوات و تجهیزات زمینی، شناور و پروازی شكل گرفت.

  در چنین شرایطی با صدور پیامی توسط آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان نماینده حضرت امام(ره) در ارتش ج.ا.ا و معاون امور انقلاب وزارت دفاع در مورخه 58/10/23، روح تازه‌ای در پیكر آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) دمیده شد. تا قبل از صدور فرمان ایشان،
  1. خانواده تحقیقات وجود خارجی نداشت و تحقیق و پژوهش هم مفاهیم دست‌نیافتنی می‌نمود.
  2. در سطح نیروهای مسلح باور به خودكفائی محلی از اعراب نداشت.
  3. تجهیزات ارتش با مشكلات عدیده‌ و اساسی برای تعمیر و نگهداری، تأمین قطعات و راه‌اندازی روبرو بود.

  متعاقب صدور این فرمان تاریخی، نخستین مجموعه‌های خودكفایی و هسته‌های غیر متمركز و جهادی، بنا بر نیاز، از زیر مجموعه‌های فنی و تخصصی آجا ایجاد و بدین ترتیب باور به خوداتكایی، خودكفایی، اعتلای دانش فنی و استقلال دفاعی در ارتش جمهوری اسلامی پایه‌گذاری شد.

  آیت‌الله خامنه‌ای با حمایت‌ها و رهنمودهای خود در طی مسیر پرفراز و نشیب و سرنوشت‌ساز، مشوق و راهنمای مجموعه تحقیقاتی آجا بوده و با استمرار ابلاغ تدابیر، این خانواده را به سمت و سویی كه به اعتلای خودكفاییواقعی می‌انجامید، رهنمون كردند.

  ایشان در صبحگاه مشترك هشتم فروردین ماه 1362 در منطقه یكم دریایی بندرعباس سخنانی ایراد فرمودند كه این سخنان سرآغاز حركت جدی خودكفایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران بود:
  «من با اجازه فرماندهی كل نیروهای مسلح و مقام معظم رهبری به ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران و به فرماندهان سه نیرو پیشنهاد قطعی خواهم كرد كه یك معاونت جهاد خودكفایی به وجود بیاورند و همه نیروهایی كه می‌توانند، همه دست‌هایی كه می‌توانند ما را به خودكفایی برسانند، جمع كنند و از آن‌ها كمال استفاده را بكنند.»

  پس از آن ارتش جمهوری اسلامی ایران با شناخت امكانات، توانائی‌های علمی و فنی و با اتكاء به خودباوری، فعالیت‌های منسجم جهاد خودكفایی را از صورت غیر متمركز خارج و در ساختار معاونت‌های جهاد خودكفایی نیروها متمركز و متعاقباً با سازماندهی اداره تحقیقات و جهاد خودكفائی در ستاد آجا، به‌عنوان بالاترین رده ستادی ارتش در زمینه‌ خودكفائی، برنامه‌های مناسب در مقاطع مختلف زمانی تدوین و در طول جنگ تحمیلی محور تلاش‌های خود را در زمینه‌های زیر متمركز نمود:

  1. بازسازی اقلام فرسوده
  2. تعمیر و حاضر بكار نمودن وسایل و تجهیزاتی كه به دلیل وابستگی به بیگانگان مدت‌ها منتظر تعمیر بودند.
  3. به‌سازی اقلام و تجهیزات با توجه به پیشرفت فناوری.
  4. طراحی و ساخت نمونه قطعات و اقلام پیچیده.
  5. اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و تولید تجهیزات و سامانه‌هایی كه با توجه به حصر اقتصادی امكان تهیه آن‌ها مقدور نبود.
  6. فعالیت‌ها و تلاش جهادگران و متخصصین ارتش در طول جنگ تحمیلی نه فقط در حفظ و افزایش توان رزمی نیروها مؤثر واقع گردیده است، بلكه دستاوردهای مثبت و سازنده‌ای را به شرح ذیل درپی داشته است:

  الف) افزایش دانش، توان علمی و تجربه كاركنان متخصص
  ب) فراهم نمودن پایه‌های استوار و مستحكم برای فعالیت‌های گسترده‌تر تحقیقاتی
  پ) ایجاد ارتباط با مراكز علمی و صنعتی در راستای شناخت توانائی‌های بالفعل و بالقوه صنعتی كشور به‌ویژه دانشگاه‌ها
  ت) خودباوری، عشق به خوداتكایی و گسترش تفكرات جهادی در كلیه ارگان‌ها و یگان‌های آجا
  ث) افزایش فعالیت‌های ساخت و تولید در یگان‌های آمادی
  ج) واگذاری مسئولیت‌های تحقیقاتی بیشتر در زمینه‌های مختلف به معاونت‌های جهاد خودكفایی

  تحقیقات آجا با خاتمه جنگ تحمیلی، وارد عرصه جدیدی از تحقیقات با ویژگی خاص (یعنی لزوم تجهیز ارتش به سامانه‌ها و تجهیزات تولید داخل كشور) شد. پیرو رهنمودهای فرماندهی كل قوا به ستاد آجا در مرداد ماه سال 70، دوره دیگری از مسیر حركت و تلاش زنجیره تحقیقاتی آجا به سمت مأموریت اصلی، یعنی انجام تحقیقات به‌منظور طراحی و ساخت ادوات و تجهیزات زمینی، شناور و پروازی هدایت گردید و به حول و قوه الهی و رهنمودهای داهیانه آن فرماندهی و با اتكاء به دانش و توان علمی نظامیان توانمند خود و تجربیات گران‌قدر هشت سال دفاع مقدس با اجرای پروژه‌های تحقیقات دفاعی، رشته‌های وابستگی را بیش از پیش قطع نمود.

  در ادامه به دو نمونه از مصادیق خودباوری و خوداتكایی در مجموعه آجا اشاره می‌گردد:
  ساخت تانك ذوالفقار:
  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی مورخه 68/12/5 در جمع فرماندهان نداجا و هوانیروز گفتند: «من چند سال قبل از این جهاد خودكفایی را تشكیل دادم. الآن هم جهاد خودكفایی در همه نیروها از جمله در نیروی زمینی باید در حد اعلاء كار و تلاش بكند تا بتواند مقصود از این تشكیلات را كه خودكفایی درونی است تا حد ممكن تأمین كند.»
  بدین‌ترتیب حركت جهادی در نزاجا سرعت گرفت و نهایتاً در سال 73 اولین تانك جمهوری اسلامی ایران ملقب به «ذوالفقار» تحویل نزاجا گردید.
  به دنبال موفقیت نزاجا معظم‌له فرمودند: «دنبال كنید تانك، جای دیگری نسازند و دوباره‌كاری نشود» و بدین‌وسیله عطف به ابلاغ ستاد كل نیروهای مسلح، نزاجا متولی ساخت تانك گردید.

  ساخت ناوشكن جماران:
  در هنگام بازدید فرماندهی معظم كل قوا از كارخانجات نداجا در بندرعباس مقرر فرمودند: «ناو جنگی با كاربری حمل بالگرد و پرتاب موشك بسازید.» متعاقب صدور این فرمان حركت جهادی سازندگی در این زمینه شكل گرفت و نهایتاً ناوشكن جماران در سال 1388 به ناوگان قدرتمند نداجا در جنوب ملحق شد. [گزارش تصویری از پیوستن این ناوشكن به نیروی دریایی]  #1 ارسال شده در تاريخ April 19th, 2011 در ساعت 22:37:52

 2. The Following 2 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Eshghe Parvaz (April 21st, 2011), IR Blue SKY (April 19th, 2011)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0