برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. Ali Pilot ?????? ??
  Ali Pilot

  عضو شورا هوانوردی
  July 2009
  TEHRAN
  5,035
  تعداد تشکر : 11,640
  Thanked 31,849 Times in 5,065 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 2

  ??? ??? همافران ارتش و مرگ تدریجی نظام پادشاهی
  با گسترش یافتن دامنه انقلاب، كاركنان نیروی هوایی به مانند دیگر گروه ها، با تشكیل گروهی از هزاران افسر، همافر و درجه دار در روز 30 دی 1357 با راهپیمایی در پایگاه های بندر عباس، شاهرخی همدان و وحدتی دزفول كه از یك هفته پیش اعتصاب غذا كرده بودند، با جنبش ملت ایران اعلام همبستگی كردند. از مدت ها قبل جلسات متعددی در مركز آموزش های هوایی برگزار و اعلامیه های امام در میان دانشجویان دست به دست می شد. گروهی از نظامیان درباره وفاداری به سوگندی كه به شاه و نظام فاسدش یاد كرده بودند، خواستار روشن شدن سوگند خود شدند، امام خمینی(ره) در پاسخ، قسم برای حفظ قدرت طاغوتی را صحیح ندانسته و مخالفت با آن را واجب دانستند و اعلام نمودند كسانی كه به این نحو قسم خورده اند می توانند بر خلاف آن عمل كنند. پس از صدور این فتوا راهپیمایی ها به اكثر پایگاه ها كشیده شد.
  اگر چه در پیروزی انقلاب و به ثمر رسیدن آن، اقشار مردم و عوامل و عناصر فراوانی نقش داشتند كه هر كدام به نوبه خود مهم و تاثیرگذار بودند، اما در این میان تعدادی از این اقشار، عوامل و عناصر كلیدی و سرنوشت ساز بودند كه از آن جمله می توان به نقش روحانیت و رهبری داهیانه امام خمینی(ره) و هم چنین نقش مهم نظامیان و همراهی آنان با انقلاب مردمی ایران اشاره كرد.

  در این میان ارتش به ظاهر مقتدر آن روز كه توسط زبده ترین نیروهای خارجی با پیشرفته ترین سلاح های جنگی برای حفظ و بقای سلطنت و حفظ منافع اربابانش، سازمان و آموزش یافته بود، درست در زمانی كه رژیم به حمایت و همراهی این نیروی عظیم نیازمند بود، با تبعیت از مقام مرجعیت و تاثیر گرفتن از رهنمودها و نصایح امام خمینی(ره)تغییر جهت داد، به شاه و حامیان وی پشت كرد و با شركت در حماسه انقلاب اسلامی ایران، حماسه ای نو پدید آورد.

