سرمايه‌گذاري در حوزه فضا در بلند مدت صرفه اقتصادي بالايي دارد

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد بر اينكه سرمايه‌گذاري در حوزه فضا، گران قيمت و دير بازده است، گفت: در يك دوره زماني 20 تا 30 سال، حوزه فضا صرفه اقتصادي بالا و قابل توجهي خواهد داشت.

محمد سليماني در مراسم آغاز هفته جهاني فضا سابقه ديرينه و تاريخي ايرانيان در نجوم و ستاره‌شناسي را يادآور شد و اظهارداشت: به جز يك دوره زماني، به واسطه دچار شدن به حكومت‌هاي ناتوان، وابسته و ظالم، موقعيت‌هاي خاص تاريخي را در اين حوزه از دست داده‌ايم، ايرانيان جزو اركان اصلي اين علم محسوب مي‌شوند.


[align=center][/align]


وي با تاكيد بر اين نكته كه حضور در فضا،‌ براي كشورهاي مستقل از جمله ايران داراي اهميت است، افزود: ايران يكي از كشورهاي حادثه‌خيز دنيا است كه طي سال‌هاي گذشته، به انواع بلاياي طبيعي گوناگون، از جمله سيل، زلزله و كاهش جنگل‌هاي دچار شده است بنابراين با استفاده از امكانات موجود در حوزه فضايي، مي‌توانيم در جهت بهبود و رشد كشور گام‌هاي موثرتري برداريم.
سليماني افزود: بالا بودن هزينه سرمايه‌گذاري در فضا موجب شده است تا تعدادي از كشورهايي كه اقتصاد ضعيف‌تري دارند، در اين حوزه حضور نمي‌يابند و يا با فاصله زماني بيشتر وارد اين حوزه مي‌شوند.

وي با بيان اين مطلب كه روند توسعه تكنولوژي در جهان، دسترسي به فضا را آسان‌تر كرده است، اظهار داشت: بايد سرمايه‌گذاري‌هاي بيشتري در اين حوزه صورت گيرد و تأخير در اين زمينه موجب بروز خسارت بيشتر خواهد شد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به تربيت نيروي انساني متخصص در حوزه فضا، ادامه داد: بايد در زمينه تربيت نيروي انساني، تلاش مضاعفي صورت گيرد كه البته نهضت آن از سال گذشته آغاز شده است.

وي با بيان اين مطلب كه برخي از كشورها بيش 10 هزار متخصص فضا در اختيار دارند، تأكيد كرد: بايد دگرگوني عميقي در اين حوزه و بويژه در سيستم آموزش عالي به وجود آيد.
وي ادامه داد: با تصويب برنامه‌هاي جامعي كه در حوزه فضا، در اختيار وزارت علوم قرار گرفته، تلاش‌ بيشتري در زمينه تربيت نيروي انساني متخصص صورت خواهد گرفت.

سليماني با اشاره به تاثير علوم فضايي در گسترش ارتباطات گفت: هزاران نقطه جغرافيايي در كشور وجود دارد كه همچنان از ساده‌ترين امكانات ارتباطي بي‌بهره هستند و سرويس دهي به آن‌‌ها، به جز استفاده از علوم فضايي، به صرفه نيست.

وي افزود: به كمك اين علم مي‌توان از تخليه روستا جلوگيري و عرصه ارتباطات را پررونق‌تر كرد.
سليماني خاطر نشان كرد: تمامي كارشناسان و متخصصان فضايي، اجتماعي، اقتصادي و حقوقي بايد تلاش كنند تا اين حوزه هر جه بيشتر از گذشته گسترش يافته و از انحصار طلبي در آن جلوگيري به عمل آيد.


[size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.farsnews.net
لینک اصلی[/size]