برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. pilot74 ?????? ??
  pilot74

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  January 2011
  شیراز
  84
  تعداد تشکر : 98
  Thanked 331 Times in 90 Posts

  new_1 زیباترین تصاویر نجومی هفته

  مجله نشنال جغرافی در گزارش زیباترین تصاویر نجومی هفته عکسهایی تماشایی از سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی را برگزیده است که البته در میان این عکسها شمشیرجبار، ریگزار سرد و کار در فضا نیز برگزیده شده اند.

  در گزیده عکسهای نجومی هفته از نگاه نشنال جغرافی تصاویری از روبات مستتر،
  تماشای خورشید گرفتگی از آسمان، ریگزارهای سرد و مسیر خیالی آسمان منتشر شده اند.

  سرنوشت یک ستاره
  ناسا با کمک تصویر جدیدی که تلسکوپ هابل از یک منظومه دوتایی گرفته است پیش بینی کرد که ستاره بزرگتر این منظومه در آینده ای نزدیک می میرد و به یک ابرنواختر تبدیل می شود.

  منظومه ستاره ای دوتایی "اتا- حمال" (Eta Carinae) در دهه های نخست قرن نوزدهم نورانی و نورانی تر شد تا اینکه در آوریل 1843 پس از ستاره شباهنگ یا ستاره کاروان کش که تقریبا هزار برابر به زمین نزدیکتر است به دومین جرم درخشان آسمان تبدیل شد.

  تصویر جدیدی که هابل با "دوربین ACSHRC از "اتا- حمال" تهیه کرده است نشان می دهد که این ماده به روش متحدالشکلی از ستاره به بیرون پرتاب نمی شود بلکه به صورت یک شکل دمبلی فوران می کند.


  ریگزار سرد
  این تصویر جدید را کاوشگر مدارگرد Mars Reconnaissance ناسا از چین های درخشان و سرد در ریگزارهای مریخ تهیه کرده است. این عکس را مدارگرد ناسا اواخر پاییز زمانی که درحال عبور از نیمکره جنوبی سیاره سرخ بود گرفت.


  شمشیر جبار
  ماتیو دیتریچ، عکاس ساکن پنسیلوانیا روز یکشنبه گذشته این عکس را از سحابی جبار گرفت. هرچند این سحابی در فاصله حدود هزار و 500 سال نوری از زمین قرار دارد می توان آن را در آسمان شب به شکل قسمتی از شمشیری که از کمربند جبار آویخته شده است با چشم غیرمسلح مشاهده کرد.


  مسیر خیالی
  در پارک ایالتی "چری اسپرینگ" در پنسیلوانیا یک ناظر آسمان محو تماشای نور منطقه البروج است که به شکل یک قیف کم نوری که بخشی از افق را پوشانده است دیده می شود. این مسیر خیالی از منظومه خورشیدی، مسیر حرکت خورشید و سیاراتش را نشان می دهد. همراه با قاب منطقه البروج سیارات زهره (ونوس) و مشتری نیز دیده می شوند.


  کار در فضا
  "اولگ کونوننکو" و "آنتون شکاپلروف"، فضانوردان روس به منظور نوسازی و محافظت از ایستگاه فضایی بین المللی مشغول انجام یک پیاده روی فضایی هستند.

  در این پیاده روی که 6 ساعت و 15 دقیقه به طول انجامید این دو فضانورد روی یک شاخه تلسکوپ که سال آینده باید تعویض شود کار می کنند.

  سحابی در حال توسعه
  در این تصویر که در فنلاند گرفته شده است می توان رشته های سحابی Simeis 147 را مشاهده کرد. این سحابی باقیمانده های یک ابرنواختر غول پیکر است که در صورت فلکی ثور قرار دارد. این توده گاز و گرد و غبار در حال توسعه در حدود 3 هزار سال نوری از زمین است و گستردگی آن 150 سال نوری است.


  روبات استتار شده
  دوربین پانورامیک کاوشگر Mars Opportunity (فرصت) این تصویر را از پانلهای خورشیدی خود که با گرد و غبار استتار شده اند گرفته است. این روبات پنجمین زمستان مریخی خود را در سیاره سرخ می گذراند. پوشیده شدن پانلهای خورشیدی با ذرات گرد و غبار خبر خوبی نیست. با غبار گرفتن این پانلها امکان شارژ باتریهای روبات کاهش می یابد. این بدان معنی است که زندگی مریخ نورد "فرصت" نیز به زودی همانند خواهر دوقلویش، "روح" به پایان خود نزدیک می شود.