  حماسه همراهی ارتشیان با مردم و انقلاب، با تخلیه پادگان ها و فرار سربازان و درجه داران از پادگان ها آغاز شد. نظامیان فراری از رژیم شاهنشاهی به دریای خروشان ملت در انقلاب پیوستند و رژیم طاغوت كه انتظار مقابله از ارتش در سطح كشور را در برابر مردم داشت، نتیجه ای كاملاً برعكس دریافت نمود. مردم با اهدای گل و شعارهای حمایت گرانه از ارتش توانستند به دل ارتشیان نفوذ كرده و آن ها را با خود همراه نمایند؛ اگر چه نقش و تدبیر امام در تمام این مراحل، اساسی و سرنوشت ساز بود. مردم انقلابی در راهپیمایی های خود پس از دریافت دستور امام مبنی بر همراهی با نظامیان با انداختن شاخه های گل بر سر و گردن سربازان در طول مسیر راهپیمایی از آن ها می خواستند به ملت بپیوندند. در روزنامه و سایر رسانه های گروهی، خبر در آغوش گرفتن سربازان توسط مردم در چند نقطه از شهر تهران منتشر شد. مردم عكس هایی از حضرت امام خمینی(ره) را بر بدنه كامیون های ارتشی چسبانده بودند و سربازان و نظامیان را روی دوش خود حمل می كردند. نكته مهم این بود كه نظامیان غالباً به این حركت مردم واكنش مثبت نشان می دادند و از این اقدام مردم استقبال می كردند. ژنرال آمریكایی رابرت هایزر كه از طرف دولت آمریكا با ماموریت انجام كودتا نظامی توسط ارتش شاه در 14 دی ماه 1357 به طور مخفیانه وارد ایران شده بود، بعد از مدتی با مشاهده اوضاع ارتش ایران پس از فرار شاه، توانایی سران ارتش ایران را برای اداره امور كشور پس از انجام كودتایی موفقیت آمیز بدبینانه ارزیابی كرد. همچنین در روز 9 بهمن اظهار نظر كرد كه آمدن امام به تهران به احتمال زیاد به سرنگونی بختیار و دولتش -كه در 26 دی ماه همزمان با فرار شاه توسط وی به نخست وزیری رسیده بود- منتهی خواهد شد. نهایتاً شورای امنیت ملی آمریكا به این نتیجه رسید كه ارتش ایران اراده خود را برای انجام كودتا از دست داده و بنابراین راه حل نظامی به عنوان یك راه حل معقولانه كنار گذاشته شد.

  دعوت امام از ارتش به قیام و مبارزه

  در تحلیل ارتش ایران در زمان رژیم پهلوی، آن چه كه اهمیت فراوانی دارد این است كه اگر چه ارتش به ظاهر، در جهت منافع رژیم سلطنتی و حامیان داخلی و خارجی آن ساخته و پرورش یافته بود، اما ستون پایین و بدنه ارتش از جمله درجه داران، افسران جوان و بازنشستگانی كه شناخت كاملی از شرایط آن دوران بدست آورده بودند و همچنین افراد شایسته ای كه در اثر بی عدالتی نتوانسته بودند به سطوح بالا و رده های تصمیم گیری راه یابند، خود را جزئی از توده های میلیونی مردم می دانستند و سرنوشت خود را در ستم دیدن و استثمار از سرنوشت جامعه جدا نمی دانستند. به همین دلیل امام با بینش و درك این مساله در مقابل ارتش جبهه گیری نكرد، بلكه آنان را دعوت به پیوستن آشكار به جبهه حق یعنی خواست مردم نمود. امام در 4 آبان 1357 طی اعلامیه ای خطاب به ارتش فرمودند( سلام این جانب را به روسای محترم ارتش برسانید و به نیروهای زمینی، دریایی و هوایی پس از تهیت و سلام بگوئید ایران كشور شماست و ملت ایران ملت شماست، به ملت بپیوندید. من می دانم بسیاری از شما به ملت، كشور و اسلام وفادار هستید و از این كشتارها و غارت گری های شاه خائن و بستگانش و جنایت كاران بین المللی ناراحت هستید، گاهی مطالب شما به من می رسد، ملت شما لحظات حساسی را می گذراند. شما بیشتر از دیگران پیش خدای بزرگ و ملت شجاع و نسل های آینده مسئول هستید. خدمت دلاورانه كنید و زنجیرهای اسارت را پاره كنید و مجال به این خائن به اسلام و كشور ندهید و سرافرازی را برای خود و ملت هدیه كنید)). همچنین به منظور تفكیك عمده قوای ارتش از سران خود فروخته در همان ماه در طی سخنرانی در پاریس می فرماید( شما خیال كردید، كه همه ارتش مثل این چند تا هستند كه به جان مردم افتاده اند؟ نه همه آن ها این طور نیستند، آن ها پیغام دادند اگر وقتش شد آن ها هم حاضرند برای كارها...)).

