برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,850 Times in 3,722 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  hot ادامه تحصيل خوبه، اما نه به قيمت تهديد ايمني پروازها !!!


  حرفه ي كنترلرهاي ترافيك هوايي منحصر به فرد است و نبايد با هيچ شغلي به جز شغل خلبان هاي شركت هاي هواپيمايي مقايسه شود.

  " بند 55 گزارش سازمان بين المللي كار "  ناگفته پیداست که ادامه تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی، امری است شایسته و نیکو، اما ... (ادامه ی متن را بخوانید تا به اما پی ببرید)!

  درکشور ما ایران، کنترلرهای ترافیک هوایی به علت شرایط نامناسب کاری، به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ( ارشد و دکتری) اقدام می کنند تا از این طریق بتوانند با اشتغال در شغلی عادی! حداقل بخشی از هزینه های زندگی خود را تأمین کنند.

  در حالی که در همه ی کشورهای دنیا به علت حساسیت و مسئولیت سنگین کاری، کنترلرها ملزم هستند تا وقت غیرکاری خود را به امور مورد علاقه ی خود بپردازند و به دور از دغدغه های روزمره، خود را برای حضور در محل کار و ارایه ی سرویس ایمن و استاندارد به پروازها آماده می کنند.

  آنچه در زیر می آید، یادداشتی از یکی از کنترلرهای کشورمان است که به امید داشتن درآمدی بیشتر، مدت زمانی است در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شده است.

  (یادآوری این نکته ضروری است که کنترلرها در دوران تحصیل در دانشکده ی هوانوردی، دروس و دوره هایی را می گذرانند که همگی شامل قوانین و مقررات بین المللی هوانوردی هستند و ارتباط بسیار کمی با رشته های دانشگاهی معمول دارند و مهم تر اينكه وقتي كنترلري همزمان با شيفت شبانه روزي و بعد از دو سال درس خواندن در رشته ي تخصصيِ خود، موفق به اخذ مدرك كارشناسي مي شود، مبلغي كمتر از 1000 تومان به حقوق وي اضافه مي شود!)

  " بعد از ظهر یک روز بهاری، داشتم یکی از کتاب های دانشگاهی رو با بی رغبتی می خوندم که فکرم رفت سمت ترافیک هایی که شیفت قبل داشتم. تو فکر و خیال خودم غرق شدم. هر جور بگی هواپیماها رو واسه خودم چیدم و از هم جداشون کردم! به خودم که اومدم دیدم یک ساعت و نیم شده که با این فکرها از همه چیز غافل شدم.

  حتی از امتحان دانشگاه!!! وقتی به خودم اومدم، احساس خیلی خوبی داشتم. یک احساس دلچسب و دلنشین که همه ی کنترلرها تجربه کردن و می دونن چقدر شیرینه! حسی پر از شعف و رضایت که وقتی چند تا هواپیما رو در یک فضای محدود از هم جدا می کنی و هر کدومشون رو به سمت فرودگاهی که صدها انسان در انتظار نشستن پروازها هستن، هدایت می کنی، بهت دست میده.

  چه حس غرورِ دلچسبی بهت دست می ده! حسی سرشار از تواضع و فروتنی! وقتی می فهمی که همه ی اون پروازها صحیح و سالم به مقصد رسیدن و انتظار انسان های منتظر به سر اومده ...
  خیلی متناقضه نه؟! غرور و فروتنی؟! کنترلرهای ترافیک هوایی به خوبی این حس رو می شناسن. غرورش واسه اینه که تونستی در نشوندن لبخند رضایت بر لب افراد چشم انتظار در فرودگاه، سهم کوچیکی داشته باشی و فروتنیش در گمنامی و شناخته نبودن این حرفه است. در اینکه از بین هزاران مسافر و هزاران نفری که واسه استقبال اومدن فرودگاه، هیچ کسی تو رو نمی شناسه.

  به همین دلیله که در حرفه ی من منت گذاری هیچ جایی نداره. چون که کنترلر بلد نیست سر کسی منت بذاره. اصلاً اگه بخواد منت بذاره، سرِ کی منت بذاره؟! واسه چی منت بذاره؟! واسه اینکه تعهد کردم حداکثر سعیم رو بکنم تا کارم رو درست انجام بدم؟ یا واسه اینکه از سلامتیِ جسم و روان خودم مایه می ذارم و همه ی درد، رنج و سختی کار رو به تنهایی به جون می خرم؟ نه، نمی خوام! هیچ کدوم از همکاران من هم چنین چیزی نمی خوان. شادی و شادمانیِ کار ما باشه واسه مسافرها و چشم انتظارهاشون، ما هم به همون دردها و مریضی ها می سازیم!

