برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 4 ?? 4
dqw
 1. لیلا رستمی ?????? ??
  لیلا رستمی
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2011
  تهران
  424
  تعداد تشکر : 1,078
  Thanked 1,876 Times in 418 Posts

  ??? ??? لحظه مرگ یک ستاره

  لحظه مرگ یک ستاره  #1 ارسال شده در تاريخ March 2nd, 2012 در ساعت 13:16:26

 2. The Following 8 Users Say Thank You to لیلا رستمی For This Useful Post:

  Dream Bird (March 2nd, 2012), IR Blue SKY (March 2nd, 2012), mobinall (March 2nd, 2012), mona (March 2nd, 2012), SPACE MAN (March 2nd, 2012), TARALIUS (March 3rd, 2012), YASHAR A&P (March 2nd, 2012), بهرام 0098 (March 2nd, 2012)

 3. لیلا رستمی ?????? ??
  لیلا رستمی
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2011
  تهران
  424
  تعداد تشکر : 1,078
  Thanked 1,876 Times in 418 Posts

  ??? ??? پاسخ: لحظه مرگ یک ستاره

  مرگ یک ستاره
  ستارگان پس از تولد و زندگی خود که گاهی عمرشان به میلیاردها سال هم می‌رسد، به مرحله مرگ می‌رسند. مرگ یک ستاره به یکی از سه صورت زیر امکان‌پذیر است: تبدیل به کوتوله سفید، تبدیل به ستاره نوترونی ، تبدیل به سیاهچاله.

  نگاه اجمالی به زندگی یک ستاره:
  سراسر زندگی یک ستاره به یک میدان نبرد شبیه است. نیروی گرانش سعی دارد که ستاره را منقبض و خرد کند، ولی با مقاومت فشار رو به بیرون ماده ستاره روبرو می‌شود، اما سرانجام ستاره تحلیل می‌رود. گرانش کنترل را بدست می‌گیرد و ستاره شکل کاملا متفاوتی با ستاره‌ای معمولی و سالم مانند خورشید به خود می‌گیرد. حتی اگر جرم ستاره بسیار زیاد باشد، ممکن است با تبدیل به یک سیاهچاله در اعماق فضا ناپدید شود.


  گرانش یک ستاره
  نیروی گرانش ، همواره جذب می‌کند و مایل است که ذرات ماده را همیشه به هم نزدیکتر سازد. ما به این سبب وزن داریم که جرم زمین جرم بدن ما را به طرف خود می‌کشد و در نتیجه نیروی گرانشی هر یک از اتمهای بدن ما ، اتمهای دیگر را به طرف خود می‌کشد. از آنجا که جرم یک ستاره معمولی بسیار زیاد است و حتی ممکن است یک میلیون بار بیشتر از جرم زمین باشد، گرانش درونی آن نیز بسیار شدید است. لحظه‌ای اعماق خورشید را مجسم کنید، فشار آن در یک دهمی فاصله سطح تا هسته تقریبا یک میلیون بار بیشتر از فشار جو در سطح زمین است. در این فاصله ، فشار با مقاومت گازهای داغ درون خورشید روبرو می‌شوند، هنگامی که آتش هسته‌ای رو به کاهش می‌گذارد، گاز ستاره سرد می‌شود و بعد گرانش به نیروی مسلط تبدیل می‌شود. آنچه در این مرحله روی می‌دهد، به جرم ستاره بستگی دارد.

  مراحل مرگ ستاره
  ستاره‌ای رو به مرگ ، مانند خورشید در هم فرو می‌رود تا به اندازه زمین برسد. در این روند هیچ انفجار واقعی و قابل توجهی رخ نمی‌دهد. ستاره فقط به توده‌ای از خاکستر رادیواکتیو تنزل می‌کند و به آرامی سوسو می‌زند. در این مرحله ، ستاره به یک کوتوله سفید تبدیل می‌شود. یک فنجان از ماده آن یک صد تن وزن دارد.

  ستاره نوترونی
  اگر جرم ستاره‌ای بسیار بیشتر از خورشید باشد، فشار فرو ریزش مرحله کوتوله سفید را نیز پشت سر می‌گزارد و متوقف نمی‌شود، آن قدر فرو ریزش ادامه می‌یابد که قطر ستاره به حدود ده کیلومتر می‌رسد. در این نقطه ستاره گلوله‌ای است چگال از ذرات هسته‌ای که آن را ستاره نوترونی می‌نامند. یک فنجان از ماده آن یک میلیون میلیون تن وزن دارد. برخی از ستارگان نوترونی به سرعت می‌چرخند و در هر بار چرخش تابشهایی در طول موج رادیویی گسیل می‌کنند، این گونه ستاره‌های نوترونی ، تپ اختر (پولسار) نام دارد. در قلب سحابی خرچنگ ، تپ اختری وجود دارد که سی بار به دور خود می‌چرخد.