  ایشان در مصاحبه ای با یكی از روزنامه های هلندی در 16 آبان 1357 اظهار نمود: (( بسیاری از افسران و درجه داران هستند كه هنوز دلهای شان با ملت است و از دست شاه به خصوص به علت تسلط مستشاران آمریكایی بر آنان رنج می برند و به دلیل پیوندی كه با مردم دارند، دیر یا زود به آغوش ملت باز می گردند و هم اكنون آثار آن ظاهر شده است.)) همچنین در طی مصاحبه ای با مجله آفریقایی جوان در 18 دی ماه همان سال فرمودند( شما باور نمی كنید كه ارتش با ملت است و در آینده نزدیكی به شاه پشت خواهد كرد؛ پیروزی ما حتمی است و جمهوری اسلامی تحققش برای من خیلی روشن است.))

  از همین رو در 21 و 22 بهمن نتیجه روشن و غرور آفرین آن تدبیر را به خوبی ملاحظه كردیم و پس از پیروزی انقلاب نیز بر این اساس بود كه امام، نغمه انحلال ارتش را توطئه خوانده و با طرد جنایت كاران و نوكران استعمار از ارتش شاهنشاهی، ارتش اسلامی و مردمی به وجود آمد.

  ارتش و پیوستن به انقلاب

  با گسترش یافتن دامنه انقلاب، كاركنان نیروی هوایی به مانند دیگر گروه ها، با تشكیل گروهی از هزاران افسر، همافر و درجه دار در روز 30 دی 1357 با راهپیمایی در پایگاه های بندر عباس، شاهرخی همدان و وحدتی دزفول كه از یك هفته پیش اعتصاب غذا كرده بودند، با جنبش ملت ایران اعلام همبستگی كردند. از مدت ها قبل جلسات متعددی در مركز آموزش های هوایی برگزار و اعلامیه های امام در میان دانشجویان دست به دست می شد. گروهی از نظامیان درباره وفاداری به سوگندی كه به شاه و نظام فاسدش یاد كرده بودند، خواستار روشن شدن سوگند خود شدند، امام خمینی(ره) در پاسخ، قسم برای حفظ قدرت طاغوتی را صحیح ندانسته و مخالفت با آن را واجب دانستند و اعلام نمودند كسانی كه به این نحو قسم خورده اند می توانند بر خلاف آن عمل كنند. پس از صدور این فتوا راهپیمایی ها به اكثر پایگاه ها كشیده شد.

  تا قبل از 19 بهمن چند اعتصاب و راهپیمایی توسط كاركنان نیروی هوایی اتفاق افتاد كه بعضی از آن ها با دخالت ضد اطلاعات سركوب شد. اما كاركنان نیروی هوایی همدیگر را شناخته بودند و از تهدیدها هراسی نداشتند و اعلامیه های امام را در سطح یكان ها توزیع می نمودند. با توجه به حساسیت های موجود و بالا گرفتن اعتراضات و بسته شدن فرودگاه ها از بیم ورود امام، توسط بختیار، نیروهای ضد اطلاعات و ساواك به صورت گسترده دست به دستگیری و پاكسازی در ارتش زدند. عده ای از درجه داران نیروی هوایی پس از راهپیمایی 6 بهمن شبانه دستگیر و به زندان جمشیدیه منتقل و از آن جا با یك فروند هواپیمای 130c برای اعدام به خاش فرستاده شدند.

  هنگامی كه امام خمینی(ره) در 12 بهمن 1357 بعد از 15 سال دوری از وطن با استقبال بی نظیر مردم وارد فرودگاه مهرآباد شد. پرسنل نیروی هوایی از همان ابتدای ورود امام امت با حضور چشمگیر خود در استقبال و حراست از ایشان همبستگی و بیعت خویش را در همان ساعات اولیه نسبت به امام ابراز داشتند. امام پس از حضور میلیونی مردم در سخنرانی تاریخی خود در بهشت زهرا (س) خطاب به ارتش فرمود: (( از ارتش می خواهم هر چه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آن ها محبت داریم، باید به دامن ملت بیایند. عظمت ما عظمت كشور است و عظمت كشور عظمت ارتش...ارتش و ملت از همدیگر هستند. ارتش باید از دولت غاصب كنار برود تا مردم تكلیفشان را با او معین كنند.))

