همزمان با هفته فضا

سايت ماهواره‌يي سازمان پژوهش‌ها و ايستگاه ماهدشت افتتاح مي‌شوند


همزمان با هفته جهاني فضا، سايت ماهواره‌يي سازمان‌ پژوهش‌ها و ايستگاه اخذ تصاوير ماهواره‌يي ماهدشت افتتاح مي‌شود.

محمد عروتي نيا، دبير هفته جهاني فضا در ايران اظهار كرد: مراسم نخستين روز هفته فضا (شنبه 19 آبان ماه) كه به عنوان «فضا، سياستگذاري و راهبردها» نام‌گذاري شده در سالن شهيد قندي سازمان فضايي ايران با سخنراني وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، جمعي از نمايندگان مجلس و رييس سازمان، در خصوص مباحث راهبردي و سياستگذاري در زمينه فضا برگزار شده و بعد از ظهر همان روز سايت ماهواره‌اي سازمان‌ پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران افتتاح مي‌شود.

در روز يكشنبه 20 آبان ماه كه به عنوان «فضا و تبادل اطلاعات» نام‌گذاري شده برنامه‌اي با همكاري سازمان فضايي ايران و شركت مخابرات در مركز تحقيقات مخابرات با سخنراني‌هاي فني و تخصصي از سوي دست اندركاران مخابرات ماهواره‌يي برگزار و عصر همان روز كارگاه آموزشي ماهواره‌هاي سنجش از دور برگزار مي‌شود.


[align=center][/align]


وي افزود: روز دوشنبه 21 آبان ماه به عنوان «فضا و علوم ژئوماتيك» نام‌گذاري شده كه طي آن مراسمي در سازمان جغرافيايي كشور با حضور معاون وزير دفاع و بازديد از ايستگاه ماهواره‌اي سپهر براي دانشجويان و بازديد از آسمان نماي تهران براي دانش آموزان برگزار شده و در عصر همان روز مراسمي در دانشگاه امير كبير برگزار مي‌شود.

در صبح روز سه شنبه «فضا، آموزش، تحقيقات و فن‌آوري» مراسمي در پژوهشگاه هوا فضا با همكاري دانشگاه‌هاي كشور و در عصر سه شنبه مراسمي در دانشكده هوافضاي دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي برگزار مي‌شود.

عروتي نيا خاطر نشان كرد: صبح روز چهارشنبه كه با عنوان «فضا و ديده‌باني» نامگذاري شده مراسمي در سازمان هواشناسي كشور برگزار و بازديدي از سايت پيش بيني وضع هوا تدارك ديده شده و بعد از ظهر چهارشنبه نيز مراسمي در دانشگاه صنعتي شريف برپا خواهد بود.

در روز پنج شنبه نيز برنامه‌اي با محور «فضا و بنگاه‌هاي خصوصي» برگزار مي‌شود كه شامل افتتاح ايستگاه اخذ تصاوير ماهواره‌يي ماهدشت كه سازمان فضايي ايران عهده دار تجهيز آن بوده و برگزاري يك گردهمايي از سوي مديران شركت‌ها و بنگاه‌هاي خصوصي در بعد از ظهراست.

وي در ادامه به ايسنا گفت: در روز جمعه كه با عنوان «فضا و شناخت مرزهاي جديد » (فضا و نجوم) ناميده شده هم مراسمي از سوي انجمن نجوم ايران در پارك ملت برگزار مي‌شود كه با برپايي بيش از 20 غرفه و چندين سخنراني همراه است.

دبير هفته جهاني فضا در ايران خاطر نشان كرد: در اين هفته، مسابقه قصه نويسي، نقاشي، انشاء و داستان‌هاي علمي - تخيلي در زمينه ديدگاه كودكان به 50 سال آينده در فضا، مسابقه پروژه‌هاي كاربردي در زمينه زيرسيستم‌هاي فضايي نظير باتري‌هاي خورشيدي، سنسورها و سيستم‌هاي كنترل ماهواره و نيز مسابقه اينترنتي 40 سوال فضايي براي كودكان از طريق سايت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار مي‌شود.


[size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.Isna.ir
لینک اصلی[/size]