وزير ارتباطات:

دگرگوني عميق در حوزه آموزش عالي فن‌آوري فضايي در كشور ضروري استوزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات اظهار داشت: شكست انحصار فضا به دست ايران اين دانش را در اختيار عموم بشر مي‌گذارد.

دكتر سليماني در مراسم افتتاحيه هفته جهاني فضا با اشاره به اهميت فعاليت‌هاي فضايي و استفاده از آن در امور مورد نياز بشر، اظهار كرد: ورود به فضا حق هر ملتي است تا بتواند از امكانات خدادادي آن استفاده كند به خصوص ايران كه در پيشبرد علوم فضايي و نجوم پيشگام بوده است، سير تحول تاريخ علم نشان مي‌دهد كه ايرانيان همواره در توسعه علمي آثار برجسته‌اي داشته‌اند اما متاسفانه در مقطعي از تاريخ (حدود 200، 300 سال گذشته) از قافله علمي باز مانده‌اند و به همراه بسياري ديگر از كشورها دچار حكومت‌هاي ظالم و وابسته شده‌اند و بدين ترتيب وارث وضعيتي شديم كه موقعيت خاص تاريخي را از دست داديم و هم اكنون آن را بايد جبران كنيم.


[align=center][/align]


وي افزود: بازيابي اين موقعيت بر دوش نسل حاضر و آينده است و تك تك افراد در تحقق اين امر نقش موثري دارند.
وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات با اشاره به اين كه ايران كشوري حادثه خيز است، خاطر نشان كرد: ما همواره از بلاياي طبيعي مانند زلزله، سيل، توسعه بيابان‌ها، كاهش جنگل‌ها و مشكلات منابع آبي، متضرر شده ايم زيرا وضعيت كشور ما در اين زمينه در وضعيت قرمز است و بر روي نقشه جهان مشاهده مي‌كنيم كه هيچ بخشي از ايران در برابر زلزله امن نيست؛ اما براي توجه همه جانبه به اين امر و بررسي زيست محيطي مي‌توان از امكانات موجود در فضا در جهت بهبود و تعالي كشور بهره‌مند شد.

وي با اشاره به تاثير قابل توجه فن‌آوري ارتباطات و اطلاعات در توسعه گفت: ضرورت حضور در فضا امري بديعي بوده و در حال حاضر هزاران نقطه جغرافيايي داراي سكنه در كشور هنوز از ارتباطات طبيعي و ساده‌اي كه ما در طول يك روز از آن بهره‌مند مي شويم محرومند كه رفع آن جز از طريق فضا اقتصادي نيست و بايد بدين ترتيب امكانات ضروري را در اختيارشان قرار دهيم تا علاوه بر جلوگيري از تخليه اين نقاط، ارتباطات نيز پررونق شود.

دكتر سليماني، خاطر نشان كرد: حضور در فضا يك شبه و در مدت يك يا دو سال تحقق نمي يابد و نيازمند سرمايه‌گذاري گسترده است اما ما بايد از هر راهي براي ورود به فضا استفاده كنيم و بدون سرمايه‌گذاري خسارات زيادي را متحمل مي شويم.

وي ادامه داد: در سال‌هاي گذشته دانشمندان كشور تلاش خستگي ناپذيري در اين زمينه كرده‌اند و اگر چه سرمايه‌گذاري در اين بخش به اندازه كافي صورت نگرفته اما بايد در زمينه تربيت نيروي انساني تلاش بيشتري كرد و با هدايت و حمايت مناسب منتظر به ثمر رسيدن ميوه‌هاي نهضت فن‌آوري فضايي باشيم.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، تاكيد كرد: متاسفانه هنوز بسياري از رشته‌ها كه در حوزه فضا مؤثرند در دانشگاه‌هاي كشور نهادينه نشده‌اند و سيستم آموزش عالي نيازمند دگرگوني عميق در اين حوزه است و دانش بشري امروزه نيازمند فراگيري مباحث بين رشته‌يي است.