  در پی سخنان این پیر فرزانه در 15 بهمن صدها تن از افراد نیروی زمینی و هوایی با لباس نظامی به محل اقامت امام رفته و وفاداری خود را نسبت به ایشان ابراز داشتند. نظامیان در این بازدید شعار: (( ما همه سرباز توایم خمینی گوش به فرمان توایم خمینی)) سردادند.

  در 17 بهمن كاركنان نیروی هوایی مقابل ستاد نیروی هوایی در تهران راهپیمایی برپا نمودند و درجه داران با شعار الله اكبر به سمت چهار راه كوكاكولا حركت كردند كه با استقبال مردم همراه شد.

  حماسه 19 بهمن و بازتاب آن

  در روزهای 17 و 18 بهمن اطلاعیه هایی در خانه های سازمانی ریخته شد و از پرسنل برای شركت در راهپیمایی 19 بهمن دعوت شد. در این اطلاعیه نوشته شده بود: ((19 بهمن خیابان ایران ساعت6 صبح )). اداره ضد اطلاعات ارتش كه از ماجرای 19 بهمن اطلاع داشت، از كاركنان نیروی هوایی خواست تا از هر گونه تجمع خودداری كنند. در اطلاعیه ای كه از سوی ضد اطلاعات نیروی هوایی صادر شد، از كلیه كاركنان خواسته شده بود در راهپیمایی روز 20 بهمن كه قرار بود برای حمایت از رژیم شاه در میدان بهارستان برگزار شود، شركت كنند. صبح روز 19 بهمن هیچ كس انتظار حضور بیش از 150 نفر را نداشت. اما خیابان ایران مملو از آبی پوشان نیروی هوایی شده بود، برخی هم با لباس شخصی آمده بودند و در حین تظاهرات لباس های فرم خود را پوشیدند. صف اول تظاهر كنندگان پرچمی در دست داشتند كه روی آن نوشته بود:

  از طاغوت گسستیم به ملت پیوستیم، قطره ای از ارتش امام خمینی.

  افرادی در حال عكاسی بودند كه مردم همه ی آن كسانی را كه در حال گرفتن عكس و فیلم بودند، دستگیر می كردند و عكس ها را از بین می بردند تا كسی شناسایی نشود. پس از پایان راهپیمایی، كاركنان به نشانه همبستگی با امام خمینی(ره) به اقامتگاه ایشان در مدرسه علوی رفتند. امام با حضور در میان پرسنل نیروی هوایی فرمودند: (( كاری كه شما عزیزان در این روزها در روز 19 بهمن انجام دادید از حیث معنویت بزرگ ترین كارها و با ارزش های دنیایی هم بزرگ ترین ارزش ها بود... خداوند این افتخار را برای شما حفظ كند و شما را در دو جهان سعادتمند فرماید و آن چه كه باید به شما عرض كنم این است كه تا شما تعهدتان را به اسلام حفظ كردید و روابط خودتان را با همه قشرهای ملت برادرانه كردید، این انقلاب محفوظ خواهد ماند و شما با برادران خودتان كه افراد عزیز این ملت هستند، همدوش برای پیشبرد این انقلاب به پیش خواهید رفت و احكام اسلام را ان شاء الله تعالی در همه جا، در همه ایران اجرا خواهید فرمود.))