  تو همین افکار غرق شده بودم با یه احساس قشنگ و غرور انگیز. همه چیز خوب بود تا اینکه رفتم کتابم رو بذارم رو میز.

  چشمم افتاد به فیش حقوقم ... یک دفعه همه ی اون لذت ها و احساس های قشنگ خراب شد رو سرم! به خودم گفتم: این همه سختی و مصیبت رو به جون می خری، ولی خدایی وقتی حقوق یک سال تو از حقوق یک ماه کنترلرِ کشور همسایت کمتره، با چه امیدی داری هنوز شیفت می دی؟ چرا شب ها از خانوادت می زنی و میری سرِ کار؟ با چه انگیزه ای پا میشی میری تو دور افتاده ترین و محروم ترین نقاط کشور کار می کنی؟ باز به خودم گفتم: مگه همکارای دیگتو ندیدی؟ مگه ندیدی به خاطر استرس چی سرشون اومده؟ مگه نبود سر شیفتش مویرگ چشمش پاره شد؟ مگه نبود موهاش یک شبه سفید شد؟ مگه ندیدی همکارتو که بعد از شیفت رفت واسه استراحت و دیگه بیدار نشد؟ پس واسه چی موندی؟ مگه نمیدونی میکروفونی که پرِس می کنی فقط و فقط مسئولیته؟ فرق تو با فلانی که شغل آزاد داره، چیه؟ به خدا تو این شهر، وضع خیلی ها از تو بهتره.

  خیلی هایی که یک صدم مسئولیت تو رو هم ندارن و بدون هیچ استرسی دارن یه کار عادی و بی درد سر رو انجام می دن، هم حقوقشون از تو بهتره، هم راحت تر زندگی می کنن، هم ....

  کتاب رو گذاشتم رو میز و از اتاق اومدم بیرون. خیسِ عرق شده بودم. نمی خواستم هیچ کسی حرفامو بشنوه. چرا که دل ما کنترلرها خیلی بزرگه. اِنقدر بزرگه که همه ی هواپیماها رو با دل و با قلبمون از هم دیگه جدا می کنیم و به سمت مقصداشون هدایتشون می کنیم نه با این حقوقی که ...

  کاش می شد مشکلات صنفی مون رو به یه دکتر بگیم. دکتر هم دارو و دوایی تجویز می کرد و همه چیز درست می شد! اما حیف که نه دکتر داریم و نه بیمارستان، دریغ از یه بهداری!

  این بیت شعر، شرح حال من و همکارن منه:

  " از دست دشمن ، شکایت به دوستان گر دوست دشمن است ، شکایت کجابرم؟!"


  میگن کسی که خواب باشه رو میشه بیدار کرد ولی کسی رو که خودشو به خواب زده، نمیشه!!!

  آره خواننده ی عزیز! مشکل ما اینه که برخی ها خودشونو به خواب زدن!!! ما کنترلرها عاشق کارمون هستیم. چون اگه عاشق نبودیم، تا این حد بی مهری مسئولینمون رو نادیده نمی گرفتیم ...

  عرقم داشت خشک میشد که یادم اومد امشب باید برم شیفت و از طرفی فردا هم امتحان دارم. با خودم گفتم یعنی میشه یه روزی ما کنترلرهای ایران هم مثل کنترلرهای همه جای دنیا، دغدغمون کارمون باشه و تخصصمون؟!!!

  خدایا! خودت به دادم برس، دیگه دارم کم میارم!

  خدایا! من که همه ی سختی ها رو به جان خریدم، کمک کن ایمنی پروازها خدشه دار نشه. مردم که گناهی ندارن ... "

  پی نوشت:

  خوب، حالا به نظر شما ادامه تحصیل واسه همچین قشری اون هم با چنین اوصافی، باز هم مفیده و شایسته؟ !!!

  امضا:
  نودنامه
  navadnameh@iran-atca.ir

  ---------------------
  پ.ن:با تشکر از جناب مهندس شورگشتی جهت اطلاع رسانی و ارسال این مطالب سودمند جهت درج در مرکز ایروسنتر
  .
  #1 ارسال شده در تاريخ June 6th, 2011 در ساعت 18:33:34

 2. The Following 7 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  Amiralikarimi (June 6th, 2011), Hesam7e7 (June 6th, 2011), Mohammadme (June 6th, 2011), pejmanmhatc (June 20th, 2011), Persian Tom Cat (June 7th, 2011), thunderbolt (June 6th, 2011), سجیل (June 8th, 2011)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0