برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. MrezaT ?????? ??
  MrezaT
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2010
  OIIA
  460
  تعداد تشکر : 620
  Thanked 1,027 Times in 355 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 3

  new_1 زمین هر سال 50 هزار تن سبکتر می‌شود

  سیاره زمین سالانه ۵۰ هزار تن از وزن خود را از دست می‌دهد، حتی با وجودی که به صورت همزمان ۴۰ هزار تن غبار از فضا به زمین می‌ریزند. پس چه عاملی است که وزن زمین را به این شکل از بین می‌برد؟  بر اساس محاسبات "دیو آنسل" فیزیکدان دانشگاه کمبریج نیز با وجود اینکه این ۴۰ هزار تن از غبارهای فضایی که سالانه به وزن زمین افزوده می شوند و در عین حال این سیاره سالانه ۵۰ هزار تن وزن را از دست می دهد.

  افزوده شدن وزن

  زمین هرسال ۴۰ هزار تن سنگینتر می شود، بقایای فرایند شکل گیری سامانه خورشیدی توسط میدان گرانشی زمین جذب شده و به بخشی از ماده سطح زمین تبدیل می شوند، در واقع سیاره زمین از همین مواد تشکیل شده است. همچنین ناسا می گوید زمین سالانه ۱۶۰ تن ماده به خود جذب می کند زیرا حرارت جهانی روبه افزایش است.

  پدیده های بی اثر

  افزایش تعداد انسانها بر روی زمین و یا ساخته شدن ساختمانهای بیشتر بر روی آن تاثیری بر روز وزن سیاره ندارد، زیرا انسانها و مواد موجود بر روی زمین از خود سیاره به دست آمده اند و تنها تغییر حالت می دهند. همچنین راکتها و ماهواره هایی که از زمین به فضا پرتاب می شوند نیز معمولا دوباره به زمین باز می گردند و از این رو هیچ تاثیری بر روی وزن زمین ندارند.

  از دست دادن وزن

  هسته زمین طی گذشت زمان انرژی خود را از دست می دهد، درست مانند یک رآکتور بزرگ هسته ای که سوخت خود را از دست می دهد. انرژی کمتر به معنی جرم کمتر است که برابر ۱۶ تن جرم سالانه است. بزرگترین بخش کاهش وزن زمین در اثر آزاد شدن ۹۵ هزار تن هیدروژن و هزار و ۶۰۰ تن هلیوم از زمین به فضا است و از آنجایی که این گازها سبکتر از آن هستند که میدان گرانشی بتواند آنها را نگه دارد، این گازها در فضا رها می شوند. در نتیجه سالانه ۵۰ هزار تن از وزن زمین از دست می رود. این به معنی سالانه ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ درصد جرم کمتر است.

  البته این از دست رفتن وزن جای نگرانی ندارد و دلیلی برای نگرانی بابت از دست رفتن هیدروژن بر روی زمین وجود ندارد زیرا به اندازه ای هیدروژن روی زمین وجود دارد که می تواند برای تریلیونها سال به میان فضا رها شود.

  بر اساس گزارش گیزمودو، از سویی دیگر، هلیوم ماده ای متفاوت است که ۰.۰۰۰۵۲ درصد از حجم اتمسفر را تشکیل داده و در زمین کمیاب است، از این رو محققان می گویند هر بادکنک هلیومی باید ۱۰۰ دلار قیمت داشته باشد. این گاز برای عملکرد دستگاه هایی مانند MRI و تولید تیتانیوم و زیرکونیوم از اهمیت بالایی برخوردار است.
  #1 ارسال شده در تاريخ February 14th, 2012 در ساعت 00:09:51

 2. The Following 2 Users Say Thank You to MrezaT For This Useful Post:

  A-2727 (February 14th, 2012), mona (February 27th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0