  این اعلام همبستگی با قیام ملت ایران، اربابان و عاملان رژیم پهلوی را به وحشت انداخت به گونه ای كه مجبور به تكذیب خبر بیعت شدند و ستاد بزرگ ارتشتاران عكس تاریخی بیعت كاركنان نیروی هوایی كه توسط عكاسی به نام حسین پرتویی گرفته شده و در روزنامه كیهان چاپ شده بود را جعلی و مونتاژ شده خواند. اما صبح روز 21 بهمن دفتر امام خمینی(ره) با انتشار اعلامیه ای، صحت عكس منتشر شده را تایید نمود. با پیوستن نیروی هوایی به ملت، انقلاب رنگ و بوی دیگری گرفت. رفته رفته سایر نظامیان نیز به مردم پیوستند و تنها ابزار امید شاپور بختیار، به یاس تبدیل شد.

  در آن روز امام به كاركنان نیروی هوایی فرمودند به راهپیمان بپیوندید و دولت بازرگان را تایید كنید. در پی فرمان امام همه از درب جنوبی مدرسه خارج شده و بعد از مدتی وارد خیابان انقلاب شدند و به مردم پیوستند. نیروهای گاردی از بالا و پایین خیابان را بسته بودند، زنان برای این كه بالگردها نتوانند از تظاهر كنندگان عكس برداری كنند چادرهایشان را روی سر افسران می انداختند. مردم به آن ها توصیه می كردند كه سرشان را پایین بگیرند تا شناسایی نشوند. اما جوانان نیروی هوایی شجاعانه و با فریادهای ارتش ما حسینی، رهبر ما خمینی تمام مسیر را به صورت بدو رو حركت و جمعیت نیز راه را برای آن ها باز می نمودند. حركت راهپیمایان تا میدان آزادی ادامه داشت، بیم آن می رفت با پراكنده شدن مردم همه كاركنان دستگیر شوند. بنابراین افسران نیروی هوایی از میدان انقلاب و از طریق خیابان جمهوری اسلامی و سپس میدان بهارستان به سمت مدرسه علوی بازگشتند. هر چند همه كاركنان شناسایی شده بودند و از آن ها عكس گرفته شده بود و چنان چه انقلاب به پیروزی نمی رسید همه آن ها به عنوان خائن اعدام می شدند، اما پس از سخنرانی امام آن ها خود را برای شهادت آماده كرده بودند. در راه بازگشت عده ای از ماموران كلانتری بهارستان سعی نمودند راه را بر پرسنل نیروی هوایی ببندند اما پس از تلاوت آیاتی از قرآن توسط یكی از كاركنان به سرعت تسلیم شده و راه را باز كردند.

  مقام معظم رهبری درباره 19 بهمن، روز نیروی هوایی چنین یاد نمودند:

  (( نقش ارزنده همبستگی با شكوه پرسنل ارتش و به خصوص نیروی هوایی در اضمحلال و شكست رژیم، نشان دهنده شعور ایمانی و انقلابی این عزیزان فداكار و عشق ورزیدن به آرمان های مقدس و آزادی خواهانه ملت در این سرزمین بود كه موجب شد تا علی رغم فشارها و اختناق شدید آن روز، این عزیزان گام در میدان مبارزه با ظلم و جور نظام پهلوی برداشته و یك صدا با ملت دلاور در 19 بهمن 1357، حماسه پرشكوه این بیعت را در صفحات تاریخ انقلاب اسلامی ثبت نمایند. عظمت رویداد با شكوه 19 بهمن نه تنها در خاطره نسل انقلاب، بلكه در اذهان نسل های آتی این كشور نیز همیشه به عنوان یك حماسه جاویدان، متجلی و منور خواهد ماند. ))

