برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. AIR BUS ?????? ??
  AIR BUS

  هوانورد فعال-سرهنگ دوم
  December 2011
  تهران
  1,209
  تعداد تشکر : 4,847
  Thanked 3,171 Times in 1,025 Posts

  ??? ??? طراحی اولین هواپیمای یکپارچه بال در داخل کشور
  البته این خبر یه مقدار قدیمیه و برای اردیبهش امساله ولی خب گفتم شاید برای بعضی ها جالب باشه
  هواپیمای یکپارچه بال کرار 110  این هواپیما به عنوان نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین نظامی و غیر نظامی ظاهر خواهد شد. هواپیمای کرار 110 با توجه به نوع طراحی دارای قابلیت های منحصر به فردی می باشد و بارز ترین ویژگی آن طراحی توسط جمعی از دانشجویان رشته تعمیر و نگهداری و اویونیک هواپیما در مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی مشهد است.
  در این پروژه آقایان سهیل پورعباس و صمد رجعتی به سرپرستی محمدرضا مروی و زیر نظر مهندس نقیب زاده همکاری داشته‌اند و بزرگترین گلایه ایشان عدم حمایت از جانب مسئولین زیربط می‌باشد.

  طراحی نظامی و تجاری، با سرنشین و بدون سرنشین، هواپیما مدل طراحی شده توسط تیم تحقیقاتی شرکت بال سازان پرند شرق بوده و به شکل متداول امروزی نیست.
  با توجه به هواپیماهای امروزی نصب بال بر روی بدنه خود عاملی برای جلوگیری از سرعت های بالا در پرواز بوده و موجب افزایش مصرف سوخت (به علت drag حاصله از نصب بال) و پایین آمدن بازدهی هواپیما می‌گردد که برای حل این مسئله در هواپیماهای نظامی کمپانی های مختلف اقدام به طراحی هواپیماهایی با بالهای متغیر کردند که این نوع نیز دارای مسائل و مشکلاتی بوده اما با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط بزرگترین مراکز تحقیقاتی هوا و فضا در دنیا مانند NASA و DARPA و ... یکپارچه سازی بال و بدنه هواپیما موجب افزایش بازدهی عملکرد بهتر آن می‌شود که شرح خواهیم داد.

  طراحی سطح مقطع هواپیمای کرار 110 بر اساس آخرین استاندارهای NASA انجام گرفته و از نکات اولیه که می‌توان برای آن ذکر کرد این است که هواپیمای فوق در مقایسه با انواع هواپیماهای سایز مشابه دارای نسبت L/D (نیروی بالابرنده به اصطکاک) بالاتری است و این یعنی هواپیمای K110 در اولین مورد و مهمترین آن که بازدهی، قابلیت حمل سوخت و ادوات نظامی و حمل مسافر در نمونه تجاری می باشد بسیار بهینه تر از هواپیماهای در سایز مشابه می‌باشد.

  این پرنده یکپارچه بال که طراحی آن برگرفته از سطح مقطع Airfoil است، دارای توزیع Lift یکسان و کاهش Drag به دلیل حذف نقاط اتصال بال و بدنه می‌باشد لازم به ذکر است که در هواپیماهای امروزی نیروی Lift توسط بالها به دست می آید اما با توجه به طراحی این هواپیماهای امروزی نیز نیروی Lift توسط بالها به دست می آید اما با توجه به طراحی این هواپیما نه تنها از قسمت بالها بلکه از بدنه نیز نیروی Lift حاصل می‌شود.

  با توجه به محاسبات فنی، با افزایش Surface (سطح برخورد با هوا) می توان نیروی Lift را افزایش داد که از این خاصیت برای افزایش عملکرد بهتر هواپیما استفاده شده است.

  هواپیماهای امروزی دارای سر و صداهایی هستند که بخشی مربوط به موتور و بخشی دیگر مربوط به شکل آیرودینامیکی بدنه آنها می‌باشد که با توجه به برخورد با هوا در سرعت های مختلف ایجاد آلودگی صوتی می‌کند و یکی از نقاط قوت K110 کاهش آلودگی‌های صوتی در ماموریت ها است.

  با توجه به تحقیقات و طراحی های انجام شده و توانایی نشست و برخواست به صورت عمودی (VTOL) این پرنده قابلیت پرواز در هر شرایط و فرود در هر زمین ناهمواری را دارد و می‌توان از آن برای فرود روی آب و حرکت و پرواز از روی آب استفاده کرد. (ضمن اینکه قابلیت اختفای زیر آب نیز برای این پرنده در فازهای بعدی فراهم شده است.)

  استفاده از دوربین های 360 درجه و دوربین های جایرویی باعث شده تا قابلیت ارسال عکس، فیلم و اطلاعات به توانایی های این پرنده منحصر به فرد اضافه شود که اطلاعات مورد نظر با توجه به عمود پروازی هواپیما می تواند بسیار دقیقی تر ارسال شود.