  خورشید گرفتگی جزئی
  روز سه شنبه رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا مشاهده کرد که ماه از مقابل خورشید گذشت و به این ترتیب یک خورشید گرفتگی جزئی را ایجاد کرد که از فضا قابل رویت بود.


  منبع: خبرگزاری مهر
  #1 ارسال شده در تاريخ March 3rd, 2012 در ساعت 15:09:14

 2. The Following 5 Users Say Thank You to pilot74 For This Useful Post:

  HOSJAN78 (March 3rd, 2012), IR Blue SKY (March 3rd, 2012), Mohammadme (March 3rd, 2012), mona (March 3rd, 2012), لیلا رستمی (March 3rd, 2012)

 3. لیلا رستمی ?????? ??
  لیلا رستمی
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2011
  تهران
  424
  تعداد تشکر : 1,078
  Thanked 1,876 Times in 418 Posts

  ??? ??? پاسخ: زیباترین تصاویر نجومی هفته


  بسیار زیبا هستن، منم دو تا عکس اضافه میکنم که هر دو مربوط به مارس 2012 است


  زهره رنگارنگ
  1 مارس 2012  اکنون زهره زیبا به هنگام صبحدم در آسمان غربی می‌درخشد. زهره هم‌چون ستاره‌‌ی شام‌گاهی پرنوری دیده می‌شود که حتی برای رصدگران معمولی هم مانند اخگری سماوی اغواگر است. ولی این سیاره در نمای تلسکوپی چندان جذاب به نظر نمی‌آید. سیاره‌ی زهره با ابرهایی بازتابی پوشانده شده است که سبب می‌شوند در چشمی تلسکوپ درخشان به نظر برسد ولی جزئیاتی از آن را نمیتوان دید. البته با بهره‌گیری از عکاسی دقیق به همراه فیلترهای رنگی، همان‌گونه که در این تصاویرِ ترکیبی هم به کار رفته است، می‌توان شکل‌های کم‌چگال ابرها را آشکار کرد. این تصاویر، که چند فریم از یک ویدیو هستند، با تلسکوپی آماتوری در شهر منچستر آمریکا گرفته شده‌اند. داده‌های نوری زهره پس از گذر از فیلترهای «فرابنفش نزدیک»، «سبز» و «فروسرخ نزدیک» در تصویر چپ و فیلترهای «قرمز»، «سبز» و «آبی» در تصویر راست ثبت شده است. در زمان گرفتن عکس، زهره دقیقاً پیش از طلوع خورشید در ارتفاع زیادی از افق غربی قرار داشت. تا هفت سال آینده، این نمایش عصرگاهی و فصلی زهره یکی از بهترین خودنمایی‌های آن برای رصدگران نیم‌کره‌ی شمالی خواهد بود. سرانجام این پدیده با گذر زهره از مقابل خورشید به پایان خواهد رسید. گذری که در روز 5 ژوئن 2012/ 16 خرداد 1391 برای آخرین بار رخ خواهد داد.

  امتیاز و حق تصویر: Sean Walker) SkyandTelescope.com, MASIL Astro-Imaging)


  دُم دیگری برای دنباله‌دار جراد
  3 مارس 2012  دنباله‌دار جراد(C2009/P1) به علت داشتن دو دُم (دنباله) مجزا معروف شده است. از دید ناظران زمینی، دُم‌ها در جهت مخالف هسته سبز دنباله دار دیده می‌شوند. از دید تلسکوپی، دُم غباری به سمت راست کشیده شده یعنی به دنبال هسته‌ی دنباله‌دار که در مدارش حرکت می‌کند. اما دُم یونی آبی، در جهت مخالف خورشید به سمت چپ کشیده شده است. به نظر می‌رسد در این تصویر دنباله‌دار موقتاً دُم دومی یونی دیگری پیدا کرده است. به‌تازگی تغییراتی در ساختار دم یونی جراد ثبت شده است که پلاسمای جدا شده از میدان مغناطیسی باد‌ خورشیدی آن‌را به وجود آورده است. دنباله‌دار جراد که به سرعت در آسمان شمالی در حرکت است، 15اسفند/5مارس به نزدیک‌ترین فاصله‌اش نسبت به زمین، 10/5دقیقه‌ی نوری، خواهد رسید.

  امتياز و حق تصوير: Olivier Sedan ) Sirene Observatory)

  ?????? ???? لیلا رستمی : March 3rd, 2012 ?? ???? 16:47:27
  #2 ارسال شده در تاريخ March 3rd, 2012 در ساعت 16:34:09

 4. The Following 3 Users Say Thank You to لیلا رستمی For This Useful Post:

  IR Blue SKY (March 3rd, 2012), mona (March 3rd, 2012), pilot74 (March 4th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0