  آغازی بر پایان عمر رژیم

  در شب 20 بهمن تلویزیون برنامه ویژه ای در ارتباط با رویدادهای مربوط به بازگشت امام پخش نمود. این برنامه باعث ایجاد هیجان در میان نظامیان در پادگان دوشان تپه تهران گردید. بلافاصله افراد گارد شاهنشاهی به محل اعزام و برای ساكت كردن هنرجویان و دیگر كاركنان نیروی هوایی وارد عمل شدند كه به درگیری و تیراندازی بین آن ها منجر شد. با انتشار خبر شورش پرسنل پادگان نیروی هوایی، مردم برای یاری آن ها به دوشان تپه روی آورده و وارد پادگان شدند. افراد انقلابی نیروی هوایی، اسلحه خانه ها را باز كرده و با استفاده از سلاح های موجود با نیروهای گارد شاهنشاهی به مبارزه پرداختند. در این میان شماری از كاركنان نیروی زمینی هم به مبارزین انقلابی پیوستند. وقتی فرماندهان ارشد ارتش متوجه گردیدند كه قادر به كنترل امور و انجام هیچ كاری نیستند و اگر فرمانی صادر كنند با توجه به پیوستن بدنه ارتش به انقلاب معلوم نیست كه كسی این فرامین را اجرا كند. سرانجام با تشكیل جلسه در صبح روز22 بهمن 1357 به اتفاق آرا تصمیم به بی طرفی ارتش در درگیری های سیاسی گرفتند و این مساله به معنای پشت پا زدن كامل به شاه و دیگر هوادارانش و قطع امید كامل هیات حاكمه بود. با شكسته شدن همه مقاومت ها و اعلام بی طرفی و در حقیقت پیوستن كامل ارتش به اراده ملت، در شامگاه روز 22 بهمن 1357 انقلاب مردم ایران با رهبری مدبرانه امام امت به پیروزی رسید.

  متن اعلامیه بی طرفی شورای عالی ارتش

  ارتش ایران وظیفه دفاع از استقلال و تمامیت ارضی كشور عزیز ایران را داشته و تاكنون در آشوب های داخلی سعی نموده است با پشتیبانی از دولت های قانونی این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد. با توجه به تحولات اخیر كشور، شورای عالی ارتش در ساعت 30/10 روز 22 بهمن 1357 تشكیل و به اتفاق تصمیم گرفته شد كه برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر، بی طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یكان های نظامی دستور داده شد كه به پادگان های خود مراجعه نمایند. ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و نجیب و میهن دوست ایران بوده و خواهد بود و از خواسته های ملت شریف ایران با تمام قدرت پشتیبانی می نماید.

  به این ترتیب دلیر مردان نیروی هوایی درست در موقعی كه شاه و ارباب آمریكائیش انتظار داشتند تا نیروی هوایی برای ایجاد رعب و وحشت در مردم، بالای سرشان با غرش هواپیما مانور بدهد، این حركت آن هم از مطمئن ترین نقطه اتكای نظام در آن شرایط، رژیم را لرزاند و آخرین سنگرش كه همان نیروهای مسلح بود از حساس ترین نقطه ترك خورد و این حقیقت در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت گردید كه نیروی هوایی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی مردم ایران سهیم بوده است.

  منابع و مآخذ:
  مرکز اسناد انقلاب اسلامی

  1-ارتش و انقلاب اسلامی، سعیده لطفیان، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش،1382

  2-تاریخ شفاهی ارتش در انقلاب اسلامی، حشمت الله عزیزی، مركز اسناد انقلاب اسلامی،1386

  3-روزها و رویدادها، دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم كل قوا، جلد دوم، موسسه فرهنگی نشر رامین،1381

  4-تاریخ ارتش ایران، غلامرضا علی بابایی، نشر آشیان، 1382

  5- سرافرازان(ویژه نامه 19 بهمن روز نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا ، بهمن ماه1389 )

  6-مجله صف، ماهنامه ارتش ج.ا.ا، ویژه نامه 19 بهمن روز نیروی هوایی، بهمن ماه 1388
  #1 ارسال شده در تاريخ February 7th, 2012 در ساعت 16:31:06

 2. The Following User Says Thank You to Ali Pilot For This Useful Post:

  A-2727 (February 7th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0