  در جمع بندی کلی می توان مزایای این هواپیما را چنین بیان کرد:

  1- افزایش حمل ادوات نظامی نسبت به ابعاد مشابه هواپیماهای موجود.
  2- بهینه سازی مصرف سوخت
  3- افزایش ضریب ایمنی پرواز
  4- کاهش هزینه ها و کاربرد بیشتر در ماموریت های هوایی
  5- توانایی نشست و برخواست در هر شرایط و مکان حتی روی آب، اختفای زیر آب
  6- قابلیت ارسال همزمان تصویر و اطلاعات
  7- عکس برداری هوایی

  موارد استفاده از پرنده منحصر به فرد K110

  1- در بخش نظامی شامل:
  - جهت مرزبانی در نمونه UAV
  - عکاسی و شناسایی در نمونه های UAV و با سرنشین
  - جهت حمل محموله های خاص به مناطقی که هواپیماهای موجود قابلیت انجام ماموریت ندارند
  - با توجه به VTOL بودن و قابلیت نشست و برخواست این پرونده روی آب می توان ماموریت های مهمتری را برای این پرنده در نظر گرفت.
  2- در بخش تجاری شامل:
  1- نقشه برداری
  2- جنگل بانی و حفاظت از مراتع
  3- آتش نشان هوایی (در مناطق حساس)
  4- کشاورزی
  و ...


  گروه تحقیقاتی کرار 110 در پاییز 85 فعالیت خود را آغاز نمود و تحقیقات خود را در زمینه‌ی هواپیمای آمفی و چند منظوره تا سال 87 ادامه داد. در بهار 88 تحقیقات فازهای 1 و 2 به اتمام رسید.

  گروه با 4 نفر شروع به ساخت نمونه ی اولیه در فضایی به وسعت 36 متر مربع نمود، در زمستان 88این گروه به طور رسمی با نام «شرکت بال سازان پرند شرق» تعداد اعضای خود را به 6 نفر افزایش داد و با استفاده از اساتید متخصص در زمینه هوافضا و تعمیر و نگهداری هواپیما به عنوان مشاور توانست در بهار 89 گواهی ثبت اختراع هواپیمای چندمنظوره ی کرار 110 را دریافت نماید.

  در حال حاضر این شرکت با بیش از 4000 نفر ساعت کار تحقیقاتی در 4 فاز پرنده‌ی کرار 110 و 5000 نفر ساعت کار کارگاهی و هزینه ای بالغ بر پانصد میلیون ریال، کار ساخت نمونه های A, B, C, D پرنده کرار 110 را به اتمام رسانید و در حال گسترش تحقیقات خود در فازهای 3 و 4 و افزودن امکانات جدید به فازهای 1 و 2 می باشد که در این راستا برنامه های ذیل بسیار حائز اهمیت است؛

  برنامه اول

  1- ساخت و آزمایش پرنده کرار 110 در فازهای 1، 2 و 3 و تحویل آن به بخش تولید جهت تولید نمونه ی مدل
  2- پایه گذاری واحد گسترش تحقیقات

  برنامه دوم

  1- اجرای فاز 4 و انجام آزمایشات جهت تولید و اجرا (مدل)
  2- اضافه کردن واحد الکترونیک جهت بومی سازی تجهیزات ناوبری و ...
  #1 ارسال شده در تاريخ January 1st, 2012 در ساعت 09:44:14

 2. The Following 3 Users Say Thank You to AIR BUS For This Useful Post:

  A-2727 (January 1st, 2012), Mohammadme (January 1st, 2012), omid reza (January 3rd, 2012)

 3. F-14A TOMCAT ?????? ??
  F-14A TOMCAT

  هوانورد فعال-سرهنگ
  November 2011
  ----
  1,811
  تعداد تشکر : 2,998
  Thanked 4,505 Times in 1,505 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 2

  ??? ??? پاسخ: طراحی اولین هواپیمای یکپارچه بال در داخل کشور

  یا مولا علی!!راست میگی اگر بسازن بویینگ اینجوری میشه
  #2 ارسال شده در تاريخ January 1st, 2012 در ساعت 11:10:41

 4. AIR BUS ?????? ??
  AIR BUS

  هوانورد فعال-سرهنگ دوم
  December 2011
  تهران
  1,209
  تعداد تشکر : 4,847
  Thanked 3,171 Times in 1,025 Posts

  ??? ??? پاسخ: طراحی اولین هواپیمای یکپارچه بال در داخل کشور

  ??? ??? ????? ???? ???? F-14A TOMCAT ????? ??? ??
  یا مولا علی!!راست میگی اگر بسازن بویینگ اینجوری میشه
  نمیدونم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


  Mahan Air
  #3 ارسال شده در تاريخ January 2nd, 2012 در ساعت 22:03:25

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0