برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. Persian Tom Cat ?????? ??
  Persian Tom Cat

  هوانورد فعال-سرهنگ دوم
  January 2011
  مسکو - تهران
  892
  تعداد تشکر : 3,578
  Thanked 4,113 Times in 852 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  new_news ثبت لحظاتي خاطره‌انگيز براي شيفتگان آسمان شب با دومين بارش شهابي بزرگ سال

  2010 شب‌هاي سپري شده ، با بارش شهاب‌هاي «برساوشي» كه دومين بارش بزرگ سال محسوب مي‌شود، لحظات خاطره‌انگيزي را براي منجمان آماتور و شيفتگان آسمان شب رقم زده است.
  به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بارش شهابي «برساوشي» كه 27 تيرماه هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي‌شود، 21 و 22 مرداد ماه به اوج خود رسيده و تا اوايل شهريور ماه ادامه دارد.
  هنگام اوج بارش شهاب‌هاي برساوشي مي‌توان شاهد 40 تا 60 شهاب در ساعت بود. پس از آن تعداد شهاب‌ها به تدريج كاهش مي يابد تا اين كه در سوم شهريور فعاليت آن به پايان مي‌رسد.
  اين بارش از دير باز مورد توجه بوده است، به گونه اي که قديمي‌ترين گزارش از اين بارش، به بيش از دو هزار سال پيش بر مي‌گردد.
  نام هر بارش از موقعيت قرارگيري كانون بارش در كره آسمان و در ميان صورتهاي فلكي منشا مي‌گيرد. منشاء بارش‌هاي شهابي، ذرات ميليمتري و ميكرومتري به جا مانده از دنباله‌دارها هستند.
  عامل بارش، سالانه برساوشي نيز، دنباله‌دار «سويفت تاتل» است كه هر 120 سال يك دور به گرد خورشيد مي‌گردد. اين دنباله‌دار در سال 1862 توسط «لوييس سويفت» از نيويورك و «هورس تاتل» از رصدخانه هاروارد كشف شد.
  چند سال پس از كشف اين دنباله دار بود كه «شياپارلي» با كمك محاسباتش نشان داد كه دنباله‌دار «سويفت- تاتل» منشاء بارش شهابي است.
  اين دنباله‌دار هم اكنون از زمين دور شده ، اما آثار به جا مانده از دم پهن آن، عاملي براي ايجاد اين بارش شهابي است. سرعت اين ذرات 132 كيلومتر بر ساعت و بهترين بارش‌ها وقتي است كه زمين با توده بزرگي از اين ذرات برخورد مي‌كند.

  به گفته ناسا، اين بارش شهابي حداقل در 2000 سال گذشته، هر سال توسط ستاره‌شناسان مورد مشاهده قرار گرفته است.
  کانون اين بارش در صورت فلکي كاسيوپيا و در نزديکي مرز آن با صورت فلکي برساوش واقع شده ‌است، ولي در گذشته که اندازه‌گيري و سنجش دقيق مکان نورباران بارش‌هاي شهابي ميسر نبود، اخترشناسان مکان کانون اين بارش را در«برساوش» مي‌دانستند و به همين دليل آن را «برساوشي» نام‌گذاري کردند.
  هر ساله در ماه اوت كه مقارن با اواخر تير تا اواسط مرداد است، زمين در زمان گردش به دور خورشيد، وارد ابري از غبار مي‌شود كه دربردارنده دنباله‌دارها و قطعات پراكنده آنها است. بسياري از اين دنباله‌دارها بيش از 1000 سال عمر دارند كه با نزديك شدن در فاصله 205 هزار متري زمين در جو مي‌سوزند.
  در بهترين حالت مي‌توان يك تا دو دنباله‌دار را در عرض يك دقيقه مشاهده كرد كه در كسري از ثانيه ناپديد مي‌شوند.
  به گزارش سايت اسپيس‌ودر، رصدگران بين‌المللي تا 20 دنباله‌دار در ساعت را در زمان اوج بارش گزارش كرده‌اند.

  ناسا در شبهاي گذشته يك وب‌سايت زنده را با ستاره‌شناسان مركز پرواز فضايي مارشال براي گفت‌وگو با رصدگران ميزباني مي‌كرد.
  رصدچيان آمريكايي همچنين قادر به مشاهده ايستگاه فضايي بين‌المللي در آسمان بودند كه در هفته گذشته بارها از روي آمريكاي شمالي عبور كرده است.
  #1 ارسال شده در تاريخ August 15th, 2011 در ساعت 12:23:56

 2. The Following 4 Users Say Thank You to Persian Tom Cat For This Useful Post:

  IR Blue SKY (August 15th, 2011), leader (August 15th, 2011), mona (August 23rd, 2011), pejmanmhatc (August 16th, 2011)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0