برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. pejmanmhatc ?????? ??
  pejmanmhatc

  مدیر انجمن مراقبت پرواز
  January 2011
  ایران
  181
  تعداد تشکر : 1,417
  Thanked 944 Times in 176 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 3

  ??? ??? از برخورد هواپیمای آتا با کوه تا شکستن چرخ ایرباس ماهان

  واقعه سرپوش گذاشته بخش هوایی که سانحه نشد؛

  از برخورد هواپیمای آتا با کوه تا شکستن چرخ ایرباس ماهان!
  ۴فروند هواپیمای دیگر در وقایعی مشابه با فرود اشتباه در جاده قدیم کرج،با هوشیاری عوامل پروازی از سوانح فرار کردند تا مشخص شود حال و روز صنعت هوانوردی ایران آنگونه که مدیران قصد دارند نشان دهند ارام و کم مشکل نیست و برخورد با خبرهای منتشر شده دلایل دیگری دارد.

  گروه اقتصادی-با هوشیاری یکی دیگر از کنترلرهای فرودگاه مهرآباد از برخورد یک فروندهواپیمای مسافربری با کوه های بی بی شهربانو واقع در جنوب شرق تهران جلوگیری شد.
  به گزارش خبرنگار قانون،زمان بروز این واقعه چند شب با واقعه جلوگیری از نشستن پرواز 747 ماهان که با 500 حاجی در جاده قدیم کرج نزدیک بود فرود بیاید فاصبه داشته ،اما به دلیل جو حاکم در خصوص اطلاع رسانی اینگونه وقایع تا کنون در خصوص آنها اطلاع رسانی نشده بود.
  در این رابطه با تایید این واقعه توسط مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشوری که در مصاحبه با قانون انجام شد،2 اتفاق عجیب دیگر در بخش هوایی افشا شد.
  بر اساس این گزارش هواپیمای MD شرکت آتا در این واقعه تا نزدیک کوه ها نیز پیش رفته که با هوشیاری کنترلر برج مهرآباد از بروز یک سانحه جلوگیری شده است.
  بر اساس اطلاعات دریافتی ،هم اکنون تیم پروازی این هواپیما به دلیل اشتباه رخ داده ،گراند شده و تا اطلاع ثانوی پرواز نخواهند داشت.


  خلبان بوینگ ماهان گراند شد
  گفتنی است که بر اساس اطلاعات دریافتی خلبان پرواز ماهان شماره 5005 از جده به تهران که نزدیک بود درجاده قدیم کرج فرود بیاید،هم اکنون گراند شده و تا اطلاع بعدی امکان پرواز ندارد.
  بر اساس این گزارش،هواپیمای بوینگ 747 با حدود 500 مسافر در شب 29 آبان 90 حدود ساعت 12 شب به علت اشتباه گرفتن خیابان های اطراف فرودگاه نزدیک بوده است در اتوبان های اطراف فرودگاه مهر آباد فرود بیاید که خوشبختانه در ثانیه های آخر با هوشیاری کنترلر برج مراقبت این ماجرا ختم به خیر شد اما کنترلر مربوطه به دلیل مصاحبه در خصوص این رخداد تذکر کتبی گرفت و تا کنون هم اجازه فعالیت در برج مراقبت را ندارد.
  ابوالفضل طالبی کنترلر اپروچ فرودگاه مهرآباد که با هوشیاری خود جان 500مسافر حج را نجات داده و از فاجعه ای اسف بار جلوگیری نموده بود طی نامه ای که از سوی مدیر کل فرودگاه مهرآباد صادر شده بود به خاطر اطلاع رسانی در مورد این حادثه و مصاحبه با رادیو مورد توبیخ کتبی قرارگرفته و از کارتعلیق شد.


  شکستن چرخ هواپیمای ایرباس ماهان
  گزارش دیگری نیز از وقایع عجیب چند ماهه بخش هوایی حاکی است که در حادثه شکستن چرخ دماغه ایرباس ماهان برباند فرودگاه مشهد نیز،کنترلر برج پس از فرود ایرباس ماهان به خلبان دستور می دهد تا در انتهای باند دور بزن که خلبان هواپیمای ماهان بدون توجه به این دستور در همان موقعیت این عمل را انجام داده و از روی خط مرکزی باند شروع به گردش نمی کند که پس از اینکه چرخ دماغه به روی تجهیزات hook barrier می رود و مانع حرکت هواپیما میشود خلبان با اتکا به موتورهای هواپیما سعی در عبور از این مانع داشته که در نهایت منجر به شکسته شدن چرخ جلو و افتاده هواپیما روی دماغه آن می شود.


