برآورده شدن رویای فضایی کره جنوبی

در کره جنوبی يك مسابقه تلویزیونی برای انتخاب نخستین فضانورد این کشور برگزار شد و کو سان، جوان30 ساله کره ای در رقابت با 36 هزار متقاضی برای انتقال پرچم کشورش به مدار زمین برگزیده شده است.
به گزارش شبكه BBC ، کو سان که یک محقق و بوکسور است، قرار است از مرکز فضایی بایکونور قزاقستان به همراه دو فضانورد روس به ایستگاه بین المللی فضایی فرستاده شود.
کره جنوبی برای آموزش و اعزام کو سان به فضا مبلغ هنگفتی را سازمان فضایی روسیه پرداخته است.کره جنوبی قصد دارد نخستین فضانورد خود را در سال 2008 به فضا بفرستد.


[align=center][/align]


به گفته کیم چانگ - وو، مدیرکل فن آوری فضایی وزارت علوم و فن آوری کره جنوبی، این کشور با سرمایه گزاری صدها میلیون دلار در صنایع فضایی قصد دارد به ده کشور عضو باشگاه فضایی بپیوندد.
او هدف از انتخاب نخستین فضانورد این کشور به وسیله برگزاری مسابقه فضایی را افزایش علاقه عمومی به علوم فضایی توصيف كرد.
کره جنوبی به سرعت در حال تکمیل نخستین مرکز فضایی خود در جزیره ای در 500 کیلومتری جنوب سئول است تا بتواند نخستین موشک خود را از آن مركزبه مدار زمین پرتاب کند. گسترش توانایی فضایی کره جنوبی نگرانی هایی را به همراه داشته است.
به گفته کارشناسان، كره جنوبي علاوه بر فرستادن نخستین شهروند خود به فضا در پی کسب توانایی ارسال ماهواره به مدار زمین است.
دانیل پینکستون از گروه بین المللی بحران که از مراکز تحقیقاتی مستقر در بلژیک است، برنامه فضایی کره جنوبی را دارای توانایی دوگانه علمی و نظامی می داند و از به هم خوردن تعادل استراتژيك در منطقه شرق آسیا ابراز نگرانی می کند.
به گفته پینکستون، علي رغم تلاش کره حنوبی، آمریکا چندان تمايلي به کمک به برنامه فضایی این کشور نشان نداده است. به همین علت، کره جنوبی برای تکمیل برنامه فضایی خود به روسیه رو آورده است.
مقام های کره ای بر صلح آمیز بودن برنامه فضایی خود تاکید دارند.
نخستین موشک کره جنوبی قرار است پیش از پایان سال 2008 از مرکز فضایی نارو به فضا پرتاب شود.
این موشک قرار است یک ماهواره چند منظوره علمی 100 کیلوگرمی را در مدار زمین قرار دهد.
مقام های کره ای امیدوار هستند تا چند سال دیگر بتوانند با در دست گرفتن 10 درصد بازار جهانی پرتاب ماهواره و ارائه خدمات به کشورهای مختلف، علاوه بر جبران هزینه هنگفت گسترش برنامه فضایی به منبع درآمد جدیدی دست پیدا کنند.

اما به گفته پایک هونگ - یول، رئیس انستيتوي تحقیقاتی هوا فضای کره جنوبی، برنامه فضایی این کشور تنها برای کسب درآمد نیست و برای توسعه کشور به اجرا در آمده است.
او می گوید: برنامه فضایی ما، برنامه شهامت و آرزو است.


[size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.jamejamonline.ir
لینک اصلی[/size]