برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 2 12 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 12
dqw
  1. IR Blue SKY ?????? ??
    IR Blue SKY
    اخراج از سايت
    September 2010
    3,562
    تعداد تشکر : 22,373
    ارسال هاي وبلاگ : 11

hot نیمه شعبان , میلاد قطب عالم امکان،بقیه الله الاعظم (عج) مبارک باد / ویزه نامه 90

و اینک مرکبی از اشک چشم ساخته ام و با قلم تراشیده شده از بغض گلویم می نویسم.....برای میلاد یگانه ای که اوست قطب عالم امکان....

قرن ها از غیبت او یک به یک سپری شده اند....و این انتظار لحظه به لحظه شیرین تر می شود....
    می خواهم از دل بنویسم....دیر روزیست که جمعه ها...غروب دلم می گیرد....برایم تفسیر ها از این گرفتگی دل کرده اند....اما خوب می دانم این غصه از کجا شروع می شود....
    این غصه فقط یک دلیل دارد و بس...آن هم گذشت لحظاتی از ظرف عمر کوتاه من بی آنکه در هوای حکومت تو نفس کشیده باشم....
    آری...روزهای فراق چه طولانی شده و هر دم صبر از کاسه ی چشم ها برون می ریزد برای آمدنت....
    ای موعود بی همتا....جملگی گدایانیم بر در خانه تو....چشم امیدمان تویی...امید داریم که می آیی...دم به دم با مهر تو نفس می کشیم....با یاد تو آرامیم...با حضور تو دلگرمیم....
    از تو که حجت حضرت حق بر ما بی چیزان هستی چه انتظاری می رود جز آنکه دست ترحم بر سر ما کمترین عاشقانت بکشی؟....هیهات که عاشقت باشیم و تو نیم نگاهی به ما نکنی...درد اینجاست که در کلام در انتظاریم و در زندگی گویی تو را از یادها برده ایم....
    غم نامه غیبت تو اگر عاشق بودیم....باید بر قلبهامان نقش می بست...باید نفس به نفس ذکر فرج می خواندیم....دریغ که سختی ها تنها نور امید یاد کردن از توست....
    نمی دانی بغض چطور گلویم را می فشارد..گویی ناله ای طولانی در پس این بغض نهفته است و در پی راهیست تا صدایش را به گوش تو برساند...
    گل نرگس ....دلهامان به رنگ سفید نیست...اما دوستت داریم....رنگ اعمالمان سبز نیست....اما برای شادیت تلاش می کنیم....خونمان سرخ نیست...اما طالب شهادت در رکابت هستیم.....
    اما این سه رنگ را در پرچم وطنمان جمع کردیم و آن را به دست نائب تو دادیم تا هر لحظه به یاد تو باشیم....

نیمه شعبان توست.....میلاد توست.....باید آرزو کرد....چه زیبا که در این شب بی مثال ظهورت آرزوی همه ی ما باشد....و در این نیمه ماه...که ماه وجود تو عالم را نورباران می کند و عطر قدم هایت گیتی فسرده را جان می بخشد....باید فقط و فقط در یاد تو بود...آنگاه که سختی می کشی در غیبت...جگرم به آتش کشیده می شود....پس جفاست در حق تو که فرج تو را از پرودگارمان از عمق جان طلب نکنیم.

اما در این شب یادی از عزیزانمان کنیم که دیگر در جمع ما نیستند....یادی از امام امت حضرت روح الله (ره) کنیم.....از شهدا یاد کنیم.....
    شفای جانبازان و بیماران از یادمون نره......سلامتی رهبر عزیزمون یادمون نره.....عاقبت بخیر شدنمون رو یادمون نره.....

و کلام آخر اینکه.....با بغض شکسته از حضرت حق بخواهیم تا ظهور تو عمرمان را طولانی کند و تمثال بی مثالت را ببینیم و جان به جان آفرین تسلیم کنیم....

