برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. Mahan ?????? ??
  Mahan

  رئیس سایت
  August 2007
  دبی
  2,716
  تعداد تشکر : 10,099
  Thanked 8,421 Times in 1,306 Posts

  ??? ??? ايران را به‌زودي در فضا مي‌بينيد

  ايران را به‌زودي در فضا مي‌بينيد

  كشورهاي آسيايي به سرعت در حال تلاش و برنامه‌ريزي براي برنامه‌هاي فضايي خود هستند. در اين بين و در هفته فضا، اخبار خوشي از فعاليت‌هاي فضايي كشورمان نيز شنيده مي‌شود.
  هفته جهاني فضا، به ابتكار سازمان ملل متحد به مناسبت پرتاپ نخستين ماهواره به فضا، به منظور آگاهي عمومي و ترويج فرهنگ استفاده صلح جويانه از فناوري فضا، براي توسعه و رفاه، هر سال برگزار مي‌شود.
  دراين ميان با توجه به علاقه خاص مردم كشورمان به نجوم، فعاليت‌هاي آماتوري زيادي در سطح شهرهاي مختلف كشورمان براي آشنايي مردم با پديده‌هاي شگفت آسمان برگزار مي‌شود.


  [align=center][/align]  اما امسال دولتمردان، با ارائه برنامه‌هاي كشورمان دراين زمينه به نوعي علاقه‌مندان و شيفتگان آسمان را شگفت‌زده كردند.
  اگر از آن جريان نوربالاي آقاي سليماني (وزير ICT) در حركت چراغ‌خاموش فعاليت‌هاي فضايي با اغماض بگذريم، احمد طالب‌زاده، رئيس سازمان فضايي ايران اعلام كرد كه دانشگاه‌هاي اميركبير، صنعتي شريف، علم و صنعت، شهيد بهشتي، خواجه نصير، صنعتي اصفهان و شيراز، 7 دانشگاهي هستند كه شاخصه‌هايي دارند كه به شرايط و خواسته‌هاي سازمان فضايي ايران نزديك است ،براي همين اين سازمان با هر ۷دانشگاه طرح‌هايي را در دست اجرا دارد و نيروي انساني مورد نياز خود را توسط اين دانشگاه‌ها تأمين خواهد كرد.

  به گزارش ايرنا، طالب‌زاده گفت بسياري از پژوهشگاه‌ها پس از صدور مجوز توسط وزارت علوم، به حال خود رها مي‌شوند تا خود به‌دنبال يافتن طرح باشند اما سازمان فضايي خود را موظف مي‌داند براي اين پژوهشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي فضايي برنامه بلند مدت ۱۰ساله تعريف كند تا اين مراكز دغدغه دريافت طرح نداشته باشند. اين سازمان قصد دارد تنها كار سياستگذاري را انجام دهد و اموراجرايي را به مراكز دانشگاهي مرتبط با علم فضا واگذار كند.

  به گزارش مهر وی همچنین از تنظیم سند 10 ساله فضایی کشور خبر داد و اظهار داشت: این سند با همکاری وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما تنظیم شد که درصورت تصویب دولت، اجرایی می شود.
  علاوه بر این سند، نقشه جامع علمی فضایی نیز تنظیم شده است که امیدواریم در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

  رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این صنعت زود بازده نیست و نیاز به صبر و حوصله دارد، تاکید کرد: برای کم کردن مشکلات در این صنعت نیاز به مشارکت‌های بین المللی داریم؛ چرا که این علم تکنولوژی های مدرن و سرمایه گذاری زیادی را می طلبد.
  به گفته وي، بسياري از وزارتخانه‌ها تصور مي‌كنند كه فعاليت پژوهشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي پس از مطالعه و طراحي ماهواره، پايان مي‌يابد اما محقق، صنعت‌گر و سازنده ماهواره بايد يك تيم تشكيل دهند و بهتر است كه ساختن ماهواره را همان تيم تحقيقاتي بر عهده گيرد.

  يكي از چالش‌هاي ما اين است كه برخي از مديران ارشد كشور نگاه كوتاه مدت به امور دارند درصورتي كه برخي از بخش‌ها براي نتيجه‌گيري از فعاليت هايشان به زمان بلندتري نياز دارند.
  وي با اشاره به تغييري كه در كشور رخ داده است، گفت اگر ۱۰سال قبل بحث‌هاي فضايي مطرح مي‌شد، كسي حاضر نبود همكاري كند و بودجه‌اي به اين بخش اختصاص دهد اما اكنون مبحث فضا يكي از برنامه‌هاي ضروري كشور است و دولت و مجلس به بخش فضا اهميت بسياري مي‌دهند و سازمان فضايي به هيچ‌وجه مشكل ندارد.

  اين سازمان از تمامي محققان و كساني كه ايده جديدي دارند استقبال مي‌كند و در همين هفته (هفته جهاني فضا- ۱۹تا ۲۵آبان) 2 طرح نانوماهواره با وزن ۳كيلوگرم از دانشگاه اميركبير و صنعتي شريف در سازمان فضايي پذيرفته شد.
  ميكروماهواره‌اي كه در دانشگاه اميركبير درحال طراحي است، «آوت ست» (AUT Sat) نام دارد كه عمليات طراحي آن تا بعد از عيد نوروز سال آينده پايان مي‌يابد.