وي خاطر نشان كرد: عليرغم آن كه ارتباطات در كشور به حدي رسيده كه مي‌توان فعاليت‌ها را در فضاهاي مجازي انجام داد اما در عين حال بايد متخصصان رشته‌هاي مختلف به صورت فيزيكي در كنار هم باشند تا كارهاي بزرگ را محقق كنند و متاسفانه در تربيت نيروي انساني هنوز ضعيف هستيم.

دكتر سليماني در خصوص فعاليت‌هاي فضايي ايران براي فراهم كردن زيرساخت‌هاي لازم، تصريح كرد: كشورهاي مختلفي در جهان حضور دارند كه بيش از 10، 20 هزار نفر دانشمند در حوزه فضا دارند اما در كشور ما يك علامت سؤال واقعي در مقابل اين پرسش كه چند دانشمند در كشور در حوزه فضا كار مي‌كنند وجود دارد. ما بايد به اين امر توجه داشته باشيد كه توليد نيروي انساني مانند توليد ميوه نيست كه در يك فصل اتفاق بيافتد و اين امر نيازمند برنامه‌ريزي، سرمايه گذاري و تجربه است و دانشگاه‌ها بايد با خروج از شيوه هاي كلاسيك وارد شيوه‌هاي نوين در آموزش شوند و رشته‌هايي همچون امور فضايي راه‌اندازي كنند.

وي اضافه كرد: ملت ايران در طول تاريخ نشان داده كه هر بار مورد فشار بوده رشد بيشتري داشته است و حوزه فضا به دليل اهميت و كاربردي بودن آن مورد طمع دشمنان و خودخواهان بوده است و خواهد بود و اگر موفق شوند بر فضا مسلط شوند بشريت روزهاي سياهي را خواهد داشت.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، خاطر نشان كرد: جوانان ايران مي‌توانند در اين بخش تلاش بيشتري كرده و انحصار را بشكنند و دانش فضايي را در اختيار تمام بشر قرار دهند و در اين صورت بشر آزاد بوده و در بهره‌برداري از فضا يك نفس راحت مي كشد.

وي با اشاره به اهميت حقوق فضا اظهار كرد: مسايلي نظير بررسي حقوق فضا نه تنها صاحبنظران علوم پايه بلكه دانشمندان علوم انساني، ‌اقتصاد، حقوق و اجتماعي را مي طلبد تا در اين زمينه مطالعه كرده و از هرگونه تبعيض جلوگيري كنند و با حضور در صحنه‌هاي بين‌المللي مانع از حكومت استكبار در فضا شوند.

دكتر سليماني در ادامه گفت: در بخش راهكارهاي اقتصادي كردن فن‌آوري فضايي بايد تلاش بيشتري كنيم و از ماهواره‌هاي موجود در فضا و داده‌هاي حاصل از آنها كه گاهي به صورت رايگان در اختيار بشر قرار مي‌گيرد مي‌توان در مسير شهرسازي، توسعه شهري، مسايل جغرافيايي و كشوري، مسايل امنيتي و زيست محيطي و اجتماعي و نيز توسعه ادبيات فارسي استفاده كرده و اين امكانات را به روز كنيم.

وي با طرح اين سؤال كه آيا دانش‌آموزان ايراني نمي‌توانند با امور ماهواره‌يي و فضايي آشنا شده و آموزش نجوم را به صورت بر خط انجام دهند، گفت: پاسخ اين سؤال مثبت است و برنامه‌هاي تدوين شده براي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري، مناسب و بسيار اثر گذار است.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، خاطر نشان كرد: در وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات با موانع بسياري روبرو هستيم كه اجبارا مانند ساير كشورها بايد مسيري را انتخاب و با چراغ خاموش در آن حركت كنيم، اما هدف اصلي بايد ورود به فضا، استفاده از امكانات فضا و جلوگيري از انحصار و تبعيض در اين حوزه باشد. خوشبختانه اين حركت در سازمان فضايي ايران آغاز شده و مسوولان كشور هم اراده كرده‌اند كه اين حوزه را تقويت كنند و نمونه بارز آن طرح دو فوريتي بود كه طي هفته‌هاي گذشته با بيشترين آراي مثبت در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد.


[size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.isnai.ir
لینک اصلی[/size]