----------------------

میلاد قطب عالم امکان....منجی عالم بشریت و یگانه عدل گستر گیتی....حضرت صاحب الامر....ولیعصر (روحی فداه) بر همه عاشقانش مبارک باد
    #1 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 11:59:35

2. The Following 11 Users Say Thank You to IR Blue SKY For This Useful Post:

Ali Pilot (July 16th, 2011), Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), Hesam7e7 (July 16th, 2011), Mahan (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), nasir (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), sd-787 (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

3. Ali Pilot ?????? ??
    Ali Pilot

عضو شورا هوانوردی
    July 2009
    TEHRAN
    5,035
    تعداد تشکر : 11,640
    ارسال هاي وبلاگ : 2

??? ??? پاسخ: میلاد قطب عالم امکان،بقیه الله الاعظم (عج) مبارک باد

سرور من! غيبت تو خواب از ديدگانم ربوده خاطرم را پريشان ساخته ارامش دلم را از من سلب نموده است
    سرور من! غيبت تو مصيبتي جانكاه بر سراسر هستي ام فرو ريخته كه هرگز تسلي نمي يابم از دست دادن ياران يكي بعد از ديگري اجتماعات را در هم مي ريزد بلاها و سختي ها رنجها و اندوه ها آنچنان بردلم سنگيني مي كند كه ديگر اشك ديده و فرياد هاي سينه ام را احساس نمي كنم كه هرچخ در اشك ديده و فرياد سينه ام مي نگرم مصيبت شديدتر و جانكاهتري در نظرم مجسم مي گردد كه از مصائب قبلي دشوار تر و شكننده تر است.

اللهم اجل لوليك الفرج
    #2 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 13:45:41

4. The Following 9 Users Say Thank You to Ali Pilot For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), Hesam7e7 (July 16th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), Mahan (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

5. Hesam7e7 ?????? ??
    Hesam7e7

کارشناس هوانوردی
    January 2008
    Tehran
    1,140
    تعداد تشکر : 3,041
    ارسال هاي وبلاگ : 5

انتظار واژه بی معنا که عیبت نامفهومی آن را کاملتر می کند.چه کسی گفته که باید برای آمدنش صبر کنیم کسی را که هر روز به یمن وجودش زنده ایم و نفس می کشیم.حال اگر پر بر چشم داریم و اورا هر روز می بینیم و نمیشناسیم ایرادیست که بر ما وارد است وگرنه نه او غایب است و نه انتظار شرط زمانه ما.بلکه زدودن غبار از دیدگان ماست وظیفه فل حال ماست.
    #3 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 15:24:38

6. The Following 9 Users Say Thank You to Hesam7e7 For This Useful Post:

Ali Pilot (July 16th, 2011), Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), sd-787 (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

7. SKY MAN ?????? ??
    SKY MAN

رئیس سایت
    August 2007
    none
    7,234
    تعداد تشکر : 19,755
    ارسال هاي وبلاگ : 9

فرا رسيدن نيمه شعبان ميلاد يگانه منجي عالم بشريت ، قطب عالم امكان ، حضرت بقيه الله الاعظم امام مهدي (عجل الله
    تعالي فرجه الشريف) را به رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي (دامت بركاته) ، عاشقان و منتظران امام عزيز
    و همه شهيدان در راه حق ، ملت بزرگ و شهيدپرور ايران اسلامي و مسئولین و کاربران بزرگوار سایت ایروسنتر تبريك و تهنيت عرض مي نماييم

فایل زیر دارای صوت می باشد
    .لطفا برای بارگذاری کامل کمی صبر نمایید

کلیپ‌های مهدوی
    نواهنگ‌های مهدوی
    کتابخانه مهدوی
    نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیک است
    مهدویت در نگاه شیعه/ صوتی
    نشانه‌های ظهور در آیینه روایت
    سیره اخلاقی امام زمان(عج)
    دلیل غیبت امام زمان (عج)
    مصادیق تفسیر‌های نادرست از مهدویت
    دجّال مرد پر تزویر و حیله‌گر
    سفیانی کیست؟
    موعود‌گرایی اسلامی راهی به سوی صلح جهانی
    وظایف منتظران
    وقتی مهدی بیاید
    امام زمان همسر و فرزندی دارد؟!
    وعده ما شب نیمه شعبان راس ساعت 11/ صوتی
    اتمام حکومت امام زمان(عج) و فرو رفتن انسان‌ها در تاریکی؟!
    جنگ قرقیسیا در آخرالزمان
    دست بر سر گذاشتن و قرائت دعای فرج
    چگونگی رجعت در عصر امام زمان(عج)
    روایات وارده در باب مدت حكومت امام زمان(عج)
    مدت حکومت امام زمان(عج)
    واگویه های دل با امام عصر(عج)

روزی‌تو‌ خواهی ‌آمد...

