تدوين بيانيه چشم‌انداز ‪ ۱۰‬ساله سازمان فضايي ایران
.
معاون فني سازمان فضايي ايران از تدوين بيانيه چشم‌انداز ‪ ۱۰‬ساله سازمان فضايي خبر داد.


محمدحسن انتظاري روز پنجشنبه در همايش "ديده‌باني از فضا از نگاه منابع طبيعي" در مشهد گفت: در تمامي محورهاي چشم‌انداز در قالب ايجاد مديريت راهبردي برنامه‌ريزي شده است.

وي اظهار داشت: كشور ما در زمينه‌نيروي انساني ومنابع، از توانايي بالايي برخوردار است و در اين راستا مديريت تكنولوژي و آماده نمودن زيرساخت ها براي استفاده از اين فناوري‌ها ضروري است.

او گفت: در قالب اين چشم‌انداز بحث همكاري و ارتباط با تمامي دستگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و صنعتي ديده شده است.

انتظاري افزود:همچنين براي اينكه طرح جامع ما نيازهاي كشور را پاسخ دهد بيش از ‪ ۱۰۰‬سووال طرح شده و در قالب پرسشنامه‌اي به بالغ بر ‪ ۱۲۰‬سازمان، دانشگاه و مركز تحقيقاتي ارسال شده است.

وي با بيان اينكه تا كنون از ميان ‪ ۸۰‬دانشگاه دريافت‌كننده اين پرسشها فقط ‪ ۱۰‬مورد پاسخ داده‌اند، ابراز اميدواري كرد: به زودي با همكاري اين مراكز اين پرسش‌ها پاسخ داده شده و سياست‌هاي راهبردي سازمان در طرح عدم تمركز در اجراي امور، عدم اتكاي محض در اعتبارات دولتي كه در بخش فناوري است، تدوين شود.

وي ادامه داد: بايد در وهله اول نيازهاي كشور در اين حوزه يكپارچه‌سازي شده و در مرحله بعد خصوصيات و ويژگي‌هاي فني نيازها و گروه بندي‌ها تعيين و راه‌حل‌هاي كوتاه مدت نيز براي رفع آنها تعيين و تبيين شود.

انتظاري گفت: در داخل طرح جامع مكانيزمي پيش بيني شده كه ايستا نيست و مرتب در حال ارتقاست.

وي ابراز اميدواري كرد كه اين سازمان در زمان مشخصي به دانش فني ساخت ماهواره دست يافته و نيازهاي كشور را به خدمات فناوري فضايي و كاربردهاي آن تامين كند.

در ادامه اين جلسه مسوول اداره ارزيابي و اطلاعات جغرافيايي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان رضوي گفت: در بحث استفاده از امكانات ماهواره‌اي در حوزه حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي و حوزه‌هاي آبخيز كارآيي بالايي وجود دارد.

سعيد صباح مشهدي افزود: اين كارگاه با هدف توجيه مسوولان استان و شهرستاني به منظور استفاده بهينه از تكنولوژي‌هاي روز برپا شده است.

وي اظهار داشت: ما نيازمند ارتباطي تنگاتنگ با سازمان فضايي و هواشناسي هستيم و اين كارگاه مي‌تواند مقدمه توسعه ارتباطات باشد.

اين همايش يك روزه به مناسبت هفته جهاني فضا از ‪ ۱۸‬تا ‪ ۲۵‬آبانماه با حضور مسوولان سازمان جنگلها و مراتع كشور و نيز مديران كل استانهاي تهران، فارس، هرمزگان، اصفهان و كرمان و خراسان رضوي برگزار شد.

---> ايرنا.سازمان فضايي ايران. چشم انداز 10 ساله.