  حسين حسيني تودشكي، عضو هيات علمي دانشكده مهندسي هوافضاي دانشگاه اميركبير دراين باره گفت: كاربردهاي اين ماهواره تصويربرداري از ايران براي دريافت اطلاعات مراتع و جنگل‌ها و مانيتورينگ پوشش‌دهي گياهي روي سطح كشور است و كاربرد نظامي ندارد. طراحي اين ماهواره ۶ماه پيش با همكاري ۴دانشكده هوافضا، مكانيك، برق و كامپيوتر اميركبير آغاز شده و پس از پايان طراحي به سازمان فضايي ايران واگذار خواهد شد.
  اما يك خبر خوب هم براي دانش آموزان ايراني كه علاقه‌مندبه علم نجوم و ستاره شناسي هستند؛ دانش آموزان با شرکت در رقابت «دانشمند یک روزه» می توانند بخت خود را برای کنترل فضاپیمای کاسینی بیازمایند.

  هدايت‌كنندگان فضاپيماي کاسینی به مناسبت دهمین سال ارسال این فضاپیما به فضا، رقابتی دانش آموزی به نام «دانشمند یک روزه» برگزار کرده‌اند.
  دانش آموزان با ارسال مقاله ۵۰۰ کلمه ای خود، در مورد یکی از 4 سوژه ای که فضاپیمای کاسینی می تواند در روز جمعه ۹ آذر ۱۳۸۶ عکاسی کند، مي‌توانند در این رقابت شرکت کنند.
  رقابت به این شکل است که دانشمندان، 4 سوژه‌ای که فضاپیمای کاسینی می تواند در روز ۹ آذر ۱۳۸۶ عکاسی کند را شبیه سازی کرده‌اند.
  حال از دانش آموزان می خواهند که مقالات خود را درباره ارجحیت یک سوژه بر 3 سوژه دیگر ذکر کنند. در ضمن بایستی علل انتخاب آن سوژه نسبت به دیگر سوژه‌ها، بر اساس ارجحيت میزان اطلاعات علمی به‌دست آمده و همچنین در نظر گرفتن ارزش هنری آن عکس باشد.

  درصورت برگزیده شدن مقاله ارسالی، کنترل این فضاپیما در نهم آذر برای عکسبرداری از سوژه مورد نظر به گروه دانش‌آموزان برگزیده داده می‌شود و آن گروه برای یک روز، دانشمند کاسینی خواهند شد.

  در آن زمان فضاپیمای کاسینی در فاصله 5/1 میلیون کیلومتری از كيوان قرار دارد و با سرعت 3/4 کیلومتر در ثانیه به سوي كيوان در حرکت است. این همان وضعیتی است که دانشمندان کاسینی همیشه با آن روبه‌رو هستند، امکان عکاسی از یک سوژه خاص از بین چند سوژه؛ اینکه کدام سوژه برای عکاسی از اهمیت بالاتري برخوردار است، مناظره همیشگی این دانشمندان را شکل می دهد.

  البته دانشمندان سریعاً هم به توافق می رسند.
  اما نكته جالب اين كه غيراز دانش آموزان آمريكايي و انگليسي، تنها دانش آموزان ايراني مي‌توانند در اين مسابقه شركت كنند. سايت نجوم، در اين باره نوشته «به‌دليل اعلام مسئولان این رقابت مبنی بر عدم امکان شرکت دانش‌آموزان خارج از ایالات متحده در این رقابت، وبگاه نجوم از اطلاع رسانی این رقابت خودداری کرد تا اینکه مکاتبات ما با آزمايشگاه پیشرانه موشکي (JPL) نتیجه داد.
  بر اساس اعلام اين آزمايشگاه، که هدايت كاسيني را به‌عهده دارد، به‌دليل موانع فنی و بالارفتن حجم کار درصورت جهانی بودن این رقابت، این سازمان نمی‌تواند در سطح جهانی، رقابت را برگزار کند. اما با اعلام خرسندی از پیگیرهای به‌عمل آمده، به ما این فرصت را داد که همچون نهادی در انگلستان عمل کنیم تا دانش آموزان ایرانی نیز بتوانند در این رقابت شرکت کنند.»

  به‌اين ترتيب، سايت نجوم مقالات را دریافت و داوری می‌کند و بهترین مقالات هر سوژه را برای داوری به آزمايشگاه پیشرانه موشکي ارسال خواهد کرد. لازم به یادآوری است، مقالاتی که مستقیماً و به صورت مستقل، از خارج ايالات متحده به این مرکز ارسال می شوند، مورد داوری قرار نمی گیرند.

  [size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.hamshahrionline.ir
  لینک اصلی[/size]
  #1 ارسال شده در تاريخ November 14th, 2007 در ساعت 13:22:53

 2. سپهر ?????? ??
  سپهر
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  November 2007
  11
  تعداد تشکر : 0
  تعداد تشکر : Thanked 1 Time in 1 Post

  ??? ??? RE: ايران را به‌زودي در فضا مي‌بينيد

  معمولاً ایران در تحقیقات و پیشرفت های علمی خود یک دوره خاموش دارد
  در این دوره از ارائه اطلاعات شفاف خودداری می کند
  این هم به دلیل وجود کشورهای مغرض و دشمن و سنگ اندازی های آنان است و هم به دلیل رقباء
  در تکنولوژی هسته ای این مسئله را به خوبی لمس کردیم.
  در موضوع هواپیماهای جنگنده هم دیدیم.
  و امروز در تکنولوژی فضائی دقیقاً ما در اواخر این دوره خاموش به سر می بریم
  و با نویدی که زمزمه هایش کم و بیش داره میآد به زودی گام های بسیار بزرگ ما در عرصه فضا منتشر خواهد شد.
  #2 ارسال شده در تاريخ November 14th, 2007 در ساعت 22:00:54

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0