جهان تو را می خواند... / صوتی

هر جمعه غروب دل خراب است! /صوتی

عهد من با مهربان‌ترین پدر

تیتر روزنامه ها در فردای ظهور چیست؟
    منظومه احساس

آهوی دشت آسمان

آبشار عاطفه

باران عشق

شعر تنهایی

صبحدم

کسی می آید

گل ظهور

مژده ای دل

باران نام تو

عشق آغاز شد و...

وحی جاری...

لحظه ها اما سبز ...

پیامک تبریک ولادت امام زمان(عج)

لیست محصولات ویژه‌نامه ولادت امام زمان(عج) (ویژه مشترکین ایرانسل)
    ویژه‌نامه‌های گذشته

چشمه فیض

بهانه هستی

یوسف دل

آرام جانم می رسد
    تصاویر ویژه

طراح و گرافیست : فرحناز قمصری

تهیه و تنظیم مطالب: مهری هدهدی – بخش عترت و سیره تبیان
    #4 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 15:38:15

8. The Following 9 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

Ali Pilot (July 16th, 2011), Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), Mahan (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), sd-787 (July 16th, 2011)

9. number1 ?????? ??
    number1
    هوانورد ارشد - سرهنگ دوم
    December 2009
    nakoja
    722
    تعداد تشکر : 1,433

سلام
    منم به نوبه خودم این میلاد و جشن بزرگ رو به تمامی دوستان عزیز تبریک میگم
    العجل العجل یا مولای یا صاحب الزمان
    دیگران را ببخش نه بخاطر اینکه مستحق بخشش هسن بخاطر اینکه تو مستحق آرامشی
    #5 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 16:21:12

10. The Following 8 Users Say Thank You to number1 For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), Mahan (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

11. IR Blue SKY ?????? ??
    IR Blue SKY
    اخراج از سايت
    September 2010
    3,562
    تعداد تشکر : 22,373
    ارسال هاي وبلاگ : 11

روزنامه کیهان امروز، شعري از حضرت آيت الله العظمي خامنه اي تقديم به حضرت امام مهدي(عج) را منتشر کرد:
    دل را ز بي خودي سر از خود رميدن است
    جان را هواي از قفس تن پريدن است
    از بيم مرگ نيست كه سرداده ام فغان
    بانگ جرس زشوق به منزل رسيدن است
    دستم نمي رسد كه دل از سينه بركنم
    باري علاج شكر گريبان دريدن است
    شامم سيه تر است ز گيسوي سركشت
    خورشيد من برآي كه وقت دميدن است
    سوي تو اين خلاصه گلزار زندگي
    مرغ نگه در آرزوي پركشيدن است
    بگرفت آب و رنگ زفيض حضور تو
    هرگل دراين چمن كه سزاوار ديدن است
    با اهل درد شرح غم خود نمي كنم
    تقدير قصه دل من ناشنيدن است
    آن را كه لب به دام هوس گشت آشنا
    روزي (امين) سزا لب حسرت گزيدن است
    ?????? ???? IR Blue SKY : July 16th, 2011 ?? ???? 16:29:49
    #6 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 16:25:44

12. The Following 7 Users Say Thank You to IR Blue SKY For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 16th, 2011), Mahan (July 16th, 2011), mehransalmani (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

13. IRIS 74 SAHAND ?????? ??
    IRIS 74 SAHAND
    هوانورد ارشد - مدير سابق
    March 2010
    شیراز
    545
    تعداد تشکر : 1,488

??? ??? پاسخ: نیمه شعبان , میلاد قطب عالم امکان،بقیه الله الاعظم (عج) مبارک باد / ویزه نامه 90

سلام
    مدعی گوید که با یک گل نمی آید بهار / من گلی دارم که عالم را گلستان میکند
    میلاد منجی موعود مهدی صاحب زمان (عج) رو به همه عزیزانم در این انجمن تبریک میگم
    عید همگی مبارک
    #7 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 17:53:37

14. The Following 6 Users Say Thank You to IRIS 74 SAHAND For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 17th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

15. mehransalmani ?????? ??
    mehransalmani
    هوانورد فعال-سروان
    April 2011
    تهران
    232
    تعداد تشکر : 667

??? ??? پاسخ: نیمه شعبان , میلاد قطب عالم امکان،بقیه الله الاعظم (عج) مبارک باد / ویزه نامه 90