  کنترل یک واقعه دیگر
  همچنین بر اساس اطلاعات دریافتی از فرودگاه مشهد حدود ۳ هفته پیش از ماه اذر یک فروند هواپیمای ایرباس دیگر ماهان، به دلیل کاهش ارتفاع غیر مجاز در فاینال باند ۳۱ ،با هوشیاری به موقع کنترلر رادار این فرودگاه از خطری جدی رهایی یافته است .بر اساس گزارش فعالان این فرودگاه،هواپیمای مورد نظر یا مشکل گیرنده ILS داشته و یا اینکه خلبان به اشتباه در فاصله حدود 4 مایلی بانددرارتفاع 300 پایی در حال کاهش ارتفاع به منظور گرفتن glide path بوده که عکس العمل به موقع کنترلر رادار بروز حادثه ای جدی در این زمینه را منتفی نموده است.

  فرود بدون چرخ هواپیمای آسمان
  همچنین در واقعه ای دیگر که در ایام عید سعید فطر رخ داده یک فروند هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان تا نزدیک باند فرود رسیده اما بدون باز کردن چرخ ها قصد نشستن داشته که با هوشیاری یک خلبان دیگر از یک فاجعه جلوگیری شده است.
  بر پایه این گزارش،حلبان هواپیمایی نفت که در هنگام فرود هواپیمای اسمان در حاشیه باند ،منتظر اجازه پرواز بوده با دیدن بسته بودن چرخ هواپیما،موضوع را به برج مراقبت اعلام می کند و برج مراقبت نیز با اطلاع دادن به خلبان،ماجرا را ختم به خیر می کند.
  گفتنی است بنا بر اعلام مدیر عامل شرکت فرودگاه های کشوری،در این واقعه نیز به دلیل هوشیاری خلبان هواپیمایی نفت،از وی تقدیر شده است اما تا کنون هیچ خبری در این رابطه منتشر نشده بود.


  سرپوش گذاری بر وقایع؛چرا؟
  بر این اساس و با خبرهای یاد شده به نظر می رسد اگر وقایع یاد شده در زمان واقعه ، رسانه ای می شد احتمال بروز برخی وقایع دیگر کمتر می شد و اینگونه اشتباهات که نشات گرفته از اشتباه افراد است با هوشیاری عوامل پروازی کنترل می شد.
  حال انکه برخی مدیران، امروز به جای پذیرش اشتباهات موجود که چزئی از هر کاری است ،با سرپوش گذاشتن بر ضعف ها انتشار دهنده خبر را مورد عنایت تذکر و توبیخ قرار می دهند .
  درست به همین دلیل است که باید گفت:اگر همچون سایر کشورها با انتشار سوانح و وقایع هوایی، به تجزیه و تحلیل صحیح می پرداختند و اطلاع یابی مدیران ارشد کشور را راهی برای ممانعت وقایع می دیدند،به متخصصان هوایی وقع بیشتری می نهادند و موفقیت هایشان را برجسته می کردند ،نه آنکه فعالان موفق حوزه را توبیخ و تعلیق کنند.

  GTA
  ATC Of ZDN
  &
  SYZ
  #1 ارسال شده در تاريخ December 13th, 2011 در ساعت 11:51:10

 2. The Following 17 Users Say Thank You to pejmanmhatc For This Useful Post:

  A-2727 (December 13th, 2011), akbar e&e (December 14th, 2011), Ali Pilot (December 14th, 2011), ali-reza (December 13th, 2011), ANADOLU (January 22nd, 2012), aseman_air (December 15th, 2011), delta (January 23rd, 2012), Dream Bird (December 13th, 2011), IR Blue SKY (December 13th, 2011), Isenhall (December 18th, 2011), M Michael Watson (October 17th, 2012), Mahan (December 13th, 2011), miladjoon (December 13th, 2011), Mohammadme (December 17th, 2011), mona (December 15th, 2011), ms-pilot (April 29th, 2012), لیلا رستمی (March 14th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0