  مرگ ستاره نوترونی
  یک ستاره نوترونی بدون وقوع یک انفجار شدید اولیه شکل نمی‌گیرد. ستاره رو به مرگ ممکن است در چند ثانیه آخر حیات خود به‌صورت یک ابر نواختر شعله‌ور شود. درخشش آن چند روز از تمام کهکشانها پیشی می‌گیرد. از بخش مرکزی ابرنواختر ، یک ستاره نوترونی پدید می‌آید. جرم ستارگان نوترونی نمی‌تواند بیشتر از دو برابر جرم خورشید باشد. یک ستاره رو به مرگ مثلا با جرم ده برابر جرم خورشید ، چنان زیر بار گرانش تولید شده قرار می‌گیرد که هیچ نیرویی نمی‌تواند در برابر فرو ریزش آن مقاومت کند. وقتی که چنین ستاره‌ای منقبض می‌شود (رمبش ستاره)، به اندازه حدود دو کیلومتر می‌رسد، گرانش به حدی زیاد می‌شود که سرعت گریز از سطح آن به بیشتر از سرعت نور می‌رسد.

  سیاهچاله‌ها
  هیچ چیز ، از موشک گرفته تا ذرات نور و علائم رادیویی نمی‌توانند از سطح ستاره منقبض شده ، بگریزند. این گرانش به قدری نیرومند است که همه چیز را به طرف خود می‌کشد. ما فقط می‌دانیم که در این حالت ، ستاره به یک سیاهچاله تبدیل می‌شود. سیاهچاله را نمی‌توان دید، زیرا نور نمی‌تواند آن را ترک کند. جرم سیاهچاله‌ها پیوسته مواد دیگر را به طرف خود می‌کشد و به این ترتیب است که نمی‌توان آنها را آشکار کرد. چون سیاهچاله به دور ستاره دیگر می‌گردد، اثر شدیدی بوجود می‌آورد.


  ?????? ???? لیلا رستمی : March 2nd, 2012 ?? ???? 14:07:10
  #2 ارسال شده در تاريخ March 2nd, 2012 در ساعت 13:53:58

 4. The Following 5 Users Say Thank You to لیلا رستمی For This Useful Post:

  IR Blue SKY (March 2nd, 2012), mona (March 2nd, 2012), parsa pilot (March 2nd, 2012), SPACE MAN (March 2nd, 2012), بهرام 0098 (March 2nd, 2012)

 5. SPACE MAN ?????? ??
  SPACE MAN

  کارشناس هوانوردی
  November 2008
  tehran
  634
  تعداد تشکر : 711
  Thanked 2,912 Times in 534 Posts

  ??? ??? پاسخ: لحظه مرگ یک ستاره

  از تمامی ارسال های شما به این انجمن سپاسگذارم....مطالب عالی و جذاب برای تمامی اعضا....
  در راستای مطلب ارسالی خانم رستمی باید بگم در مرحله گذار بین ستاره نوترونی و سیاه چاله .از این فرایند امواج رادیویی در مقیاس (UHF ) از ستاره ساطع میشه که چندین بار گوش های زمین به خصوص نیومکزیکو رو به اشتباه انداختن.... من تحقیق کردم ولی نتونستم دلیلش رو پیدا کنم ... به هر حال جالبه... آخرین بار سال 2004 این اتفاق توسط آنتن های نیومکزیکو ثبت شد
  پرواز اندازه آدم رو بر ملا میکنه... هر چی بالاتر میری.بالاتر و بالاتر میری.... دنیا از دید تو بزرگتر میشه و تو از دید دنیا کوچکتر. . .

  آرزو دارم در آسمان بمیرم ......... در آغوش عشق دومم پرواز بمیرم ......به عشق اولم خدا نزدیکتر باشم .... و از عشق سومم خانواده کمی دور ... تا درد جدایی ودل کندن را کمتر احساس کنم .....
  #3 ارسال شده در تاريخ March 2nd, 2012 در ساعت 14:25:56

 6. The Following 5 Users Say Thank You to SPACE MAN For This Useful Post:

  Dream Bird (March 2nd, 2012), IR Blue SKY (March 2nd, 2012), mona (March 2nd, 2012), بهرام 0098 (March 2nd, 2012), لیلا رستمی (March 2nd, 2012)

 7. لیلا رستمی ?????? ??
  لیلا رستمی
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2011
  تهران
  424
  تعداد تشکر : 1,078
  Thanked 1,876 Times in 418 Posts

  ??? ??? پاسخ: لحظه مرگ یک ستاره

  ??? ??? ????? ???? ???? SPACE MAN ????? ??? ??
  از تمامی ارسال های شما به این انجمن سپاسگذارم....مطالب عالی و جذاب برای تمامی اعضا....

  مرسی، خیلی لطف دارین جناب space man. امیدوارم بتونم مطالبی رو ارسال کنم که مورد توجه و علاقه گروه بزرگی از کاربران سایت قرار بگیره.
  #4 ارسال شده در تاريخ March 2nd, 2012 در ساعت 15:26:22

 8. The Following User Says Thank You to لیلا رستمی For This Useful Post:

  mona (March 2nd, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0