سلام منم به عنوان یکی از کوچکترین اعضا به همه مدیران و همینطور تمامی اعضا این روز فرخنده رو تبریک میگم .عید همه مبارک .
    برای سلامتی این اختر تابناک صلوات
    #8 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 18:11:44

16. The Following 7 Users Say Thank You to mehransalmani For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 17th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), Mohammadme (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), sd-787 (July 17th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

17. Persian Tom Cat ?????? ??
    Persian Tom Cat

هوانورد فعال-سرهنگ دوم
    January 2011
    مسکو - تهران
    892
    تعداد تشکر : 3,578
    ارسال هاي وبلاگ : 1

سلام بر همه عاشقان
    این عید بزرگ را به همه دوستان تبریک میگم و خوشحالم که امسال تولد من حقیر با این روز عزیز مصادف شده است
    همگی موفق و پیروز باشید
    #9 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 21:00:54

18. The Following 6 Users Say Thank You to Persian Tom Cat For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 17th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), mehransalmani (July 17th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), sd-787 (July 17th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

19. Mohammadme ?????? ??
    Mohammadme

مدیر انجمن E&E
    October 2009
    تهران
    943
    تعداد تشکر : 12,603

نیمه شعبان اگر چه شرافتش را وامدار مولود خجسته‏اى است كه در این روز زمین را با قدوم خویش متبرّك ساخته است، اما همه عظمت آن در این خلاصه نشده و در تقویم عبادى اهل ایمان نیز از جایگاه و مرتبه والایى برخوردار است.
    در روایاتى كه از طریق شیعه و اهل تسنّن نقل شده فضیلت‌هاى بسیارى براى عبادت و راز و نیاز در شب و روز خجسته نیمه شعبان بر شمرده شده است و این خود تمثیل زیبایى است از این موضوع كه براى رسیدن به صبح وصال موعود باید شب وصل با خدا را پشت سر گذاشت، و تا زمانى كه منتظر، عمر خویش را در طریق كسب صلاح طى نكند نمى‏تواند شاهد ظهور مصلح موعود باشد.
    با توجه به اهمیّت فراوانى كه روایات به شب نیمه شعبان داده شده و حتّى آن را هم پایه شب قدر شمرده‏اند، در این مجال برخى از روایت‌هایى را كه در بیان مقام و منزلت این شب روحانى وارد شده‏اند مورد بررسى قرار مى‏دهیم. باشد تا خداوند ما را به عظمت این شب مقدس واقف گرداند و توفیق بهره‏بردارى از بركات آن را عطا فرماید:
    از پیامبر اكرم صلّى ‏الله‏ علیه ‏و آله در این زمینه روایت‌هاى بسیارى نقل شده كه یكى از آنها به این شرح است:
    شب نیمه شعبان در خواب بودم كه جبرییل به بالین من آمد و گفت: اى محمد! چگونه در این شب خوابیده‏اى؟ پرسیدم: اى جبرییل! مگر امشب چه شبى است؟ گفت: شب نیمه شعبان است. برخیز اى محمّد! پس مرا از جایم بلند كرد و به سوى بقیع برد، در آن حال گفت: سرت را بلند كن! امشب درهاى آسمان گشوده مى‏شوند، درهاى رحمت باز مى‏گردند و همه درهاى خوشنودى، آمرزش، بخشش، بازگشت، روزى، نیكى و بخشایش نیز گشوده مى‏شوند. خداوند در این شب به تعداد موها و پشم‌هاى چهارپایان (بندگانش را از آتش جهنم) آزاد مى‏كند. امشب خداوند زمان‌هاى مرگ را ثبت و روزی‌هاى یك سال را تقسیم مى‏كند و همه آنچه را كه در طول سال واقع مى‏شود نازل مى‏سازد. اى محمد! هر كس امشب را با منزّه داشتن خداوند (تسبیح)، ذكر یگانگى او (تهلیل)، یاد بزرگى او (تكبیر)، راز و نیاز با او (دعا)، نماز، خواندن قرآن، نمازهاى مستحب (تطوع) و آمرزش خواهى (استغفار) صبح كند، بهشت جایگاه و منزل او خواهد بود و خداوند همه آنچه را كه پیش از این انجام داده و یا بعد از این انجام مى‏دهد، خواهد بخشید... .(1)
    یكى از همسران پیامبر اكرم صلّى ‏الله ‏علیه ‏و آله حالات ایشان را در شب نیمه شعبان چنین بیان مى‏كند:
