برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. لیلا رستمی ?????? ??
  لیلا رستمی
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2011
  تهران
  424
  تعداد تشکر : 1,078
  Thanked 1,876 Times in 418 Posts

  ??? ??? خرده سیارات منظومه شمسی


  خرده سیارات منظومه شمسی


  این خرده سیاره ها ا حتمالاً بازمانده اجرامی هستند که به هنگام شکل گیری منظومه شمسی در 5/4 میلیارد سا ل پیش نتوانستند با هم ترکیب شوند و سیاره دیگری را به وجود آورند. این کمربند همانند دیواری ، سیارات درونی و سنگی منظومه ما را از سیارات غول پیکر گازی شکل جدا می کند. اندازه این اجرام ا ز چند متر تا چند صد کیلومتر متغییر است و از شکل هندسی مشخصی برخوردار نیستند. بزرگترین جرم این مجموعه، سیارکی به قطر 950 کیلومتر می باشد که نخستین بار در سا ل 1801میلادی، ستاره شناسی ایتالیایی به نام جوزپای پیاتسی آن را کشف کرد و نامش را سرس گذاشت.
  طبق تخمین اخترشناسان علاوه بر سرس بیش از صدها هزار خرده سیاره سنگی نسبتأ بزرگ و میلیون ها خرده سنگ پراکنده در محدوده کمربند سیارکها وجود دارند. برخی ا ز این خرده سیاره ها ی چند کیلومتری حتی دارای قمر نیز می باشند (مانند سیارک 25 کیلومتری آیدا که دارای قمری 5/1 کیلومتری به نام داکتیل می باشد).
  نکته بسیار مهم و ترسناک در مورد خرده سیارات سنگی این است که همگی آنها در کمربند سیارک ها حضور ندارند بلکه به دلیل اثرات نیروی گرانش بسیار قوی خورشید و مشتری و نیز برخورد پیاپی سیارک ها با هم، تعدادی از این سیارک ها از قلمرو خود خارج شده و در فضای بین سیارا ت منظومه شمسی در حال پرسه زدن می باشند، از این رو امکان برخورد آنها با دیگر اجرام از جمله زمین وجود دارد. به عنوان مثال سیارک ایکاروس از هر جرم دیگری به زمین نزدیکتر می شود به طوری که در هر ملاقاتش با زمین، به فاصله 21 میلیون کیلومتری از آ ن می رسد.
  تعداد دیگری از خرده سیاره های سنگی منظومه شمسی نیز در نقاط L4 و L5 لاگرانژی مشتری (که به سیارک های تروژان و گریکز معروف اند) به دام افتاده اند و همراه با مشتری به دور خورشید می چرخند.
  علاوه بر کمربند سیارک ها، در فاصله 5 تا 15 میلیارد کیلومتری خورشید نیز اجرام یخزده ای پرسه می زنند که برخی از آنها بزرگترین خرده سیاره های شناخته شده در منظومه شمسی اند، که به دلیل فاصله زیاد از دید ستاره شناسان پنهان مانده اند. دمای سطح این اجرام به حدود 60 کلوین (213 درجه سلسیوس زیر صفر) می رسد. به این محدوده از منظومه شمسی کمربند کویی پر گفته می شود. جراد کویی پر اخترشناس هلندی تباری که دوران دانشگاهی و پژوهشی خود را در ایالات متحده سپری کرد نخستین فردی بود که به احتمال وجود چنین اجرامی در منظومه شمسی پی برد. کویی پر براساس مدار سیاره کوتوله پلوتون و برخی از دنباله دارهای کوتاه دوره، معتقد بود که کمربندی از اجرام دنباله دارمانند در ورای مدار نپتون وجود دارند.
  در سال 1992 میلادی ستاره شناسان نخستین جرم موجود در این کمربند را در فاصله 42 واحد نجومی از خورشید کشف کردند. این جرم 240 کیلومتری با نام QB1 1992 شناخته شد. از آ ن زمان تاکنون بیش از 800 جرم دیگر در محدوده کمربند کویی پر کشف شده است و تصور می شود که همانند کمربند سیارکها، صدها هزار خرده سیاره یخی با ابعادی بیش از 100 کیلومتر و میلیون ها خرده سیاره یخی کوچک در این محدوده پرسه می زنند.
  اما ماجرای خرده سیارات منظومه شمسی به اینجا ختم نمی شود! در دوردست ترین قلمرو منظومه شمسی نیز توده عظیمی از میلیاردها صخره یخی سرگردان به نام ابر اورت وجود دارد که به صورت حاله ای کروی دور تا دور منظومه ما را احاطه کرده است. فاصله این توده یخی از خورشید 2سال نوری (حدود 20 هزار میلیارد کیلومتر) می باشد. ابر اورت منشأ دنباله دارهایی با دوره تناوب بیش از 100 سال می باشد. برای مثال دنباله دار سویفت- توتل که مداری به نسبت طویل دارد و در هر 135 سال یکبار خورشید را دور می زند.


  منابع:
  1- مجله نجوم، شماره: 150
  2- نجوم به زبان ساده، مؤلف: مایر دگانی، مترجم: محمد رضا خواجه پور، ناشر: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی (1386)
  3- نجوم دینامیکی، مؤلف: رابرت تی.دیکسون، مترجم: احمد خواجه نصیر طوسی، ناشر: مرکز نشر دانشگاهی ( 1387)
  4- اسرار کیهان، مؤلف: بهنام محمد پناه، ناشر: انتشارات آمه ( 1385)
  5- شناخت مبانی نجوم(1)، مؤلف: منصور ملک عباسی، ناشر: انتشارات مدرسه (1382)
  6- راهنمای ماهانه آسمان شب، مؤلف: ایان ردپت- ویل تیریون، مترجم: مهندس احمد دالکی، ناشر: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی (1383)


  ?????? ???? لیلا رستمی : March 8th, 2012 ?? ???? 02:52:11
  #1 ارسال شده در تاريخ March 8th, 2012 در ساعت 02:48:01

 2. The Following 2 Users Say Thank You to لیلا رستمی For This Useful Post:

  IR Blue SKY (March 8th, 2012), mona (March 8th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0