    در یكى از شب‌ها ناگهان متوجه شدم كه پیامبر خدا بستر خود را ترك كرده است، به جستجوى ایشان پرداختم، امّا به ناگاه دیدم كه حضرتش مانند جامه‏اى كه بر زمین افتاده باشد به سجده رفته و چنین راز و نیاز مى‏كند:
    «أصبحت إلیك فقیرا خائفا مستجیرا فلا تبدّل اسمى و لا تغیِّر جسمى و لا تجهد بلائى و اغفرلى»؛
    به سوى تو آمدم در حالى كه تهیدست، ترسان و پناه جویم، پس نام برمگردان، جسم مرا تغییر مده، گرفتاریم را افزون مساز و از من در گذر.
    آنگاه سر خود را بلند كرد و بار دیگر به سجده رفت و در آن حال شنیدم كه مى‏فرمود:
    «سجد لك سوادى و خیالى و امن بك فؤادى هذه یداى بما جنیت على نفسى یا عظیم ترجى لكلّ عظیم إغفرلى ذنبى العظیم فإنّه لایغفر العظیم إلّا العظیم»؛
    سراپاى وجودم براى تو سجده كرده و قلبم به تو ایمان آورده است؛ این دو دست من با همه جنایتى كه بر خود روا داشته‏ام، پس از بزرگى كه براى هر كار بزرگى امیدها به سوى تو است؛ از گناهان بزرگ من درگذر، چرا كه از گناهان بزرگ در نمى‏گذرد مگر پروردگار بزرگ.
    بعد از اداى این كلمات سر خود را بلند كرده و براى سومین بار به سجده رفت و این جملات را بر زبان جارى ساخت:
    «أعوذ برضاك من سخطك و أعوذ بمعافاتك من عقوبتك و أعوذ بك منك أنت كما اثنیت على نفسك و فوق ما یقول القائلون»؛ از خشم تو به خشنودیت پناه مى‏برم، از كیفر تو به بخشش تو پناهنده مى‏شود و از تو به سوى خودت پناه مى‏جویم، تو همان گونه‏اى كه خود توصیف كرده‏اى و بالاتر از آنى كه گویندگان مى‏گویند.
    لحظاتى دیگر سر از سجده برداشت و دوباره به سجده رفت و در حالى كه مى‏فرمود:
    الّلهمّ إنّى أعوذ بنور وجهك الذى أشرقت له السموات و الأرض و قشّعت به الظلمات و صلح به أمر الأوّلین و الآخرین أن یحلّ علىّ غضبك أو ینزّل علىّ سخطك أعوذ بك من زوال نعمتك و فجاة نقمتك و تحویل عافیتك و جمیع سخطك، لك العتبى فى استطعت و لاحول و لاقوة إلّا بك»؛
    خدایا به نور وجه تو كه آسمان‌ها و زمین از آن روشن شده، تاریكی‌ها با آن از بین رفته و كار پیشینیان و آیندگان با آن اصلاح شده است پناه مى‏برم، از این كه به خشم تو گرفتار شوم و یا دشمنى تو بر من نازل شود. پناه مى‏برم به تو از زوال نعمتت، نزول ناگهانى عذابت، دگرگونى سلامتى‏ات و همه آنچه كه خشم تو را در پى دارد. خشنودى نسبت به آنچه من در توان دارم از آن توست و هیچ حركت و نیروى نیست مگر به سبب تو.
    چون این حال را از پیامبر دیدم او را رها كردم و شتابان به طرف خانه حركت كرد. نفس‏نفس زنان به خانه رسیدم. وقتى پیامبر به خانه برگشتند و حال مرا دیدند گفتند: چه شده است كه این چنین به نفس‏نفس افتاده‏اى؟
    گفتم: اى رسول خدا من به دنبال شما آمده بودم، پس فرمود:
    آیا مى‏دانى امشب چه شبى است؟! امشب شب نیمه سعبان است. در این شب اعمال ثبت مى‏گردند، روزی‌ها قسمت مى‏شوند، زمان‌هاى مرگ نوشته مى‏شوند و خدواند تعالى همه را مى‏بخشد مگر آنكه به خدا شرك ورزیده یا به قمار نشسته است. یا قطع رحم كرده یا بر خوردن شراب مداومت ورزیده یا بر انجام گناه اصرار ورزیده است... .(2)
    پرسشى كه با مطالعه روایت‌هاى بالا به ذهن خطور مى‏كند این است كه چرا با این كه در بسیارى از روایات تصریح شده كه تعیین زمان مرگ مردمان و تقسیم روزى آنها در شب قدر و در ماه مبارك رمضان صورت مى‏گیرد، در دو روایت یاد شده شب نیمه شعبان به عنوان زمان تقدیر امور مزبور ذكر شده است؟
    كمیل بن زیاد از یاران امام على علیه‏السّلام چنین روایت مى‏كند كه:
    در مسجد بصره در نزد مولایم امیرالمؤمنین نشسته بودم و گروهى از یاران آن حضرت نیز حضور داشتند، در این میان یكى از ایشان پرسید: معناى این سخن خداوند كه: «فیها یفرق كل أمر حكیم»(4) ؛ در آن شب هر امرى با حكمت معین و ممتاز مى‏گردد، چیست؟ حضرت فرمودند:
    «قسم به كسى كه جان على در دست اوست همه امور نیك و بدى كه بر بندگان جارى مى‏شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم مى‏شود. هیچ بنده‏اى نیست كه این شب را احیاء دارد و در آن دعاى خصر بخواند، مگر آن كه دعاى او اجابت شود.» پس از آن كه امام از ما جدا شد، شبانه به منزلش رفتم. امام پرسید: چه شده است اى كمیل؟ گفتم اى امیرمؤمنان آمده‏ام تا دعاى خصر را به من بیاموزى، فرمود:
    بنشین اى كمیل! هنگامى كه این دعا را حفظ كردى خدا را در هر شب جمعه، یا در هر ماه یك شب، یا یك بار در سال یا حداقل یك بار در طول عمرت، با آن بخوان، كه خدا تو را یارى و كفایت مى‏كند و تو را روزى مى‏دهد، و از آمرزش او برخوردار مى‏شوى، اى كمیل! به خاطر زمان طولانى كه تو با ما همراه بوده‏اى بر ما لازم است كه درخواست تو را به بهترین شكل پاسخ دهیم، آنگاه دعا را چنین انشاء فرمود... (5)
    شایان ذكر است كه این دعا همان دعایى است كه امروزه آن را با نام «دعاى كمیل» مى‏شناسیم.
    امیرمؤمنان على علیه‏السّلام، در روایتى دیگر در فضیلت شب نیمه شعبان چنین مى‏گوید:
    در شگفتم از كسى كه چهار شب از سال را به بیهودگى بگذراند: شب عید فطر، شب عید قربان، شب نیمه شعبان و اولین شب از ماه رجب... .(6)
    از امام صادق علیه‏السّلام روایت شده كه پدر بزرگوارشان در پاسخ كسى كه از فضیلت شب نیمه شعبان از ایشان پرسیده بود فرمودند:
    این شب برترین شب‌ها بعد از شب قدر است، خداوند در این شب فضلش را بر بندگان جارى مى‏سازد و از منّت خویش گناهان آنان را مى‏بخشد، پس تلاش كنید كه در این شب به خدا نزدیك شوید. همانا این شب، شبى است كه خداوند به وجود خود سوگند یاد كرده كه در آن درخواست كننده‏اى را، مادام كه درخواست گناه نداشته باشد، از درگاه خود نراند. این شب، شبى است كه خداوند آن را براى ما خاندان قرار داده است، همچنان كه شب قدر را براى پیامبر ما قرار داده است. پس بر دعا و ثناى بر خداوند تعالى بكوشید، كه هر كس در این شب صد مرتبه خداوند را تسبیح گوید، صد مرتبه حمدش را بر زبان جارى سازد، صد مرتبه زبان به تكبیرش گشاید و صد مرتبه ذكر یگانگى (لا اله الا اللّه) او را به زبان آورد، خداوند از سر فضل و احسانى كه بر بندگانش دارد، همه گناهانى را كه او انجام داده بیامرزد و درخواست‌هاى دنیوى و اخروى او را برآورده سازد، چه درخواست‌هایى كه بر خداوند اظهار كرده و چه درخواست‌هایى كه اظهار نكرده و خداوند با علم خود بر آنها واقف است... .(7)
    آنچه ذكر شد بخشى از روایات فراوانى است كه در فضیلت شب و روز نیمه شعبان وارد شده‏اند( 8) ، امّا باید دانست شرافت این شب خجسته، علاوه بر همه آنچه كه بیان شد، به اعتبار مولود مباركى است كه در این شب قدم به عرصه خاك نهاده است. وجود مقدسى كه سالها پیش از تولدش مژده میلاد او به مسلمانان داده شده بود و شاید همه عظمت این شب و تكریم و بزرگداشتى كه در كلمات معصومان علیهم‏السّلام از آن شده است به خاطر وجود همین مولود مبارك باشد. چنانكه بزرگانى چون سیّد بن طاووس به این موضوع اشاره كرده و بر همگان لازم دانسته‏اند كه در این شب خداى خویش را به سبب منّت بزرگى كه با میلاد امام عصر علیه‏السّلام بر آنها نهاده سپاس گویند و تا آنجا كه توان دارند شكر این نعمت الهى را به جاى آورند.(9)
    در یكى از دعاهایى كه در شب نیمه شعبان وارد شده است چنین میخوانیم:
    اللّهم بحقّ لیلتنا هذه و مولودها و حجّتك و موعودها الّتى قرنتَ إلى فضلها فضلاً فتمّت كلمتك صدقا و عدلاً لامبدلّ لكلماتك... (10) ؛ بار خدایا تو را مى‏خوانیم به حق این شب و مولود آن، و به حق حجّتت و موعود این شب، كه فضیلتى دیگر بر فضیلت آن افزودى و سخن تو از روى راستى و عدالت به حدّ كمال رسیده و هیچ كس را یاراى تبدیل و تغییر سخنان تو نیست.
    مطابق روایت‌هاى بسیارى كه شیعه و اهل تسنن آنها را نقل كرده‏اند میلاد خجسته امام عصر علیه‏السّلام، در شب نیمه شعبان سال 255 ق. واقع شده و باعث مزید فضیلت این شب مبارك گشته است.(11)
    امیدواریم كه خداوند به بركت مولود با عظمت شب نیمه شعبان به همه ما توفیق درك فضیلت‏هاى این شب خجسته را عطا فرماید و همه ما را از زمره یاوران و خدمتگزاران مولود این شب قرار دهد.
    پى‏نوشت‌ها:

1 . ابن طاووس، على بن موسى، أقبال الأعمال، ص 212/ المجلسى، محمد باقر، بحارالانوار، ج98، ص413.
    2 . ابن طاووس، على بن موسى، همان، صص217-216.
    3 . همان، ص214.
    4 . سوره دخان (44) آیه 4. لازم به توضیح است كه غالب مفسران آیه یاد شده را ناظر به شب قدر دانسته‏اند. ر.ك: الطباطبایى، سید محمد حسین، تفسیر المیزان، ج18، ص130.
    5 . ابن طاووس، على بن موسى، همان، ص220.
    6 . المجلسى، محمدباقر، همان، ج94 ص87، ح12.
    7 . ابن طاووس، على بن موسى، همان، ص209/ المجلسى، محمد باقر، همان، ج94، ص85، ح5؛ الصدوق، محمد بن على بن الحسین، همان ج2، ص424، ح1.
    8 .براى مطالعه بیشتر در این زمینه ر.ك: ابن طاووس، على بن موسى، همان، صص237-207؛ المجلسى، محمد باقر، همان.
    9 . ابن طاووس، على بن موسى، همان، ص218.
    10.همان، ص219.
    11.ر.ك: الكلینى، محمد بن یعقوب، الكافى، ج1، ص514/ الصدوق، محمد بن على بن الحسین، كمال الدین و تمام النعمة، ج2، ص432/ شبراوى، عبدالله بن محمد، الأتّحاف بحبّ الأشراف، ص179/ ابن صبّاغ المالكى، نورالدین على بن محمد، الفصول المهمّة فى معرفة الأئمّة، ص310.

منبع : www.askquran.ir

#10 ارسال شده در تاريخ July 16th, 2011 در ساعت 21:01:35

20. The Following 8 Users Say Thank You to Mohammadme For This Useful Post:

Eshghe Parvaz (July 17th, 2011), IR Blue SKY (July 16th, 2011), mehransalmani (July 17th, 2011), Mohammad Tomcat (July 16th, 2011), nasir (July 16th, 2011), Persian Tom Cat (July 16th, 2011), sd-787 (July 17th, 2011), SKY MAN (July 16th, 2011)

???? 1 ?? 2 12 ??????????

????? ????? ??? ?????

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0